Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 78 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa
Poslať 23.08.2014 19:55:57   Re: matematika : )

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11018 príspevkov
Spero píše:
Vsetky aj tak pochadzaju z filozofie :D
no ako sa to vezme, či nie skôr naopak. Filozofia je dosť závislá na logike, ako vede o správnom uvažovaní a dedukovaní. A na tej logike je postavená potom aj matematika, ba vlastne beriem logiku už akoby súčasť matematiky, keďže jej formalizácia aj rôzne vlastnosti formálnej logiky sú dokazované zasa len rôznymi matematickými aparátmi, atď... takže beriem to už ako také ruka v ruke: Resp. matematika akoby človek, ktorého hlava je logika ...

... zatiaľ čo filozofia, to je skôr len také všeobecné čudo, ktoré sa na to všetko pozerá a čuduje sa :D ... a z toho čudovania sa a pýtania sa, atď. potom vyvierajú ostatné vedy ... takže v istom zmysle by sa dalo hovoriť aj o filozofii ako o nejakom najvšeobecnejšom meta-základe ... ale keďže potrebuje logiku, a vlastne všetky vedy ona potrebuje a ich už len vyhodnocuje, tak skôr by som o filozofii hovoril ako o vrchole, o vyústení všetkých vied.

A tak teda skôr logiku (s matematikou) by som dal na spodok, ako taký základ, a postupne nad nimi sú rôzne iné vedy, ktoré ten základ využívajú, napr. fyzika, nad ňou chémia, nad ňou biológia, atď... až napokon by bola filozofia ako zhrnutie toho všetkého a čosi sa o tom snažiaca sumárne povedať, kladúc si rôzne otázky ohľadom existencie, zmyslu, významu, životných hodnôt, a podobné pojmy, ktoré nič nehovoria tým prírodným vedám snažiacim sa len čosi matematicky popísať...

Poslať 23.08.2014 20:10:42   Re: matematika : )

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 20:45:12
napísal 645 príspevkov
Filozofia je matka vsetkych vied. Prvotne vznikala matematika ako fenomenologicky problem, ci skor problem univerzalneho jazyka.... :)

Je to podobne ako spominal legi. Najprv boli otazky, az neskor sa specializovali "vedy" :)

Poslať 23.08.2014 20:36:40   Re: matematika : )

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Ale filozofia riesila problemy sposobmi, ako sa vyriesit nedaju. Priklad - planety sa pohybuju po kruzniciach, lebo su to najdokonlejsie trajektorie. Podobne Aristotelovo filozofovanie o tom, ze tazsi kamen musi dopadnut skor ako lahsi. Potom prisiel Galileo, ktory nielenze ukazal, ze taky blud neplati, ale ukazal ako sa k pravdam o prirode da dopatrat - urobit experiment, meranie... Tak vznikla veda. A filozofia je odvtedy v tvrdej defenzive, lebo cim dalej, tym mensi rajon jej zostava na onhospodarovanie, a to ju este zachvilu dorazi neuroveda vyriesenim problemov ako su krasa, slobodna vola, vedomie...

Poslať 23.08.2014 20:42:45   Re: matematika : )

Obrázok užívateľa

napísal 645 príspevkov
Mnohe vyriesit nevedela, ani nevie, ved nikde netvrdim ze je dokonala ci ze ma odpovede na vsetko. Naopak, dava otazky, a neskor sa profilovali a zdokonalovali vedy, ktore hladaju odpovede, ved tak to ma byt, ja len tvrdim ze je matkou vsetkych vied.

A filozofia vobec nie je v defenzive, s novymi poznatkami dava nove otazky, a jej rajon sa stale rozsiruje.... a rovnako ako filozofia neda odpovede na vsetky otazky, tym menej veda....

Poslať 23.08.2014 20:54:38   Re: matematika : )

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Spero píše:
filozofia neda odpovede na vsetky otazky, tym menej veda....
Ja by som to povedal naopak :)

Napadol mi fyzik Richard Feynman, ktory bol znamy svojim despektom voci filzofom a skeptickym nahladom na ich schopnost nieco vyriesit. Vzdy hovorieval svojim detom, ze nech si zvolia akekolvek zivotnu cestu, ze mu nebude vadit, ani ked si zvolia nejake menej intelektualne povolanie, hoci aj vodic kamionu. Aka odmena ho cakala za jeho benevolentnost? Jeho syn sa stal "prekliatym filozofom." :)

Poslať 23.08.2014 21:04:28   Re: matematika : )

Obrázok užívateľa

napísal 645 príspevkov
Vezmi si takeho pana Newtona, kam by si ho zaradil? Oni vsetci vychadzali z filozofie, ale nejdem ta nasilu presviedcat, staci si trosku ponurat v historii, filozofiu ani neodporucam, lebo sa stratis :)

Ale uz Pytagoras, Euklides....a vobec, cela veda je zalozena na hladani odpovedi a na hladani Boha, aj ked dnes sa niektori tvaria, ze to je uz inak, ale nedaj sa dobehnut :)

A vies ako sa volalo asi najdolezitejsie Newtonowe dielo: Principia mathematica philosophiae naturalis, preco asi? :)

Ale tu uz koncim. Akceptujem slobodu a pluralitu nazorov. Co som sa pytal v tomto vlakne, aj tak uz bol off topic v off topic v off topic, a uz je tusim aj tak oktober...

Poslať 23.08.2014 21:17:22   Re: matematika : )

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Vsak ja s tvojou tezou, ze filzofia je matkou vsetkych vied suhlasim. Ved uz aj to, ako robit vedu je filzoficka otazka :). Preto existuje aj odbor filozofia vedy. Len ta veda ako taka, ktora sa z cistej filozofie pomaly vyclenila specifkou pracovnou metodou - overovanie tvrdeni experimentom, sa ukazuje ako efektivnersia metoda riesenia roznych problemov, ktore sa dovtedy riesili len teoretickym spekulovanim, co je typicke pre filozofiu.

Poslať 23.08.2014 21:28:49   Re: matematika : )

Obrázok užívateľa

napísal 11018 príspevkov
btw. tí najväčší filozofi histórie bývali obyčajne zároveň aj matematikmi. čo mi príde aj v celku logické vzhľadom na to, čo som písal vyššie o logike, matematike, atď... Naopak s ľuďmi, ktorí nie sú veľmi na matematiku či pod., sa mi ťažko aj filozofuje, keď chýba ten spôsob uvažovania, atď... alebo aj skúsenosti s mnohými kontra-intuitívnymi javmi, ktoré sú známe v matematike a robia potom človeka opatrnejším, keď sa už s takými vecami stretal, aby dôkladnejšie a opatrnejšie uvažoval i formuloval svoje výroky, atď... ba často takí "filozofi" riešia naprosto nezmyselné otázky, ktoré sú len slovíčkárením, kde pritom jediné, čo možno odpovedať, je to, že je to tak, ako si to definujeme a basta: čo je také typicky matematické uvedomenie.

napr. Filozof bude celý život špekulovať, či napr. idey existujú, a aj tak k ničomu nepríde... - a matematik mu na to povie, že to je predsa len otázka definície pojmu "existovať" a definície si môžeme zvoliť akékoľvek, neexistuje pravdivá či nepravdivá definícia, ale až výroky (vzhľadom na dané definície a realitu) môžu byť pravdivé alebo nepravdivé.

A absencia takého formálneho matematického/logického prístupu mi chýba u mnohých ľudí, ktorí sa púšťajú do tamtakých filozofovaní a úplne zbytočne sa trápia nad niektorými vecami, a ťažko im je to aj vysvetliť a komunikovať...

P.S.: tá téza, že filozofia ako matka všetkých vied, no zasa záleží v akom zmysle, ak to, že kládla otázky, z ktorých sa zrodili tie ostatné vedy, ako odpovede, tak samozrejme OK.

Poslať 23.08.2014 21:34:24   Re: matematika : )

Obrázok užívateľa

napísal 645 príspevkov
Cloe - Nie je to celkom tak, ale rozumiem co pises. Ono to mozno suvisi s beznym pohladom ako na filozofiu tak na vedu.

Napadli ma dva vtipy, ked sme uz totalne OT. Pripadne to niekto vymaze,,

Su na vylete teoreticky matematik, teoreticky fyzik a prakticky filozof (fakt su aj taki)

-na kopci si chcu dat svoj lunch, a maju konzervu pastety...
nstane problem, ako sa dostat k obsahu
- matematik vezme plechovku a hovori: Predpokladajme, ze tato konzerva je otvorena....
- fyzik vezme plechovku a hovori: Toto je trojrozmerny objekt fyzickej podstaty a sklada sa z hlinikoveho obalu s obsahom zivocisneho povodu....
- filozof vytiahne z batohu otvarac na konzervy a otvori plechovku..... :)

A druhy: Aky je rozdiel medzi vedou, filozofiou a politikou.

Veda: hladat v uplne tmavej miestnosti bez okien, so zaviazanymi ocami ciernu macku.
Filozofia: hladat v uplne tmavej miestnosti bez okien, so zaviazanymi ocami ciernu macku, ktora tam nie je.
Politika: hladat v uplne tmavej miestnosti bez okien, so zaviazanymi ocami ciernu macku, ktora tam nie je, a kricat: Nasiel som ju, nasiel som ju....:)

....vela stastia v hladani. Apropo, preco sa vesmir obtazuje existovat? Nikto nevie. A mozno to ani nie je dolezite, ci skor, jednoducho na to niet odpovede....

Poslať 23.08.2014 21:43:14   Re: matematika : )

Obrázok užívateľa

napísal 11018 príspevkov
o mat-fyz-fil sa mi najviac páči ten vtip, ako fyzik ide pýtať peniaze na nejaký drahý výskum a už to ich sponzora naštvalo a hovorí: "vy fyzici stále len pýtate peniaze na tie nákladné výskumy. Prečo to nerobíte ako matematici: len papier, pero a kôš? Alebo ako filozofi: len papier a pero?" :D

Poslať 23.08.2014 21:44:13   Re: matematika : )

Obrázok užívateľa

napísal 645 príspevkov
minix) píše:
o mat-fyz-fil sa mi najviac páči ten vtip, ako fyzik ide pýtať peniaze na nejaký drahý výskum a už to ich sponzora naštvalo a hovorí: "vy fyzici stále len pýtate peniaze na tie nákladné výskumy. Prečo to nerobíte ako matematici: len papier, pero a kôš. Alebo ako filozofi: len papier a pero" :D
:lol:

Poslať 23.08.2014 21:45:48   Re: matematika : )

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
V tom prvom vtipe nemal byt nahodou miesto filozofa inzinier? :D
A ten druhy dost vystihuje to, co hovorim.
Inac, myslim, ze vtipy o matematikoch v teme "matematika:)" rozhodne nie su OT.

Poslať 23.08.2014 21:49:28   Re: matematika : )

Obrázok užívateľa

napísal 645 príspevkov
Jasneee, prepac, mne uz sa to pomiesalo, myslel som ze prispievam do tej druhej temy,,,vsak sa stale pytam to iste, len to menim podla temy, tak z toho mam gulas :oops:

Poslať 23.08.2014 21:53:47   Re: matematika : )

Obrázok užívateľa

napísal 11018 príspevkov
Pri tom vtipe s mačkou mi napadol ešte jeden geniálny.

Ako dokázať, že každé nepárne číslo väčšie ako 2 je prvočíslo?

Matematik: no to je jasné, veď poďme zaradom: 3 je prvočíslo, 5 je prvočíslo, 7 je prvočíslo, a takto by sme indukciou pokračovali, že všetky čísla sú.

Fyzik: no samozrejme: 3 je prvočíslo, 5 je prvočíslo, 7 je prvočíslo, 9 hmmm to je len chyba merania, 11 prvočíslo, 13 prvočíslo ...

Inžinier: isteže to platí, veď 3 je prvočíslo, 5 je prvočíslo, 7 je prvočíslo, 9 je prvočíslo, 11 prvočíslo, 13 prvočíslo ...

Politik: samozrejme, že to platí, veď poďme zaradom: 3 je prvočíslo, 5 je prvočíslo, 7 je prvočíslo, 11 prvočíslo, 13 prvočíslo ...

alebo ešte jeden o presnosti vyjadrovania: biológ, fyzik a matematik idú vlakom a zbdajú hnedú kravu.
    Biológ: ako vidíme, v tomto kraji majú hnedé kravy.
    Fyzik: nie nutne... vidíme len to, že v tomto kraji je aspoň jedna hnedá krava.
    Matematik: ani to nie ... vidíme len to, že v tomto kraji je aspoň jedna krava taká, ktorá je aspoň z jednej strany hnedá.

Poslať 23.08.2014 21:58:47   Re: matematika : )

Obrázok užívateľa

napísal 645 príspevkov
Ach, co mi to len pripomina? :lol:

[ Príspevkov: 78 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia