Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 30 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Autor Správa
Poslať 22.06.2014 11:07:01   atheist vs theist

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Sledujete debaty prominentnych ateistov s veriacimi?
Napr. http://www.youtube.com/watch?v=y8hy8NxZvFY

Poslať 22.06.2014 11:17:13   Re: atheist vs theist

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
Jj, uz som par podobnych debat videla, no tuto konkretnu asi nie.
Dawkins je fajn, ale vidno ze nikdy sam neveril a pride mi pomerne povrchny. Ale inak ako clovek je sympatak, taky typicky anglicky gentelmen :)

Poslať 22.06.2014 11:25:04   Re: atheist vs theist

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Aj mne je RD svojim sposobom sympaticky, posobi takym ukludnujucim dojmom.
Je povrchny? Neviem ci by som to tak povedal, ale na to ma veriacich spoludiskuterov aby ho zatiahli do tych hlbok, ak nejake su.

Poslať 22.06.2014 11:42:09   Re: atheist vs theist

napísal 646 príspevkov
Pride mi povrchny v tom, ze si mysli, ze ked veriacim vysvetli evoluciu, tak odrazu ti ludia prestanu verit v Stvoritela. Je pravda, ze aj vela veriacich pouziva antievolucne reci na obratenie ateistov, ale podla mna je to dost zla strategia.
Dalej ked som citala God Delusion, tak ma zarazilo, ze pise o veciach, ktorym nerozumie, ako napriklad vojna na Balkane a pouziva to argument proti viere.
Co sa mi z jeho nazorov paci je snaha o oslobodenie detstva od nabozenstva. V tom s nim suhlasim. Neexistuje nijake katolicke, sitske, budhisticke dieta.. To su podla mna veci, ktore clovek musi prijat az vedome a rozumiet im predtym, ako sam seba oznaci za clena nejakeho nabozenstva. Krst babatiek je podla mna cosi ako duchovne znasilnenie. Dospeli nech si robia co chcu, ritualov je na svete milion. No zatahovat do toho male deti a popierat ich ludske pravo na slobodu vyznania je nefer. Aj keby ten krst naozaj ucinkoval, hadam nik neveri tomu, ze dieta ktore zomrie pred krstom pojde do pekla len kvoli tomu, ze ho rodicia nedali pokrstit.
Inak ta debata co som zacala pozerat je relativne vramci typickych kolaji, klasicke otazky a klasicke odpovede :)

Poslať 22.06.2014 14:02:37   Re: atheist vs theist

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
hladajuca píše:
ta debata co som zacala pozerat je relativne vramci typickych kolaji, klasicke otazky a klasicke odpovede :)
tuto som vybral kvoli tomu, ze teistov tu zastupuje katolicky kardinal...pravdupovediac sa mi zda, ze katolici maju nizku tendenciu pustat sa do debat o existencii Boha, aspon taku mam skusenost z fora kde diskutuju teisti aj ateisti. Zatialco moslimovia z ineho konca planety ma chcu cez Skype presviedcat, ze Islam je prave nabozenstvo, katolici akokeby sa takym debatam vyhybali oblukom.Vidno to aj na tomto fore. Len potom sa nemozu cudovat, ze tu mame potraty a rozvrat klasickej rodiny, ked nemaju zaujem vysvetlit ludom dovody preco veria tomu, comu veria, lebo az tak je sanca, ze sa napr. zacnu ludia na problemy moralky pozerat aj nesvetskou optikou.

Poslať 22.06.2014 14:15:17   Re: atheist vs theist

napísal 646 príspevkov
Mam rovnaku skusenost. Presviedcat chcu moslimovia aj evajnelici, ale katolici takmer nikdy. Dokonca aj moja birmovna kmotra sa so mnou viacmenej odmieta bavit na temu nabozenstva a ukonci to tym, ze ju tak vychovali a veri tak jej rodina a tym to pre nu konci.
Chyba bude asi v tom, ze maloktory katolik svoju vieru fakt pozna. A mozno aj nejaka obava z toho, aby nebol obvineny z nejakeho natlaku, ale to bude asi vedlajsi dovod.

Poslať 22.06.2014 14:59:28   Re: atheist vs theist

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 20:45:12
napísal 642 príspevkov
Problem je uz samotne delenie na my a vy. Akoby sme nezili na tej istej planete. Akoby tu boli nejake dva az nepriatelske tabory, ktore spolu musia nejako bojovat, ci ziskavat ludi "z druhej strany".

Dalej su to caste nedorozumenia, uz samotne predpoklady, z ktorych sa vychadza, su proste rozlicne a tak sa casto miesaju hrusky s jablkami a tazko sa vedie dialog, rozhovor sa nekonecne nafukuje a zamotava az ide do stratena.

Casto sa nevie diskutovat o viere a jej aplikacii s chladnou hlavou, su to sice spojene nadoby, ale niektori nevedia s chladnou hlavou rozlisovat. (Ako priklad by som mohol snad uviest, ze v poslednych rokoch sa prevalilo vela skandalov s futbalom, podplateni hraci, rozhodcovia a manipulovane vysledky zapasov, ale nikde som nepocul, zeby niekto chcel rusit futbal ako taky) A tak sa s vanickou vylieva aj dieta.

Castokrat jedna aj druha strana (aj ked sa mi to delenie nepaci) ani nechce byt nejakoo "presvedcena", ci skutocne nachadzat odpovede na svoje otazky, len sa chce utvrdit vo svojom vlastnom nazore tak, ze poukaze na to, ako sa oponent myli. A tak ani dobre nepocuva a nesnazi sa pochopit.

Ono je to v podstate par tem, ktore sa stale tocia dookola, a tak vznika nebezpecenstvo akejsi "rutiny". Veriaci uz poculi milionkrat argumenty neveriacich, a uz sa im zda, ze akosi vopred vedia, ako to neveriaci myslia. A naopak. Proste nedavaju pozor :)

Niektore skusenosti ci zazitky su neprenosne, ludia su uz unaveni opakovat stale to iste, a niekedy sa rozhodnu radsej mlcat. A ako vsetci dobre poznate, znevazuje sa diskuter a odbieha sa od problemu ako takeho, tak to potom niektora strana radsej vzda, aby to nepreslo do osocovania.

Ono je podla mna lahsie pre veriaceho, vediet si predstavit zivot bez Boha, mnohi konvertiti to vedia velmi dobre. Horsie je to s neveracim, ktori ma velmi povrchne poznanie o tom, co je to viera v Boha a jej praktizovanie v zivote, vychadzaju zo spolocenskych udalosti, ktorych su svedkami a tak je "lahke" poukazat na nedokonalost veriacich a z toho si potom rychlo odvodit, ze aj ich zaklad je spatny.

Ale zase je tu aj skupina veriacich, ktori ziju "v bubline" a je im v nej aj dobre a nevedia, alebo maju len formalny zaujem nieco neveriacim vysvetlovat.

....a este jedna vec, mnohi sa boja proste povedat neviem. A este tazsie je priznat druhemu, fiha v tomto som sa mylil, v tomto mas (asi) pravdu....

Poslať 22.06.2014 15:25:10   Re: atheist vs theist

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Spero píše:
Problem je uz samotne delenie na my a vy. Akoby sme nezili na tej istej planete. Akoby tu boli nejake dva az nepriatelske tabory, ktore spolu musia nejako bojovat, ci ziskavat ludi "z druhej strany".
Tiez si myslim, ze sa zabuda, ze vsetci by sme mali mat vlastne ten isty ciel, a sice spoznat pravdu, nech uz je akakolvek.

Poslať 22.06.2014 17:01:42   Re: atheist vs theist

od 11.09.2012 8:17:05
napísal 614 príspevkov
tento duel som pozeral online, kardinal sa nezaprel (svojimi chabymi znalostami evolucnej teorie) a ukazal preco Dawkins (ako odbornik v danej teme) odmieta podobne diskusie s roznymi kreacionistami, lebo im nejde o nic ine ako o zviditelnenie sa bez ohladu ako dopadne debata; Dawkins je typicky antiteizmom ked pride na poukazovanie na krestansku moralku (a jej zdroje) a v pripade islamu az fanatickym antiteizmom

kardinal Pell v tejto debate odpovedal na otazku "Do you believe in the existence of an actual Garden of Eden with an Adam and Eve?" citujem “It’s a very sophisticated mythology to try to explain the evil and the suffering in the world, It’s certainly not a scientific truth. And it’s a religious story told for religious purposes.” - co je podla mna v rozpore so stanoviskom KKC

a samozrejme nezabudol pripomenut ze ateisti su zodpovedni za Hitlera a Stalina

Poslať 22.06.2014 19:00:36   Re: atheist vs theist

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Ale zase je tu aj skupina veriacich, ktori ziju "v bubline" a je im v nej aj dobre a nevedia, alebo maju len formalny zaujem nieco neveriacim vysvetlovat.
na margo tej tvojej bubliny, nie kazdy ma dar reci a vie veci spravne a hlavne zrozumitelne podat. byt apologetom nie je jednoduche.

Poslať 22.06.2014 19:07:07   Re: atheist vs theist

Obrázok užívateľa

napísal 642 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
na margo tej tvojej bubliny, nie kazdy ma dar reci a vie veci spravne a hlavne zrozumitelne podat. byt apologetom nie je jednoduche.
Ved presne to pisem. :)

...nevedia, alebo nemaju zaujem...

Poslať 22.06.2014 19:14:42   Re: atheist vs theist

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
ono kazda kategoria ludi si vyzaduje oosbity styl komunikacie. Je rozdiel ked sa bavis s protestantom a je rozdiel ked s ateistom, kazda tato skupina ludi mas svoj osobitny "jazyk", ktoremu rozumeju a v ktorom "hovoria" a treba sa s nim v tej reci "rozpravat". To malo kto vie, Scott Hahn to velmi dobre vo svojich knihach rozpracoval.

Poslať 22.06.2014 19:36:49   Re: atheist vs theist

Obrázok užívateľa

napísal 642 príspevkov
Kazdopadne, niet viac hlucheho, ako ten, ktory nechce pocut.

Ked sa budem napriklad na vedecky pokrok pozerat len cez atomovu bombu, alebo Fukusimu, alebo ecka v potravinach atd atd....tak k comu dospejem? :)

A ked sa na nabozenstvo budem pozerat len cez kriziacke vojny, inkviziciu atd., tak k comu dospejem?

Silou mocou hladat len to, co nas rozdeluje...nas asi rozdeli este viac.

Poslať 22.06.2014 20:01:05   Re: atheist vs theist

napísal 646 príspevkov
Kapitan, KC netvrdi, ze mytus o stvoreni je historickou skutocnostou. Uznava, ze ide o pribeh silno inspirovany okolitymi mytologiami.
Vid ako KKC (ospravedlnujem sa, ze sa mi momentalne nechce googlit presne cisla), tak i pozitivny pristup KC ku kritickej analyze Biblie (Papezsky biblicky institut), taktiez sa k vede a stvoreniu vyjadruje Marek Vacha,https://www.kosmas.cz/knihy/128380/navrat-ke-stromu-zivota/ ako i obsiahla publikacia Genesis- Komentar k Staremu zakonu http://www.dobrakniha.sk/aktual/knihy/ukaz.php?kod=173
Nezabudajme ani na samotneho Augustina, ktory uz vo svojej dobe pisal o symbolickom vyzname Genesis vo svojich Vyznaniach.
Existuje velka kopa dalsich textov od katolickych autorov kde sa bezne pise o evolucii.
Nechcem obhajovat katolikov, ale mala som potrebu to upresnit.
Ja sama som toho nazoru, ze otazka evolucie nema na moju osobnu vieru vplyv.
Ako krestanke mi neprekaza, ak je pravdiva, ako ateistke mi nevadi, ak je nepravdiva, pretoze sa akiste najde ine priodzene vysvetlenie povodu druhov.

Poslať 22.06.2014 20:05:53   Re: atheist vs theist

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
ja súhlasím s tým, čo tu bolo napísané, že katolíci málo rozprávajú o viere, aj čo písala hľadajúca, a aj s tým, čo k tomu povedal Spero :) len som ešte chcela rozvinúť niečo, čo niekedy cítim ja ako dôvod, prečo "nechcem" hovoriť - a síce, že často to vyzerá tak, že ktosi má nejaký silne špecifický argument a odo mňa chce, aby som mu to vyvrátila, ale ja nie som predsa vševed, aby som mala na všetko odpoveď. takže naozaj "neviem" - a nie je to o tom, že málo poznám svoju vieru, ale sú isté hranice, za ktorými ma to už zvlášť nezaujíma a ani na to nemám časové kapacity (nie som teológ, exegét, apologét ani nič podobné). stačí mi vedomie, že niekto niekde v Cirkvi to už má vyriešené (a tak to väčšinou naozaj je). tak ako si nepotrebujem na vlastné zmysly overovať, že Zem je guľatá alebo že tiažové zrýchlenie má hodnotu okolo 9,8 m/s2.

zasa o základných pravdách viery, alebo o tom, prečo veríme a ako sme uverili, by hádam väčšina kresťanov nemala mať problém na počkanie porozprávať... hoci v praxi ani toto neplatí vždy :) ale aj tu treba brať do úvahy skrátka rôzne úrovne vzdelania, inteligencie atď., lebo veľmi veľa veciam veríme jednoducho na základe autority (tj.: vedci dokázali, že...) a už sa o to viac nezaujímame - a nikoho to nepohoršuje. ale zrazu vo veciach viery ako keby neveriaci čakali, že každý kresťan musí byť "odborník" na všetko. lenže ono je to tak, že niektorí ľudia vedia, ako prebieha fotosyntéza, iní vedia len, že stromy nejak dávajú kyslík a ďalší vedia len toľko, že v lese je pekne :) takisto s kresťanskými otázkami je to tak, že niekto vie o tajomstve Najsvätejšej Trojice rozprávať na počkanie 2 hodiny, iní vedia možno nejaké definície, hoci uznajú, že je to celé aj tak ťažko pochopiteľné, no a niektorým k ich životu stačí toľko, že sa vedia prežehnať (a ich viera vychádza z autority cirkvi, ktorej sú členmi)

[ Príspevkov: 30 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť