Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 74 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Autor Správa

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3650 príspevkov
misojogi píše:
... nevysvetlil preco to chape tak a nie inak
Kludne sa opytaj konkretnu otazku.

misionar3:
Ja katolickym postojom a zvykom rozumiem velmi dobre.
Nenapadam a neurazam tvoju vieru. Ale predkladam ti Bozie Slovo aby si poznal, co hovori Bozie Slovo. Aby si to mohol sam porovnat.
K citatom z Pisma, davam vzdy odkaz a ak aj neuvediem cely kontext, mozes si podla versa otvorit bibliu a skumat cely kontext ci je to naozaj tak.
Toto nie je na kratke prehodenie nazoru, ale na seriozne skumanie.
Ked Pavol ohlasoval Krista a z pisma svedcil ze Kristus je mesias, tak vsetok lud skumal pisma ci je to naozaj tak.
Aj ty si otvor Pismo a skumaj ci to co hovorim je naozaj tak.
A ak sa mylim, potom ma naprav, lebo aj to je v Pisme - ze aj to Boh zjavi.
Flp 3,15-16
A všetci dokonalí takto zmýšľajme! A ak niečo chápete ináč, aj to vám Boh zjaví. Ale k čomu sme už dospeli, toho sa držme!

Ak mas teda pocit ze sa mylim, nech sa paci hovor to tak ako si myslis, ze je pravda a potvrd svoje slova najlepsie z Pisma.
1Pt 3,15
... stále pripravení obhájiť sa pred každým, kto vás vyzýva zdôvodniť nádej, ktorá je vo vás

Si pripraveny zdovodnit nadej, ktora je v tebe. Vies comu veris ? Ak ano, potom zdovodni comu veris.

Lebo ak Pismo je smerodajne, potom aj interpretacia musi byt spravna a nesmie byt v rozpore s tym co hovori Pismo.
Ale ja som ukazal, ze niektore modlitby k Marii a svatym su v rozpore s tym co hovori Pismo.

falck píše:
Treba poznamenať, že argumentácia - obracať sa len na Boha - je úplne nebiblická.
Sv. Jakub nás povzbudzuje, aby sme sa za seba navzájom modlili.
modlite sa jeden za druhého, aby ste ozdraveli (Jak 5,16)

Svätý Pavol opakovane prosí členov cirkvy, aby sa za neho prosili Boha.
Prosím vás, bratia, pre nášho Pána Ježiša Krista a pre lásku Ducha, zápaste spolu so mnou v modlitbách za mňa u Boha. (Rim 16,30)
Bratia, modlite sa aj za nás! (1 Sol 5,25)

S tym suhlasim. Ale kolko krat a ako sa s touto prosbou k nim obracali, aka bola forma tejto prosby ?
Odhliadnuc od toho ze vsetci, ktorych prosili boli na zemi - telesne zivy a v zidovskej tradicii ani nechyrovalo aby sa prosili niekoho, kto tam nebol.
Zamerajme sa teraz na formu tejto prosby.
Pavol prosi svojich bratov aby sa zanho prihovarali u Boha.
A to je v poriadku.
Ja poukazujem na formu, kde sa clovek utieka - schovava pod ochranne krydla - nadeja sa na niekoho alebo nieco - v tomto pripade k Marii.
Pritom v Pisme mozeme vidiet ze takyto sposob je vyhradeny jedine Bohu a cokolvek to nahradzuje - Boh nazyva modlarstvom.
Pavol ani ziaden ucenik sa neutiekal k inemu ucenikovi pod jeho ochranu. Vzdy sa utiekal k Bohu.
Cize v tejto forme sa berie ochranna uloha Boha a dava sa Marii.
Podobne je to ako som uz citoval, kde v modlitbe robis rozhodnutie, ze Maria je tvoja kralovna.
Pritom je len jeden kral a len o jedno kralovstvo - Otcove - o ktore mame usilovat.
vid.
viewtopic.php?f=55&t=6010#p280041

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Inak modlitba "Pod Tvoju ochranu sa utiekame" je najstaršia mariánska modlitba zachovaná z čias 3. storočia.

Sv. Irenej a iní cirkevní otcovia zdôrazňovali napr., že Panna Mária nebola len biologickým nástrojom alebo prostriedkom Vtelenia, ale že spolupracovala s Bohom dobrovoľnou vierou a poslušnosťou. Známe sú ich výroky: Uzol Evinej neposlušnosti rozviazala Máriina poslušnosť; čo zviazala Eva neverou, to rozviazala Mária vierou; skrze Evu prišla smrť, skrze Máriu život.

Efezský koncil v roku 431 potvrdil, že Mária je Bohorodička.

Dokonca aj Luter si uctieval Božiu Matku.

napísal 3650 príspevkov
teta píše:
Inak modlitba "Pod Tvoju ochranu sa utiekame" je najstaršia mariánska modlitba zachovaná z čias 3. storočia.
Prosim si viac udajov o tejto modlitbe.
Nasli ju na nejakom papyruse. To ze to bolo zvykom niektorej domacej cirkvi este neznamena ze to bolo zvykom celej cirkvi.
Ako sa dostala do celej cirkvi? Evanjelium bolo casto prekrutene roznymi aktivistami. A Pavol vzdy nato poukazoval a povedal aby sme sa takych stranili.
Navyse v 3 storoci sa "po-krestancili" vsetky pohanske zvyky.
Bolo to hlavnym evanjelizacnym sposobom, ked sa mnohe pohanske bozstva zamerne nahradili uctami ku krestanskym svatcom.
Dovolim si povedat, ze tymto istym sposobom bola nahradena ucta k niektorej pohanskej bohyni a nahradila ju ucta k Marii.

Ale jedno ucenie si zachovalo doveryhodnost v kazdej cirkvi - a Bolo to Pismo stareho zakona.
2 Sol 2,15 A tak teda, bratia, stojte pevne a držte sa učenia, ktoré ste prijali či už slovom a či naším listom.
A to slovo, ktore prijali bolo slovo o spase skrze Jezisa Krista.

teta píše:
skrze Evu prišla smrť, skrze Máriu život.
Skrze koho prisla smrt a skrze koho prisiel zivot ?
Rim 5,17
Lebo ak previnením jedného skrze jedného zavládla smrť, tým skôr skrze jedného, Ježiša Krista, budú v živote kraľovať tí, čo dostávajú hojnosť milosti a darovanej spravodlivosti.
Nevidis ze vsetky ulohy, kotre sa pripisuju Marii su prekrutene a patria Jezisovi Kristovi ?
Dokonca je prekrutena chyba Adama a je pripisana Eve.
V tychto vyrokoch
Adam sa meni na Evu
a Jezis sa meni na Mariu.
To sa vola prekrucanie evanjelia.

teta píše:
Uzol Evinej neposlušnosti rozviazala Máriina poslušnosť;
Bola eva neposlusna, alebo to bol Adam ?
Co hovori Pismo ? - vsimni si ze pokracujeme nasledujucim versom z Rim 5
Rim 5,18-19
18 Teda ako previnenie jedného prinieslo odsúdenie všetkým ľuďom, tak spravodlivosť jedného priniesla všetkým ľuďom ospravedlnenie a život.
19 Lebo ako sa neposlušnosťou jedného človeka mnohí stali hriešnikmi, tak zasa poslušnosťou jedného sa mnohí stanú spravodlivými.

O kom to Pavol hovori o neposlusnosti Adama, alebo Evy ?
O poslusnosti Jezisa, alebo Marie ?
Koho poslusnostou sa staneme spravodlivymi ?

teta píše:
čo zviazala Eva neverou, to rozviazala Mária vierou;
Tomuto nerozumiem, co zviazala Eva neverou a ako to Maria rozviazala ? Skus napisat o tom nieco viac.

teta píše:
Dokonca aj Luter si uctieval Božiu Matku.
S tym ja suhlasim, vobec nie som proti. Mat niekoho v ucte, mat ho za vzor a hovorit o nom ze je pozehnany.
Pisal som o tom v tomto prispevku:
viewtopic.php?f=55&t=6010#p280027
vyznam slova blahoslaviť = nazývať požehnanou ...
Aj Jezis neskor nazyva dalsich tym istym slovom v Mt 5,3-11, aj Jakub hovori ze muz, ktori vydrzi skusku je blahoslaveny Jak 1,12.
Ale nikomu z tychto blahoslavenych sa neklaniame tak ako sa klaniame Bohu, nikoho z tychto blahoslavenych nenazyvame nasim Kralom, lebo len jeden je Kral a Pan.
Avsak tieto modlitby k Marii a svatym hovoria uplne nieco ine. Tam je ina ucta, tam je boho-pocta tomu, co nie je Boh. A takuto boho-poctu Boh nazyva modlarstvom, lebo len jedine jemu patri boho-pocta.

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1321 príspevkov
Ideme na to logicky Romanh.
Ak požiadaš brata,sestru,mamu,otca aby sa za teba modlil k Bohu tu na zemi je to zlé?
Ak požiadaš tých istých ľudí aby sa za teba modlili k Bohu ale pritom sú už po smrti je to zlé?
V čom je v oboch prípadoch rozdiel? Ak predpokladáš, že duša je nesmrteľná?
Imho Boh ak tam niekde jestvuje a je dobrotivý. Tak skúma úmysel daného človeka.
Ak je úmysel človeka obchádzať Boha a kašlať na neho tak o tom vie.
Ak je úmysel človeka poprosiť niekoho aby sa k nemu prihovoril o tom tiež vie.
Myslím si, že najinteligentnejšia bytosť vesmíru vie takéto veci rozlišovať.

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10969 príspevkov
Citácia:
pozor tretie storocie je cca rok 200 a vyssie a ked sa nasiel papyrus tak to znamena ze bola uz rozsirena a znama a neskor sa rozsirila este viac
Milansky edikt ked Cirkev dostala slobodu bol az roku 313 a este aj potom bola cirkev i ked uz nie krvavo prenasledovana ale aspon sikanovana a to este asi cca do roku 400 a vtedy zaroven zacal proces kanonizacie sv Pisma a rozlisovanie ktore spisy boli a ktore neboli inspirovane a to sa zavrsilo az niekedy okolo roku 410 a definitivne (lebo co keby sa este neico naslo) tak potom na tridentskom koncile (1545 – 1563. cize 16 storocie) dlhy cas boli v Cirkvi uznavane aj spisy apostolskych otcov(ziaci apostolov a Didache) ktore sa dokonca citavali v staroveku aj na liturgii a na omsiach ako napr spisy Ignaca z Antiochie apod

mimochodom aj to "pokrestancanie pohanskych zvykov" je velmi pochybny argument, pretoze vychadza z predpokladu ako keby na to cirkev nemala pravo a ako keby to priamo sv Pavol nebol byval odporucil konanim aj nazormi.

Citácia:
Ale nikomu z tychto blahoslavenych sa neklaniame tak ako sa klaniame Bohu, nikoho z tychto blahoslavenych nenazyvame nasim Kralom, lebo len jeden je Kral a Pan.
Avsak tieto modlitby k Marii a svatym hovoria uplne nieco ine. Tam je ina ucta, tam je boho-pocta tomu, co nie je Boh.
co na to povedat ? toto sa nazyva "strategia slamenny panak" vyvracias nieco co cirkev ani nehlasa a ani nikdy neucila a ani neuci
aspon by si si mohol pozriet co cirkve uci naozaj, fakt na to nebavi

.

Obrázok užívateľa

napísal 10969 príspevkov
Citácia:
skrze Evu prišla smrť, skrze Máriu život.
Uzol Evinej neposlušnosti rozviazala Máriina poslušnosť;
čo zviazala Eva neverou, to rozviazala Mária vierou
;
.....
Nevidis ze vsetky ulohy, ktore sa pripisuju Marii su prekrutene a patria Jezisovi Kristovi ?
Dokonca je prekrutena chyba Adama a je pripisana Eve.
V tychto vyrokoch Adam sa meni na Evu a Jezis sa meni na Mariu.
je to preto lebo nechapes paralely a vztah Krista a Marie
je to hra na symboly kde Maria ma ulohu Cirkvi a zaroven prototyp krestana
z toho je to vsetko odvodene
pozri si niekedy chystanu dogmu o Spoluvykupitelke
Boh potrebuje aj nase ANO aby mohol konat pretoze respektuje nasu slobodnu volu.
a Marino ANO sposobilo ze Slovo sa stalo Telom prebyvalo medzi nami a tym ktori ho prijalo dalo moc sa stat bozimi detmi
Skus si dat otazku co by sa stalo keby Maria povedala NIE a Boh by to pochopitelne respektoval ....
???
ak nasledujeme Krista tak na nas prechdzaju aj vsetky Jeho ulohy i ked len v analogickom chapani
cize napr on nas spasil ale my pokracujeme v jeho diele spasy tym ze ho zvestujeme
On nas vykupil ale my spolu so sv Pavlom doplname na vlastnom tele co je este potrebne pre vykupenie dalsich dusi
On niesol kriz ale aj my mame niest kriz
On bol prenasledovany aj my budeme prenasledovani
on zomral aj my zomrieme
on vstal zmrtvych aj my vstaneme zmrtvych
atd atd atd
skus odhodit idelogicke predusdky a trocha sa s tym pohrat a uvidis ako to vsetko zapada jedno do druheho - cele sv Pismo
.

napísal 3650 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
pozor tretie storocie je cca rok 200 a vyssie a ked sa nasiel papyrus tak to znamena ze bola uz rozsirena a znama a neskor sa rozsirila este viac
pytal som viac informacii k historickemu utrzku modlitby "pod tvoju ochranu sa utiekame"
Ak take nieco vobec je.
Zaujmalo by ma najma ako a kedy to bolo skumane, ci je tento papyrus inspirovany.

misojogi píše:
mimochodom aj to "pokrestancanie pohanskych zvykov" je velmi pochybny argument, pretoze vychadza z predpokladu ako keby na to cirkev nemala pravo a ako keby to priamo sv Pavol nebol byval odporucil konanim aj nazormi.
Kde Pavol odporucil, aby sa ucta k nejakemu pohanskemu bozikovi nahradila uctou k niektoremu svatemu ?
To ma zaujma.
Lebo este i tam kde jeho sameho nazvali Merkurom a Barnabasa Jupiterom (Sk 14,12) hovoril aby neblaznili, ale aby sa obratili k zivemu Bohu.
Cize nie k nejakej nahrade bozika, ale k jedinemu a pravemu zivemu Bohu.

misojogi píše:
Citácia:
Avsak tieto modlitby k Marii a svatym hovoria uplne nieco ine. Tam je ina ucta, tam je boho-pocta tomu, co nie je Boh.
co na to povedat ? toto sa nazyva "strategia slamenny panak" vyvracias nieco co cirkev ani nehlasa a ani nikdy neucila a ani neuci
aspon by si si mohol pozriet co cirkve uci naozaj, fakt na to nebavi
A co tie modlitby ? To nie je ucenie cirkvi?

Obrázok užívateľa

napísal 10969 príspevkov
Citácia:
Zaujmalo by ma najma ako a kedy to bolo skumane, ci je tento papyrus inspirovany.
jeden zo sposobov je to ze to Cirkev prijala ako celok cez starocia , kedze Cirkev ma Ducha Svateho tak je to tiez sposob verifikacie.
nasiel sa utrzok, ale samozrejme neskorsie bola rozsirena ovela viac

Citácia:
Cize nie k nejakej nahrade bozika, ale k jedinemu a pravemu zivemu Bohu.
tu sa dva vyznamy slova nahrada
jeden je ten aby modlosluzba pokracovala pod inym nazvom a druhy je ten aby sa modlosluzba zrusila a bola nahradena spravnou bohosluzbou
No a hoci RKC obvinujes z toho prveho sposobu tak v skutocnosti spravila ten druhy, ten spravny

Citácia:
A co tie modlitby ? To nie je ucenie cirkvi?
asi toto je ten koren problemv, ty kladies rovnitko medzi slovo modlitba a bohopocta zatial co RKC to tak necini a rozlisuje modlitbu k svatym a modlibu k Bohu
a ako Bohopoctu = obetu Bohu chape jedine sv omsu, nie modlitbu
teda omsa moze byt ako spomienka na zosnuleho ci svateho ale vzdy je OBETOVANA BOHU, omse nemoze byt obetovana clovekovi, ale m,oze byt obetovana za cloveka (ako prosba za neho)
bol v dejinach pokus obetovat aj Marii, ale to zrusila prakticky okamzite sama Cirkev a ostala o tom len zmienka v dokumentoch historikov
Cize Cirkev v tomto jasne rozlisuje.

Obrázok užívateľa

napísal 10969 príspevkov
odporucam aj toto
https://www.postoj.sk/2620/zamyslenie-co-znamena-neprerieknes-kriveho-svedectva

ZAMYSLENIE: Čo znamená 'Nepreriekneš krivého svedectva'?
V dnešnej dobe sa o desať Božích prikázaní nedbá. Stačí zapnúť televízor a nájdete tam hromadu modlárstva, brania Božieho mena nadarmo, vrážd, krádeží, klamstva, smilstva, žiadostivosti… Kresťania bedákajú nad týmto stavom. Je ľahké ukazovať prstom na tých, ktorí nedodržiavajú všetky tie prikázania, ktoré dodržiavame my. Ale občas sa treba pozrieť do zrkadla, či v niektorom aj my nezlyhávame.

Začal som sa nad tým zamýšľať v dobe, keď ateistickí aktivisti Hitchens a Dawkins vyzývali na zatknutie pápeža kvôli údajnému krytiu zneužívania detí.

Niektorí kresťania (protestantskí, pozn. prekl.) keď sa o tejto iniciatíve dozvedeli, skákali od nadšenia: “Nepáči sa mi, čo tamtí dvaja bežne hovoria a robia, ale v tomto majú pravdu!” Boli ochotní uveriť obvineniam tlače a pár ateistov, ktorým išlo o senzáciu. Keď som poukazoval na fakty, každý môj argument odmietli s tým, že sa iba snažím byť “apologétom pre Katolícku cirkev”. Vravel som im o reakcii Benedikta XVI., o jeho volaní po pokání a skúmaní sa vo svetle Božieho zákona a o prichádzajúcom súde. Lenže to u nich iba pridalo olej do ohňa: „Je to zlý spôsob pokánia, zlý pohľad na Boží zákon, zlý súd!” Neboli ochotní tomu mužovi uznať čokoľvek, alebo pripustiť, že by s ním mohli byť v čomkoľvek zajedno.

Vo svojej zanietenosti za „všetky Božie prikázania” tuším jedno opomenuli: „Nepreriekneš krivého svedectva proti blížnemu svojmu.“ Ale nejde mi iba o týchto konkrétnych ľudí. Je to typické pre „apologétov” z mnohých kresťanských spoločenstviev, ktorí svoje vlastné postoje zvyknú budovať tak, že rúcajú to, čo prezentujú ako postoje iných. Akoby apologetika bola stolovou hrou, kde sa body dajú získať len tak, že ich zoberiete inému.

Myslím, že prikázanie proti krivému svedectvu sa vzťahuje aj na takéto situácie. Možno to preformulovať nasledovne: “Keď si v debate, neprekrúcaj názory ani skutky druhej osoby.

"Prikázanie proti krivému svedectvu možno preformulovať nasledovne: Keď si v debate, neprekrúcaj názory ani skutky druhej osoby.”

Keď vyučujem Úvod do svetových náboženstiev, na prvej hodine študentom vravím, že nie je mojím cieľom doviesť ich k náhľadu, že všetky náboženstvá sú rovnaké (akože ani nie sú). Mojim cieľom je doviesť ich k tomu, aby dokázali hovoriť o viere niekoho iného takým spôsobom, že onen človek sa v tom opise svojej viery aj spozná a súhlasí, že jeho vierouku sme podali presne.

Keď ste katolíkom, dokážete opísať učenia protestantov presne, a nielen opakovať staré osočovania a skreslenia? Keď ste protestantom, dokážete to isté, keď debatujete o katolicizme? Dokážete vaše citáty o tom, v čo verí ten druhý, dostať z jeho vlastných zdrojov, a nie z útočných webstránok, ktoré vám dajú hotovú výzbroj (hoci pochybnú)?

Robte iným to, čo chcete, aby oni robili vám.” Sotvakoho dovediete k myšlienke, že jeho pozícia je nesprávna, ak jeho pozíciu ani len nedokážete verne opísať – mierite na nesprávny terč. Zhotovili ste si „slameného panáka”. Toho môžete rúbať koľko chcete, a váš diskusný partner bude môcť povedať: “Jasné, máš pravdu, to je nesprávna pozícia. Takú nezastávam ani ja.” Alebo: “Ak nedokážeš poctivo hovoriť mojich presvedčeniach a viere, prečo by som mal tvoje argumenty brať do úvahy?

Nepreriecť krivého svedectva” znamená hovoriť o druhých pravdu. A Pavol hovorí, že musíme hovoriť pravdu v láske (Ef 4,15). Čo myslíte, ako by naše diskusie postupovali, keby sme si toto zobrali k srdcu? O koľko plodnejšie by boli naše snahy o evanjelizáciu či apologetiku, keby sme nasledovali jeho radu! Potom by o nás mohli ľudia povedať to, čo vraveli o kresťanoch prvotných: „Pozrite, ako sa milujú!

William J. Cork
Autor je adventistickým pastorom, žije v Houstone.

Originálny text: “Thou Shalt Not Bear False Witness“, preklad krátený.

Foto: Flickr.com (CC licencia)

Obrázok užívateľa

napísal 3622 príspevkov
Celkom ma oslovilo poukázanie na prvého Adama a nového Adama - JK.
Pri prvom hriechu boli dvaja - Adam aj Eva, muž aj žena, ktorí sú si čo do dôstojnosti rovní.
A je pozoruhodné, že v Božom pláne spásy má popri Bohočlovekovi celkom zaujímavé miesto človek menom Mária.
Zapadá to mozaiky veď aj v protoevanjeliu, v knihe Genezis Boh prisľúbil, že žena rozšliape hlavu hadovi.
Myslím, že Mária naozaj dorazila jeho pyšnú hlavu, lebo nezniesol porážku od jednoduchej dievčiny.

Ak teda Romanh veríš aj knihe Genezis a nie len niektorým biblickým výrokom, ako chápeš Božie prisľúbenie,
že žena pozmliaždi hlavu odvekého nepriateľa?

napísal 3650 príspevkov
misojogi píše:
ty kladies rovnitko medzi slovo modlitba a bohopocta zatial co RKC to tak necini a rozlisuje modlitbu k svatym a modlibu k Bohu
a ako Bohopoctu = obetu Bohu chape jedine sv omsu, nie modlitbu
Uctu k Bohu ako k Bohu davas tvojimi slovami a skutkami. Svojimi ustami vyznavas ze Jezis je Pan.
Ale ked vyznavas svojimi ustami, ze je Maria Kralovnou a ze jej davas cely svoj zivot, vtedy je ona tvojou panou a nie Jezis.

Mt 6,24
Nik nemôže slúžiť dvom pánom; pretože buď jedného bude nenávidieť a druhého milovať, alebo jedného sa bude pridŕžať a druhým bude opovrhovať.

Koho milujes viac ? Mariu, alebo Boha ? Ku komu volas viac ?
Koho sa pridrzas viac ? Marie, alebo Boha?

Mt 10,37
Kto miluje otca alebo matku viac ako mňa, nie je ma hoden.

To sa vztahuje i na Mariu. Milujes ju viacej ako Jezisa ?
Tu je taky vztah medzi veriacimi, Marii sa zdoveruju na modlitbach a Jezis, ten je asi za prisneho. Jezisovi sa preco takto nezdoveris ?

Ten ten ku komu volas v case tazkosti, ten koho meno vzyvas na svojich prosbach, ten kto je tvojim ochrancom, ten ku komu sa utiekas, tak ten je tvojim Bohom.
A ked sa namiesto k Bohu ktory stvoril nebo a zem utiekas ku komukolvek alebo comukolvek inemu, je to modlarstvo.
Boh dal jasne poznat kto je - on je ten ktory sa stara, on uzdravuje, on, ... iba on, nie Maria ani svaty, iba On, iba jemu patri slava, cest a moc.

Obrázok užívateľa

napísal 3622 príspevkov
Inak asi by sme nemali volať a prosiť o pomoc kohokoľvek zo zomrelých. Preto je aj oficiálne vyhlasovanie svätých, aby sme mali istotu, že vzývame niekoho, kto je v nebi. Ale aj duše v očistci pomáhajú samé od seba. Neviem, či robím dobre, ak prosím v duchu o modlitbu dušu, ktorá mi už pomohla v minulosti a predpokladám, že je v očistci alebo v nebi. Ale ak prosím o modlitbu dušu, ktorá je naisto v nebi, tak istotne získavám pomoc Božiu aj za jej prosieb a orodovania.

Myslím, že je to súčasťou aj článku viery - verím v spoločenstvo svätých, podľa oficiálneho učenia RKC. Teda je to súčasťou viery, ak sa považujeme za katolíkov.

napísal 3650 príspevkov
teta píše:
Pri prvom hriechu boli dvaja - Adam aj Eva, muž aj žena, ktorí sú si čo do dôstojnosti rovní.
Ja osobne verim, ze zhresil Adam, tym nezabranil Eve aby jedla.
To ze to bol Adam hovori aj pismo. Mozeme na tuto temu otvorit samostatnu temu. A nastudovat si to detailnejsie a porovnat to cele.

teta píše:
A je pozoruhodné, že v Božom pláne spásy má popri Bohočlovekovi celkom zaujímavé miesto človek menom Mária.
Boh sa takto rozhodol a aj to tak urobil, ze sa narodi ako clovek, aby cloveka zachranil.

teta píše:
Ak teda Romanh veríš aj knihe Genezis a nie len niektorým biblickým výrokom, ako chápeš Božie prisľúbenie,
že žena pozmliaždi hlavu odvekého nepriateľa?
Asi takto:

teta píše:
v knihe Genezis Boh prisľúbil, že žena rozšliape hlavu hadovi
nie zena rozsliape hlavu, ale jej potomstvo.
Gn 3,15
15 Nepriateľstvo ustanovujem medzi tebou a ženou, medzi tvojím potomstvom a jej potomstvom, ono ti rozšliape hlavu a ty mu zraníš pätu."

Zjv 12,17
Drak sa na ženu nahneval a odišiel bojovať s ostatnými z jej potomstva, ktorí zachovávajú Božie prikázania a majú Ježišovo svedectvo.

O kom to hovori prorocky zalm Ž 91,12-13
12 Na rukách ťa budú nosiť, aby si si neuderil nohu o kameň.
13 Budeš si kráčať po vretenici a po zmiji, leva i draka rozšliapeš.

To hovoril sam diabol Jezisovi, ze je to o nom napisane.
Jezis je potomok Evy, on je ten, ktory rozsliape draka.

A on je ten, ktory dal aj nam moc aby sme sliapali po jeho hlave - tym, ktori maju Jezisovo svedectvo.
Lk 10,18-19
On im povedal: "Videl som satana padať z neba ako blesk.
Hľa, dal som vám moc šliapať po hadoch a škorpiónoch i po všetkej sile nepriateľa a nič vám neuškodí.

teta píše:
Myslím, že Mária naozaj dorazila jeho pyšnú hlavu, lebo nezniesol porážku od jednoduchej dievčiny.
Preto nejde len o Mariu, ale o kazdeho kto "ma Jezisovo svedectvo" - teda kazdeho kto uveril ze Jezis bol potrestany namiesto neho, aby mal on vecny zivot.
Jezis dal kazdemu tuto moc, sliapat v jeho mene po hadovi. Urcite ju dostala aj Maria, lebo ona mala medzi prvymi Jezisovo svedectvo, ale sme tam aj my vsetci, ktori sme uverili.
Cele Evine potomstvo.

napísal 3650 príspevkov
teta píše:
Inak asi by sme nemali volať a prosiť o pomoc kohokoľvek zo zomrelých. Preto je aj oficiálne vyhlasovanie svätých, aby sme mali istotu, že vzývame niekoho, kto je v nebi. Ale aj duše v očistci pomáhajú samé od seba. Neviem, či robím dobre, ak prosím v duchu o modlitbu dušu, ktorá mi už pomohla v minulosti a predpokladám, že je v očistci alebo v nebi. Ale ak prosím o modlitbu dušu, ktorá je naisto v nebi, tak istotne získavám pomoc Božiu aj za jej prosieb a orodovania.
A preco ich vlastne prosis a neprosis ty sama priamo Boha Otca?
Jezis nam to povedal, ze uz ani on sam nebude prosit za nas, ale ze my budeme prosit Otca v Jezisovom mene a vsetko o cokolvek ho budeme prosit da nam.
Preco prosis mrtvych a duse v ocistci, ked Jezis hovori, ze mame priamo prosit Boha Otca v Jezisovom mene a da nam vsetko o co ho budeme prosit ?

Jn 16,23.26
23 V ten deň sa ma už nebudete na nič opytovať. Veru, veru, hovorím vám: Ak budete o niečo prosiť Otca v mojom mene, dá vám to.
26 V ten deň budete prosiť v mojom mene. A nevravím vám, že ja budem prosiť Otca za vás.

Preco neprosis Otca ?
Ale cloveka, hoci svateho. Preco neprosis Otca ?

Obrázok užívateľa

napísal 3622 príspevkov
https://forumdlazycia.wordpress.com/2014/12/02/w-egipcie-znaleziono-rekopis-modlitwy-do-przenajswietszej-bogurodzicy-pod-twoja-obrone-uciekamy-sie-pochodzacy-z-ok-250-r-n-e/

Beriem, že je v Genezis, že rozšliape hlavu potomstvo ženy, ale nepriateľstvo bolo predpovedané medzi ženou a hadom. Potomstvo novej Evy rozšliape hlavu nepriateľa, lebo nová Eva sa nikdy nespriatelí s hadom ako Eva z raja.

Nemám pochybnosti o tom, že aj Eva zhrešila, veď obom sa otvorili oči a spoznali, že sú nahí a oboch Boh potrestal aj smrťou.

Romanh, akú literatúru čítaš na výklad sv. Písma, zjavne nie katolícku.

2 Pet 1, 20
Predovšetkým však vedzte, že nijaké proroctvo v Písme nepripúšťa súkromný výklad.

Prosím Boha Otca, Syna aj Ducha Svätého a niekedy aj všetkých svätých.

[ Príspevkov: 74 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť