Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 24 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Autor Správa
Poslať 16.03.2016 12:21:46   zdravý životný štýl

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
predstavte si pod tým, čo chcete ;) k založeniu témy ma inšpiroval tento článok:

https://www.postoj.sk/11872/mate-nadvahu-dakujte-rodicom

Aký máte životný štýl dnes, môže ovplyvniť výzor a zdravie vašich ešte neexistujúcich detí či až pravnúčat.
Nadváha detí nesúvisí teda iba s ich stravovacími návykmi. So zaujímavou štúdiou prišiel odborný časopis Nature Genetics.

Aj správanie rodičov pred počatím dieťaťa určí, či ich potomok bude mať sklon k priberaniu. Dokázala to štúdia, ktorú realizoval tím vedcov na myšiach.
To, žeby budúce matky nemali piť, fajčiť a mali by sa zdravo stravovať, je známe. Najnovšie štúdie však ukazujú, že to zďaleka nestačí. Stravovacie návyky a životný štýl oboch rodičov už pred počatím vplývajú na potomstvo, tvrdí štúdia z Nature Genetics.

Fajčenie a nezdravá strava ovplyvní napríklad, ktoré gény sa u detí aktivujú a ktoré nie. A to sa dedí rovnako ako samotné gény. Vedci pre štúdiu použili myši, ktoré na základe jedla plného tukov nabrali na váhe a dosiahli až cukrovku druhého typu. Ich potomstvo vzniklo umelým oplodnením a vynosili ich zdravé myši, náhradné matky. Tak sa vylúčilo, žeby váhu mláďat ovplyvnilo trávenie a príjem stravy tučnej matky, alebo správanie sa matky v tehotenstve alebo pri dojčení.

V puberte obviňujete mamu, že ste podedili hrubé kosti z jej strany a máte pomalé trávenie, že priberiete aj z vody? Nie je to naozaj až tak mimo vedeckých zistení. Teraz štúdie dokázali, že podiel matky na zmenách látkovej výmeny je ešte väčší ako otcovský. A synovia a dcéry sú tým odlišne ovplyvnení. Ženskí potomkovia skôr priberali, mužskí mali viac cukru v krvi.

„Ukázalo sa, že ako vajíčka, tak aj spermie podávajú ďalej epigenetické informácie, ktoré viedli špeciálne pri ženských potomkoch k silnej nadváhe,“ hovorí pre týždenník Spiegel šéf vedeckého tímu Johannes Beckers z Inštitútu pre experimentálnu genetiku z Helmholtz centra v Mníchove.
Rovnica, že tuční rodičia znamenajú tučné deti, sa skloňuje často. Vyhováranie sa na gény je ale podľa spomínanej štúdie oprávnené. Podľa jej výsledkov na zvieratách je jasné, že sa nadváha dedí prostredníctvom zárodkových buniek.
Vedci sa domnievajú, že táto štúdia môže pomôcť vysvetliť masívne rozšírenie cukrovky za posledné desaťročia na celom svete.

Nič ale nie je stratené, zmena životného štýlu môže podľa vedcov ovplyvniť génový spínač, a tým aj naše budúce potomstvo.
Spiegel píše, že vedci z Kodane dokázali, že sklon k nadváhe sa naozaj prenáša aj na ďalšiu generáciu. Vedci našli epigenetické zmeny v spermiách, ktoré sa týkali regulovania génov k ovládaniu hladu.

Nórska univerzita v Bergenwies zase ukázala, že deti bývalých fajčiarov majú oveľa väčšie riziko astmy, aj v prípade, keď otcovia prestali fajčiť dávno pred ich narodením. Kto fajčil viac ako desať rokov pred počatím dieťaťa, aj tak zvyšuje riziko astmy u svojho dieťaťa o 50 percent.

Týždenník tak tému uzatvára tvrdením, že dobrá zmena v životnom štýle sa oplatí pre ďalšie generácie. Pretože epigenetické dedičstvo je iné ako genetické, dá sa totiž otočiť. Môžeme tak aspoň myslieť na našich potomkov v ďalších generáciách a ušetriť ich trápenia z nadváhy či cukrovky.

momentálne viac na srdci nemám, resp. ani času niet, ale bolo by fajn, keby tu bol aj na takúto tému priestor :)

Poslať 16.03.2016 16:57:45   Re: zdravý životný štýl

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3766 príspevkov
no neviem. Genetika má určite nejaký vplyv, ale skôr slúži ako dobrá výhovorka. Nadváha je problém,ale... Tuční rodičia majú tučné deti predovšetkým preto že majú zlé stravovacie návyky a deti ich kopírujú.
Celé je to na dlhú debatu. Ak má niekto nadváhu treba vylúčiť fyziologické príčiny? napr. poruchy štítnej žlazy, poruchy zažívania alebo trávenia niektorých živín, chýbajúce alebo naopak prebytok niektorých enzýmov atď. Ak je všetko v poriadku treba dať do rovnováhy energetický a výdaj. Ďalší problém je hodnota stravy ktorú prijímame. Produkciou a hlavne technológiou prípravy sa strácajú živiny a človek je veľký objem potravy s minimom živín a zlou skladbou živín. Preto si telo ukladá každý možný energetický zdroj aby malo z čoho čerpať. Je to paradox, ale napriek prejedaniu vzniká podvýživa.

Poslať 16.03.2016 18:12:55   Re: zdravý životný štýl

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
misionar3 píše:
no neviem. Genetika má určite nejaký vplyv, ale skôr slúži ako dobrá výhovorka. Nadváha je problém,ale... Tuční rodičia majú tučné deti predovšetkým preto že majú zlé stravovacie návyky a deti ich kopírujú.
s týmto ja súhlasím :) ale myslím, že sa to ani nevylučuje s tým, čo tvrdili v tom článku - "sklon k nadváhe sa naozaj prenáša aj na ďalšiu generáciu", no stále ide iba o sklon, nie o nezvratný osud. ale hlavné "posolstvo", kvôli čomu som to sem dala, je skôr určené pre tú druhú stranu - aby si ľudia viac uvedomovali, že ich životný štýl nie je len ich vec, ale že to má vplyv aj na ich deti a to už aj skôr, než sú vôbec počaté. Napr. s tým fajčením je to tak, že si ženy - fajčiarky myslia, že stačí, keď prestanú s fajčením počas tehotenstva. Alebo muži - fajčiari si myslia, že postačí, keď nebudú fajčiť v blízkosti ich detí (pravda, už aj za to by sme asi mali byť vďační, keďže sú aj takí, ktorí neváhajú čmudiť aj bábätkám rovno do tváre...). Aj čo sa týka stravy, ak sa nad tým ľudia vôbec aj zamyslia, tak skôr predpokladajú, že postačí, keď sa bude žena stravovať zdravo počas tehotenstva a prípadne dojčenia a u muža že je to úplne jedno. Tak len to som chcela, že je dobré dbať na zdravú životosprávu (hoci niekedy ťažko povedať, čo to presne znamená) nielen kvôli sebe (čo sa mnohým nezdá ako dostatočný dôvod), ale aj kvôli svojim potomkom. Dokonca aj keby to nebolo o genetike, ale len o prostom učení sa stravovacích a iných návykov. Treba ísť príkladom :) a musím povedať, že ja by som napríklad určite nechcela, aby moje budúce deti jedli toľko sladkostí ako ja :oops: takže je načase s tým niečo spraviť :)

Poslať 17.03.2016 9:49:12   Re: zdravý životný štýl

Obrázok užívateľa

napísal 3766 príspevkov
s tým možno jedine súhlasiť. :palec:
A sladkosti sú tiež potrebné. Prispievajú k duševnej pohode a čokoláda spôsobuje vylučovanie endorfínov - hormónov šťastia. Akurát treba aby aj tie sladkosti boli kvalitné a aby sa to nepreháňalo.

Poslať 03.05.2016 17:50:06   Re: zdravý životný štýl

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
"Budúcnosť chudnutia: kilá vám pomôže zhodiť zdravá črevná mikroflóra"
--- http://style.hnonline.sk/veda/612497-buducnost-chudnutia-kila-vam-pomoze-zhodit-zdrava-crevna-mikroflora

Môžem potvrdiť, odkedy som začal jesť probiotiká, tak som schudol. - Aj keď súčasne s tým som prestal jesť sladké, hlavne ovocné džúsy som prestal, bo som ich pred tým píjaval na litre denne, ale som sa potom dopočul, že fruktóza, ovocný cukor, je dosť problematická a tak som radšej prestal piť tie ovocné džúsy...

viď. napr. tu o fruktóze: https://youtu.be/0ndTEu_qDGA?t=3m3s

pripadne ešte aj tu:
Keď sa bavíme o fruktóze, určite vás napadlo ovocie. Nie nadarmo sa fruktóza nazýva „ovocný cukor“, keďže sa prirodzene nachádza najmä v ovocí. V niektorých druhoch viac, v iných menej, ale všeobecne vytvára sladkú chuť ovocia. Je teda ovocie zdravé???

Určite áno, ale záleží od množstva, ktoré skonzumujete. Ak prijmete fruktózu iba zo zeleniny alebo ovocia, ako to robili naši predkovia, skonzumujete asi 15 gramov fruktózy za deň. Navyše, v zelenine a ovocí je fruktóza zmiešaná s vlákninou, vitamínmi, minerálmi, enzýmami, antioxidantmi a fytonutrientmi, z ktorých všetky pomáhajú zmierniť negatívne metabolické vplyvy fruktózy.

To sa však už nedá povedať o ovocných džúsoch. Ak nerátam čerstvo odšťavené domáce šťavy, tak bežne predávané džúsy obsahujú veľa fruktózy, ale žiadne vitamíny či antioxidanty. Ak áno, tak len zanedbateľné množstvo. To sa týka aj 100% bio štiav. O rôznych nektároch a koncentrátoch sa radšej nebudem vyjadrovať, pretože to ani nie sú ovocné šťavy.

Ovocie je teda veľmi zdravé, ale iba ak ho konzumujete s mierou. Odporúčaný denný príjem fruktózy je do 25g. Ideálna hodnota je však okolo 15 gramov. To predstavuje približne 2 až 4 kusy ovocia denne, aj keď to samozrejme záleží od druhu ovocia.
alebo tu http://invivomagazin.sk/pozor-na-ovocie-co-neviete-o-ovocnom-cukre_228.htm

Proste fruktóza môže viesť k inzulínovej rezistencii a cukrovke: https://en.wikipedia.org/wiki/Insulin_resistance (niečo o inzulíne a leptíne: https://www.youtube.com/watch?v=Yo3TRbkIrow )

Na fruktózu (ovocný cukor), ktorá sa vo veľkom množstve v ovocí vyskytuje, si treba dávať pozor. Dnes už vieme, že fruktóza je metabolizovaná inou cestou ako glukóza (hroznový cukor). Zatiaľ čo glukóza sa prednostne využíva ako rýchly zdroj energie alebo pre syntézu glykogénu (zásoba energie živočíšnych buniek), fruktóza sa spracováva v pečeni a prednostne sa premieňa na tuk namiesto toho, aby bola použitá ako zdroj energie. Štúdie ukázali, že nadmerný príjem fruktózy zvyšuje novotvorbu tuku u človeka, kým vyšší príjem glukózy takúto reakciu nevyvoláva. Nielenže je fruktóza metabolizovaná na tuk, ale zároveň inhibuje mechanizmy, ktoré zaisťujú spätnú väzbu v situácii, keď telo prijalo dostatok energie a ďalšia prijatá energia by už bola uložená vo forme tuku.
Takže aj toto mi možno pomohlo, že som znížil príjem fruktózy (ovocie/džúsy)... a pijem už len vodu... prípadne nejaký kefír občas či pod... - ono mnoho ľudí, ktorí si sťažujú na obezitu pije samé sladké vody, koly a pod... že vodu ani nepijú... sa im divím, že sa potom divia tomu... je to tak nezdravé piť kolu... tá strašne veľa cukru obsahuje, to je prakticky čistý cukor...

A ešte som znížil príjem celkovo... Som chvíľku tak aj skúšal že jesť len múku z vodou, prípadne taký dobrý recept je múčna kaša, keď dáte do vody múku a necháte zovrieť a dostanete z toho vynikajúcu kašu: chutí to ako krupicová kaša, je to vynikajúce jedlo, navyše to má takto aj takú výhodu, že to ani nemá šancu prihorieť - na rozdiel od krupicovej kaše robenej v klasickom hrnci - a je to aj oveľa lacnejšie, takmer zadarmo, keďže 1kg múky stojí okolo 30 centov, no do tamtakej kaše miniete len pár deka, takže za pár centov máte jedlo aj na celý mesiac... - akurát to má nevýhodu, že to by nebolo moc vyvážené jedlo, a tak som to dlho nevydržal tak robiť a jem aj iné veci teda...

Ale tie probiotiká sú dobrá vec každopádne. Bo som mal pôvodne už úplne zničenú tú mikroflóru, bo som mnoho ráz bral antibiotiká, no neužíval som k nim probiotiká a tak to aj dopadlo. A keď som si aj sťažoval lekárovi, tak nič s tým neriešil, iba si to maximálne tak zaznačil a hotovo. No ale potom som skúsil všelijaké druhy probiotík a napravilo mi to tú mikroflóru, a tak som už vtedy prišiel s teóriou, že kľúčom k chudnutiu sú probiotiká, ale mi to nechceli veriť moji známi, ktorým som to hovoril, no teraz som našiel tamten článok, ktorý tú moju teóriu potvrdzuje, že proste keď máte dosť kultúr v sebe, tak tie kultúry zjedia to jedlo, a tak vy budete chudnúť.

A čokoládu som tiež občas si trochu dával, ale len horkú čokoládu, t.j. nie sladenú. Občas trochu čokolády je tiež totiž asi vhodné predpokladám.

Ale to nie že by som bol pred tým obézny, skôr mi hovoria, že som teraz moc vychudnutý, že som radšej nemal schudnúť, že pred tým som bol tak akurát... ale tak neviem... ja myslím, že som tak primerane teraz...

Poslať 06.05.2016 7:53:57   Re: zdravý životný štýl

od 11.03.2015 21:18:50
napísal 52 príspevkov
Není třeba řešit zdravý životní styl to je věc nevěřících, každý křesťan chce-li přijít do nebe za Pánem Ježíšem Kristem musí plnít přikázání (zapři sám sebe) sebezápor v jídle k tomu patří, nebo snad budeme mít břicho za boha jak to mají nevěřící?

Poslať 06.05.2016 11:10:49   Re: zdravý životný štýl

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
gabriel1 píše:
Není třeba řešit zdravý životní styl to je věc nevěřících, každý křesťan chce-li přijít do nebe za Pánem Ježíšem Kristem musí plnít přikázání (zapři sám sebe) sebezápor v jídle k tomu patří, nebo snad budeme mít břicho za boha jak to mají nevěřící?
a dodám, že naozaj sa pre niekoho stalo "brucho" takým božstvom, že sa okolo toho točí celý jeho život (a podotýkam, že sú aj iné orgány)

Poslať 06.05.2016 12:20:22   Re: zdravý životný štýl

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
gabriel1 píše:
zaujímavý výklad :D zdravý životný štýl je aj o tom, ako NEMAŤ brucho za boha. a o tom, ako zároveň dať telu, čo potrebuje, aby malo dosť energie na fungovanie. aby život nebol o "Duch je síce ochotný, ale telo slabé."

Poslať 06.05.2016 13:55:45   Re: zdravý životný štýl

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
treba veľa papať, aby telo bolo silné a mohlo sa ubrániť obezite ;)

Poslať 07.05.2016 8:02:07   Re: zdravý životný štýl

od 11.03.2015 21:18:50
napísal 52 príspevkov
Nemám rád slova "zdravý životní styl" je to nevíra a lpění na tomto životě, prodloužit si svými silami pobyt na tomto světě a přitom svět je slzavé údolí. Svatí trýrali svá těla bičováním, hladem atd. a přesto jejich duch byl velmi silný, oni se dali cele Bohu, jejich vůle byla shodná s vůli Boží a Bůh se o ně staral. Sv. André Bessette řeholník jedl jen vodu a trochu mouky a dožil se 91 let. A podobných příkladů by bylo nespočet.

Poslať 07.05.2016 10:13:13   Re: zdravý životný štýl

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1321 príspevkov
gabriel1 píše:
Nemám rád slova "zdravý životní styl" je to nevíra a lpění na tomto životě, prodloužit si svými silami pobyt na tomto světě a přitom svět je slzavé údolí. Svatí trýrali svá těla bičováním, hladem atd. a přesto jejich duch byl velmi silný, oni se dali cele Bohu, jejich vůle byla shodná s vůli Boží a Bůh se o ně staral. Sv. André Bessette řeholník jedl jen vodu a trochu mouky a dožil se 91 let. A podobných příkladů by bylo nespočet.
Chcel by som vidieť daného svätého keby pracoval v bani s takou stravou alebo niekde na stavbe. By po prvom dni zomrel od únavy. Takáto strava je vhodná tak akurát pre človeka čo väčšinu života reční.

Poslať 09.05.2016 8:39:07   Re: zdravý životný štýl

Obrázok užívateľa

napísal 3766 príspevkov
gabriel1 píše:
Zdravy zivotny styl je zivot v Bozej voli a priame dodrziavanie prikazu " nezabijes". Tento prikaz sa vztahuje aj na cloveka samotneho a znamena zit zdravo.

Poslať 09.05.2016 12:03:43   Re: zdravý životný štýl

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10968 príspevkov
http://primar.sme.sk/c/8183434/dennu-davku-soli-mozete-prekrocit-uz-ranajkami.html?ref=tit

Poslať 09.05.2016 12:17:44   Re: zdravý životný štýl

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
misionar3 píše:
Zdravy zivotny styl je zivot v Bozej voli a priame dodrziavanie prikazu " nezabijes". Tento prikaz sa vztahuje aj na cloveka samotneho a znamena zit zdravo.
:palec:

Poslať 11.05.2016 10:39:31   Re: zdravý životný štýl

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
vcelku dobré zhrnutie: http://blog.zelenyzivot.sk/27-tipov-pre-zdravie-a-vyzivu-ktore-su-podlozene-dokazmi/

(dolu je aj odkaz na angl. originál, kde sú k jednotlivým tvrdeniam vždy uvedené aj citácie/odkazy na štúdie, keby mal niekto záujem :) )

[ Príspevkov: 24 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť