Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 37 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší

Ake hesla pouzivate?
jednoduche a lahko zapamatatelne 33%  33%  [ 4 ]
kratke, s jednym alebo dvoma specialnymi znakmi 8%  8%  [ 1 ]
snazim sa o rozumnu mieru zlozitosti 42%  42%  [ 5 ]
vymyslam co najkomplikovanejsie mozne hesla 0%  0%  [ 0 ]
pouzivam rozne urovne zlozitosti hesiel podla ucelu 17%  17%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 12
Autor Správa
Poslať 19.08.2014 16:01:47   Bezpecnost na internete

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
Na Frederixov navrh zakladam novu temu o pocitacovej bezpecnosti :)

Pouzivate silne hesla? Napr tu si mozne otestovat ich silu http://rumkin.com/tools/password/passchk.php
Na jednej stranke som nasla dobry tip a sice pouzivat namiesto nezapamatatelnych kombinacii celu vetu s velkymi a malymi pismenami, cislami a znakmi. Napr "Každá ruka má 5 prstov." (aj s medzerami). Aj ked neviem, ci to je dobry napad ked inde zas pisu ze netreba pouzivat slova zo slovnika.
Mozno by sa to dalo zmenit na Qazhda ruka má 5 prstof.

Co vy na to, ajtaci nasi?

Poslať 19.08.2014 16:21:44   Re: Bezpecnost na internete

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
ten tip je spravny a pri weboch dostacujuci kedze sposob autentifikacie pri operacnych systemoch je iny ako pri webovskych strankach. Samozrejme treba sa vyhybat slovnikovym heslam ale hlavne a co je podstatne si to heslo zapamatat. Uz som sa stretol v jednej debate s problemom,ze chlapik si nastavil heslo o dlzke 32 znakov a kedze ma po nehode problem s pamatou tak jednoducho to heslo zabudol a potom zufaly pisal po forach ako to heslo zistit.

Poslať 19.08.2014 16:25:28   Re: Bezpecnost na internete

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
heslo o 32 znakov by som si pri mojej celkom fungujucej hlave nezapamatal aj keby mi islo o zivot....

Poslať 19.08.2014 20:13:36   Re: Bezpecnost na internete

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
hladajuca píše:
Na Frederixov navrh zakladam novu temu o pocitacovej bezpecnosti :)
Zdalo sa mi lepsie dat to do samostatneho vlakna, pretoze nic take tu doteraz nebolo a z casu na cas sa najde nieco, na co bude dobre citatelov upozornit, alebo poradit. V povodnom gulasi by sa to rychlo stratilo. :-)

Ja si dlhe hesla nepamatam, uz sa mi stalo, ze som ho zabudol okamzite po potvrdeni dajakeho registra.
Ale este horsie su pin-y.
Esteze sa uz vacsinou da platit bezkontaktne. :-)
A este stastie, ze mam zalozny disk, ktory si pamata nielen hesla a pin-y, ale aj co som kedy mal urobit a neurobil. . .a tak. :-D

Poslať 19.08.2014 20:38:50   Re: Bezpecnost na internete

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Ja tu, ale vascinou aj inde pouzivam jednoduche heslo, nemyslim si, ze by niekto mal motivaciu sa mi vlamat do uctu. a keby aj sa vlamal, tak zas ziadna tragedia by sa nestala.

Poslať 19.08.2014 21:00:45   Re: Bezpecnost na internete

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
...to sa tu uz stalo, ze sa sem cez jedneho prispievatela so slabym heslom vlamal clovek, ktory dostal ban a boli z toho neprijemnosti...

Poslať 20.08.2014 6:18:47   Re: Bezpecnost na internete

napísal 646 príspevkov
To fakt? vidis, to by mi nenapadlo, ze aj tu. Ja tu mam tiez len slabe heslo. Sice ma vela znakov ale ten co ma pozna by ho uhadol 8)
A ako sa potom to hacknutie riesilo?

Poslať 20.08.2014 9:07:59   Re: Bezpecnost na internete

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3771 príspevkov
tomix píše:
heslo o 32 znakov by som si pri mojej celkom fungujucej hlave nezapamatal aj keby mi islo o zivot....
ved je to jednoduché heslo o 32 znakoch je predsa "chrup" :D

Jeden typ na bezpečnosť je takýto: heslo zabúdať! vždy je volba "zabudol som heslo" systém vygeneruje jednorázové heslo a pošle ho na mail. A vždy sa prihlasovať týmto jednorázovým heslom

Poslať 20.08.2014 10:01:51   Re: Bezpecnost na internete

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
no ja som si na management hesiel napisal svoju vlastnu aplikaciu tak uz s tym nemam problem ale ani vtedy do extremov nejdem. Zabudat hesla nemozem pretoze obskurne webovske sluzby nie su to jedine co si vyzaduje meno a heslo a pytat si nove je niekedy neprekonatelny byrokraticky problem...

Poslať 20.08.2014 10:25:54   Re: Bezpecnost na internete

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
hladajuca píše:
To fakt? vidis, to by mi nenapadlo, ze aj tu. Ja tu mam tiez len slabe heslo. Sice ma vela znakov ale ten co ma pozna by ho uhadol 8)
Byvaly admin tam potom tusim zmenil heslo.
Bol to vtedy chaos. . .takze radsej aj tu sa lepsie chrante.

Poslať 20.08.2014 13:03:01   Re: Bezpecnost na internete

napísal 646 príspevkov
misionar3 píše:
tomix píše:
ved je to jednoduché heslo o 32 znakoch je predsa "chrup" :D

Jeden typ na bezpečnosť je takýto: heslo zabúdať! vždy je volba "zabudol som heslo" systém vygeneruje jednorázové heslo a pošle ho na mail. A vždy sa prihlasovať týmto jednorázovým heslom
he, len to by nefungovalo v pripade zakryptovaneho disku pri spusteni Linuxu :) Tam co raz nastavis, je tam na veky vekov amen. Clovek aby mal prax a vybavenie ako FBI, keby sa chcel bez toho dostat do pocitaca. Jedine realne riesenie pre smrtelnika je tam preinstalovanie systemu, ale so stratou vsetkych udajov :p
Nastastie sa mi to este nestalo. :potlesk: Zatial. :loool:

Poslať 21.08.2014 22:23:35   Re: Bezpecnost na internete

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11033 príspevkov
Citácia:
dostal banan a nema zmysel ho knokautovat :-D

Poslať 25.08.2014 18:19:02   Re: Bezpecnost na internete

od 25.08.2014 17:16:24
napísal 8 príspevkov
Pokud jde o bezpečnost na Internetu zamyslel bych se více nad sledováním vlastní osoby, než nad rizikem hacknutí. Riziko hacknutí se mi jeví jako menší bezpečnostní riziko. To lze opravdu vyřešit delším heslem. Hesla si je možné ukládat do počítače do zašifrovaného programu, takže si stačí pamatovat jen jedno heslo - k danému programu, ve kterém jsou hesla.

Větším problémem je sledování. To se děje ze dvou míst:

Prvním je poskytovatel vašeho internetového připojení.
Druhým jsou místa na Internetu, která navštěvujete. Zde jsou velkým rizikem poskytovatel emailu, sociální sítě a vyhledávač.

Pokud by to někoho zajímalo více a nepřijde mu to paranoidní, můžu se v budoucnu pokusit rozepsat, jak se proti sledování bránit.

Poslať 25.08.2014 21:02:12   Re: Bezpecnost na internete

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
Mne skor pride nerozumne, ked sa niektori ludia vedome odhaluju-hoci na druhej strane tvrdia, ze si strazia sukromie. Takych ani nikto nemusi sledovat, privedu ta az domov a budu velmi rozhorceni, ze co si si dovolil o nich zistovat-hned by podavali trestne oznamenie. :-D
Pritom si si nic nezistoval, len citas co pisu. . . :o

Poslať 25.08.2014 21:49:27   Re: Bezpecnost na internete

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
hladajuca píše:
Pouzivate silne hesla? Napr tu si mozne otestovat ich silu http://rumkin.com/tools/password/passchk.php
je tam aj generátor vcelku dobrý: http://rumkin.com/tools/password/pass_gen.php

aj keď, vo všeobecnosti treba byť opatrný, ak si necháš vygenerovať heslo nejakým webom, že ti ten web nie je náhodou nejaký zákerný, ktorý by si zaznamenával tie heslá, ktoré generuje, či pod., a potom by skúšal ľuďom zlomiť konto... - ale tento konkrétny web vyzerá byť ok... nikam si to neukladá, zdá sa, podľa toho, ako som si to kontroľoval...

ale inak, zisťovanie hesla skúšaním, to má šancu na úspech naozaj len pri veľmi triviálnych heslách, typu 12345 a pod... - reálne útoky sa dejú skôr vďaka nejakým vírusom, alebo vďaka tomu, že na nejakú pofidérnu stránku zadáš svoj email i heslo, ktoré používaš aj na iných weboch, a oni to potom zneužijú. A dokonca to nemusí byť ani "pofidérna" stránka v zmysle, že by mala zlý úmysel, ale stačí, že sama bola slabo zabezpečená, že ju niekto hackol, a zneužil údaje...

Alebo tiež aj nejakou chybou toho webu. Napr. tento rok 1. apríla - skutočne sťa zlý prvoaprílový žart - bol zverejnený nález chyby v najznámejšom kryptovacom programe openssl, ktorý používa veľmi veľa webov, vrátane tých najväčších a najzámejších: http://en.wikipedia.org/wiki/Heartbleed ... Takže ak ste si odvtedy nemenili heslá na nejakých dôležitých weboch (napr. email), tak bych odporúčal si radšej zmeniť.

Ale ináč, pokiaľ je nejaký web HTTPS (a nie len HTTP), tak je to bezpečné aspoň voči riziku, že by niekto "odpočúval" tú komunikáciu.

hladajuca píše:
Na jednej stranke som nasla dobry tip a sice pouzivat namiesto nezapamatatelnych kombinacii celu vetu s velkymi a malymi pismenami, cislami a znakmi. Napr "Každá ruka má 5 prstov." (aj s medzerami). Aj ked neviem, ci to je dobry napad ked inde zas pisu ze netreba pouzivat slova zo slovnika.
Mozno by sa to dalo zmenit na Qazhda ruka má 5 prstof.

Co vy na to, ajtaci nasi?
slová zo slovníka nie je dobré používať, keďže ich je pomerne málo, len nejaké tisíce, čo počítač vyskúša rýchlo, keby chcel. Najlepšie je naozaj si čo najviac náhodilo nechať vygenerovať nejakú dlhú postupnosť znakov a tú sa naučiť - alebo hoc aj len postupnosť čísel, ak by bola dosť dlhá, tak to by tiež stačilo (aj keď, niektoré weby výslovne žiadajú, že tam musia byť aj písmená, dokonca aj veľké aj malé, niektoré weby dokonca žiadajú aj nejaké "špeciálny znak" ako hviezdičku či pod.).

hladajuca píše:
len to by nefungovalo v pripade zakryptovaneho disku pri spusteni Linuxu :) Tam co raz nastavis, je tam na veky vekov amen. Clovek aby mal prax a vybavenie ako FBI, keby sa chcel bez toho dostat do pocitaca. Jedine realne riesenie pre smrtelnika je tam preinstalovanie systemu, ale so stratou vsetkych udajov :p
silné heslo by už našťastie ani to FBI neprelomilo, to je výhoda toho, ako exponenciálne klesá šanca uhádnutia, že nikto na svete to nebude mať reálnu šancu uhádnuť.

tomix píše:
Uz som sa stretol v jednej debate s problemom,ze chlapik si nastavil heslo o dlzke 32 znakov a kedze ma po nehode problem s pamatou tak jednoducho to heslo zabudol a potom zufaly pisal po forach ako to heslo zistit.
ja som si raz dal ako heslo Pí, nejaký väčší počet číslic z neho, to som zrovna tiež vtedy sa naučil na 32 miest, lebo na toľko mi ho ukázala kalkulačka vo Windowse, ale ani to mi nepomohlo, lebo brácho vedel, že som sa učil to Pí, a tak to skúsil a "uhádol" : D... ale to bol ten prípad, že som si to nevygeneroval náhodilo, ale vzal som už nejakú známu postupnosť...

[ Príspevkov: 37 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia