Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 55 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 09.01.2014 19:53:23   Adela Banasova: Verim v Boha

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11972 príspevkov
http://komentare.hnonline.sk/komentare-167/verim-v-boha-aj-napriek-prieskumu-554482

Verím v Boha, aj napriek prieskumu

Podľa výskumu britského psychológa Richarda Lynna vraj v Boha veria menej inteligentní ľudia. Nikdy som si nemerala IQ, ale vďaka tomuto prieskumu aspoň viem, kam patrím, a som vďačná, že aj napriek môjmu hendikepu s IQ sem môžem prispievať.

Najčastejšie argumenty ateistov sú tie, že keby Boh existoval, tak nedopustí to a ono... Najmä všetko to utrpenie. Je skutočne vysoko „inteligentné“ si myslieť, že Boh je niečo medzi Džinom vo fľaši a Vilom Rozborilom, ktorý vám splní všetky želania a nechá vás žiť v Miami bez zubného kazu. Pretože „inteligentní“ ľudia si myslia, že dobré je to, čo im neurobí „bobo“. Inteligentní ľudia sú totiž takí inteligentní, že to vedia lepšie než Boh. Inteligentný človek verí iba tomu, čo videl svojím zrakom, ktorý je taký nedokonalý, že si nevšimne ani známeho na chodníku a nerozlíši Pyca od Sajfu. Inteligentný človek sa spolieha na svoj mozog s kapacitou využitia poťažmo päť percent. Inteligentný človek využíva takzvané kritické uvažovanie, čiže aplikuje kritériá, ktoré si vyskladal z milizlomku skúseností a vedomostí a celé to riadi tým istým už spomínaným mozgom. Inteligentný človek sa spolieha sám na seba, čím opäť naznačuje, že skutočne „pochopil“ zmysel Boha ako asistenta na dosiahnutie cieľov.

Z výskumu ďalej vyšlo, že deti prirodzene veria v Boha, kým nenastane akt dospievania. Alebo inými slovami – akt programovania sa na dospelácku kritickú myseľ podľa nespočetných a veľmi rôznych vzorov v okolí. Ako už aj starý dobrý Jung povedal – všetci ľudia majú v sebe zakódovanú túžbu nájsť Boha.

Vôbec sa nechcem dotknúť ľudí, ktorí neveria v Boha, pretože je to každého slobodné rozhodnutie, či verí, alebo nie. Či verí v existenciu, alebo neexistenciu, stále aj tak ide o vieru v niečo. Vysvetliť človeku Boha je ako pokúsiť sa rybe vysvetliť, čo je voda. A na to fakt nemám. Mojím skromným IQ si však dovolím domnievať sa, že medzi inteligenciou a múdrosťou je priepastný rozdiel v takej mierke, ktorá sa „inteligentovi“ logicky vysvetliť nedá. Ale zas sa možno veľmi mýlim... Boh vie.

Autorka je rozhlasová a televízna moderátorka

Poslať 09.01.2014 20:48:57   Re: Adela Banasova: Verim v Boha

od 11.09.2012 8:17:05
napísal 614 príspevkov
ohanat sa 5% kapacitou vyuzitia mozgu sa moze iba clovek so "...skromným IQ..."

Poslať 09.01.2014 21:24:36   Re: Adela Banasova: Verim v Boha

Obrázok užívateľa

napísal 11972 príspevkov
Citácia:
"...skromným IQ..."
ja mam "skromne IQ 130" merane podla dotaznika WHO

Poslať 10.01.2014 0:55:44   Re: Adela Banasova: Verim v Boha

napísal 614 príspevkov
misojogi píše:
no a? a veris tomu, ze ludsky mozog funguje iba na 5% svojej kapacity? vysoke skore v nejakom teste nic nehovori o inteligencii, prehlade ci mudrosti cloveka

Poslať 10.01.2014 1:24:13   Re: Adela Banasova: Verim v Boha

Obrázok užívateľa

napísal 11972 príspevkov
no ale ja som vrchol geniality :-D

Poslať 10.01.2014 12:23:56   Re: Adela Banasova: Verim v Boha

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11018 príspevkov
kapitán píše:
misojogi píše:
kapitán píše:
ohanat sa 5% kapacitou vyuzitia mozgu sa moze iba clovek so "...skromným IQ..."
no a? a veris tomu, ze ludsky mozog funguje iba na 5% svojej kapacity? vysoke skore v nejakom teste nic nehovori o inteligencii, prehlade ci mudrosti cloveka
guest, tu si sám so sebou protirečíš, keď uznávaš, že vysoké IQ nehovorí nič o prehľade človeka, nuž ale to o 5% je otázka prehľadu, takže ona má proste len zlý prehľad, bola zle informovaná, a neznamená to teda automaticky to, čo si vravel v prvej reakcii, že také niečo môže povedať iba človek so "skromným IQ"...

Jednoducho má len medzery vo vzdelanosti z neurológie či podobných vedných disciplín, ktoré skúmajú mozog... presnejšie, že bola nesprávne informovaná o tejto veci... ten mýtus je totiž všeobecne známy a možno ho počuť na každom kroku... niekto uvádza 3%, iný 5%, iný 10%... viď.:AVŠAK aj ten mýtus je len dezinterpretáciou skutočnosti a má určitú faktickú bázu, totiž, že mozog má rôzne časti zamerané na rôzne veci, viď. delenie tých častí a ich funkcie: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lidsk%C3%BD_mozek takže niečo z neho sa venuje spracovávaniu sluchových vnemov, iné zrakových, iné riadi motoriku, etc., takže nemá celý mozog výlučne inteligenčnú funkciu, ale len určitým percentom rozmýšľame, čo však aj tak nemá zmysel spomínať, lebo to percento je teoreticky dostatočné, lebo na chápanie nie je potrebný neviem ako veľký mozog, skôr je to o cviku správne uvažovať, etc., naopak: slon či veľryba má gigantický mozog, a predsa to nie sú žiadni géniovia, bárs aký drobný tvor, má podobnú inteligenciu, hoci ich mozog je len drobnučký. Dokonca taký mravec (alebo včeala), ktorého hlava je len malá bodka, je v istom zmysle inteligentnejší než slováci, lebo má kráľovnú, zatiaľ čo my máme gašparka... 8)

Takže aj pokiaľ ide o nejaké IQ testy, a pod., čo tu MJ spomína, robil som si tiež také testy merajúce IQ 130+, t..j. tá klasika, lebo do 130 sa to ešte ako-tak dá merať, zatiaľ čo vyššie IQ je už ťažko zmerať, lebo všetci takí už uhádnu všetky odpovede toho testu, a teda sa už medzi nimi nedá na základe toho testu rozlíšiť, že kto je inteligentnejší... to by boli potrebné sofistikovanejšie testy, ale aj v nich je problém, že niekomu lepšie ide tá oblasť inému iná, a ťažko povedať, kto je na tom lepšie - ostatne, tak je to všeobecne medzi ľuďmi, že jednému ide lepšie to, inému ono.

No späť k tým štandardným IQ testom na 130+, čo som si taký jeden robil, bolo to tak triviálne, že si dovolím povedať, že nielenže každý aspoň priemerný študent technických oborov by to mal hravo zvládnuť, ale aj všeobecne každý aspoň priemerne inteligentný človek, keby mal trochu cviku a času na rozmýšľanie, tak by na to skôr či neskôr prišiel.

Takže ani MJ sa ozaj nemá čím chváliť, obzvlášť nie na tomto fóre, kde zväčša všetci chápu diskusii, zatiaľ čo on dosť často býva výnimkou, ktorá má akoby vážne problémy s chápaním hoc aj pomerne triviálnych vecí a človek mu to musí vysvetľovcať aj na celé strany, a to je dosť úmorné aj pre diskusiu... takže ozaj je to divné, keď tu zrazu chce hovoriť o svojom IQ - nechcel som to tu rozoberať, ale keď už s tým začal...

Ostatne, samotní ľudia spomínajúci svoje IQ tým len dávajú najavo svoju nie veľmi veľkú inteligenciu, pretože samotné IQ je skratka od "inteligenčný kvocient", lebo sa zaviedol pre malé deti, ako percentuálny pomer ich mentálneho veku k ich fyzickému veku (pozn.: cudzie slovo "kvocient" znamená "pomer", t.j. "výsledok delenia dvoch čísel"), t.j. že ak 4 ročné dieťa má rozum priemerného 8 ročného dieťaťa, tak to znamená, že jeho IQ je 200, t.j. že má 200%, t.j. 2x vyšší mentálny vek než fyzický... avšak u teba, ktorý uvádzaš, že máš vek 57 rokov, by IQ 130 znamenalo, že máš mentálny vek priemerného 74 ročného človeka, čo by štatisticky neznamenalo viac rozumu, ale skôr viac senility...

Preto to tzv. "IQ", ktoré sa používa pri dospelých ľuďoch vôbec nie je "IQ" (inteligenčný KVOCIENT), ale len projekcia inteligenčného percentylu do Gaussovho rozloženia so strednou hodnotou 100 a smerodajnou odchýlkou 15, čiže taká veličina - odhliadnuc od toho, že vôbec nekorešponduje so svojim názvom - je len trápnou a zbytočnou komplikáciou, ktorá človeku aj tak priamo prakticky absolútne nič nepovie, ale musel by najprv urobiť spätnú projekciu do percentylu... načo teda používať pojem IQ? je to úplne nezmyselné a trápne!!!

keby človek uviedol percentyl, tak tomu by každý pochopil, no keď niekto naopak uvádza číslo 130, tak to mi indikuje, že veľmi rozumný veru nie je, že tých svojich 130, o ktorých toľko rozpráva, ešte možno hej, ale tam kdesi to už aj končí... (aj keď, je pravda, že je aj rozdiel medzi IQ skutočným a IQ nameraným nejakým testom, ktoré je len skóre toho testu, ktorý má svoje chyby merania, a teda nemusí byť presnou hodnotou skutočného IQ, ktoré aj tak vlastne nemá úplne jednoznačnú definíciu, lebo keď je definované cez percentyl toho, koľko percent ľudí má menšiu inteligenciu, tak to nie je také jednoznačné určiť, že kto je od koho inteligentnejší, lebo keď jeden je lepší v tom, druhý v onom, etc...)...

Každopádne, ako vravím, tie IQ testy sú prakticky aj tak skôr len o cviku a čase, ktorý tomu človek venuje. Ako vieme, aj najťažšia matematická úloha na svete, by sa dala vyriešiť jednoduchým "neinteligentným" programčekom, ktorý proste len bude zaradom skúšať všetky možné kombinácie axióm a odvodzovacích pravidiel daného formálneho systému a mechanicky kontroľovať, či je to už riešenie danej úlohy, a tak ak daná úloha má riešenie, tak ho skôr či neskôr nájde, ak bude mať k dispozícii dostatok času. Takže o tom to celé je...

Poslať 10.01.2014 13:57:30   Re: Adela Banasova: Verim v Boha

napísal 614 príspevkov
nαjmεnší píše:
guest, tu si sám so sebou protirečíš, keď uznávaš, že vysoké IQ nehovorí nič o prehľade človeka, nuž ale to o 5% je otázka prehľadu, takže ona má proste len zlý prehľad, bola zle informovaná, a neznamená to teda automaticky to, čo si vravel v prvej reakcii, že také niečo môže povedať iba človek so "skromným IQ"...
ja si veru neprotirecim, tvoj problem je, ze si nepostrehol viacnasobnu ironiu zlozenu z ironie pisatelky blogu ktoru som pomocou dalsej ironie pouzil proti nej

co sa tyka toho tvoho romanu o IQ, v podstate suhlasim

Poslať 10.01.2014 15:21:15   Re: Adela Banasova: Verim v Boha

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 7:17:46
napísal 7621 príspevkov
kapitán píše:
misojogi píše:
IQ test je testom iteligencie, takze hovori o inteligencii, nemas pravdu.

Prehlad nie je inteligencia takze nehovori, mas pravdu.

Mudrost cloveka nespociva v inteligencii a nespociva ani v prehlade, mas pravdu.

Inteligencia, prehlad a mudrost su tri rozne veci a aj pojmy.

Mudry clovek nemusi byt ani inteligentny ani nemusi mat prehlad. Staci mu skusenost. ale moze byt aj inteligentny aj moze mat prehlad.

Inteligenty clovek nemusi byt mudry ale moze.

Clovek ktory ma prehlad moze byt aj mudry aj inteligentny aj nic z toho, stale moze byt aj hlupakom.

Poslať 10.01.2014 15:28:59   Re: Adela Banasova: Verim v Boha

Obrázok užívateľa

napísal 11018 príspevkov
to Baca Roman:

k tomu tvojmu rozboru a deleniu sa dá dodať snáď už len výrok klasika:

"Úplní hlupáci a múdri ľudia sú neškodní - nebezpeční sú len tí napolovicu hlúpi a napolovicu múdri." (A.Fredro)

amen :D

Poslať 10.01.2014 15:29:02   Re: Adela Banasova: Verim v Boha

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 7:17:46
napísal 7621 príspevkov
Inak som fakt prekvapeny ako ta Banasova mudro rozprava... :palec:

Poslať 10.01.2014 15:59:26   Re: Adela Banasova: Verim v Boha

Obrázok užívateľa

napísal 11018 príspevkov
kapitán píše:
nαjmεnší píše:
ja si veru neprotirecim, tvoj problem je, ze si nepostrehol viacnasobnu ironiu zlozenu z ironie pisatelky blogu ktoru som pomocou dalsej ironie pouzil proti nej
ja som práveže pochopil tvoj pokus o iróniu z jej irónie, keď o sebe povedala, že má "skromné IQ"... lenže poukazujem na to, že tá tvoja irónia nemala veľmi logiku (aj irónia by totiž mala mať určitú svoju logiku), keďže si to spájal s IQ, čo je obzvlášť absurdné vzhľadom na to, že hneď v ďalšom príspevku si mišovi preveľmi išiel vykladať o tom, že to s IQ nesúvisí, čím vznikol hotový guláš.

Ďalší problém tvojej reakcie je už to samotné - keď už sme pri tej otázke chápania - že sa zvykneš chopiť takýchto úplne okrajových detailov, akým tuná bolo to 5%, ktoré boli v danom článku ozaj len okrajové, a na to reaguješ, a pritom ti uniká podstata, čo chcela povedať tým článkom ako celkom, lebo tá nestojí na tom, či je to 5%, alebo koľko už percent...

bol to proste z tvojej strany ozaj len trápny pokus o iróniu, ako aj sčasti priznávaš, namiesto toho, aby si radšej niečo k podstate toho, o čom sa hovorí, a nie odvádzať pozornosť na takéto nepodstatnosti. Sa pamätám ako sme raz spolu diskutovali, kde som použil nejaký príklad o tom, že keď skočíš z lietadla bez padáku, tak sa zabiješ, a že to je tvoj problém, že si odmietol padák... a namiesto pochopenia toho, čo som chcel povedať, si začal radšej filozofovať o tom, že za istých výnimočných okolností je možné prežiť aj pád lietadla, hoci keby si sa radšej snažil pochopiť, čo chce spoludiskutujúci povedať, tak by ti bolo jasné, že samozrejme som nechcel popierať, že sú aj prípady, kedy sa to dá prežiť - veď to je každému jasné, že také existujú, triviálny príklad, aby si skočil len z metrovej výšky - ale proste bolo z kontextu jasné, že som tam konkrétne mal na mysli tie prípady/podmienky/okolnosti, kedy to možné nie je, a nebolo potrebné sa zdržovať explicitným rozoberaním toho, kde presne je tá hranica tých podmienok, keďže to bolo aj tak v danej diskusii len okrajové a nepodstatné.

A podobne aj tuná: Adela nie je neurologička, a ani o tom nebol ten článok, že koľko presne percent človek využíva, na kognitívnu funkciu to 100% rozhodne nie je, ale pre daný článok ani nebolo podstatné, že koľko presne to je. Ten článok ako celok bol o inom. A síce o tom, ako sa niektorí nadrapujú, akí sú "inteligenti" a pritom tvrdia, že Boha niet len preto, že ho oni nechápu alebo nevnímajú, ako keby to mal byť dôkaz.

Ja adelu inak nemusím, skôr mi to pripadá trochu bulvárne, že sa na filozofické otázky cituje nejaká "celebrita z oblasti šoubiznisu", ale keď povážim, že to nie je žiadna filozofka, ale len "celebrita z oblasti šoubiznisu", tak vlastne som tiež skôr pozitívne prekvapený, ako pomerne múdro odpovedala, keď povážim práve to, že to nie je žiadna fundovaná filozofka, len obyčajný človek... takže môžem len súhlasiť s Romanomým výrokom:
    Baca Roman píše:
    Inak som fakt prekvapeny ako ta Banasova mudro rozprava... :palec:

Poslať 10.01.2014 17:00:39   Re: Adela Banasova: Verim v Boha

napísal 614 príspevkov
Baca Roman píše:
zase sa budeme musiet uchylit k definicii, cize jedna z moznych definicii inteligencie je:

"A very general mental capability that, among other things, involves the ability to reason, plan, solve problems, think abstractly, comprehend complex ideas, learn quickly and learn from experience. It is not merely book learning, a narrow academic skill, or test-taking smarts. Rather, it reflects a broader and deeper capability for comprehending our surroundings—"catching on," "making sense" of things, or "figuring out" what to do."

volny preklad: "Velmi vseobecna mentalna schopnost ktora, medzinymi, zahrna schopnost uvazovania, planovania, riesenia problemov, abstraktneho myslenia, chapania komplexnych idei, rychleho ucenia a ucenia na zaklade skusenosti. Nie je to len samotne memorovanie, specificke akademicke vedomosti ci "uspesne plnenie testov". Skor odraza sirsiu a hlbsiu schopnost pochopenia nasho okolia - "heureka", "davanie zmyslu" veciam ci "prijdenie na to" co robit. - nic z tohoto nie je mozne odmerat pomocou IQ testu, resp ciastkove vysledky nie je mozne premietnut do celku

darmo ma napr autista tromfne v teste zameranom na pravidelne vzorce ci pamat (co je dokazany fakt), nerobi ho to o nic inteligentnejsim nez som ja

Poslať 10.01.2014 17:19:28   Re: Adela Banasova: Verim v Boha

Obrázok užívateľa

napísal 11018 príspevkov
kapitán píše:
Baca Roman píše:
kapitán píše:
vysoke skore v nejakom teste nic nehovori o inteligencii, prehlade ci mudrosti cloveka
zase sa budeme musiet uchylit k definicii, cize jedna z moznych definicii inteligencie je: ... volny preklad:
    "Velmi vseobecna mentalna schopnost ktora, medzinymi, zahrna schopnost uvazovania, planovania, riesenia problemov, abstraktneho myslenia, chapania komplexnych idei, rychleho ucenia a ucenia na zaklade skusenosti. Nie je to len samotne memorovanie, specificke akademicke vedomosti ci "uspesne plnenie testov". Skor odraza sirsiu a hlbsiu schopnost pochopenia nasho okolia - "heureka", "davanie zmyslu" veciam ci "prijdenie na to" co robit.
pekné, že si skopíroval z wikipédie nejaký pokus o vysvetlenie pojmu "inteligencia", avšak nijako z toho nevyplýva tvoje tvrdenie, že vysoké skóre v nejakom (IQ) teste nehovorí NIČ o inteligencii... naopak - ako naznačil Roman Bača - IQ test sa snaží byť práve testom inteligencie, a teda vysoké skóre v ňom, by chcelo vypovedať o vysokej inteligencii... pričom tým "chcelo" myslím na zámer IQ testov, ktorý oni pomerne úspešne napĺňajú, avšak, samozrejme, IQ testy nie sú dokonalé, ale to je tiež už len obvyklá vlastnosť aj ostatných testov, že majú len určitú obmedzenú spoľahlivosť, že všetko by sa dalo teoreticky oklamať, ak by napr. niekto len náhodou uhádol správne odpovede... avšak šanca náhodného uhádnutia takého kvanta otázok je minimálna, a spadala by pod tie výnimky vrámci obmedzenej spoľahlivosti testu, akejsi "chyby merania"...

To, čo si podčiarkol z toho popisu inteligencie, to nebola definícia, ale len triviálne konštatovanie vyplývajúce z definície, ktoré si však akoby nepochopil, lebo potom by si neinterpretoval to slovo "testy" tak striktne, akoby zahŕňalo úplne všetky testy vrátane IQ testov, lebo tamto tvrdenie chcelo práve povedať - ako je jasné z "definície" - že nie každá mentálna zručnosť je o inteligencii, napr. pamäť, a teda že plnenie niektorých testov (napr. pamäťových) neznamená ešte inteligenciu... ako aj následne uvádzaš:
    kapitán píše:
    darmo ma napr autista tromfne v teste zameranom na pravidelne vzorce ci pamat (co je dokazany fakt), nerobi ho to o nic inteligentnejsim nez som ja
Lenže tento príklad pamäťových testov nám tu zbytočne uvádzaš, keďže toto tu nikto nepopieral, že pamäťové testy ešte neznamenajú inteligenciu... my tu totiž nehovoríme o pamäťových testoch, ale o inteligenčných testoch!!!

A to nikto v tej definícii netvrdil, že inteligencia sa nedá merať testami, to si si len vymyslel ty sám!!! Samotnú dú definíciu si čerpal pravdepodobne z wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/Intelligence a keby si si prečítal ten článok celý, tak dole máš uvedené referencie na vedecké články, kde sa spomínajú aj testy inteligencie na meranie inteligencie, konkrétne sa tam spomína:

Terman, Lewis Madison; Merrill, Maude A. (1937). Measuring intelligence: A guide to the administration of the new revised Stanford-Binet tests of intelligence. Riverside textbooks in education. Boston (MA): Houghton Mifflin.

Poslať 10.01.2014 17:19:32   Re: Adela Banasova: Verim v Boha

napísal 614 príspevkov
nαjmεnší píše:
ja som práveže pochopil tvoj pokus o iróniu z jej irónie, keď o sebe povedala, že má "skromné IQ"... lenže poukazujem na to, že tá tvoja irónia nemala veľmi logiku (aj irónia by totiž mala mať určitú svoju logiku), keďže si to spájal s IQ, čo je obzvlášť absurdné vzhľadom na to, že hneď v ďalšom príspevku si mišovi preveľmi išiel vykladať o tom, že to s IQ nesúvisí, čím vznikol hotový guláš.
moja ironia smerovala na jej nazory - som napisal, ze je smiesne ak si niekto o sebe mysli ze je "inteligentny neinteligent" ktory si moze dovolit kritizovat ateistov za pomoci ludovych povier a strawmanov - a ironicky som poznamenal, ze mozno nie je az tak "inteligentny neinteligent" ako si o sebe mysli

vsak sa zamysli nad jej na prve precitanie nevinnou a rozumnou vetou: "Vysvetliť človeku Boha je ako pokúsiť sa rybe vysvetliť, čo je voda." - ze nejaka ryba bude vysvetlovat inej rybe co je to voda, je podla nej nezmysel a sama priznava, ze na to nema, ale v sulade s jej analogiou na druhej strane tu plno ludi bez preoblemov vysvetluje inym ludom co je to boh, ale s tym sa zda, ze problemy nema

co sa tyka misojogiho - tam uz islo o samotny vyznam IQ testu, ktory ja spochybnujem, to nema nic spolocne s blogom od banasovej

Poslať 10.01.2014 21:15:46   Re: Adela Banasova: Verim v Boha

Obrázok užívateľa

napísal 11018 príspevkov
kapitán píše:
nαjmεnší píše:
moja ironia smerovala na jej nazory - som napisal, ze je smiesne ak si niekto o sebe mysli ze je "inteligentny neinteligent" ktory si moze dovolit kritizovat ateistov za pomoci ludovych povier a strawmanov
nevidím veľmi zmysel sa tu toľko venovať takýmto vykrúcaniam, že ako si to myslel, keď značne iná vec bola, čo si napísal, a ja som reagoval na to, a keď máš taký problém si priznať nepresné vyjadrenie a radšej sa vykrúcaš tým, ako si to vraj myslel, tak čo už... hlavne že druhých by si už tak rád chytal za slovíčka, všakže...

A pokiaľ ide o tvoju výhradu, že autorka "za pomoci ludovych povier" (čím myslíš zrejme ten nevinný mýtus o 5% využití mozgu, ktorý bol v jej vyjadrení len okrajovo spomenutý) "si moze dovolit kritizovat ateistov", tak ono to bolo skôr opačne: to práve ona reagovala na údajný výrok, že teisti sú menej inteligentní... takže z jej strany išlo o snahu len o obranu pred útokom tej inej osoby a nie o jej útok, ako sama vraví: "Vôbec sa nechcem dotknúť ľudí, ktorí neveria v Boha"... aj keď jej možno ten zámer úplne nevyšiel, lebo to písala trochu ironicky... aj keď, ono je to tak, že na niektoré hlúposti sa veľmi ani ináč nedá zareagovať...

kapitán píše:
vsak sa zamysli nad jej na prve precitanie nevinnou a rozumnou vetou: "Vysvetliť človeku Boha je ako pokúsiť sa rybe vysvetliť, čo je voda." - ze nejaka ryba bude vysvetlovat inej rybe co je to voda, je podla nej nezmysel a sama priznava, ze na to nema, ale v sulade s jej analogiou na druhej strane tu plno ludi bez preoblemov vysvetluje inym ludom co je to boh, ale s tym sa zda, ze problemy nema
netreba analógie znásilňovať podsúvajúc jej niečo, čo netvrdila, lebo každé prirovnanie pokrivkáva... a nevidím, že by tvrdila, že vysvetľovať to niekomu je nezmysel, ale tvrdí len, že ona na to nemá. No aby som to upresnil, striktne vzaté, treba rozlišovať: úplne vysvetliť Boha, to naozaj nejde... avšak sčasti/do istej miery niečo vysvetliť, alebo aspoň nejako priblížiť, to by sa ešte dalo...

[ Príspevkov: 55 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť