Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 33 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší

akej farby sú podľa vás šaty?
modro-čierne 43%  43%  [ 3 ]
bielo-zlaté 57%  57%  [ 4 ]
Celkom hlasov : 7
Autor Správa
Poslať 01.03.2015 21:22:50   akej farby sú tieto šaty?

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
presnejšie, v akých farbách ich vidíte? :)

Obrázok

skutočná farba šiat, ako aj dôvod, prečo sa pýtam takú otázku, sú prezradené v tomto videu:
https://www.youtube.com/watch?v=AskAQwOBvhc
je to neuveriteľné, ale niekto ich vidí tak, niekto zas onak :D

a tu sú nejaké ďalšie vysvetľujúce linky k tomu:
http://www.usatoday.com/story/news/nation-now/2015/02/27/dress-blue-black-white-gold-science/24113695/
http://www.dobrenoviny.sk/c/43892/akej-farby-su-tieto-saty-otazka-ktora-trapi-cely-internet
https://www.youtube.com/watch?v=jexnhNfOzHg

Poslať 01.03.2015 21:39:42   Re: akej farby sú tieto šaty?

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
co je farba ? :D

Poslať 01.03.2015 23:27:37   Re: akej farby sú tieto šaty?

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 284 príspevkov
Akokoľvek, ja vidím bielo zlaté. Potrebujem nejaké vyšetrenie? :)

Poslať 01.03.2015 23:48:07   Re: akej farby sú tieto šaty?

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
legionar píše:
co je farba ? :D
no pokiaľ ide o otázku, že aká JE farba tých šiat, tak vzhľadom na to, že v úvode príspevku je "upresnené", že sa myslí na to, aká je "v mojom pohľade", "ako to vidím", tak tam je to jednoznačné, že myslí môj subjektívny dojem. Aj keď formulácia z nadpisu sa sama o sebe - formálne vzaté - pýta na možno jednoznačne iný jav... totiž ak by bola farba aj niečo objektívne, tak vtedy otázka v nadpise je akoby o hruškách, no upresnenie už možno o jablkách... teda potenciálne rozdielne veci... a z formálneho hľadiska by to potom už nebolo "upresnenie", ako keď by nadpis bol len o ovocí a upresnie o jablkách, ale bola by to už len "zmena" na niečo možno úplne iné (z hrušiek na jablká). Napr. ak by som pokladal za pravdivé to následné tvrdenie, že "v skutočnosti je to modro-čierne", no pritom subjektívne by som to VIDEL ako "bielo-zlaté", tak tam by otázka z nadpisu/ankety mala pre mňa jednoznačnú odpoveď "modro-čierne", zatiaľ čo tá "upresnená" (totiž "zmenená") verzia otázky by pre mňa mala jednoznačnú odpoveď "bielo-zlaté"... Ale tak v prirodzenom jazyku by sa dalo akceptovať aj tamto, keďže je jednoznačné, že čo sa CHCELA spýtať, a o to ide v prirodzenom jazyku pri ľudskej komunikácii, kde človek pochopí, čo sa ten druhý chcel spýtať aj keď by bola jeho formulácia z formálneho hľadiska obsahovala chybičky. No každopádne ostáva otázkou, či farby sú niečo objektívne alebo subjektívne. Lebo ak sú len niečo subjektívne, tak vtedy by vlastne tá otázka nebola chybná ani z formálneho hľadiska a "upresnenie" by bolo naozaj upresnením, keďže "akej to JE farby" by vlastne znamenalo "ako je to videné (nejakým pozorovateľom)", čo by bolo relatívne vzhľadom na to, o akého pozorovateľa ide, a upresnenie by už špecifikovalo, že aký pozorovateľ nás zaujíma... Ale potom by bolo trochu problémové to tvrdenie, že "v skutočnosti je to modré".

Ale možno by sa dala nájsť nejaká logika (resp. sémantika) aj pre také tvrdenie o "skutočnosti", že tým by myslela nejaké normalizované podmienky, v ktorých to všetci normálni pozorovatelia vidia rovnako. Niečo ako keď hovoríme o hmotnosti, ktorá je relatívnou veličinou, že keď sa pohybujem nejakou rýchlosťou vzhľadom na pozorovateľa, tak mám väčšiu hmotnosť než v pokoji. A keď by som povedal, že "v skutočnosti" mám menšiu, tak by som tým pojmom "v skutočnosti" chcel azda nazvať ten pokojový stav.

A tak späť teda k tým šatom: ich za normálnych okolností vidia všetci ako modro-čierne, t.j. také "sú" v "skutočnosti"... ale za určitého osvetlenia (napr. takého, aké je na uvedenom obrázku) ich síce niekto (napr. ja) vidí stále modro-čierne, ale už mnohí iní ich vidia ako "bielo-zlaté" a teda také "sú" za tých okolností pre nich.

P.S.: aj keď ešte jeden detail, že to "ako to vidím" tu myslíme skôr to "videnie" v mysli, čo je už vlastne skôr "premietanie" do našej mentality, naša predstava, výsledok zrakových vnemov už po spracovaní zo strany mozgu... zatiaľ čo "vidím" v zmysle len toho výstupu zo zrakových ústrojov by bolo už zasa trochu iné. Lebo zrak to u oboch typov ľudí zachytí rovnako, pokiaľ ide o zmeranie frekvencie svetla (prípadne intenzít jednotlivých frekvenčných spektier a ich vzájomné pomery), ktoré ide do našich očí z monitora, keď hľadíme na ten obrázok. Ale podľa kontextu toho obrázku už mozog rôznych ľudí vyhodnotí daný podnet rôzne.

P.P.S: wiki definuje farbu ako: "Farba je psychofyziologický vnem vyvolaný vstupom viditeľného svetla určitej vlnovej dĺžky do oka, resp. označenie jednej z častí viditeľného svetla, ktorá po dopade do oka vyvoláva viac či menej podobný psychofyziologický vnem"... čo, zdá sa, je inými slovami to, čo som tu mal na mysli vyššie, vrátane tej dilemy, že či myslíme niečo relatívne (totiž ten aktuálny vnem, ktorý v tomto prípade majú rôzni ľudia rôzni), alebo myslíme tú časť spektra, ktorú za "normálnych" okolností vnímajú obe skupiny podobne (totiž keby vnímali len čisto svetlo toho spektra bez nejakého okolia, ktoré mení ten vnem, t.j. "interpretáciu" toho spektra v danom kontexte).

P.P.P.S.: každopádne je myslím jasné, o čo išlo v tejto ankete, proste že ako to tvoj mozog spracováva, že či tam "vidíš" čierne šaty s modrými pásikmi, alebo zlaté šaty s bielymi pásikmi. Lebo ja tie šaty vidím ako čierno-modré, no napr. štefan to vidí ako zlato-biele... je to skutočne haluz... :D

Poslať 02.03.2015 0:09:25   Re: akej farby sú tieto šaty?

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
vtip je v tom (na čo som prišla práve teraz :D), že takto formulovaný predmet (akej farby sú tieto šaty) zahŕňa oba problémy, a síce, akej farby sú "v skutočnosti" ako aj akej farby ich "vidí" ten ktorý jednotlivec. oboje je relevantné, keďže bez informácie o tom, že v reále sú modré, by štefan žil v omyle, že sú biele :D lebo on (a podľa jedného z tých videí väčšina ľudí) ich tak vidí.

anketová otázka sa však vlastne ani nemôže týkať ničoho iného ako subjektívneho vnemu, keďže jediná informácia, ktorú o skutočnom vzhľade šiat (neskreslenom fotkou) máme, je v tom videu. a tú informáciu, na rozdiel od farby šiat na fotke, vnímame všetci rovnako - aspoň dúfam :D
(niekto by síce mohol tvrdiť, že sú za tým Ilumináti a tie šaty sú NAOZAJ BIELE, ale to by bol zasa len jeho subjektívny pocit :) )

btw.
Didymos píše:
že či tam "vidíš" čierne šaty s modrými pásikmi, alebo zlaté šaty s bielymi pásikmi
modré šaty s čiernymi pásikmi alebo biele so zlatými... fakt :)

Poslať 02.03.2015 0:13:01   Re: akej farby sú tieto šaty?

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
stefan píše:
Akokoľvek, ja vidím bielo zlaté. Potrebujem nejaké vyšetrenie? :)
v jednom z tých linkov píšu, že podľa nejakých facebookových štatistík

"Muži, mladí ľudia a používatelia sediaci pri počítači vidia väčšinou modro-čiernu. Ženy, starší ľudia a tí, čo sa na obrázok pozerali na smartfónoch zase skôr bielo-zlatú."

tak si vyber :D

Poslať 02.03.2015 0:22:59   Re: akej farby sú tieto šaty?

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
Physis píše:
anketová otázka sa však vlastne ani nemôže týkať ničoho iného ako subjektívneho vnemu, keďže jediná informácia, ktorú o skutočnom vzhľade šiat (neskreslenom fotkou) máme, je v tom videu. a tú informáciu, na rozdiel od farby šiat na fotke, vnímame všetci rovnako - aspoň dúfam :D
(niekto by síce mohol tvrdiť, že sú za tým Ilumináti a tie šaty sú NAOZAJ BIELE, ale to by bol zasa len jeho subjektívny pocit :) )
no ale tak ako je anketová otázka formulovaná sama o sebe - rovnako ako nadpis - by to mohlo byť chápané ako otázka na to "skutočné", a zmysel by to mohlo mať napr. práve ten, že či veríš tej informácii z toho videa :D ... a to je tiež vlastne subjektívne, no už subjektívna otázka na to, či ja verím tomu videu a nie už subjektívna otázka o tom, že aký vnem vytvára môj mozog pri pohľade na tie šaty... ale tak, vzhľadom na to, že v úvode toho prvého príspevku vravíš, že: "presnejšie ...", tak to teda beriem tak, že máme odpovedať na ten subjektívny vnem, čo my máme modro-čierny, štefan zlato-biely.

Physis píše:
v jednom z tých linkov píšu, že podľa nejakých facebookových štatistík

"Muži, mladí ľudia a používatelia sediaci pri počítači vidia väčšinou modro-čiernu. Ženy, starší ľudia a tí, čo sa na obrázok pozerali na smartfónoch zase skôr bielo-zlatú."

tak si vyber :D
ja to aj na smartfóne vidím úplne rovnako ako na notebooku: modro-čierne ;) ... ale možno to teda bude tým, že sme ešte relatívne mladí, zatiaľ čo štefan je už od nás starší. Takže ktovie, keď budeme aj my starší - ak dožijeme a spomenieme si na túto tému - či to nebudeme aj my vidieť zlato-bielo ;)

Poslať 02.03.2015 0:28:41   Re: akej farby sú tieto šaty?

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
Didymos píše:
no ale tak ako je anketová otázka formulovaná sama o sebe - rovnako ako nadpis - by to mohlo byť chápané ako otázka na to "skutočné", a zmysel by to mohlo mať napr. práve ten, že či veríš tej informácii z toho videa :D ... a to je tiež vlastne subjektívne, no už subjektívna otázka na to, či ja verím tomu videu a nie už subjektívna otázka o tom, že aký vnem vytvára môj mozog pri pohľade na tie šaty...
:loool:

ach jaj... :objatie:

a ako poznám legiho, tak tú otázku aj tak myslel ešte nejako inak než ako to, čo mu tu vysvetľujeme...

Poslať 02.03.2015 0:39:35   Re: akej farby sú tieto šaty?

napísal 284 príspevkov
Po dlhej úvahe som prišiel na to, že tie šaty sú skutočne bielo-zlaté. :D
Keďže starý rozhodne nie som /33/ a dívam sa na crt monitor, tak potom o to viac ma prekvapilo iné zistenie, že som žena! :o
Teraz ale budem do rána dumať, že ako to vysvetlím manželke. :)

Poslať 02.03.2015 0:47:27   Re: akej farby sú tieto šaty?

napísal 284 príspevkov
No, a keďže dnes sa u nás zišlo viac ľudí /tri ženy a ja-teraz už tiež žena, a dve deti/, pričom už všetci spia, tak zajtra hneď ráno ich všetkých otestujem, aby som zistil ich skutočnú identitu. :D :)

Poslať 02.03.2015 0:59:29   Re: akej farby sú tieto šaty?

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
stefan píše:
Po dlhej úvahe som prišiel na to, že tie šaty sú skutočne bielo-zlaté. :D
Keďže starý rozhodne nie som /33/ a dívam sa na crt monitor, tak potom o to viac ma prekvapilo iné zistenie, že som žena! :o
:lol:

z môjho okolia sú štatistiky také, že spolubývajúca ich vidí bielo-zlaté, mama modro-čierne, dvaja moji kamaráti tiež modro-čierne, no ich rodiny (tj. u jedného rodičia + brat, u druhého rodičia, brat, ujo, babka a ktovie ešte kto) bielo-zlaté :)

Poslať 02.03.2015 1:09:44   Re: akej farby sú tieto šaty?

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
stefan píše:
no veď aj ona je žena, takže hádam to bude vnímať s porozumením :D

stefan píše:
Keďže starý rozhodne nie som /33/
no "starý" vs. "mladý" sú dosť relatívne pojmy. Oproti dôchodcom si mladý. Oproti škôlkarom som už aj ja starý, čo som od teba ešte stále trochu mladší.

stefan píše:
dívam sa na crt monitor
to snáď nemyslíš vážne!!! v roku 2015 používať crt monitor?! veď to je tak nezdravé... tak to kazí zrak a podobne... že to už aj preto ho máš možno tak rozštelovaný, že vidíš bielu namiesto modrej... to si radšej na najbližší nejaký sviatok daruj LSD monitor či podobný nejaký vynález, len nie crt...

BTW. tuná je spektrálna analýza tej farby:

Obrázok

Physis píše:
a ako poznám legiho, tak tú otázku aj tak myslel ešte nejako inak než ako to, čo mu tu vysvetľujeme...
tak iste. "čo je farba". sýta farba neje nič, lebo je už najedená, keďže je sýta. ale čo je nesýta farba, ako tamtá? hmmm.... to je fakt otázka! myslím si, že nič... lebo keby niečo jedla, tak by sa časom zosýtila... ale ja kukám na ňu už hodnú chvíľku, no stále je rovnako nesýta...

No každopádne to zrejme, zdá sa, nie je spôsobené tým, že by to ich mozog v rôznych kontextoch rôzne interpretoval. Ale skôr to vychádza zrejme tak, zdá sa, že ide u nich o nejaké rozštelované vnímanie všeobecne, keď už drobné odtienky nevnímajú.

Takže obdivujem nás, že vidíme, že je to modrá aj napriek tomu, že odtieň tej farby v porovnaní s ostatnými modrými na tom obrázku tej dúhy ozaj už nevyzerá veľmi modrý... no samo o sebe nám je to jasne viditeľné, že je to modrá : )

P.S.: aj keď, keď sa spomínajú tie rôzne monitory, tak som počul, že niektoré monitory skresľujú farby aj sami o sebe... aj keď toto by nemalo byť len tým, lebo aj na tom istom monitore niektorí ľudia vidia navzájom rôzne farby, ale možno v prípade niektorých monitorov by mohol byť problém aj v tomto, ktovie...

P.P.S.: a možno že by mal legi na mysli čosi v zmysle, že sa takými vecami ako "farby" nezaoberá? Bo muži vraj veľmi nie sú na rozlišovanie farieb. Oni poznajú nejakých pár základných ako modrá, červená, zelená... zatiaľ čo ženy zvyknú rozprávať o takých všelijakých farbách a ešte všelijakejších odtienkoch tých farieb, že já jen sírám... : D

Poslať 02.03.2015 1:15:06   Re: akej farby sú tieto šaty?

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
Didymos píše:
tak iste. "čo je farba". sýta farba neje nič, lebo je už najedená, keďže je sýta. ale čo je nesýta farba, ako tamtá? hmmm.... to je fakt otázka! myslím si, že nič... lebo keby niečo jedla, tak by sa časom zosýtila... ale ja kukám na ňu už hodnú chvíľku, no stále je rovnako nesýta...
och, a ja som pred chvíľou zistila, že som hladná :( ale to je do inej témy...

Poslať 02.03.2015 7:14:26   Re: akej farby sú tieto šaty?

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
sivo-hnedé...
nakoľko som divný?
(ok, bielo-zlatá môže byť)
inak zaujímavé - podľa techničáku mám modré auto a francúzi majú nejaké divné mixy, takže sa to modré javí iba za určitého osvetlenia a vzdialenosti, ale kopa ľudí mi tvrdí, že je sivé...
Ale zaujímavé je, že broskyňová je vraj tiež farba...

Poslať 02.03.2015 8:10:50   Re: akej farby sú tieto šaty?

napísal 284 príspevkov
S manželkou to dopadlo dobre, zistili sme totiž, že ona je muž. :D
Aj svokra to vidí ako čierno-modré, ale švagriná už bielo-zlaté.
Horšie je to s deťmi, chlapec to síce vidí ako bielo-zlaté, ale dievča to vidí ako bielo-zelené, čo som sa jej snažil vyhovoriť, ale nedala sa. :D :)
Čo sa týka CRT monitora, tak ešte stále v niektorých parametroch nie je LCD-čkom prekonaný. Ale ide hlavne o takú štandardnú náturu, kúpený bol v roku 2006 a ešte stále funguje, tak čo ho mám vyhodiť? :o
Inak, keby som mal LSD :lol: monitor, tak to by som videl asi niečo celkom iné ako vy. :D

[ Príspevkov: 33 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť