Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 30 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Autor Správa
Poslať 22.06.2014 20:09:23   Re: atheist vs theist

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
hladajuca píše:
taktiez sa k vede a stvoreniu vyjadruje Marek Vacha,https://www.kosmas.cz/knihy/128380/navrat-ke-stromu-zivota/ ako i obsiahla publikacia Genesis- Komentar k Staremu zakonu http://www.dobrakniha.sk/aktual/knihy/ukaz.php?kod=173
Nezabudajme ani na samotneho Augustina, ktory uz vo svojej dobe pisal o symbolickom vyzname Genesis vo svojich Vyznaniach.
hľadajúca, to mi nerob, najradšej by som si hneď teraz bežala po ten Komentár do knižnice alebo ešte lepšie do kníhkupectva :D a tamtú knihu od Váchu som tiež ešte nečítala. ale kedy to mám všetko čítať, ach, kedy?! :lol:
PS: Vyznania mám už asi 3 mesiace v pdf a ani k tým som sa ešte nedostala :cry:

Poslať 22.06.2014 20:13:18   Re: atheist vs theist

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
No ti poviem, ze ten Komentar je feeest husty :) Dojdi si ponho ku nam, poziaciam :)
Lebo priznavam, ze je to jedna zo skvelych knih, ktore mi lezia na polici a cakaju, "kym budem mat cas" :)

Poslať 22.06.2014 20:19:46   Re: atheist vs theist

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 20:45:12
napísal 642 príspevkov
Physis píše:
ja súhlasím s tým, čo tu bolo napísané, že katolíci málo rozprávajú o viere, aj čo písala hľadajúca, a aj s tým, čo k tomu povedal Spero :) len som ešte chcela rozvinúť niečo, čo niekedy cítim ja ako dôvod, prečo "nechcem" hovoriť - a síce, že často to vyzerá tak, že ktosi má nejaký silne špecifický argument a odo mňa chce, aby som mu to vyvrátila, ale ja nie som predsa vševed, aby som mala na všetko odpoveď. takže naozaj "neviem" - a nie je to o tom, že málo poznám svoju vieru, ale sú isté hranice, za ktorými ma to už zvlášť nezaujíma a ani na to nemám časové kapacity (nie som teológ, exegét, apologét ani nič podobné). stačí mi vedomie, že niekto niekde v Cirkvi to už má vyriešené (a tak to väčšinou naozaj je). tak ako si nepotrebujem na vlastné zmysly overovať, že Zem je guľatá alebo že tiažové zrýchlenie má hodnotu okolo 9,8 m/s2.

zasa o základných pravdách viery, alebo o tom, prečo veríme a ako sme uverili, by hádam väčšina kresťanov nemala mať problém na počkanie porozprávať... hoci v praxi ani toto neplatí vždy :) ale aj tu treba brať do úvahy skrátka rôzne úrovne vzdelania, inteligencie atď., lebo veľmi veľa veciam veríme jednoducho na základe autority (tj.: vedci dokázali, že...) a už sa o to viac nezaujímame - a nikoho to nepohoršuje. ale zrazu vo veciach viery ako keby neveriaci čakali, že každý kresťan musí byť "odborník" na všetko. lenže ono je to tak, že niektorí ľudia vedia, ako prebieha fotosyntéza, iní vedia len, že stromy nejak dávajú kyslík a ďalší vedia len toľko, že v lese je pekne :) takisto s kresťanskými otázkami je to tak, že niekto vie o tajomstve Najsvätejšej Trojice rozprávať na počkanie 2 hodiny, iní vedia možno nejaké definície, hoci uznajú, že je to celé aj tak ťažko pochopiteľné, no a niektorým k ich životu stačí toľko, že sa vedia prežehnať (a ich viera vychádza z autority cirkvi, ktorej sú členmi)
Kde sa tu dava "like"? Moj mas :)

Poslať 22.06.2014 20:24:01   Re: atheist vs theist

napísal 646 príspevkov
Vsak? Jednoznacne tu chyba like!

Poslať 22.06.2014 20:54:47   Re: atheist vs theist

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Physis píše:
hladajuca píše:
taktiez sa k vede a stvoreniu vyjadruje Marek Vacha,https://www.kosmas.cz/knihy/128380/navrat-ke-stromu-zivota/ ako i obsiahla publikacia Genesis- Komentar k Staremu zakonu http://www.dobrakniha.sk/aktual/knihy/ukaz.php?kod=173
Nezabudajme ani na samotneho Augustina, ktory uz vo svojej dobe pisal o symbolickom vyzname Genesis vo svojich Vyznaniach.
hľadajúca, to mi nerob, najradšej by som si hneď teraz bežala po ten Komentár do knižnice alebo ešte lepšie do kníhkupectva :D a tamtú knihu od Váchu som tiež ešte nečítala. ale kedy to mám všetko čítať, ach, kedy?! :lol:
PS: Vyznania mám už asi 3 mesiace v pdf a ani k tým som sa ešte nedostala :cry:
Ja mam Vyznania aj Genesis v normalnej fyzickej forme, aj od Vachu mam knihu, ale inu

Poslať 22.06.2014 21:48:42   Re: atheist vs theist

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 20:45:12
napísal 642 príspevkov
Vopred sorry za off topic, ale musim sa podelit s jednou skusenostou.

Disputy a dialogy su fajn, ale mne osobne stale ide o to, zit.

Bol som raz na jednej misii v krajine, ktora je vacsinovo moslimska, bolo to v Afrike. Saleziani tam mali nieco ako ucnovku, kam chodili domorode deti, co bola pre nich neskutocna deviza do buducnosti, vzhadom na podmienky, ktore tam vladli. Bol som svedkom, ako cez prestavku tmavi chalani hrali futbal na dvore a zrazu zaznel hlas muezina z mesity. Vo dverach sa objavil sal.knaz a krical na chlapcov. No chalani, sup sup, odlozit loptu, je cas na modlitbu. Mate sa ist modlit. (ak to pisem nezrozumitelne, tak "mate sa ist modlit do mesity").

Ono sa to da :)

Poslať 23.06.2014 17:06:18   Re: atheist vs theist

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
Cloe-Clement píše:
aj od Vachu mam knihu, ale inu
ktorú? :P ja mám od neho 5 alebo 6, a to som si prvú kupovala len pred Vianocami, ale on je už moja srdcovka - akosi veľmi často sú v jeho knihách vystihnuté moje najvnútornejšie pocity, som s ním nejak na jednej vlne...

Poslať 23.06.2014 17:43:08   Re: atheist vs theist

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Physis píše:
Cloe-Clement píše:
aj od Vachu mam knihu, ale inu
ktorú? :P ja mám od neho 5 alebo 6, a to som si prvú kupovala len pred Vianocami, ale on je už moja srdcovka - akosi veľmi často sú v jeho knihách vystihnuté moje najvnútornejšie pocity, som s ním nejak na jednej vlne...
Místo, na němž stojíš, je posvátná země

Poslať 23.06.2014 18:32:17   Re: atheist vs theist

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
tú som si kupovala len teraz nedávno :)

Poslať 23.06.2014 18:38:36   Re: atheist vs theist

napísal 646 príspevkov
Zeby som si tiez kupila? :)

Poslať 23.06.2014 18:42:27   Re: atheist vs theist

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
hladajuca píše:
Zeby som si tiez kupila? :)
tak ta, co ja spominam je o bioetickych problemoch (co je odbor, kt. sa Vacha profesionalne venuje na 3. LF UK v Prahe), takze ak ta zaujimaju otazky ako potraty, eutanazia,, tak je to kniha volby

Poslať 23.06.2014 18:47:00   Re: atheist vs theist

napísal 646 príspevkov
Hej, hej, hentake veci ja riesim. Tak si to objednam.
Este nejaky tip na knihu o bioetike?

Poslať 25.08.2014 19:59:44   Re: atheist vs theist

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Kazdopadne je az zarazajuce, ako malo sa vo svete diskutuje o tom, ci existuje Boh a pritom je to rozhodujuca otazka. Preto patri respekt voci Dawkinsovi & co., ze - bezohladu na ich nazor a argumenty - tuto temu prinasaju na scenu.

Poslať 29.10.2014 23:18:21   Re: atheist vs theist

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Neurovedec Christof Koch z Caltechu , talk "Religion in the Face of Science"

http://www.youtube.com/watch?v=n755XwoAzwI

nie zeby som sa s posolstvom uplne stotoznoval, alebo zeby obsahovalo nejake prevratne argumenty, ale Koch je moj oblubenec uz roky a rad ho pocuvam, tak niekto si to mozno so zaujmom pozrie.

Poslať 30.10.2014 15:26:02   Re: atheist vs theist

napísal 646 príspevkov
vdaka, zaujimavy chlapik to je.

[ Príspevkov: 30 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť