Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 387 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 26  Ďalší
Autor Správa
Poslať 08.07.2017 16:47:10   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3711 príspevkov
Tak trebárs nech vymyslia taký robot na tvorbu zákonov. Potom nebudú potrební ani poslanci?

Poslať 08.07.2017 16:51:58   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1581 príspevkov
teta píše:
Tak trebárs nech vymyslia taký robot na tvorbu zákonov. Potom nebudú potrební ani poslanci?
Možno Ťa prekvapím ale to nie je vôbec technický problém a dá sa to teraz. Skôr ľudia nedôverujú technike a najviac by protestovali poslanci s ich extrémnymi platmi. ;)

Poslať 08.07.2017 22:15:36   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11972 príspevkov
Citácia:
robot na tvorbu zákonov.
Citácia:
Možno Ťa prekvapím ale to nie je vôbec technický problém a dá sa to teraz.
....
tak toto si ma prekvapil, podla mna uz naprogramovat to by bol vazny problem (ak by to naozaj malo byt dobre)
respektive zakony tvorit nie je problem ale je problem navrhnut naozaj dobre a zmysluplne zakony

Poslať 09.07.2017 10:41:14   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
robot na tvorbu zákonov.
Citácia:
Možno Ťa prekvapím ale to nie je vôbec technický problém a dá sa to teraz.
....
tak toto si ma prekvapil, podla mna uz naprogramovat to by bol vazny problem (ak by to naozaj malo byt dobre)
respektive zakony tvorit nie je problem ale je problem navrhnut naozaj dobre a zmysluplne zakony
Nemyslím si. Presne toto som riešil s jedným kamarátom IT-čkárom. Každý typ protiargumentu čo mal som mu ukázal, že jednoducho logikou sa dajú všetky možnosti vymedziť lenže teraz sú ľudia príliš ovplyvnení emóciami a rôznymi náboženskými+ekonomickými smermi. Keby sa na to pozerali čisto z praktického hľadiska nie je to také zložité. Uvediem ti príklad. On sa ma napr. pýtal keby máš autonómne auto a určite (na 100%) by zabilo jedného z dvoch ľudí koho by malo vybrať. Dal mi na výber dôchodcu a dieťa. Jednoduchá logika. Dôchodca už prežil celý život dostal šancu žiť ako chcel dieťa nie. Takže dieťa je jasná voľba. Potom sa ma pýtal, že keby boli dvaja dôchodcovia a jeden z nich. Tak som mu povedal, že treba aby mala tá inteligencia prístup k medicínskym záznamom a nechalo by to prežiť toho vitálnejšieho. Ono keď sa chce dá sa bez emócii vyberať len pri istých témach ľudia nechcú lebo etika/boh/ekonomika atď. Ale keď sa budeš pozerať na to tak, že tieto veci ignoruješ a pozrieš sa čo je čisto praktické a logické tak to sa dá pekne zadefinovať a aj natrénovať tak umelú inteligenciu. Či už je to umelá inteligencia pre autá alebo taká čo by mala tvoriť zákony treba používať iba logiku.

Poslať 09.07.2017 13:56:45   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 11972 príspevkov
Citácia:
Dal mi na výber dôchodcu a dieťa. Jednoduchá logika. Dôchodca už prežil celý život dostal šancu žiť ako chcel dieťa nie. Takže dieťa je jasná voľba.
na zaklade coho je to jasna volba ? na zaklade toho ze dochodca si uz svoje odzil a dieta este nie ? a kde je zarucene ze prezije aj dalej ?
naozaj mi to zdaleka take jasne nie
upresnim nie je mi jasne na zaklade coho sa zvolilo kriterium ze "prezil si uz svoj zivot" a teda nema narok
napriklad preco neuvazovat opacne? Prezil si cely svoj zivot, ma bohate skusenosti ktore potrebujeme vyuzit pre spolocnost a aby odovzdal co vie mladsim ....
dieta je zatial len prijmatelom, zatial este nema co dat ...
vsimni si napri ze spolocenstvo potkanov obetuje najmladsich aby preverilo novu potravu ci nie je otravena, stary skuseny potkan sa nazerie az potom .... ked mladsi dlhodobo preziju
tak isto by bolo zaujimave ako by dopadlo hlasovanie na temu ze kto ma prezit

Poslať 09.07.2017 14:01:42   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 11972 príspevkov
Citácia:
Ono keď sa chce dá sa bez emócii vyberať ...
tieto veci(emocne podfarbene) ignoruješ a pozrieš sa čo je čisto praktické a logické
podla mna ako kriterium toto zdaleka nestaci aj pod slovami prakticke a logicke si mnohi predstavuju rozne veci
podla mna presnejsie je volit na zaklade ucelovosti a cielov
otazka vsak stale ostava ze aky ciel zvolit .... a ako ho zadefinovat aby vyjadroval celu spolocnost
.
.
ale myslim si dokonca aj to ze aj emocie su potrebne a je chybou sa rozhodovat bez nich - ako ktosi povedal
Citácia:
bez emocii sa stavame racionalnymi idiotmi
a vobec nie sme schopni sa rozhodovat

Poslať 09.07.2017 15:23:08   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Dal mi na výber dôchodcu a dieťa. Jednoduchá logika. Dôchodca už prežil celý život dostal šancu žiť ako chcel dieťa nie. Takže dieťa je jasná voľba.
na zaklade coho je to jasna volba ? na zaklade toho ze dochodca si uz svoje odzil a dieta este nie ? a kde je zarucene ze prezije aj dalej ?
naozaj mi to zdaleka take jasne nie
upresnim nie je mi jasne na zaklade coho sa zvolilo kriterium ze "prezil si uz svoj zivot" a teda nema narok
napriklad preco neuvazovat opacne? Prezil si cely svoj zivot, ma bohate skusenosti ktore potrebujeme vyuzit pre spolocnost a aby odovzdal co vie mladsim ....
dieta je zatial len prijmatelom, zatial este nema co dat ...
vsimni si napri ze spolocenstvo potkanov obetuje najmladsich aby preverilo novu potravu ci nie je otravena, stary skuseny potkan sa nazerie az potom .... ked mladsi dlhodobo preziju
tak isto by bolo zaujimave ako by dopadlo hlasovanie na temu ze kto ma prezit
Pokojne ti zodpoviem aj toto. Ak by si to chcel rozšíriť zasa stačí basic logika. V spoločnosti kde bude o každom známy zdravotný stav nebude problém to posúdiť. Ak ten dôchodca bude so zdravotným stavom na tom na hrane znovu je to jasná voľba. Mimo toho považujem za nespravodlivé ak by bolo obetované zdravé dieťa čo má potenciál pre niekoho koho potenciál bude skokovo klesať. K tým bohatým skúsenostiam čo spomínaš. Čo robil s nimi doteraz? Ak ich neodovzdal doteraz tak už v takom veku ich ťažko rozšíri medzi populáciu. Stále nevidím nič čím by si tam pridal niečo čo by menilo alebo poprelo moju základnú úvahu. Budúcnosťou sú deti. Každá nová revolúcia prichádza s novou generáciou nie starou. Takže to tvoje s bohatými skúsenosťami vôbec neobstojí. Mimo toho keď už by sme to brali tak, že ten dôchodca by bol špičkový vedec pokojne by tam mohla byť podmienka, že ak jeho prínos je tak veľký pre celú spoločnosť, že by bol nepostradatelný obetovalo by sa dieťa. Lenže takýto prípad je tak štatisticky málo pravdepodobný, že to nehrá vôbec rolu lebo špičkový vedec čo má obrovský prínos cestuje často menej ako bežný človek lebo je pútaný na miesto kde má svoje vybavenie kde dlhé roky pôsobí čo znovu znižuje pravdepodobnosť takého scenára.

Poslať 09.07.2017 15:26:07   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Ono keď sa chce dá sa bez emócii vyberať ...
tieto veci(emocne podfarbene) ignoruješ a pozrieš sa čo je čisto praktické a logické
podla mna ako kriterium toto zdaleka nestaci aj pod slovami prakticke a logicke si mnohi predstavuju rozne veci
podla mna presnejsie je volit na zaklade ucelovosti a cielov
otazka vsak stale ostava ze aky ciel zvolit .... a ako ho zadefinovat aby vyjadroval celu spolocnost
.
.
ale myslim si dokonca aj to ze aj emocie su potrebne a je chybou sa rozhodovat bez nich - ako ktosi povedal
Citácia:
bez emocii sa stavame racionalnymi idiotmi
a vobec nie sme schopni sa rozhodovat
Podľa mňa vyhráva logika a praktické myslenie. Emócie? Keby pod emóciami fungoval výťah, auto alebo internet by si ešte len videl ten bordel. Čo myslíš prečo je tendencia nahradiť emocionálneho človeka autonómnym autom? Emócie sú len kontrolka čo bliká ak je aktivovaný nejaký snímač na tele napr ak Ťa opálim ohňom vieš si predstaviť čo bude nasledovať. Ty sa chceš rozhodovať na základe primitívnych snímačov? Aký cieľ zvoliť? To je tiež jednoduché. Umožniť také podmienky aby celá spoločnosť mohla napĺniť Maslovovu pyramídu potrieb. Tieto veci sú už dávno vyriešené. T.j. dostupnosť vody, jedla, ubytovania + umožniť aby každý mal možnosť rozvíjať svoje talenty a dostal sa ku všetkým informáciám čo sú na svete. Zároveň bude potrebné aby bol poradovník na deti a aby sa čakalo až keď niekto zomrie s príchodom ďalšieho človeka na zem aby sme sa nepremnožili ako rybičky v akváriu.

Poslať 09.07.2017 17:25:15   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 11972 príspevkov
Citácia:
Mimo toho keď už by sme to brali tak, že ten dôchodca by bol špičkový vedec pokojne by tam mohla byť podmienka, že ak jeho prínos je tak veľký pre celú spoločnosť, že by bol nepostradatelný obetovalo by sa dieťa. Lenže takýto prípad je tak štatisticky málo pravdepodobný, že to nehrá vôbec rolu
nechcel by som zit vo svete kde by platila takato "logika"
to sa radsej bez tych robotov zaobidem ...

Poslať 09.07.2017 18:06:55   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Mimo toho keď už by sme to brali tak, že ten dôchodca by bol špičkový vedec pokojne by tam mohla byť podmienka, že ak jeho prínos je tak veľký pre celú spoločnosť, že by bol nepostradatelný obetovalo by sa dieťa. Lenže takýto prípad je tak štatisticky málo pravdepodobný, že to nehrá vôbec rolu
nechcel by som zit vo svete kde by platila takato "logika"
to sa radsej bez tych robotov zaobidem ...
V takom svete už žiješ teraz len si to neuvedomuješ. Alebo čo si myslíš, že je, že niekto si priplatí a ide skôr k doktorovi? Alebo, že Kiska má k dispozícii najlepších lekárov kdežto babička z dediny len miestneho obvoďáka. Alebo lieky pre majetnejších a lieky pre chudobu? Už teraz sa priraďuje cena ľuďom podľa určitých kritérii len to nie je tak očividné. Čo tak VIP miesta? Vždy bola spoločnosť o diskriminácii na základe určitých parametrov. Viď napr aj parkovacie miesta pre vozíčkarov a pod. Vždy sa nájde nejaký kľúč kde určíme niekomu väčšiu hodnotu života ako inému. Presne o tom je aj altruizmus, že obetujem svoj život pre niekoho iného lebo si myslím, že jeho život má väčšiu cenu ako ten môj. Ako dobrý príklad ti uvediem tehotnú ženu čo rodí a teraz lekár rozhoduje či je väčšia šanca prežitia dieťaťa alebo matky. On tiež má svoj kľúč na základe ktorého rozhodne komu dá na základe logiky šancu žiť presne toto isté bude robiť aj to autonómne auto napr.

Poslať 10.07.2017 13:38:53   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
Neurónové siete sa naučili lepšie diagnostikovať ako kardiológovia.
https://tech.sme.sk/c/20578745/pocitace-sa-stali-lepsimi-diagnostikmi-ako-skuseni-kardiologovia.html

Poslať 25.07.2017 18:38:04   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
Umelá inteligencia zasa pokročila:
https://vat.pravda.sk/technologie/clanok/436225-umela-inteligencia-uz-dokaze-poskladat-recept-z-jedinej-fotky-jedla/

Poslať 26.07.2017 18:37:23   Re: Nepodmienený základný príjem

od 25.08.2002 3:50:23
napísal 174 príspevkov
l1ve_D píše:
Pokojne ti zodpoviem aj toto. Ak by si to chcel rozšíriť zasa stačí basic logika. V spoločnosti kde bude o každom známy zdravotný stav nebude problém to posúdiť. Ak ten dôchodca bude so zdravotným stavom na tom na hrane znovu je to jasná voľba. Mimo toho považujem za nespravodlivé ak by bolo obetované zdravé dieťa čo má potenciál pre niekoho koho potenciál bude skokovo klesať...
Toto vôbec nemá nič spoločné s logikou. Je to len technicisticky vzaté rozhodovanie na štýl "obetujeme toho, čo má najmenšiu hodnotu", kde kritéria hodnoty sú nejako arbitrárne určené. Logické môže byť len odvodenie z nejakých základných pravidiel do výsledku v danej situácii, ale tie pravidlá sú čistá ideológia, v súčasnosti akási "spoločenská dohoda". Ak by konanie strojov bolo proti všeobecnému chápaniu morálky ľuďmi, tak ľudia budú bojovať proti tomu.

Tento názor mi pripomína niektorých zástancov anarchokapitalizmu (napr. http://ankap.urza.cz/), kde z nejakých základných princípov vytvoria prísne logicky vyfutrovaný teoretický systém, ktorý však v realite nefunguje, lebo tie princípy neodpovedajú správaniu sa človeka, ten sa na nejaké pravidlá o neagresii proste vykašle. Hoci sú mnohé body z tejto teórie podnetné, celkovo to vyznie ako parta pošukov.

Poslať 26.07.2017 19:12:07   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
Michal Kováčik píše:
l1ve_D píše:
Pokojne ti zodpoviem aj toto. Ak by si to chcel rozšíriť zasa stačí basic logika. V spoločnosti kde bude o každom známy zdravotný stav nebude problém to posúdiť. Ak ten dôchodca bude so zdravotným stavom na tom na hrane znovu je to jasná voľba. Mimo toho považujem za nespravodlivé ak by bolo obetované zdravé dieťa čo má potenciál pre niekoho koho potenciál bude skokovo klesať...
Toto vôbec nemá nič spoločné s logikou. Je to len technicisticky vzaté rozhodovanie na štýl "obetujeme toho, čo má najmenšiu hodnotu", kde kritéria hodnoty sú nejako arbitrárne určené. Logické môže byť len odvodenie z nejakých základných pravidiel do výsledku v danej situácii, ale tie pravidlá sú čistá ideológia, v súčasnosti akási "spoločenská dohoda". Ak by konanie strojov bolo proti všeobecnému chápaniu morálky ľuďmi, tak ľudia budú bojovať proti tomu.

Tento názor mi pripomína niektorých zástancov anarchokapitalizmu (napr. http://ankap.urza.cz/), kde z nejakých základných princípov vytvoria prísne logicky vyfutrovaný teoretický systém, ktorý však v realite nefunguje, lebo tie princípy neodpovedajú správaniu sa človeka, ten sa na nejaké pravidlá o neagresii proste vykašle. Hoci sú mnohé body z tejto teórie podnetné, celkovo to vyznie ako parta pošukov.
Ach jaj. To sú... Myšlienky. Prečo nie je logické ak obetuješ toho čo má najmenšiu hodnotu? No to mi vysvetli. Prečo by to mala byť ideológia? Presuniem to do inej roviny ty obetuješ v živote drahé veci na úkor lacných? Preženiem to napr. ruky od oleja si utieraš do hodvábu keď opravuješ auto a toaleťák si odkladáš resp staré bezcenné noviny? Imho je to len Darwinizmus ale riadený na základe ľudského umu. Alebo aj Darwinizmus by si označil za ideológiu? :roll: Ľudské chápanie morálky je deformované náboženstvami a ideológiami. Práveže to čo som tu písal ja je logické preto lebo sa to dá jasne definovať na základe logických pravidiel. Kdežto teraz je to definované na základe "Božích zákonov" čo vymýšľali ešte niekedy ľudia v púšti pred niekoľko tisíc rokmi alebo na základe emócii. Oboje je nesprávne. Ja nie som mimochodom žiadny anarchokapitalista. Ja mám od kapitalizmu extrémne ďaleko. Pre mňa je to pomýlená nefunkčná ideológia ktorú nahradí resource based economy a veľa ďalších myšlienok čo propaguje Jacque Fresco.

Poslať 26.07.2017 19:20:02   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
Alebo ešte ti to dám do roviny aby si mi rozumel. Budeš v aute ty a tvoj vnuk. Ty máš 85 rokov teda si dedo čo zachvíľu umrie vnuk ma 5 rokov. Je pred Vami situácia kde môžeš rozhodnúť kto z Vás dvoch prežije. Neexistuje možnosť, že by ste prežili obaja. Koho vyberieš? Prežiješ ty alebo on? Ak si vieš vybrať tu na základe elementárnej logiky. Prečo podľa teba nemôže rovnako rozhodnúť v takom prípade umelá inteligencia autonómneho auta?

[ Príspevkov: 387 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 26  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť