Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 74 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Autor Správa

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
Jezis sa zriekol svojej Bozskej podstaty aby sa narodil ako clovek.
Aby zil ako clovek aby ako clovek naplnil Zakon - bol vo vsetkom poslusny, pokusany a nezhresil.
Aby neskor nanho - spravodliveho - Boh polozil kazdy nas hriech, aby bolo zadostucinene spravodlivosti zakona aby bol hriech potrestany na tele cloveka - na Jezisovi Kristovi, namiesto nas - aby sme my neboli odsudeni, ale skrze neho mali zivot vecny.
Bol ako clovek naplneny Bozim Duchom pri krste v Jordane.
Jezis nam cely cas svojho zivota ukazal ako moze clovek zit.
Ukazal nam preco nas Boh stvoril - aby sme neplnili svoju volu, ale volu toho, ktory nas stvoril.
Cely cas hovoril, aby to naco si vobec nebol stvoreny - tvoju sebecku lasku - aby si ju zaprel a aby si sa dal Bohu - lebo si bol stvoreny na jeho obraz, na lasku, ktora nehlada vlastneho, ale sa dava.
Jezis bol Boh, ale ked prisiel na zem, prisiel k nam ako clovek, lebo na ten cas zaprel Boziu prirodzenost a cely cas zil a robil ako clovek. - Slovo sa stalo telom.
Aby na cloveku bola zadostucinena spravodlivost zakona.
Po krste v Jordane nam celym svojim zivotom ukazuje ako zije kazdy znovuzrodeny clovek, ktory sa znovu narodi z vody a z Ducha.
Dokonca o tom hovori - vsetko co on robi, ze budeme i my robit, a este aj vacsie skutky ako su tie.
Cely cas svojho zivota nam ukazuje ako mame my zit - ako clovek - ako Bozi Syn znovuzrodeny z vody a z Ducha.
A skrze znovuzrodenych Bozich Synov chce zjavit svoju slavu a zaplnit nou zem.
Bohu sa zalubilo prebyvat v nas, on si to tak zaumienil, aby on bol v tebe a ty v nom, dokonale jedno ako je on jedno a ako si zaumienil, tak aj urobi.
Ale ked ty sa budes klanat tomu co nie je Boh, nikdy nebudes s nim jedno, ale budes rozdeleny. Nemozes mat dvoch Panov.

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Vsimni si co o Kristovi hovori Pavol:

1. všemohúci -> Kol 1, 15 – 17 - v ňom (v Kristovi) bolo stvorené všetko; všetko je stvorené prostredníctvom neho a pre neho; všetko má v ňom svoje bytie;

2. vševedúci -> Kol 2, 3 - lebo v ňom sú všetky poklady múdrosti a vedomosti

3. večny -> Kol 1, 15 – prvorodený zo všetkého stvorenia

4. poklonyhodný, úctyhodný -> Flp 2, 10 - nech sa na meno Ježiš zohne každé koleno v nebi, na zemi i v podsvetí; Hebr 1, 6 – nech padnú pred ním na kolená všetci Boží anjeli

5. nezmeniteľny -> Hebr 13, 8 - Ježiš je ten istý včera i dnes i naveky; Rim 8, 3 – Boh poslal svojho Syna, narodeného ženy, narodeného pod zákonom; Rim 8, 32 – neušetril vlastného Syn; Kol 1, 13 – nás preniesol do kráľovstva svojho milovaného Syna; Hebr 1, 6 – Boží prvorodený; Hebr 1, 3 – je odbleskom slávy Boha a obrazom jeho podstaty

Teda nie je to tak, ako si pisal ,ze Jezis sa stal Bozim Synom pri krste.

Jezis sa teda nezriekol a ani nemoze zriect Božskej podstaty, ale zriekol sa Božskej slávy.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17999 príspevkov
No, mam taky dojem, ze sa tu miesaju hrusky s jablckami.
Jezis SAM priznal, ze nie je vseveduci ("To vie iba Otec ...") !

Takze je mi jedno, co O NOM niekto (=Pavol, pravy TVORCA katolicizmu) pise ... :)

napísal 3656 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
Jezis sa teda nezriekol a ani nemoze zriect Božskej podstaty, ale zriekol sa Božskej slávy.
Dobre uznavam, neuviedol som presne znenie - podstata sa v biblii nepise, pise sa tam o jeho vlastnej prirodzenosti.
Ale myslim ze tieto vyrazy su v pripade Jezisa Krista vyjadrenim toho isteho:
podstata, prirodzenost a rovnost s bohom a On sam, ktory Je - alebo tymto vyrazom chapes inak?

Ak teda budeme presny na slovicka, ani ty nemas pravdu, lebo sa nezriekol Bozskej slavy.
Ale sa zriekol seba sameho, zriekol/nepridrzal sa svojej rovnosti s Bohom.
A vzal si prirodzenost sluhu.

Cize ak sa zriekol seba sameho a vzal si prirodzenost sluhu, to znamena, ze sa zriekol svojej vlastnej prirodzenosti. - nemohol mat na sebe dve prirodzenosti. Prirodzenost je len jedna.
presnejsi preklad slova prirodzenost je podoba - forma - v ktorej nieco robi. To iste slovo G3444 je pouzite ked sa zjavi v inej podobe Emauzskym, ucenikom.
Emauzsky ucenici ho nepoznali, lebo Jezis mal uz podobu oslaveneho tela - noveho po jeho vzkrieseni.
Aj nase telo bude mat inu podobu po vzkrieseni - inu podobu ma pozemske, ine nebeske.
A Jezis sa vzdal svojej prirodzenosti - podoby Boha - vzal si prirodzenost sluhu - aby si po vzkrieseni vzal prirodzenost oslaveneho cloveka, kde su spolu jedno on v Otcovi a Otec v Nom.
A nam po znovuzrodeni dava zavdavok Ducha - ako zalohu - ze raz budeme aj my v plnosti a v jednote s nim ako je On.
To je Bozi plan s nami. Aby sme boli jedno ako je on jedno.

Ak je prirodzenost to iste ako podstata, potom som sa vyjadril spravne.
Ak sa teda zriekol sam seba a vzal si prirodzenost sluhu, zil na zemi ako Boh, alebo ako sluha ?
Pretrpel hriech namiesto nas na krizi ako Boh, alebo ako sluha ?

Kazdy clovek mal byt potrestany za svoje hriechy, teda ak na Jezisa boli polozene vsetky nase hriechy aby on bol potrestany namiesto nas, musel byt potrestany ako clovek.
Lebo Rim 8,3
3 Čo bolo nemožné zákonu pre slabosť ľudskej prirodzenosti, to uskutočnil Boh, keď pre hriech poslal svojho Syna v tele podobnom hriešnemu a v tele odsúdil hriech

Cize hriech bol potrestany v tele - teda Jezis to pretrpel ako clovek.

Ako clovek sa stal poslusnym Bohu - az po smrt na krizi.

Rim 5,19
Lebo ako sa neposlušnosťou jedného človeka mnohí stali hriešnikmi, tak zasa poslušnosťou jedného sa mnohí stanú spravodlivými.

Cize ak neposlusnostou cloveka sa mnohi stali hriesnymi, tak poslusnostou jedneho - cloveka - sa mnohi stanu spravodlivymi.
Chapes - ide tu o vymenu - substituciu - clovek za cloveka.
clovek zomrel za cloveka, clovek bol poslusny za cloveka.
Toto vsetko musel Jezis prezit a robit ako clovek, aby si ty ako clovek mohol byt oslobodeny od tvojho hriechu, ktory si urobil v tele.
A musis byt oslobodeny este teraz, ked si v tele, aby mohlo byt telo za telo. Musis sa znova narodit - do noveho cloveka - ktory ma Ducha a Jezis je jeho hlavou. A toho noveho cloveka vsetkym ukazal Jezis - on je tym prvorodenym - v tomto ho mame vsetci nasledovat, aby sme sa znovu narodili z vody a z Ducha, tak ako On, aby sa naplnila spravodlivost zakona v nas, ktory zijeme podla Ducha - vsetci mame byt ako On. On v nas a my v nom. Preto sa musis znova narodit z vody a z Ducha.

Jan pise, ze Jezis sa stal telom, cize stal sa clovekom.
Jezis si zobral svoju vlastnu Boziu prirodzenost spat po ukrizovani - ked bol oslaveny - vzaty do neba a zasadol po pravici Boha. Lebo ma taky prikaz a moc od Otca, zivot dat a zasa si ho vziat.

Jn 1,14
A Slovo sa telom stalo a prebývalo medzi nami.

Flp 2,6-11
6 On, hoci má božskú prirodzenosť, nepridŕžal sa svojej rovnosti s Bohom,
7 ale zriekol sa seba samého, vzal si prirodzenosť sluhu, stal sa podobný ľuďom; a podľa vonkajšieho zjavu bol pokladaný za človeka.
8 Uponížil sa, stal sa poslušným až na smrť, až na smrť na kríži.
9 Preto ho Boh nad všetko povýšil a dal mu meno, ktoré je nad každé iné meno,
10 aby sa na meno Ježiš zohlo každé koleno v nebi, na zemi i v podsvetí
11 a aby každý jazyk vyznával: "Ježiš Kristus je Pán!" na slávu Boha Otca.

Jn 7,39
Lebo ešte nebolo Ducha, pretože Ježiš ešte nebol oslávený.

Ale nejako ste odklonili temu. Temou je Maria a utiekanie sa k nej vs. utiekanie sa k Bohu. Skusme sa vratit k tomu.

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3770 príspevkov
romanh píše:
Ale nejako ste odklonili temu. Temou je Maria a utiekanie sa k nej vs. utiekanie sa k Bohu. Skusme sa vratit k tomu.
Presne v tomto je koreň nepochopenia. Vtom "vs." Utiekania sa k Márii ako Kristovej a našej matke nie je "vs." teda v protiklade alebo v odpore voči modlitbe k Bohu. Naopak! Modlitba k Márii je ako zosilovač našich prosieb predkladaných Bohu. Utiekanie sa k Márii je podmnožinou modlitby k Bohu.

napísal 3656 príspevkov
misionar3 píše:
Presne v tomto je koreň nepochopenia. Vtom "vs." Utiekania sa k Márii ako Kristovej a našej matke nie je "vs." teda v protiklade alebo v odpore voči modlitbe k Bohu. Naopak! Modlitba k Márii je ako zosilovač našich prosieb predkladaných Bohu. Utiekanie sa k Márii je podmnožinou modlitby k Bohu.
Ale slova modlitby k Marii hovoria uplne nieco ine - to nie je o zosilnovaci, ale o nahrade toho co sa hovori v biblii o Bohu.
cital si moj prispevok ?
viewtopic.php?f=55&t=6010#p280041
romanh píše:
modlitba:
Matka Sedembolestná, volíme si ťa dnes za svoju Matku a Kráľovnú

biblia:
Ž 74,12 Veď predsa Boh je naším kráľom od vekov a spásne skutky konal na zemi.
Jn 20,28 Tomáš mu odpovedal: "Pán môj a Boh môj!"
Lk 11,2 Povedal im: "Keď sa modlíte, hovorte: Otče, posväť sa tvoje meno, príď tvoje kráľovstvo.
Ako nas uci biblia, koho si volim za krala ?
Ako nas uci modlitba, koho si volim za krala ?
Koho si volim za krala ?
Mariu, a ci Boha ?
Vladne vzdy len jeden.
Koho volaju vsetci svati na pomoc ?
Mariu, a ci Boha ?

Obrázok užívateľa

napísal 3770 príspevkov
Čítal len zbežne. ;) Tvoje príspevky sú pre mňa nečitateľné mnoho slova a nič nepovieš, resp myšlienka sa stratí v záplave slov. Skús myšlienky zhrnúť do pár slov alebo riadkov. Lebo "budú ako židia. Myslia si že pre mnohé hovorenie budú spasení. vaša reč nech je áno, áno a nie, nie"

Nikdy si nepostrehol čo sa píše v Jn.19, 26-27. "Hľa tvoja matka"
Prosba cez matku. Ty si nikdy ako dieťa neprosil cez mamu niečo od otca? Ja teda často. A často mi to otec aj dal práve na príhovor matky (napr. bicykel). Vo vzťahu k Bohu a Márie to funguje presne tak isto

napísal 3656 príspevkov
misionar3 píše:
Čítal len zbežne. ;)
tak si to precitaj detailnejsie.

misionar3 píše:
Tvoje príspevky sú pre mňa nečitateľné mnoho slova a nič nepovieš, resp myšlienka sa stratí v záplave slov. Skús myšlienky zhrnúť do pár slov alebo riadkov.
Pokial sa venujeme tymto temam, je potrebne vysvetlit aj kontext. Preto ak citas zbezne, nemozes potom pochopit co pisem. Aj v novinach, alebo v knihe mas len kratke odseky k teme? Viac citaj.

misionar3 píše:
"budú ako židia. Myslia si že pre mnohé hovorenie budú spasení. vaša reč nech je áno, áno a nie, nie"
Verim ze ked si este raz precitas co si citoval, porozumies, ze tento citat tu vobec nepatri.
Kontext tohto versa je uplne inde.

misionar3 píše:
Nikdy si nepostrehol čo sa píše v Jn.19, 26-27. "Hľa tvoja matka"
Prosba cez matku.
"Hľa tvoja matka" - bolo zvykom ze sa deti postarali na starobu o svojich rodicov.
Jezis janovi povedal aby sa o nu postaral. Nepovedal Hla tvoja matka, odteraz cokolvek budes prosit skrze matku dam ti.
Ale namiesto toho povedal
Jn 16,23.26
23 V ten deň sa ma už nebudete na nič opytovať. Veru, veru, hovorím vám: Ak budete o niečo prosiť Otca v mojom mene, dá vám to.
26 V ten deň budete prosiť v mojom mene. A nevravím vám, že ja budem prosiť Otca za vás.

Ked teda uz ani Jezis nebude prosit Otca za nas, ale my sami mame prosit Otca, naco by som prosil Mariu, ked Jezis povedal ze mam prosit Otca ja sam?

misionar3 píše:
Ty si nikdy ako dieťa neprosil cez mamu niečo od otca? Ja teda často. A často mi to otec aj dal práve na príhovor matky (napr. bicykel). Vo vzťahu k Bohu a Márie to funguje presne tak isto
Aj teraz prosis mamu, aby ti otec nieco dal ?

Biblia a Jezis uci, ze to takto vobec nefunguje. Prave naopak - vid vyssie co povedal Jezis - ako mame prosit Otca v jeho mene. Cize nie skrze Mariu, ale v mene Jezisa Krista - to znamena na zaklade toho co Jezis bol a co urobil.

misionar3 píše:
Ty si nikdy ako dieťa neprosil cez mamu niečo od otca?
1Kor 13,11
Keď som bol dieťa hovoril som ako dieťa, poznával som ako dieťa rozmýšľal som ako dieťa. Keď som sa stal mužom, zanechal som detské spôsoby.

Ef 4,13-14
13 kým nedospejeme všetci k jednote viery a poznania Božieho Syna, k zrelosti muža, k miere plného Kristovho veku,
14 aby sme už neboli malými deťmi, ktorými sem-tam hádže a zmieta hocijaký vietor klamlivého ľudského učenia, ktorý podvodne strháva do bludu.

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Pokial sa venujeme tymto temam, je potrebne vysvetlit aj kontext. Preto ak citas zbezne, nemozes potom pochopit co pisem. Aj v novinach, alebo v knihe mas len kratke odseky k teme? Viac citaj
Zato si mozes sam, ze ta ludia "citaju zbezne" tvoje tazkvane uvahy. Ak tu budes tapetovat kilometre chaotickeho a nezmyselneho balastu , ktore evidentne nikoho nezaujimaju (a este si namyslas, ze to tu davas nebodaj pod vplyvom Ducha Svateho) potom sa necuduj, ze ludia preskakuju cele odstavce pretoze ludi nebavi citat spominany balast. Nebavi. Chapes to? Ako mame s tebou debatovat ked svoju myslienku, ak sa nejaka vyskytne, utopis kdesi v strede zaplave slov a citatov, ktore su dost casto mimo danu temu?

Neporovnavaj svoje prispevky s pracou profesionalneho novinara,(ak je co len trocha schopny ) dokaze zaujat peknym a kvalitnym clankom, ktory nech by bol akokolvek dlhy, nemam ani najmensi problem si ho precitat od prveho pismena po to posledne a to niekolko krat.

Ale na to aby si dokazal "vysvetlit kontext" nepotrebujes tapetovat. A ani nam ho nemusis vysvetlovat, ten konext chapeme. Na rozdiel od teba.

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11024 príspevkov
Citácia:
Ale sa zriekol seba sameho, zriekol/nepridrzal sa svojej rovnosti s Bohom.
A vzal si prirodzenost sluhu.
no dobre ale toto neskoncilo krstom v Jordane, ale pokracovalo a vyvrcholilo na krizi dokonca aj podla versov ktore si sem sam dal ....
treba ten citat z Biblie docitat az do konca ....

mimochodom telologicky je krst v Jordane velmi otazny cize by som sa nim az tak neohanal ....
okrm ineho aj preto lebo neskorsie krst sa chape ako zomriet a vstat spolu s Kristom
a napriklad nevie sa kdy boli pokrsteni apostoli atd atd proste tych problemov je tam vela ....

Obrázok užívateľa

napísal 11024 príspevkov
Citácia:
tapetovat kilometre chaotickeho a nezmyselneho balastu
su to castokrat veci ktore nikto nespochybnuje ale spochybnujeme jeho interpretaciu tych tapiet
a prave o nej nepovedal ani slova ,... nevysvetlil preco to chape tak a nie inak

Obrázok užívateľa

napísal 3770 príspevkov
Roman ty nie si katolik. Ak ta zaujimaju nase katolicke postoje radi ti ich vysvetlime ale naozaj nestojime o to aby si ich napadal a znevazoval. Plne chapem ze si v nejakej sekte kde sa cita a chape Biblia doslova, presp vytahuju sa len tie state ktore vyhovuju vasej interpretacii. Je to tvoja vec a ako to bude posudzovat Pan pri poslednom sude nechajme na neho. Mozeme debatovat ale nepodsuvaj ze to co robime a v co verime je nespravne. Pre nas je smerodajne a zavazne Pismo, jeho interpretacie ucitelskym uradom Cirkvi a ucenie Cirkvi a papezov. Cirkev je totiz Kristus a knazi Cirkvi maju moc vysluhovat sviatosti a aj to najsvatejsiu - Kristovu obetu a spritomnovat ziveho Jezisa v kazdej sv. Omsi

od 08.03.2005 23:19:39
napísal 179 príspevkov
Treba poznamenať, že argumentácia - obracať sa len na Boha - je úplne nebiblická.

Sv. Jakub nás povzbudzuje, aby sme sa za seba navzájom modlili.

modlite sa jeden za druhého, aby ste ozdraveli (Jak 5,16)

Svätý Pavol opakovane prosí členov cirkvy, aby sa za neho prosili Boha.

Prosím vás, bratia, pre nášho Pána Ježiša Krista a pre lásku Ducha, zápaste spolu so mnou v modlitbách za mňa u Boha. (Rim 16,30)

Bratia, modlite sa aj za nás! (1 Sol 5,25)

Kameň tradície ECAV - Augsburské vyznanie nás v kapitole 8 - čo je cirkev - poučuje:

Kresťanská cirkev vlastne nie je nič iné než zhromaždenie všetkých veriacich a svätých.

Je teda namieste, prosiť o modlitbu bratov, ale i zomrelých ("svätých") - a logicky i tú, ktorú dr. Martin Luther vo svojom komentári k Magnificantu s hlbokou úctou nazýva "svätou matkou".

Obrázok užívateľa

napísal 11024 príspevkov
Citácia:
ale naozaj nestojime o to aby si ich napadal a znevazoval.
kludne nech si hovori svoj nazor, nemal som pocit ze by znevazoval, skor to vidim ako prilezitost veci si vydiskutovat.
(samozrejme dufam ze k znevazovaniu nedojde, niektore veci mozno boli na hranici)
je prirodzene ze obcas diskusia zabehne az do flame

takato diskusia je skor prilezitost vecne diskutovat
niektori to dokazu a niektori nie ,,, - davaju tak vizitku sami sebe

Obrázok užívateľa

napísal 11024 príspevkov
Citácia:
Kresťanská cirkev vlastne nie je nič iné než zhromaždenie všetkých veriacich a svätých.
vratane tych co su uz v nebeskej slave ako nas poucuje list Hebrejom (tusim 8 kapitola)

[ Príspevkov: 74 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť