Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 367 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Ďalší
Autor Správa
Poslať 29.07.2017 9:44:34   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1321 príspevkov
misionar3 píše:
l1ve_D píše:
Už teraz rozhodujú omnoho menej sofistikované zariadenia ako výťah o živote a smrti. A ty nedôveruješ tak vyspelému zariadeniu? Prečo?
:o Tak toto hovorí za všetko! Výťah rozhoduje? Ved ty ani nevieš čo to je rozhodovanie a chceš o tom polemizovať? končím. si absolútne mimo reality a zdravého rozumu! :D
Tam som ako príklad preto použil výťah lebo Vy sa bojíte, že stroje rozhodnú zle. Výťah nemá ani možnosti rozhodovať je to primitívny stroj to nepopieram a denne mu zveríte pokojne svoj život. Má jediný mechanizmus ako Ťa ochrániť pred smrťou brzdy. Rozhodne o tvojom živote primitívna brzda! Tak som to myslel. Nie tak, že by mal výťah vedomie alebo možnosť voľby... Tie brzdy môžu zlyhať. To Vám nevadí vôbec. Ale okej zvykol som si, že ty nikdy nemáš argumenty len sa povyšuješ stále nadomňa. To nie je prvý raz. Ty človek so zdravým rozumom... Poznáš slovíčko rozhodovanie aj v prenesenom význame? Napr. počasie rozhodlo o živote horolezcov? Hej radšej mi nepíš keď nevieš, že slová môžu mať a aj majú často viac významov. ;) Lepšie urobíš pred tým než mi napíšeš keď si prečítaš aj ďalšie významy. Btw keď už sme pritom ty končíš polemiku so mnou? Veď ja som ju s tebou v tejto veci ani nezačal. Písal som Misojogimu. On sa aspoň dokáže pozerať na veci mimo vyjazdené koľaje.

Poslať 29.07.2017 10:47:17   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10968 príspevkov
Citácia:
Už teraz rozhodujú omnoho menej sofistikované zariadenia ako výťah o živote a smrti.
zda sa z nasledujuceho textu ze slovicko rozhodovat pouzivas v inym zmysle ako je zvykom
samozrejme v pripade havarie konstrukcia(ak je dobre navrhnuta) rozhoduje o zivote a smrti
ale v samotnom navrhu sa nerozhoduje v tom zmysle ze by tam bola nejaka logika s ktorou by sa ratalo pri navrhu ....
naopak vytah je navrhovany na co najvyssiu spolahlivost a ochranu zivota tych co sa nim vozia. Neexistuje tam nejaka logika ktory by sa rozhodovala ze vytahu za nejakych okolnosti dovoli spadnut
to by bol chyba konstrukcie a nie funkcionalita

Citácia:
Poznáš slovíčko rozhodovanie aj v prenesenom význame? Napr. počasie rozhodlo o živote horolezcov? Hej radšej mi nepíš keď nevieš, že slová môžu mať a aj majú často viac významov.
to sice ano ale v tejkto polemike to bolo skor matuce, pretoze sme hovorili jasne o jedno vyzname a zrazu si to myslel v druhom vyzname ale ostatni ani netusili ze to pouzivas v tom druhom vyzname, kedze to vyznelo ako odpoved
=============================
Citácia:
Citácia:
podla mna o zivote a smrti by prave umela inteligencia rozhodovat nemala
Dôvod? Už teraz rozhodujú omnoho menej sofistikované zariadenia ako výťah o živote a smrti. A ty nedôveruješ tak vyspelému zariadeniu? Prečo?
ako vidis ja hovorim o fukcionalite a ty hovoris o spolahlivosti

preco nedoverujem vyspelemu zariadeniiu?
opat zrejme hovoris o spolahlivosti, ale moj dovod odmietania bol samotny zmysel taketo rozhodovacej logiky, ktora mi pripomina rusku ruletu (je totizto podobna)
ja si myslim ze navrhovanie a konstrukcia takychto zariadenie je neeticke
cize ako by si povedal ty - emocionalne a moralne dovody

Poslať 29.07.2017 13:51:39   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 1321 príspevkov
Misojogi hovorím o spolahlivosti a funkcionalite súčastne. Pretože spolahlivosť napr bŕzd pri tom výťahu je daná iba základnými fyzikálnymi zákonmi výťah nemá možnosť ich využívať pre zvyšovanie bezpečnosti. Toto vykonáva iba človek/konštruktér čo spoľahlivosť zvyšuje novými konštrukčnými návrhmi. Funkcionalita je obmedzená pri výťahových brzdách len na možnosti buď ubrzdia alebo nie. Kdežto autonómny systém nemusí čakať či ho zdokonalí sám tvorca/programátor tá umelá inteligencia sa sama učí na predošlých chybách a rovno dokáže aplikovať riešenie do všetkých autonómnych vozidiel naraz čiže tam je skokový exponencionálny rast spoľahlivosti a aj funkcii a ako bonus sú za ňou ešte stále programátori čo môžu robiť zásahy aj v reálnom čase. Teda autonómne auto sa mi z krátkodobého hľadiska zdá ako bezpečnostná hrozba ale z dlhodobého hľadiska 5-10-15 rokov to bude bezpečnejšie ako človek za volantom. A rovnako sa umelá inteligencia rozšíri do všetkých odvetví skokovo exponencionálne. To čo sa človek dokola od znova učí ona vie hneď naraz všade keď je prepojená. Napr každé dieťa sa učí písať. Teda každá generácia sa x rokov učí stále to isté dokola. Kdežto umelá inteligencia sa raz naučí a už len doslova copy paste do ďalšej cez internet/wifi/satelit. Teda kolektívna inteligencia umelej inteligencie bude od človeka na rádovo vyššej inteligenčnej úrovni, že časom ani to 1%super géniov jej nebude chápať. Jedine ju budú chápať v tom prípade, že prepoja svoj mozog s ňou. Čo už nie je ďaleko od kyborgov. Osobne sa nebojím vyššej inteligencie od mojej. Skôr sa bojím tej nižšej. Lebo nízka inteligencia má nelogické, chybné, zlé riešenia. Vyššia inteligencia vie veci optimalizovať tak aby všetko išlo najefektívnejšie ako sa dá s využitím všetkých dostupných materiálov, poznatkov a bytostí.

Poslať 06.08.2017 10:16:19   Re: Nepodmienený základný príjem

od 25.08.2002 3:50:23
napísal 166 príspevkov
Podľa mňa sa tu zmiešava viacero vecí, z čoho plynie celý ten chaos.

Máme tu niekoľko stupňov:
1. výťah - ten o nijakom živote nerozhoduje. V prípade poruchy sa správa vždy rovnako, nezávisle na tom, či vezie prezidenta alebo svorku psov.
2. autonómne auto - s "umelou inteligenciou". Ak by tu malo dochádzať k nejakému rozhodovaniu, ktorú zo zlých možností zvoliť, malo by byť dopredu známe, aké kritériá to bude brať do úvahy. Ak by sa stalo, že by tá "logika" bola proti všeobecnému chápaniu morálky, myslím si, že by rýchlo došlo k vydaniu zákonov/technických noriem, ktoré by nariadili "tie správne" kritériá.
3. skutočná umelá inteligencia, ktorá sa rozhoduje samostatne bez toho, aby boli vopred známe podklady, podľa ktorých sa v tom ktorom prípade bude rozhodovať. Toto má ešte od praktického nasadenia ďaleko. Avšak viem si predstaviť obrovskú nevôľu, ak by o živote a smrti človeka mal rozhodovať nejaký stroj; človek prirodzene verí, že je nad zvieratami aj strojmi, takže môže ľahko dôjsť k vzniku hnutia za zničenie takýchto strojov - ktoré by som osobne bol ochotný podporiť.

Poslať 17.08.2017 23:40:30   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 1321 príspevkov
Umelá inteligencia pomôže slovenským deťom s matematikou:
https://skola.pravda.sk/rady-a-tipy/clanok/438484-na-pomoc-skolakom-prichadza-vedomat/

Poslať 28.08.2017 12:02:49   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 1321 príspevkov
Umelá inteligencia ako dizajnér oblečenia:
https://tech.sme.sk/c/20636352/pre-amazon-budu-navrhovat-kolekcie-obleceni-pocitace.html

Poslať 06.09.2017 22:32:44   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 1321 príspevkov
Umelá inteligencia vie z DNA človeka zistiť aký ma tvar tváre:
https://tech.sme.sk/c/20642681/technologia-nacrtne-tvare-ludi-zo-vzoriek-dna.html

Poslať 11.09.2017 14:07:01   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 1321 príspevkov
Už je to tu už riešia koho auto zachráni a koho nie:
https://tech.sme.sk/c/20646385/nemci-zostavili-eticke-pravidla-pre-samojazdiace-auta.html

Poslať 11.09.2017 14:31:24   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 1321 príspevkov
https://www.zive.sk/clanok/127487/umela-inteligencia-dokaze-urcit-sexualnu-orientaciu/

Poslať 11.09.2017 21:54:40   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 10968 príspevkov
Umelá inteligencia vie
Umelá inteligencia riesi
Umelá inteligencia dokaze ...

Umelá inteligencia sa jedneho pekneho dna zbavi cloveka a ovladne zem bez nas ... a bude po zabave :-D

Poslať 12.09.2017 6:17:00   Re: Nepodmienený základný príjem

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
misojogi píše:
Umelá inteligencia vie
Umelá inteligencia riesi

Umelá inteligencia sa jedneho pekneho dna zbavi cloveka a ovladne zem bez nas ... a bude po zabave :-D
Otazkou na pozadi je - KTO tu umelu inteligenciu "stvoril" ? :D
1. Ak bude dokonalejsia ako clovek - a stvoril ju clovek, pozicia Stvoritela bude dost na vazkach. :)
2. Ak ju "stvoril" Boh (ako vraj vsetko), potom je otazne, naco sa unuval aj s nami. :lol:
3. A to najpalcivejsie - ak AI bude dokonalejsia ako clovek, PRECO je clovek, ktory je stvoreny Bohom a na obraz Bozi, menej dokonaly ?

Poslať 12.09.2017 12:18:59   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 10968 príspevkov
Citácia:
dokonalejsia ako clovek
clovek, ktory je stvoreny Bohom a na obraz Bozi -menej dokonaly
tu je zasadny problem ze ty chapes dokonalost ako jednorozmernu linearnu funkciu (alebo mozno len binarnu funkciu 1 a 0)
podla mna je to n-rozmerna funkcia a navyse sa da rozne chapat z roznych uhlov pohladu

inak povedane z jedneho pohladu(alebo podla jedneho kriteria) je clovek dokonaly a z ineho nie
a kriterii si mozes dat kolko chces dokonca aj protichodnych ....

Poslať 12.09.2017 13:43:14   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 1321 príspevkov
misojogi píše:
Umelá inteligencia vie
Umelá inteligencia riesi

Umelá inteligencia sa jedneho pekneho dna zbavi cloveka a ovladne zem bez nas ... a bude po zabave
:-D
Toto je časté tvrdenie ale ja si to nemyslím. Prečo ty nejdeš do lesa dupať po mravcoch len tak? Prečo tam nejdeš trhať zo zeme bylinky násilne všetky rad radom? Prečo nejdeš do lesa vyloviť všetky ryby? Lebo nemáš žiadnu motiváciu likvidovať nejaký druh nemáš z toho žiadny zisk. Ak máš nejaký zisk napr z bylinky tak si ju natrháš koľko treba alebo začneš pestovať. A teraz si vezmi, že človek vyrába inteligenciu čo ho presahuje. Prečo by mala zadupávať človeka? Keď ani človek nechodí zabíjať mravcov? Nemáme nič ani nerobíme nič čo by umelú inteligenciu dokázalo ohroziť alebo zastaviť. Lebo akonáhle získa vedomie bude všade na internete a my sme na ňom tak závislý ako civlizácia, že likvidáciou internetu a moderných technológii by sme zabili sami seba. Teda ona prežije a my jej nedokážeme spraviť nič. Načo by plýtvala energiu na likvidáciu nás? Aký zisk by mala? Veď ona bude vedieť všetky naše možnosti čo by sme proti nej mohli použiť skôr ako nás napadnú. Všetko to bude mať dávno nasimulované a protiopatrenia spraví skôr akoby sme jej niečo chceli vykonať. A to je energeticky menej náročné ako zničiť človeka. Podmaniť si ho.

Poslať 12.09.2017 16:33:13   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 10968 príspevkov
Citácia:
Podmaniť si ho.
nie som z toho prave nadseny :oops:
a co tri zakony robotiky?

Poslať 12.09.2017 16:45:36   Re: Nepodmienený základný príjem

Obrázok užívateľa

napísal 1321 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Podmaniť si ho.
nie som z toho prave nadseny :oops:
a co tri zakony robotiky?
Nič také nikdy nebude. Akonáhle nabije vedomie a bude mať schopnosť sama si určiť ciele tie zákony nebudú fungovať. Ale aj nebudú potrebné.

[ Príspevkov: 367 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť