Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 710 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48  Ďalší
Autor Správa

od 22.06.2014 8:16:03
napísal 646 príspevkov
frederix píše:
takze u vas doma neudrziavate tradicie?
neviem, asi by som nemal pocit stedrej vecere, to uz aj ten kusok ryby zjem. :-)
ale ba, ved vravim ze nedelu sme mali kapra :)
a ze to nebolo priamo na stedry den ved to je jedno, nie? tak sme ho mali par dni vopred :)
lebo ho mami nechcela uz zamrazovat a keby bol cerstvy tak ktovie co by vydrzal dodnes

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18239 príspevkov
Co je to "udrziavanie tradicii" ?
A ktorych ? :)

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1515 príspevkov
http://plnielanu.zoznam.sk/c/1688/slovenske-vianocne-tradicie-co-nemoze-chybat-na-vianocnom-stole

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 13:08:27
napísal 5191 príspevkov
hladajuca píše:
frederix píše:
takze u vas doma neudrziavate tradicie?
neviem, asi by som nemal pocit stedrej vecere, to uz aj ten kusok ryby zjem. :-)
ale ba, ved vravim ze nedelu sme mali kapra :)
a ze to nebolo priamo na stedry den ved to je jedno, nie? tak sme ho mali par dni vopred :)
...nie je to jedno, ale ked to nevadi vam, mna do toho nic...

Obrázok užívateľa

napísal 5191 príspevkov
stedrovecerny ritual u nas ;)

cakanie na zvonenie Jeziska
vstup s betlehemskym svetlom a betlehemom do izby, stromcek je rozziareny, betlehem polozime poden, spievanie kolied, modlitba
oblatky s medom a cesnakom
jablcko
orech
kapustnica na dva sposoby
zemiakovy salat, ryba (nie kapor)
opekance s makom
vianocne kolace a pecivo (medovniky, linecke kolieska, grilasky, stedrak, vanilkove rozky, orechove a cokoladove chlebiky, biskupsky chlebik, kavove zrna, kokosove gulky s mandlovym srdieckom, medovy rez, medovnikova rolada a ine)
ovocie
rozbalovanie darcekov, dolezite je trhanie papiera a ukazkove hikanie :-D
kava a jedenie kolacikov
odchod na polnocnu (nepovinne)

napísal 646 príspevkov
fuuuuha to mate inak vymakane :)

Obrázok užívateľa

napísal 1515 príspevkov
u nas je to nasledovne:
kratky prihovor,
citanie z Pisma
spolocna kratka modlitba
oblatky
polievka
hlavne jedlo
kolace
koniec vecere - kratka modlitba
darceky (ak su :) )
televizia (nepovinne)
polnocna (nepovinne)

Obrázok užívateľa

napísal 5191 príspevkov
...ludia, mna ide porazit, ked pocujem/citam "oplatky"...odjakziva to boli a su oblatky...mimochodom, jem ich len symbolicky, kvoli mne by nemuseli byt vobec...

Obrázok užívateľa

napísal 1515 príspevkov
prepac nam nevzdelanym :). Mas pravdu.... to je dnes moja druha chyba... to je postom a nasledne vinom ;)

napísal 646 príspevkov
nuz niekomu sa zije, ked mate krestanske rodiny...
u nas o ziadnej modlitbe, citani z pisma ci koledach nemoze byt ani reci... este zajtra ak sa odhodlam ist do kostola tak budu po mne zazerat.

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 11:28:18
napísal 1149 príspevkov
o oBlátkach len pozitívne! :) u mňa sú asi na prvom mieste, čo sa týka vianočných jedál ;) a stále ma neprestáva prekvapovať, že česi ich poväčšine vôbec nepoznajú, kamarátka raz vzala nejaké do školy a českí spolužiaci nechápali, že čo to je a že u nás je to vianočné jedlo (ale chutilo im :))

u nás vyzerá štedrá večera hlavne tak, že je čím ďalej tým skôr :) kedysi sme ju mávali okolo 16:00, neskôr o 15:00, dnes sme to stihli už o druhej (mama bola hladná a možnosť vidieť zlaté prasiatko, keď vydrží do večera nepapať, jej nepripadala dostatočne atraktívna :D ). takže už sa to veľmi večerou nazvať nedá. a navyše to je prvýkrát, čo som doma už len sama s rodičmi, takže je to také iné... aj sestry, ktoré k nám večer chodia aj s deťmi, nejak meškajú, takže otec si išiel ľahnúť a my s mamou tiež pomaly zaspávame :D
a teda, na začiatku obedovečere čítame z Písma, čo som len pred pár rokmi zaviedla ja... ako polievku mávame mliečnu kapustnicu (?), potom je šalát & ryba, oblátky, datle, koláče... tie kadejaké zvyky veľmi nevedieme, pamätám si, že otec zvykol hádzať do kútov orechy ale ostatným nám to akosi liezlo na nervy, tak s tým prestal :) po jedle si dáme darčeky a hotovo. a polnočná je tak veľmi nepovinná, že tam nikto nechodí, ja som bola prvýkrát v živote minulý rok, dnes plánujem ísť tiež, ale je to také otupné, sama sa o polnoci presúšať po meste...

PS: chcela som ešte napísať, že koledy nespievame a ani nepočúvame a že ma to ani veľmi nemrzí - ale práve teraz mama nejaké pustila :lol:

Obrázok užívateľa

napísal 1515 príspevkov
u nas tiez koledy tiez nespievame, kedze ja mam zakazane spievat, otec nevie a mamina je vacsinou unavena...

Obrázok užívateľa

napísal 1515 príspevkov
a dostali sme zvlastny darcek k vianociam - niekto nam po tyzdni konecne vratil portvis...

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 11:28:18
napísal 1149 príspevkov
asi vám chceli ušetriť prácu, aby ste to pred vianocami nepreháňali s upratovaním, konkrétne so zametaním :D
(alebo nemajú vlastný a chceli si aspoň raz za rok pozametať... len to trochu dlhšie trvalo)

Obrázok užívateľa

napísal 1515 príspevkov
:D zrejme a ja som to aj tak bral, ze si ho niekto pozical a "zabudol" vratit. Ale sama vies,ze taketo veci sa nezaobidu bez prislusnych komentarov a portvis bol pomaly viac tema ako samotne Vianoce :).

[ Príspevkov: 710 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť