Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 27 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Autor Správa
Poslať 15.10.2015 1:14:54   Robotizácia spoločnosti

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
o robotoch všeobecne: https://en.wikipedia.org/wiki/Robot

roboti slúžiaci v priemysle: https://en.wikipedia.org/wiki/Industrial_robot

vojnoví roboti: https://en.wikipedia.org/wiki/Military_robot

napr.
Vyše 16-tisíc vedcov z oblasti umelej inteligencie spísali otvorený list pre OSN určený vládam, aby zakázali vývoj autonómnych a autonómnych zbraňových systémov akým je Taranis. Výzvu podpísali aj šéf Tesly a SpaceX Elon Musk, fyzik Stephen Hawking a šéf vývoja Google Peter Norvig.

Obavy vzbudzuje najmä fakt, že nie vždy je jasné, v ktorom momente vstupuje človek do rozhodovacieho procesu, čo označiť ako cieľ a kedy naň zaútočiť.

OSN momentálne nemá žiadne presné pravidlá, akú rolu by samostatnosť zbraňových systémov mala hrať v medzinárodných ozbrojených konfliktoch.

Ich odporcovia sa obávajú, že čoraz dokonalejší vývoj takýchto zbraní nesie v sebe viaceré riziká. Napríklad k operátorovi sa nemusia dostať dôležité informácie o tom, či sa cieľ nachádza v blízkosti školy alebo nie.

Mohlo by to viesť až k zbraniam, ktoré by sami zameriavali a útočili.

V odpovedi na tieto obavy sa Coates vyjadril, že ide len o testovací stroj. Výsledky testov využije pri budúcich rozhodnutiach ministerstvo obrany a kráľovské letectvo.

„Vždy budeme vyvíjať systémy, ktoré budú zákonné. V procesoch ako označovanie cieľov alebo priame použitie zbraní vždy bude rozhodovať človek,“ povedal Coates.
ešte keď si také drony zadovážia teroristi, tak ešte len to bude...

Dosť výstižný je jeden výrok Hawkinga, že umelá inteligencia môže byť tým najlepším alebo aj tým najhorším v histórii ľudstva ("We are facing potentially the best or worst thing to happen to humanity in history")... - má tam niektoré zaujímavé postrehy, napr. že náhrada ľudských šoférov áut za umelú inteligenciu naráža na určitý problém spočívajúci v tom, že mnohých ľudí šoférovanie auta baví a užívajú si to šoférovanie a podobne aj mnohé zamestnania sú pre niektorých ľudí hobby. Ak budú nahradení robotmi, tak tým stratia prácu, ktorá ich bavila, a pri ktorej mali pocit užitočnosti a potrebnosti, tak to ich možno bude deprimovať...

A najväčší problém je, že čím by sa roboti stávali "inteligentnejšími", tak tým by boli aj nepredvídateľnejšími a mohli by sa začať správať nepredvídateľne, teda možno aj škodlivo voči ľuďom... http://www.zive.sk/clanok/104725/stephen-hawking-varuje-pocitace-ovladnu-ludi-pocas-sto-rokov

Poslať 15.10.2015 1:55:22   Re: Robotizácia spoločnosti

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
povyberané k tejto téme z iných diskusií - vyslovená vďaka hlavne užívateľovi LiveD za zideľanie zaujímavých noviniek :palec:

http://economictimes.indiatimes.com/news/international/business/china-sets-up-first-unmanned-factory-all-processes-are-operated-by-robots/articleshow/48238331.cms
... píše, že v Číne postavili fabriku v ktorej predtým pracovalo 650 zamestnancov vďaka robotizácii sa počet zmenšil na číslo 60 zamestnancov a plánujú zredukovať pracovníkov na číslo 20. Pričom keď danú prácu vykonával 1 človek tak mal chybovosť cca 25% a vyrobil 8000ks teraz stroj ma chybovosť 5% a vytvorí za rovnaký čas 21000ks. Takže keď si to tak zhrnieme stále viac človeka budú nahrádzať stroje
Robot Baxter. Nepotrebuje prestávky na jedenie, fajčenie, nesťažuje si, nenadáva, nebije sa, nechce vyšší plat, nieje chorý, nemá materskú, pracuje 24h/7 dní v týždni/365 dní v roku.

Ako vyzerá práca robota Baxtera:
https://www.youtube.com/watch?v=oD9DE0HjMM4

Tu ho predávajú výrobcovia:
http://www.rethinkrobotics.com/build-a-bot/baxter/
Aj tu je vidieť ďalší druh automatizácie. Koľko bude trvať kým to nahradí sekretárku?
http://tech.sme.sk/c/7982695/facebook-spusta-virtualneho-asistenta-vola-sa-m.html
Velmi dlho, virtualna sekretarka kavu neuvari a ani sa s nou neda za dlhych letnych ci zimnych vecerov "debatovat" o zvyseni jej platu...
l1ve_D píše:
l1ve_D píše:
Spero píše:
O tomto celý čas vravím. :palec: Už keď nemci dávajú takéto stroje (autonómne autá) na cesty čoskoro bude automatizácia prenikať masovo.
Citácia:
l1ve_D píše:
l1ve_D píše:
Pre tých čo vedia anglicky:
https://www.youtube.com/watch?v=JdbJP8Gxqog
Ale ak aj neviete anglicky to nevadí aj samotné pozretie videa dosť napovie lebo je tam vidieť ako stavajú budovy pomocou 3D tlačenia.
l1ve_D píše:
Umelá inteligencia Watson sa učí rozoznávať lekárske snímky:
http://www.itnews.sk/spravy/tlacove-spravy/2015-08-18/c170569-ibm-watson-ziska-schopnost-vidiet
l1ve_D píše:

Poslať 15.10.2015 19:23:11   Re: Robotizácia spoločnosti

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1347 príspevkov
Ešte ak môžem rád by som Ťa doplnil Didymosa. Rozlišuje sa pár vecí pri týchto strojoch.
Robot je v podstate jednoúčelový stroj niekedy viacúčelový ale hlúpy treba ho stále preprogramovávať pomerne zložito ručne.
Potom je AI. Teda umelá inteligencia, ktorá už dokáže niektoré veci robiť autonómne ale má svoje limity. Snaží sa priblížiť človeku ale je niekde medzi robotom a človekom. A potom je ten tzv. "zlatý grál" robotiky v zahraničí ho označujú buď GAI = general artificial intelligence alebo artilect = artificial intellect to je už všeobecná umelá inteligencia, ktorej sa obávajú aj takí velikáni ako Elon Musk, Steve Wozniak a ďalší lebo tá by mala teoreticky dokázať človeka v hocičom hocikedy prevýšiť v krátkom čase. Nie terminátor nie je dokonca ani približne dobrá ilustrácia, to čo bolo vo filme terminátor je dosť primitívna ukážka toho čo by reálne úplný artilect dokázal. Ak niekoho zaujíma čo by taký artilect dokázal odporúčam film http://www.imdb.com/title/tt1117394/ tam je veľa schopností GAI ukázaných. Ten film má v sebe veľa úrovní treba ho pozerať pozorne a mať aj prehľad o technike. Momentálne sa nachádzame vývojom cca tu, robotov máme, AI máme nedokonalé, ktoré už získava črty GAI. Pretože keď merali IQ umelej inteligencii namerali jej hodnoty cca niekde na úrovni 4 ročného dieťaťa i keď to porovnanie so 4 ročným dieťaťom nie je ideálne. Nakoľko keď hodnotili z daného IQ testu či by v ponímaní človeka bolo to AI psych. zdravé vyšlo im, že až tak veľmi nie. Hlavnou výhodou umelej inteligencie je to čo človek nemá schopnosť rýchlo nabiť akékoľvek vedomosti. Lebo zatiaľ čo každá generácia detí sa znova učí chodiť, hovoriť, čítať, písať, rozumieť, kriticky myslieť tak keď sa istú schopnosť naučí stroj už je k dispozícii pre všetky stroje do ktorých sa dá uploadnúť = nahrať. Dávam do pozornosti knihu na danú tému čo môžu dosť osvetliť čo nás čaká a neminie v blízkej budúcnosti čo sa týka automatizácie.

Kniha
"v doběúžasného pokroku digitálních technologií. Naše generace zdědila více příležitostí ke změně světa než všechny generace před ní. S touto objevnou knihou, která vychází v 15 jazycích, objevíte blízkou budoucnost a vstoupíte do druhého věku strojů vybaveni informacemi, které vám a vašim dětem pomohou uspět.

Chcete uspět v závoděs umělou inteligencí? Chcete vědět, co mají studovat vaše děti, aby v budoucnu našly práci?
Vstoupili jsme do zcela nové doby. Počítače a roboti začínají sami řídit auta, psát články, optimalizovat daně, obsluhovat výrobní linky nebo diagnostikovat nemoci přesněji než lékaři. V posledních deseti letech se skokově zvýšily jejich schopnosti a čím dál častěji zvládají činnosti dosud vyhrazené pouze lidem. Díky tomu se zvyšuje produktivita a firmám rostou zisky, ale také narůstá nezaměstnanost a klesají reálné mzdy mnoha profesí.

Jak bude vypadat naše budoucnost za deset let? Co vlastně čekat od inteligentních strojů a jak se na ně připravit?
Světový bestseller Druhý věk strojů (v orig. Second Machine Age) Erika Brynjolfssona a Andrewa McAfeeho z MIT objasňuje masivní změny, které díky digitálním inovacím právě nyní podstupuje ekonomika a celý náš svět. Mnohé jsou pozitivní, neboť přinášejí větší blahobyt, jiné ale představují vážná rizika pro stabilitu společnosti: zánik bezpočtu profesí a prohlubování nerovnosti. Autoři přesvědčivě argumentují, co mohou udělat státy, aby zachovaly svým občanům zaměstnání, a jak by se na éru umělé inteligence měli adaptovat jednotlivci.

Tento čtivý, zasvěcený, spíše optimistický a v USA velice diskutovaný výhled do budoucnosti by měl patřit k povinné četbě všech lidí, kterým není lhostejný svět, v němž budeme brzy žít."
http://www.martinus.sk/?uItem=206434

Pár linkov pre tých čo majú čas a vedia anglicky.

P.S.: Ospravedlňujem sa za niekedy zlé konštrukcie viet, pravopis a gramatiku. Ja sa ju snáď nikdy nenaučím. :P
P.S.2: A to som kedysi kritizoval Didymosa za dlhé príspevky. A už začínam aj ja. :oops:

Poslať 25.10.2015 15:07:15   Re: Robotizácia spoločnosti

Obrázok užívateľa

napísal 1347 príspevkov
http://profesia.pravda.sk/ludske-zdroje/clanok/364934-minimalna-mzda-v-usa-zdrazuje-pracu-miesta-ludom-beru-automaty/

Poslať 25.10.2015 20:50:51   Re: Robotizácia spoločnosti

Obrázok užívateľa

napísal 1347 príspevkov
http://www.vyvlastnenie.sk/postreh/a/aku-pracu-nam-roboty-nevezmu/

Poslať 02.11.2015 18:04:40   Re: Robotizácia spoločnosti

Obrázok užívateľa

napísal 1347 príspevkov
Tak toto je sila antivírus s umelou inteligenciou pre OS: http://tech.sme.sk/c/20062879/vyvijaju-antivirus-ktory-netreba-aktualizovat.html

Poslať 06.01.2016 0:19:55   Re: Robotizácia spoločnosti

Obrázok užívateľa

napísal 1347 príspevkov
Wow. Silný pokrok: http://tech.sme.sk/c/20070406/najsilnejsi-cip-pre-auta-ma-vykon-patnastich-macbookov.html

Poslať 06.01.2016 9:30:51   Re: Robotizácia spoločnosti

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18002 príspevkov
l1ve_D píše:
Tak toto je sila antivírus s umelou inteligenciou pre OS: http://tech.sme.sk/c/20062879/vyvijaju-antivirus-ktory-netreba-aktualizovat.html
Inteligencia obcas "zlyha".
Ked raz ten inteligentny antivirus dostane zachvat paranoje, vymaze Ti (pre istotu) cely disk ... :lol:

Poslať 06.01.2016 10:00:09   Re: Robotizácia spoločnosti

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
l1ve_D píše:
Nova jednotka - 1 MacBook, nieco ako u nas jednotka hluposti - 1 Fico... :D

Poslať 06.01.2016 12:46:12   Re: Robotizácia spoločnosti

Obrázok užívateľa

napísal 1347 príspevkov
tomix píše:
l1ve_D píše:
Nova jednotka - 1 MacBook, nieco ako u nas jednotka hluposti - 1 Fico... :D
Nechápem nikdy na ľuďoch keď čítajú články, že si všímajú tak nepodstatné veci. To je to čo Ťa tam najviac zaujalo? Že autor prirovnáva výkon k macbookom? Mňa zaujalo skôr to čo všetko sa bude dať z tejto technológie vyvinúť. Autonómne autá sú stále bližšie. Taká sanitka by bola bezpečnejšia pre chorých čo preváža, nebezpečný odpad by prevážal stroj atď.

Poslať 06.01.2016 13:22:21   Re: Robotizácia spoločnosti

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Nechápem nikdy na ľuďoch keď čítajú články, že si všímajú tak nepodstatné veci. To je to čo Ťa tam najviac zaujalo? Že autor prirovnáva výkon k macbookom? Mňa zaujalo skôr to čo všetko sa bude dať z tejto technológie vyvinúť. Autonómne autá sú stále bližšie. Taká sanitka by bola bezpečnejšia pre chorých čo preváža, nebezpečný odpad by prevážal stroj atď.
Ja som ten clanok cital a cital som aj tu debatu v tom clanku a to co som povedal, bolo tam spomenute v tej debate. Povazujem nutnost prepocitavania vykonu nejakeho cipu na pocet vykonu cohohokolvek v tomto pripade pocet macbookov za privelmi zjednodusene a hlupe v clanku, ktory ma ambiciu sa tvarit ako odborny. na druhej strane chapem,ze podobne prepocitavania sa robia pomerne bezne kvoli zjednodusenej predstave pre tych, ktory si nevedia predstavit velkost plochy alebo objem, ale v odbornom clanku je to zbytcne...Ale ako vieme, bulvarny nadpis lepsie predava ...

Autonomne auta nie su blizsie, oni tu uz su. Ide uz len o to schvalit ich legislativne, doladit muchy, ktorych je urcite dost a nasadit ich v skutocne realnej prevadzke. Aj ked na zaciatok bude treba implementovat moznost manualneho riadenia. Ale na Slovensku kludne bez manualu :)

Poslať 06.01.2016 13:35:01   Re: Robotizácia spoločnosti

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18002 príspevkov
Co to znamena "legislativne schvalit" ?
Ja viem - iba "odklepnut" na spravnom mieste a za spravny obnos penazi. :)
Ale co sa udeje v skutocnosti ?
Koho bude ten "zakon" stihat, ked autonomne auto zabije Tvoje dieta ?
Vyrobcu ? Obchodnika ? Vynalezcu ? Vyrobcu cipov ?
Alebo Ti iba dorucia list s oblubenou vetickou autorov nasich statnych webov, ked sa nieco do****, ze "Zlyhal hardware" ...
Dnes sa pretlacaju autonomne auta, zajtra sa budu pretlacat autonomni policajti (s ostrymi nabojmi, samozrejme).
Autonomne "strazne drony" (tiez s ostrymi) ... :)
Ako ma poucil jeden horlivy policajt, co ho uz nic ineho nenapadlo: "Auto je zbran!"
Ja tym "uplne automnym inteligentnym vecickam" moc neverim.
Pretoze som programator ... :lol:

Poslať 06.01.2016 14:09:22   Re: Robotizácia spoločnosti

Obrázok užívateľa

napísal 1347 príspevkov
legionar píše:
Co to znamena "legislativne schvalit" ?
Ja viem - iba "odklepnut" na spravnom mieste a za spravny obnos penazi. :)
Ale co sa udeje v skutocnosti ?
Koho bude ten "zakon" stihat, ked autonomne auto zabije Tvoje dieta ?
Vyrobcu ? Obchodnika ? Vynalezcu ? Vyrobcu cipov ?
Alebo Ti iba dorucia list s oblubenou vetickou autorov nasich statnych webov, ked sa nieco do****, ze "Zlyhal hardware" ...
Dnes sa pretlacaju autonomne auta, zajtra sa budu pretlacat autonomni policajti (s ostrymi nabojmi, samozrejme).
Autonomne "strazne drony" (tiez s ostrymi) ... :)
Ako ma poucil jeden horlivy policajt, co ho uz nic ineho nenapadlo: "Auto je zbran!"
Ja tym "uplne automnym inteligentnym vecickam" moc neverim.
Pretoze som programator ... :lol:
Ja im naopak verím. Lebo verím programátorom ako si ty. Potom by som nemohol veriť ani tebe. Uvedom si, že PC resp. autonómne auto spraví toľko koľko do neho dáš umu. Ak neveríš programátorom to znamená, že neveríš ani sebe v povolaní, ktoré robíš. Nechcem sa Ťa dotknúť tým čo som povedal to bolo len také freestyle filozofovanie neber to prosím osobne ale myslím si, že tvoja nedôvera v autonómne autá vychádza primárne len z toho pocitu straty priamej kontroly. Myslím si, že podobne sa cítili ľudia aj pri autopilotovi v lietadle.

Poslať 06.01.2016 14:13:22   Re: Robotizácia spoločnosti

Obrázok užívateľa

napísal 1347 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
Ja som ten clanok cital a cital som aj tu debatu v tom clanku a to co som povedal, bolo tam spomenute v tej debate. Povazujem nutnost prepocitavania vykonu nejakeho cipu na pocet vykonu cohohokolvek v tomto pripade pocet macbookov za privelmi zjednodusene a hlupe v clanku, ktory ma ambiciu sa tvarit ako odborny. na druhej strane chapem,ze podobne prepocitavania sa robia pomerne bezne kvoli zjednodusenej predstave pre tych, ktory si nevedia predstavit velkost plochy alebo objem, ale v odbornom clanku je to zbytcne...Ale ako vieme, bulvarny nadpis lepsie predava ...

Autonomne auta nie su blizsie, oni tu uz su. Ide uz len o to schvalit ich legislativne, doladit muchy, ktorych je urcite dost a nasadit ich v skutocne realnej prevadzke. Aj ked na zaciatok bude treba implementovat moznost manualneho riadenia. Ale na Slovensku kludne bez manualu :)
Myslel som tým bližšie k tomu aby boli dostupné. Viem, že už reálne fungujú. Avšak legislatívne to tým skôr odklepnú čím viac bude funkčných prototypov. Lebo potom sa nebudú môcť vyhovárať, že tá technológia nie je dostatočne vyspelá. Lebo ak by bol iba jeden model a ten by zlyhal nejakou formou tak by to túto technológiu odpísalo. Ak však ich bude viac modelov a jeden zlyhá to sa pripíše na vrub chybe konkrétneho človeka a budú skúšať aj ostatné modely až sa to pretlačí do bežného sveta. Taký je môj názor v tomto. Mimo toho prepáčte, že píšem niekedy tak krkolomne inak to neviem. Dúfam, že vás viac zaujíma obsah, ktorý sa snažím podať ako forma akou to robím.

Poslať 06.01.2016 15:10:25   Re: Robotizácia spoločnosti

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Ja im naopak verím. Lebo verím programátorom ako si ty. Potom by som nemohol veriť ani tebe.
A to na zaklade coho ;)? Sebelepsi programator aj napriek existencii pokrocilych IDE so zabudovanym intellisense, roziahlemu debugovaniu a sebekvalitnejsie napisanym testom dokaze urobit vo finalnej verzii produktu chyby az hruza, nehovoriac,ze dnesnym generaciam programatorov nehovori nic optimalizacia, o dokumentacii, refaktoringu nehovoriac....Mozno legi je vynimka, ale stale je to len clovek

[ Príspevkov: 27 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: misionar3 a 2 hostia