Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 74 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Autor Správa

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
Este by som vam chcel dat jeden podnet na zamyslenie.
podla clanku "História Ruženca"
http://www.farnost-strazske.sk/?page_id=31
Citácia:
vznik ruženca je o čosi zložitejší. V prvých storočiach existencie Cirkvi mnísi recitovali žalmy. Bolo to jedným z pravidiel ich života. Keďže modlitba žalmov bola možná len tým, ktorí vedeli čítať, bolo treba nájsť spôsob modlitby pre negramotných bratov. Na tento účel sa použila modlitba Pána – Otče náš – bratia recitovali 150 krát túto modlitbu, čo korešpondovalo s počtom žalmov.

Pri odpočítavaní modlitby sa používali malé kamienky. Neskôr boli nahradené guľôčkami. Začiatkom druhého tisícročia s nárastom zbožnosti voči Panne Márii vzniká modlitba Zdravas´ Mária, ktorá sa stáva veľmi rozšírená a populárna. Postupne bola pripojená k tejto modlitbovej tradícii.

V rokoch 1410 – 1439 Dominik Pruský, kolínsky kartuzián, predkladá veriacim Mariánsky žaltár (žaltár – pôvodne kniha žalmov), kde sa nachádzalo 50 Zdravas Márií prepojených na úryvky z evanjelia. Nápad tohto kartuziána sa uchytil. V rôznych regiónoch vnzikali adaptácie takéhoto Mariánskeho žaltára a počet urývkov z evanjelia dosahoval až 300.

Dominikán Alain de la Roche (1428-1478) vydal jednotné vydanie tohto Mariánskeho žaltára, ktorý sa počas jeho života začal nazývať “Ruženec Preblahoslavenej Panny Márie”. Zjednotiť túto formu modlitby sa mu podarilo vďaka jeho kázaniu a Mariánskym bratstvám, ktoré zakladal. Ruženec zjednodušil v roku 1521 dominikán Alberto de Castello, ktorý vybral 15 úryvkov z evanjelia na meditáciu. Konečná tradičná forma ruženca vznikla počas pontifikátu pápeža Pia V. (1566-1572), ktorý ho štandardizoval a uviedol pre celú Cirkev.
Kedze uz mnohi dnes vedia citat, a ste gramotni, zacnite sa modlit Zalmy. Vyskusaj. Ved zalmy su povodcom modlitby ruzenca. Chod k pociatku, je tam velky prislub pre teba.
Ž 25,14 Pán bude dôverným priateľom tým, čo sa ho boja, a zjaví im svoju zmluvu.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17999 príspevkov
romanh píše:
Ž 25,14 Pán bude dôverným priateľom tým, čo sa ho boja, a zjaví im svoju zmluvu.
To je oxymoron ako vysity !
Priatela sa nebojim!
A ak sa ho bojim - nie je mojim priatelom (=nepovazujem ho za priatela, aj keby sa tak deklaroval).

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1344 príspevkov
legionar píše:
romanh píše:
To je oxymoron ako vysity !
Priatela sa nebojim!
A ak sa ho bojim - nie je mojim priatelom (=nepovazujem ho za priatela, aj keby sa tak deklaroval).
Nemusí to byť nutne oxymoron. Ide o to, že aj dieťa sa niekedy bojí otca a pritom otec nemusí byť nutne jeho nepriateľ len napr. trvá na riadnej výchove. Vnímam tú časť "tým čo sa ho boja" ako tým čo ho rešpektujú. Ale to je iba môj názor.

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11024 príspevkov
Citácia:
Ved vieme ake utiekanie je tu na mysli.
to je presne to vnucovanie a znasilnovanie a nepochopenie o ktorom hovorim

navyse preco si my-kas ? Si vari kral?
kto Ti dal pravo hovorit v mene tych ktori maju odlisni nazor ako Ty ? a sudit ich?

Citácia:
Este by som vam chcel dat jeden podnet na zamyslenie.
podla clanku "História Ruženca"
Pekne! kde vidis problem?

Citácia:
Nemusí to byť nutne oxymoron. Ide o to, že aj dieťa sa niekedy bojí otca a pritom otec nemusí byť nutne jeho nepriateľ len napr. trvá na riadnej výchove. Vnímam tú časť "tým čo sa ho boja" ako tým čo ho rešpektujú. Ale to je iba môj názor.
ano standardny vyklad "bat sa Pana" hovori ze to znamena za sa mame "bat urazit Pana Boha hriechom a zlom"a nie ze sa ho mame bat celkove
treba vidiet aj ostatne verse zalmu ktore hovoria o dovere v Boha

zdanlivy oxymoron vznika nemoznostou presneho prekladu podla povodneho zmyslu textu

napísal 17999 príspevkov
misojogi píše:
ano standardny vyklad "bat sa Pana" hovori ze to znamena za sa mame "bat urazit Pana Boha hriechom a zlom"a nie ze sa ho mame bat celkove
zdanlivy oxymoron vznika nemoznostou presneho prekladu podla povodneho zmyslu textu
Urcite ? :)
"Ja som Pan, Boh tvoj, NEBUDES mat inych bohov, ABY SI SA IM KLANAL!"
Myslim, ze v tomto ziaden "problem zleho prekladu" neexistuje... :D

Kde tam vidis toho "priatela" ? :roll:

Obrázok užívateľa

napísal 11024 príspevkov
och ano, uz asi chapem o co Ti ide

ale Mojzis sa rozopraval s Bohom ako s priatelom
samozrejme ze ten vztah nie je rovnocenny a nie je to presna analogia s ludskym
ale ani v SZ nechapali Boha ako nejakeho svojvolneho tyrana ktoreho sa treba bat pre samotny strach
ale ako takeho ktory vyzaduje dosledne dodrziavanie pravidiel
a potom je mozne aj priatelstvo s Nim
a v NZ je to priatelstvo uz uplne jasne

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1344 príspevkov
legionar píše:
misojogi píše:
Urcite ? :)
"Ja som Pan, Boh tvoj, NEBUDES mat inych bohov, ABY SI SA IM KLANAL!"
Myslim, ze v tomto ziaden "problem zleho prekladu" neexistuje... :D

Kde tam vidis toho "priatela" ? :roll:
Čo tak skúsiť nahradiť slovo Boh slovom otec. Ja som otec tvoj, nebudeš mať iných otcov aby si sa im klaňal. Znamená ja som Ťa splodil a tým pádom vždy budem tvoj pôvodca a nebudeš mať iných pôvodcov aby si sa im klaňal. Klaňanie sa dá tiež vyložiť ako uctenie si tak ako ma dieťa úctu k rodičom. Lebo ak je niekto tvojim tvorcom / otcom logicky si za to zaslúži úctu / poklonu.

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
a môžeš si to nahradiť aj manželom/manželkou: ja som tvoja manželka, opováž sa klaňať inej ;)

od 08.03.2005 23:19:39
napísal 179 príspevkov
jedna myšlienka z práce Pavla Hucíka ("Je mariánska úcta biblická?):

Pozrime sa na úctu k Panne Márii ešte z jedného hľadiska. Vieme, že naším cieľom je nasledovať Ježiša. On sám volal mnohých, keď im hovoril: „Poď za mnou! Nasleduj ma!“ A v tom nám aj zanechal príklad. On Boh, „stal sa podobný ľuďom“ (Flp 2, 7) a „bol podobne skúšaný vo všetkom okrem hriechu“ (Hebr 4, 15). A čo urobil Ježiš? Nebál sa vložiť do lona Panny Márie a úplne sa jej zveriť. Nebál sa ako človek úplne od nej závisieť. Nebál sa milovať ju a ctiť si ju ako najlepšie vedel. Nebál sa volať ju Matkou. Nebál sa prosiť ju, vlastne akoby modliť sa k nej, keď ju prosil, aby preňho niečo urobila. Nebál sa byť jej poslušný... A prečo sa to bojíme my? Keď sa tým neumenšila Ježišova veľkosť, ani jeho vzťah s Otcom, čo je nebiblické na tom, keď ho chceme vo všetkom nasledovať?! Nie je skôr nebiblický zdržanlivý postoj k Panne Márii, ktorý bol Ježišovi úplne cudzí?!

"a tvoju vlastnú dušu prenikne meč —, aby vyšlo najavo zmýšľanie mnohých sŕdc." Lk 2.35

Je to tak. Kto neakceptuje úlohu Márie je len na "vedľajšej ceste".

Obrázok užívateľa

napísal 11024 príspevkov
Citácia:
A čo urobil Ježiš? Nebál sa vložiť do lona Panny Márie a úplne sa jej zveriť. Nebál sa ako človek úplne od nej závisieť. Nebál sa milovať ju a ctiť si ju ako najlepšie vedel.
genialna myslienka, fakt!

napísal 17999 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
A čo urobil Ježiš? Nebál sa vložiť do lona Panny Márie a úplne sa jej zveriť. Nebál sa ako človek úplne od nej závisieť. Nebál sa milovať ju a ctiť si ju ako najlepšie vedel.
genialna myslienka, fakt!
No, byt tak Bohom, ani ja sa nicoho nebojim ... ;)

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
falck, Pavol Hucík píše:
Pozrime sa na úctu k Panne Márii ešte z jedného hľadiska. Vieme, že naším cieľom je nasledovať Ježiša. On sám volal mnohých, keď im hovoril: „Poď za mnou! Nasleduj ma!“ A v tom nám aj zanechal príklad. On Boh, „stal sa podobný ľuďom“ (Flp 2, 7) a „bol podobne skúšaný vo všetkom okrem hriechu“ (Hebr 4, 15). A čo urobil Ježiš? Nebál sa vložiť do lona Panny Márie a úplne sa jej zveriť. Nebál sa ako človek úplne od nej závisieť. Nebál sa milovať ju a ctiť si ju ako najlepšie vedel. Nebál sa volať ju Matkou. Nebál sa prosiť ju, vlastne akoby modliť sa k nej, keď ju prosil, aby preňho niečo urobila. Nebál sa byť jej poslušný... A prečo sa to bojíme my? Keď sa tým neumenšila Ježišova veľkosť, ani jeho vzťah s Otcom, čo je nebiblické na tom, keď ho chceme vo všetkom nasledovať?! Nie je skôr nebiblický zdržanlivý postoj k Panne Márii, ktorý bol Ježišovi úplne cudzí?!
Tak to su teda poriadne prekrutene bludy. Je tu vytvorena cela teologia o Marii, pritom nikde v pisme sa nic take nepise. Ale pise sa uplne inak. preto je to prevratene a blud.
Kolko rokov mal Jezis ked povedal nasledujte ma ?
Povedal to ako batola ? Alebo este ako embryo, aby si ho nasledoval v tom, ze Maria je tvoja matka, aby si sa v nej narodil ?

Jezis povedal nasleduj ma po tom ako bol pokrsteny v Jordane a Duch Svaty zostupil nanho.
Odtial ho mame nasledovat - od momentu, kedy sa stal Bozim Synom - oficialne Bohom Otcom pred svetom uznany - vsetko co v zivote doteraz mas, mas sa toho zrieknut a dat sa pokrstit, tam zacina tvoje synovstvo a tvoje nasledovanie.
Jezis povedal ze sa musis znova narodit.
Ale nie tak sa narodit aby bola Maria tvojou matkou, ale tak aby bol Boh tvojim Otcom - musis sa narodit z vody a z Ducha.

Navyse na priklade Jezisovych ucenikov mozeme vidiet ako ho nasledovali oni a rovnako ho mame nasledovat aj my.
Ziaden z ucenikov neprisiel za Mariou aby ju prosil, aby ho ona ochranila, alebo ze by nieco vyprosila u Jezisa.
Ale dokonca Jezis povedal ze my sami budeme prosit Otca. Ako mozes prosit Mariu a svatych, ked Jezis povedal, ze ty sam budes prosit Otca - lebo si jeho synom. Ale ty prosis cloveka, svoju nadej vkladas do ineho a nie do Otca a tak zahanbujes Otca - Otec potom nie je tvojim Otcom, ale je nim nekto a nieco ine.
Jezis nam ukazal ako ho mame nasledovat. A dokonca povedal ze skutky ktore on cinil, este vacsie budu robit ti, ktori mu uverili.
A budu ich robit ti, ktori su este na zemi a nie "len" ti, ktori su uz davno v nebi.

Jezis sa vlozil do lona Panny Marie preto, aby sa narodil ako clovek a nie preto, aby sme ho v tom nasledovali.
Aby ako clovek zil v case zakona bez hriechu - bez porusenia toho Zakona, aby na neho - spravodliveho - bez hriechu - aby na neho Boh polozil nas hriech, aby ako clovek trpel on namiesto nas - clovek za cloveka - aby bolo zadostucinene spravodlivosti Zakona, aby trpel trestom, ktory si my zasluzime pre nas hriech, aby nas tak mohol vykupit - aby sme tak my uz neboli odsudeny na smrt pre nase hriechy - lebo on bol uz odsudeny v nasom mene. Aby tak ako hriech priesiel na svet skrze cloveka, aby tak aj spravodlivost bola na nas skrze Jezisa Krista.
Ak by sme ho mali nasledovat a znova sa narodit ako syn Marie ako clovek, aky by to malo vyznam, to je nezmyslel a blud - tak sa nikdy nezmyje nas hriech. Mozes mat pozemskych otcov a matiek, kolko len chces, ale nikdy ta to neocisti od tvojho hriechu. Jezis povedal ze sa musime znova narodit z vody a z Ducha - aby si vierou prijal odpustenie hriechov skrze Jezisa Krista a aby si sa mohol narodit z Ducha, aby bol tvoj duch obnoveny a mal si spolocenstvo s Bohom - OTCOM - a nie s Mariou, ale s OTCOM.

Jezis prosil svoju matku ako clovek ked bol ako dieta, ako kazde dieta ked nieco potrebuje. Ale neprosil svoju matku aby mu nieco vyprosila u Boha Otca ked bol pokrsteny.
Jezis nam sam ukazal ako sa mame s Otcom rozpravat. Po cely cas svojej sluzby tu na zemi sa Jezis rozpraval a prosil jedine Boha Otca. Ked nas naucil modlit sa, tak nas naucil modlit sa k Otcovi, nie k Marii. Nikdy neprosil Mariu ako matku. Bol jej poslusny len kym bol ako dieta - az do momentu kedy bol dospely a potom kedy zostupil na neho Duch Svaty pri krste - vtedy sa stal Bozim synom a bol poslusny jedine Bohu Otcovi - lebo vsetko co robil Jezis robil to co mu prikazal jeho Otec - Boh.

Ak chces Jezisa naozaj vo vsetkom nasledovat tak zacni ako biblia hovori ho napodobnovat - v poslusnosti OTCOVI.
A napodobnuj to co je o nom zjavene v biblii - odkedy mal cca 30 rokov, kedy zacal svoju sluzbu.
Ako prve bol Jezis pokrsteny v Jordane a zostupil na neho Duch Svaty - ako clovek bol pokrsteny a narodil sa z vody a z Ducha - stal sa Bozim synom, lebo ti co su vedeni Duchom Bozim su Bozimi synmi a dcerami. A preto sa musis najskor znova narodit, aby si sa stal oficialne uznanym Bozim synom, Bozou dcerou.

V zidovskej kulture ked clovek dosiahne vek 30 rokov tak sa stava dedicom - vsetko co ma otec je synove. Preto Jezis povedal ze to co je Bozie je aj jeho, preto povedal ze je Bozim synom.

Preto sa musis aj ty najskor narodit z vody a z Ducha. V tom ho mame nasledovat a nie v utiekani sa k Marii, lebo to Jezis nikdy nerobil.
Ukaz mi kdekolvek v biblii, kedy sa Jezis, alebo niektory z jeho ucenikov utieka k Marii, aby ho ochranila, alebo pre neho nieco vyprosila.
A ked to tam nikde nie je, preco to robis ?
Nenechal ti Jezis dostatok skutkov v ktorych by si ho mal napodobnovat ?
Ale ty napodubnujes bludne a prekrutene ucenie o tom co sa v biblii nikde nepise.
Povedz mi, budes robit zle, ak budes robit to co sa pise v biblii ?
Ale ty das radsej na ludske zvyky, o ktorych nikde v pisme nie je zmienka, ba dokonca take zvyky robis, ze v modlitbach vzdavas uctu cloveku namiesto Boha - to sa vola modlarstvo a Boh to zakazal hned v prvych prikazaniach. Lebo je iba jeden Boh ku ktoremu sa budes utiekat.

Povedz mi, ked bude dnes koniec dni, koho meno budes vzyvat na pomoc v suzeni ?
Budes volat Mariu, alebo budes volat Boha na pomoc ?
Lebo v biblii sa pise ze len ti, ktori budu vzyvat meno Panovo budu zachraneni.
Ti co budu vzyvat Mariu a svatych nebudu vzyvat Pana, ti nebudu zachraneni.

Ked nas naucil modlit sa, tak nas naucil modlit sa k Otcovi, nie k Marii. Preco sa chces inak modlit ako ta Jezis neucil ?

napísal 17999 príspevkov
Musim priznat, ze to, co hovori Roman, dava vacsi zmysel ...

Obrázok užívateľa

napísal 11024 príspevkov
Citácia:
Kolko rokov mal Jezis ked povedal nasledujte ma ?
nie je podstatne pretoze nasledovanie sa tyka CELEHO jeho zivota od pocatia az po zmrtvychvstanie
ako pise aj sv Pavol ktory nam za vzor dava okamih jeho pocatia v liste filipanom (kenosis)

Citácia:
od momentu, kedy sa stal Bozim Synom
to snad ani nemyslis vazne, Jezis bol bozim synom stale OD VECNOSTI

Citácia:
aby bol Boh tvojim Otcom - musis sa narodit z vody a z Ducha.
chces povedat ze Jezis by nebol bozim synom keby nevstupil do vod Jordanu ?

Citácia:
Jezis sa vlozil do lona Panny Marie preto, aby sa narodil ako clovek a nie preto, aby sme ho v tom nasledovali.
Tvoja interpretacia

Citácia:
Ale neprosil svoju matku aby mu nieco vyprosila u Boha Otca ked bol pokrsteny.
ja ziram ..... to snad nemyslis vazne
ved Ty popieras Jezisovo bozstvo co je ustredny kamen krestanstva a kladies ho od okamihu ked bol pokrsteny v Jordane
navyse co to bolo v Jeruzaleme v chrame? ked mal 12 rokov ?

Citácia:
V zidovskej kulture ked clovek dosiahne vek 30 rokov tak sa stava dedicom - vsetko co ma otec je synove.
neverim daj zdroj
Citácia:
Preto Jezis povedal ze to co je Bozie je aj jeho, preto povedal ze je Bozim synom.
neuveritelne ako anulujes Jezisa

Citácia:
Lebo v biblii sa pise ze len ti, ktori budu vzyvat meno Panovo budu zachraneni.
Ti co budu vzyvat Mariu a svatych nebudu vzyvat Pana, ti nebudu zachraneni.
to snad nie !!!

Citácia:
Ked nas naucil modlit sa, tak nas naucil modlit sa k Otcovi, nie k Marii. Preco sa chces inak modlit ako ta Jezis neucil ?
a ked sa modlime slovami anjela to je ako co ? (zdravas Maria ....)

Obrázok užívateľa

napísal 11024 príspevkov
Citácia:
to, co hovori Roman
je velmi jednostranne, ale podla mna uz je v tom zacykleny
nieco ako solipsizmus

[ Príspevkov: 74 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť