Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 15 ] 
Autor Správa
Poslať 15.09.2014 14:12:56   Linux

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
alnoth, 16.10.2010 15:44:35 viewtopic.php?p=186399#p186399 píše:
som mal ubuntu a bol som vyteseny ako blcha, ze mi tam vsetko islo, nic nemrzlo a nepadalo a vsetko bolo zadarmo a legalne. takuto kombinaciu som s win nikdy nezazil. ano, linux je pre bezneho uzivatela uplne v pohode pouzitelny.
    Roman Bača, 23.10.2010 14:14:05 viewtopic.php?p=186743#p186743 píše:
    Tak uz treti den testujem Ubuntu, co ako som pochopil je jadro Linuxu a graficka nadstavba Gnom... Zatial nejdem predbiehat, len tolko ze sa citim ako pred patnast rokmi ked sme dostali do firmy prve windowsy 95, naopak niektore prvky prekvapili.

Didymos, 15.09.2014 13:11:48 píše:
tomix píše:
vidim,ze pouzivas tmavy styl tohto fora :)
profesionálna deformácia: http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_console
    hladajuca, 15.09.2014 13:46:43 viewtopic.php?p=271833#p271833 píše:
    Hehe Didi (no takto to znie ako nejaka detska riekanka), tiez pouzivam tmavy styl tohto fora a pomalicky sa ucim zakladne operacie na linuxe :) A osobne sa mi takisto lepsie cita blede pismo na tmavom pozadi.

no toto 8) ... tak ak nerátam možných iných ľudí z minulosti, ktorí však už na toto fórum akosi nechodievajú, tak sme tu už teraz asi jediní dvaja ubunťáci : )

Ja som si kúpil notebook už s nainštalovaným M$ Windows 7, a tak som si vravel, že už keď tam mám wins, tak ho tam nechám, ale bolo to také utrpenie a tak to blblo, že po pár dňoch pohár mojej trpezlivosti pretiekol, a tak som ho zmazal a prešiel zasa len na to ubuntu...

Ubuntu je úplne zadarmo, je to rýchlejšie, bezpečnejšie, krajšie a lepšie než windows... čo viac si človek môže od operačného systému priať? 8)

tak som milo prekvapený, že tu nie som sám ubuntu používajúci, vitaj v klube :objatie:

Poslať 15.09.2014 14:16:21   Re: linux

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
ja mam na DVD live distro ubuntu k zachrane zivota. ale kedze ma zivy mrkvostoft tak linux nemusim :)

Poslať 15.09.2014 14:52:06   Re: linux

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
:objatie:
vitam, vitam a tiez som rada, ze je tu este niekto! :)
No ja som chcela skusit linux uz davnejsie, lenze som si na tom vobec nevedela nastavit wifinu, tak som to vzdala. Ale mrle ma stale zrali, tak som sa k tomu nakoniec vratila a po dlhom a narocnom boji sa mi tu wifinu podarilo aktivovat. Zistila som, ze dovod preco to neslo bol totalne trivialny, stacilo ist podla navodu na modeme, lenze ja som nevedela, ze taky navod existuje :D No kazdopadne som ho teda po roku objavila a odvtedy som sa veselo vrhla do tohto nepoznaneho sveta a som velmi spokojna, zatial mi funguje vsetko co potrebujem.
Jasne ze sa vyskytnu z casu na cas nejake pikosky, co potrebujem vyriesit, ale staci chvilku poguglit, pripadne napisat na linuxacke forum a riesenie sa najde. Pritom sa aj vzdy naucim nieco nove, z coho mam dobry pocit. Ale vravim, neviem programovat a moje pouzivanie terminalu je na urovni copy-paste z prislusnych navodov.
No ale to sa velmi zriedka stava, ze by som musela take riesit. Skratka pocitac zapnem a ono to ide samo od seba.
Dokonca sa mi pozdava aj unity (tak sa vola ten panel na lavej strane?). Kopa ludi na to nadava, ze to je skarede, ale ja som si uz na to zvykla a pride mi to prakticke, ze ked nieco chcem tak nemusim zmensovat okno a hladat na ploche, ale vlastne mam stale vsetko poruke. Odrazu mi klasicka windowsacka plocha pride skareda- lahko disorganizovatelna. :) Tuto su vsetky ikony pekne pokope zoradene.
Nuz a okrem toho, ze mi samozrejme vyhovuje, ze je to legalne zadarmo a dokaze to vsetko, co mi k stastiu treba, sa mi paci aj filozoficka/eticka stranka tohto OS. Asi pred tyzdnom som pozerala video so Stallmanom na tuto temu.

Poslať 15.09.2014 16:03:55   Re: linux

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
hladajuca píše:
vravim, neviem programovat a moje pouzivanie terminalu je na urovni copy-paste z prislusnych navodov.
to je vpohode, ja som tiež dlhé roky bol s linuxom len takto: až nedávno, ako som začal robiť v jednej programátorskej firme, tak som sa začal učiť niektoré triky aj v tej konzole a tak - ale stále je to často len o tom, že keď niečo potrebujem, tak hodím do googla a hľadám... a hlavne keď treba niečo nainštalovať, tak to vždy len dám do googla a tam nájdem návod, ktorý už len copy+paste a mám to nainštalované : ).

Ale je to stále lepšie oproti windowsu, kde keď chce človek niečo nainštalovať, tak musí vyklikávať milión okien... zatiaľ čo v linuxe len skopíruješ jeden-dva príkazy do konzoly a už to všetko samo urobí : D ...

proste človeku tam stačí aj len tá konzola: a dá sa v nej rýchlejšie pracovať než vyklikávať niečo s myšou na windsový štýl...

hladajuca píše:
No ja som chcela skusit linux uz davnejsie, lenze som si na tom vobec nevedela nastavit wifinu, tak som to vzdala. Ale mrle ma stale zrali, tak som sa k tomu nakoniec vratila a po dlhom a narocnom boji sa mi tu wifinu podarilo aktivovat.
no toto presne som mal aj ja žiaľ problém na tom novom notebooku, že mi to nebralo wifi... mal som jeden starý notebook, kde mi šla wifi automaticky, ale na tom novom to ešte ubuntu nejako nemalo automaticky rozpoznané, ale nakoniec som vygooglil nejaký návod na ten konkrétny model notebooku, že som si musel stiahnuť nejaký súbor, a pustiť ho, a odvtedy mi už wifi ide. A na ubuntu fórum som zatiaľ ešte nikdy nepísal, lebo som zatiaľ vždy tam už nakoniec vygooglil taký problém, aký som mal, že ako ho treba riešiť.

hladajuca píše:
Dokonca sa mi pozdava aj unity (tak sa vola ten panel na lavej strane?). Kopa ludi na to nadava, ze to je skarede, ale ja som si uz na to zvykla a pride mi to prakticke, ze ked nieco chcem tak nemusim zmensovat okno a hladat na ploche, ale vlastne mam stale vsetko poruke. Odrazu mi klasicka windowsacka plocha pride skareda- lahko disorganizovatelna. :) Tuto su vsetky ikony pekne pokope zoradene.
no mne sa tiež to unity veľmi nepáčilo: bol som zvyknutý na iný spôsob: totiž tá lišta dole, kde vidím hneď všetky programy - ono sa to dá stále nastaviť aj ten retro výzor: ale zvykám si už na ten nový: len ma na tom irituje to, že keď mám pustených viac inštancií toho istého programu, napr. viac okien prehliadača, tak ťažšie sa mi v tom prepína: ale snažím sa využívať radšej rôzne karty: karty fungujú ako v prehliadačoch webu, tak v prehliadačoch adresárov a súborov počítača, textových editoroch, ako aj v termináli/konzole sa tiež dajú rôzne karty súčasne pustiť, takže super :D.

Poslať 15.09.2014 16:04:16   Re: linux

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
hladajuca píše:
Nuz a okrem toho, ze mi samozrejme vyhovuje, ze je to legalne zadarmo a dokaze to vsetko, co mi k stastiu treba, sa mi paci aj filozoficka/eticka stranka tohto OS. Asi pred tyzdnom som pozerala video so Stallmanom na tuto temu.
Toto je na tom celom to úplne revolučné: že už aj keby pre nič iné, tak už aj kvôli tomuto samotnému by som linux oceňoval: že je zdarma. Tvorcovia takýchto bezplatných softvérov fungujú na báze symbiózy: vyrábajú niečo bezplatné, ako vďaku za milióny bezplatných softvérov, ktoré sami používajú, a zároveň tým sami tvoria takýto bezplatný svet, ktorého sú sami súčasťou. Proste tá filozofia je úplne geniálna: nie ako kapitalistická spoločnosť, kde si jednotlivec nahrabe aj miliardy a sám si ich využíva len pre seba, či pár svojich kamarátov, zatiaľ čo iní hladujú... chýba im solidarita: a ešte aj pri daniach len hútajú, akými trikmi ich obísť... treba proste niečim začať: a som rád, že aspoň tí IŤaci idú žiarivým príkladom, keď tvoria linux: a takýmto svojim príkladom pomáhajú motivovať a pretvárať sebeckú spoločnosť na solidárne spolunažívanie, a to sa mi páči :palec:

Poslať 15.09.2014 17:59:36   Re: Linux

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
ubuntu? jj, pamätám si, to je tá vec, čo som pred 3 rokmi v ťažkej depresii horko-ťažko inštalovala, keď mi cez skúškové a pred veľkými odovzdávačkami padol windows (aneb 24 hodín zúfalstva :D). nejaký čas som to mala na USB, keby sa podobná situácia opakovala, ale potom sa mi to nejako niekam...

Poslať 15.09.2014 19:30:25   Re: Linux

napísal 646 príspevkov
No jejda Phys, to museli byt brutalne nervy! :)

Poslať 15.09.2014 20:00:04   Re: Linux

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
tak pred odovzdávačkami by to bolo ozaj dosť komplikované: bo s tým býva práve problém, že niektoré programy nemusia byť v linuxe, alebo že tie ich alternatívy fungujú trochu ináč, atď... takže zrovna to by bola najproblematickejšia doba na prechádzanie na linux, ale inak som rád, že si tiež v klube, že si ubuntu už používala :D ... je to dobrá vec :D ... si ho chcem zrovna v blízkej dobe upgradnúť na najnovšiu verziu, bo stále novšia verzia prináša nejaké zlepšenia : ) ... aj keď niekedy pri najnovších verziách je lepšie radšej ešte chvíľku počkať, aby sa vychytali prípadné muchy ... ale snáď už sú vychytané : )

Poslať 16.09.2014 11:38:00   Re: Linux

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3770 príspevkov
ako sa linux kamaráti s wordom, exelom a powerpointom?

Poslať 16.09.2014 12:35:53   Re: Linux

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
misionar3 píše:
ako sa linux kamaráti s wordom, exelom a powerpointom?
Linuxaci nebudu hovorit o MS Office, ale o LibreOffice/OpenOffice. Ciastocna kompatibilita je tam mozna :). Neviem ako funguje Office 365 pod linuxom. :)

Poslať 16.09.2014 14:15:13   Re: Linux

napísal 646 príspevkov
Veru, windovsacky office tam nefunguje, ale mame vpodstate velmi podobne programy, ktore vedia bez problemu citat aj produkovat subory vo windowsackych formatoch ako doc, docx ci xml a pod.
To zvlada Libre Office http://sk.libreoffice.org/, ktory je vo vacsine distribucii automaticky zahrnuty, alebo sa da stiahnut zadarmo a legalne aj Open Office, ktora tiez tieto veci dokaze. Samozrejme sucastou balika su aj prezentacie, kreslenie...a vpodstate hocico sa da stiahnut pomocou jednoducheho manazera softweru :)
Mame aj program na citanie a pracu s pdfkami...
Kopu programov na videa aj audio.
Funguje tiez skype.
Internetove prehliadace su klasicky Firefox, Chrome, Chromium, Opera a aj take menej zname sa daju stiahnut.
Takze nie je ziadny problem so zdielanim suborov a kancelarskou pracou.
Aby som ale bola objektivna, prezradim, ze je aj jedna vec, co mi nefunguje, a to synchronizacia podcastov do ipodu.
Inak tlaciaren, fotak, aj citacka knih mi idu bez problemu.
Pritom nemozem o sebe povedat, ze by som mala nejake extra IT vzdelanie a vpodstate som nikdy nerobila nic zlozitejsie ako surfovanie po nete, pozeranie videi a pisanie eseji do skoly. Takze som ziarivym prikladom toho, ze aj podbne IT nemehla sa s Linuxom vysporiadaju :)

Coze misionar, navnadili sme ta? :)

Poslať 17.09.2014 12:51:42   Re: Linux

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3770 príspevkov
no neviem, ja som starý konzervativec (dokonca taký že píšem plniacim perom a fajčím fajku) :lol:

Poslať 04.09.2015 12:54:09   Re: Linux

od 04.09.2015 12:46:07
napísal 2 príspevkov
Ahoj. Ľudia, ktorí môžu písať vodič pod Ubuntu? Alebo poznáte niekoho, kto môže? Potrebujete napísať ovládače pre notebook, nefunguje sensor + podsvietenie klávesnice

Poslať 07.09.2015 2:19:59   Re: Linux

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11024 príspevkov
Citácia:
Ľudia, ktorí môžu písať vodič pod Ubuntu?
buahahaaa? izee? meee?

prosim napis zrozumitelne co si chcel povedat, pekne po slovensky
si vodic elektricky? mas nainstalovany na PC Ubuntu?

Poslať 07.09.2015 11:30:44   Re: Linux

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
Citácia:
prosim napis zrozumitelne co si chcel povedat, pekne po slovensky
si vodic elektricky? mas nainstalovany na PC Ubuntu?
Myslim,ze je to cudzinec a chcel aby sme mu poradili, kde mu mozu napisat drivre pre ten dany tym zariadenia, ktore by bezali pod Ubuntu. To je tak ked niekto komunikuje cez Google translator a vysledok je potom viac nez komicky :)

[ Príspevkov: 15 ] 

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť