Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 59 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4
Autor Správa
Poslať 22.05.2014 9:31:40   Re: pôvod môjho nicku

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
frederix píše:
Zas tak vela mien s x nie je. Felix, Xauer, Xenia. . .
podľa mňa by to zas až taká hrôza nebola, aj keď na Slovensku ako občianske mená môže znieť trochu neprirodzene či divne (no na Serváca to aj tak nemá : D) - ale v niektorých iných štátoch sú také mená vpohode, napr. Beatrix a pod., azda aj preto, že iné štáty mávajú aj inú výslovnosť než Slováci a tak nevyslovujú dôsledne každé jedno písmenko - hlavne keď sú tie písmená už na konci, napr. Francúzi.

A čo také slovanské mená ako Svätopluk? To mi znie zasa až príliš archaicky. Neviem čo by na to deti v ZŠ, keby mali spolužiaka Svätopluka, z toho by mali asi riadnu srandu : ).

Poslať 22.05.2014 12:13:05   Re: pôvod môjho nicku

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 13:08:27
napísal 5241 príspevkov
...a Alexander, Alexej, Alexandra, Maximilian...ved tie mena su uplne bezne pouzivane a nijake x nie je prekazkou, ani som nikdy nepocula, zeby s tym mal niekto problem. Ledaze by mala dana osoba xfobiu... :-D

...Svatopluk sa tiez aj dnes pouziva, sice nie hromadne, ale poznam dvoch. Su aj onakvejsie mena...avsak, ako vravi xperio, zalezi aj na priezvisku. Poznala som jednu paniu menom Bernardina Svrckova, iba neviem, ci mala priezvisko po otcovi, alebo ho nadobudla vydajom... :-)

Poslať 22.05.2014 17:31:14   Re: pôvod môjho nicku

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3907 príspevkov
Alebo meno Bystrík. To je skoro ako Svätopluk. Ktovie, ktoré sa používa viac.

Poslať 22.05.2014 21:23:53   Re: pôvod môjho nicku

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
anux píše:
...Svatopluk sa tiez aj dnes pouziva, sice nie hromadne, ale poznam dvoch. Su aj onakvejsie mena...
veď ja netvrdím, že sa nepoužíva - počul som aj sám už aj o takých, hlavne takí nacionalistickejší ľudia dávajú takéto mená: práve toto som skôr myslel ako meno, ktoré sa aj používa, ale pri ktorom to tiež môže byť pomerne divné, keď si predstavím, že by v triede na ZŠ bol niekto Svätopluk...

Avšak mená, ktoré sú už až tak, že som ani nepočul, že by ich niekto v SR reálne mal a ani si to neviem veľmi prestaviť, to tu celý čas spomínam mená ako: Pankrác, Servác, Bonifác... - tí síce majú meniny v kalendári, ale naozaj by ma zaujímalo, či sa tak vôbec niekto volá...

ono totiž s tými "meninami" to bolo tak, že pôvodne išlo o spomienky na svätých, avšak komunistom sa to nepáčilo a tak z toho urobili "sviatok tých, ktorí sa tak volajú": pričom ponechali mená, ku ktorým sa viazali známe pranostiky a ľudové tradície, zatiaľ čo ostatné mená už prehadzovali, alebo aj úplne vyhadzovali, dopĺňali, atď.: takže keby sa ku Pankrácovi, Servácovi a Bonifácovi neviazala pranostika, tak je vysoko pravdepodobné, že by ich komunisti úplne odstránili z kalendára... lebo ako vravím, komunistom šlo o "meniny"... zamaskovanie dovtedajšieho zámeru kalendára, čím neboli žiadne "meniny", ale sviatky svätých.

Poslať 22.05.2014 21:46:43   Re: pôvod môjho nicku

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3907 príspevkov
Škoda minix, že nemáš "like" pod príspevkom, aby som mohla zaškrtávať.

Poslať 22.05.2014 21:50:40   Re: pôvod môjho nicku

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 12230 príspevkov
teta píše:
Škoda minix, že nemáš "like" pod príspevkom, aby som mohla zaškrtávať.
Co mi pripomina, ze toto bolo v plane poriesit, len sa akosi pozabudlo. . .

Poslať 22.05.2014 22:37:21   Re: pôvod môjho nicku

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 21:45:12
napísal 648 príspevkov
Bonifaca som jedneho poznal, Svatoplukov dvoch aj Bystrikov, az troch, dokonca jedneho Svatozara. Kamaratka dala synovi meno Sofian, co tiez nie je uplne bezne...spoluziak na gympli sa volal Mano, dalsi Virgil, a spoluziacka Sybilla. Sedeli sme za sebou v laviciach :) Dodnes si pamatam prvy den v skole, ked sme sa predstavovali, a kedze ja mam tiez nie velmi bezne meno, tak nam triedna nechcela ani verit, zacinala sa na mena pytat prave odo mna a nasledovali ti vyssie spomenuti :)))

Este je zaujimavy vztah priezvisk a zamestnania. Len namatkou: prednostka hematologie doktorka Eva Drakulova, ci primar psychiatrie Lubomir Vražda...to su skutocne mena z bratislavskych nemocnic :)

Poslať 22.05.2014 22:43:42   Re: pôvod môjho nicku

Obrázok užívateľa

napísal 12230 príspevkov
Citácia:
a spoluziacka Sybilla
Nie je to nahodou ta jazykovedkyna Myslovicova?

btw-doktorku Drakulovu sme tu uz kdesi vo vtipoch spominali-ale viem, ze je to pravda, lebo kamoska u nej bola na dajakych testoch.

Poslať 22.05.2014 22:46:03   Re: pôvod môjho nicku

Obrázok užívateľa

napísal 648 príspevkov
Nie nie, Myslovicova sa nevolala, ale mohla sa vydat. Pani jazykovedkynu nepoznam, takze neviem...

Poslať 22.05.2014 22:51:06   Re: pôvod môjho nicku

Obrázok užívateľa

napísal 12230 príspevkov
To je ona. Opravujem-vola sa Mislovicova. :-)
Obrázok

Poslať 22.05.2014 23:02:10   Re: pôvod môjho nicku

Obrázok užívateľa

napísal 648 príspevkov
Narodena 1958, tak to nie je ona, az taky stary zase nie som :)

Poslať 22.05.2014 23:03:53   Re: pôvod môjho nicku

Obrázok užívateľa

napísal 12230 príspevkov
Jj-to mi o chvilu doslo, ze je starsia od teba. ;)

Poslať 23.05.2014 9:02:33   Re: pôvod môjho nicku

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
Spero píše:
Este je zaujimavy vztah priezvisk a zamestnania. Len namatkou: prednostka hematologie doktorka Eva Drakulova, ci primar psychiatrie Lubomir Vražda...to su skutocne mena z bratislavskych nemocnic :)
to je tzv. "Nomen Omen" https://cs.wikipedia.org/wiki/Nomen_omen

Možno je to aj tým, že aj meno človeka formuje: význam a zafarbenie slov, ktorými je oslovený, môže mať svoju silu, môže vyvolávať určité dojmy, nálady, alebo s niečim konkrétnym sa mu to spája.

Mal som spolužiaka, ktorý sa volal Veselý, a naozaj bol jediný, kto sa vkuse usmieval, dokonca úplne až od ucha k uchu: takže naozaj nomen omen - aj keď možno tu meno nebolo len príčinou, ale aj následkom už niečoho, čo bolo pred tým, že už v génoch to mal, že je z takej rodiny, kde sa vždy len usmievajú, a preto nejakého jeho pra-predka prezývali "Veselý" a tak si dal aj také priezvisko (keďže každého priezvisko sa niekedy muselo vymyslieť, pričom často to boli práve ľudové prezývky - pamätám sa, že v mojej rodnej dedine starí ľudia mali medzi sebou skoro na každého nejakú prezývku).

No každopádne zrejme aj nejaký vplyv mena môže byť. A keď je niekto takto spájaný stále s niečim, niečo čo sa mu evokovalo vždy keď ho niekto oslovil, a až si nakoniec vyberie aj také povolanie, tak by to bolo v celku prirodzené.

Aj keď pri tej Drakulovej by bola otázka, či sa tak volala od mala, alebo to meno získala vydajom: ale aj v druhom prípade by to mohlo mať logiku, že keď už mala hematológiu ako takú záľubu, tak keď počula, že sa niekto volá Drakula, tak to na ňu urobilo dojem, etc...

Poslať 23.05.2014 10:53:04   Re: pôvod môjho nicku

Obrázok užívateľa

napísal 12230 príspevkov
Nieco na tych "osudovych" priezviskach bude.

Ked spominas Veseleho, tak ja som kedysi poznal Smutneho-a skutocne bol taky, nespominam si, zeby som ho videl usmievat sa.

Z kriminalistiky je znamy brutalny vrah Kruty-tusim aj dostal trest smrti.

No a meno biskupa Pobozneho azda tiez predurcilo jeho povolanie, ktovie. ;)

[ Príspevkov: 59 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť