Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 714 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 44, 45, 46, 47, 48
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
teta píše:
Viete o tom, že už aj zmrzlina je Zvolenský? Čo tým chcel autor reklamy asi povedať...Je mi to sympatické.
slovná hračka - je, ako bytie a je ako papá...
odkaz na reklamu
https://www.youtube.com/watch?v=WbNYLuJxrK8

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 11939 príspevkov
Citácia:
Zvolenský, pôsobí vo Zvolene už od roku 2005
pokial viem kvalitne jogurty zo Zvolena boli pojem uz davno predtym
a este predtym ako sa Zvolensky stal arcibiskupom
cize je to zhoda okolnosti (i ked mozno tusia a trocha aj zamerne evokuju jeho meno)

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 12131 príspevkov
tie jogurty boli kedysi kvalitne, kupovali sme ich cele platy.
ale uz to nie je co byvalo. .

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3710 príspevkov
Zdá sa mi , že od tých smotanových som aj priberala.

Obrázok užívateľa

napísal 12131 príspevkov
teta-z jedneho smotanoveho jogurtu denne nemozes pribrat.
tie nizkotucne sajrajty sa vobec nedaju jest.
ste mi narobili chute, idem do chladnicky. :)

Obrázok užívateľa

napísal 12131 príspevkov
Pamlsková vyhláška pro kněze

Nový školní rok – nové pořádky, i tak by se dalo parafrázovat to, co nyní zažívají mnozí kněží. Nejenže si musejí zvykat na nové farnosti, mnozí z nich si musejí zvyknout i na razantní úpravy v jídelníčku.

„Jde o změnu, kterou jsme připravovali po celý loňský rok. Kněží, obzvláště ti, kteří žijí na faře sami, často postrádají potřebnou zpětnou vazbu. To se mimo jiných oblastí týká také jejich životosprávy, zejména stravování. Cílem je proto zajistit, aby nikdo nejedl moc, ale současně ani málo. Zaměřujeme se však také na skladbu a úpravu stravovacích návyků. Koneckonců své by o tom mohli vyprávět výrobci liturgických oděvů, kteří v poslední době museli sériovou výrobu v podstatě uzavřít a veškerá roucha šijí téměř bez výjimky na míru,“ vysvětluje mluvčí České biskupské konference Stanislav Přibyl.

ČBK proto nechala vyrobit novou mobilní aplikaci s breviářem. „Pokud jde o breviář, nejedná se o žádnou novinku. Skutečným přelomem je to, že kněz v něm kromě ranní modlitby najde také jídelníček na daný den. Vzhledem k tomu, že kněží je jen několik stovek, nebylo problém aplikaci personalizovat. Každý dostal svoje přístupové údaje a aplikace na základě nachozené vzdálenosti, výškových převýšení a dalších faktorů každému vypočítá, co má jíst. Při tvorbě aplikace jsme oslovili i nutriční experty, kteří nám se skladbou vhodného jídelníčku pomohli. Aplikace navíc zohledňuje i liturgický rok, takže už by se nemělo stávat, že si některý duchovní dá na popeleční středu kančí guláš, jelikož si půst uvědomí, až když si na poslední chvíli chystá kázání na večerní mši,“ pochvaluje si Přibyl.

Samotní kněží ale z aplikace tolik nejásají. „Když mě přesunuli z jižní Moravy na Drahanskou vrchovinu, bylo mi jasné, že sklenička červeného vína od farníků, kterou jsem si dával ráno po snídani, se stala minulostí. Když jsem ale v aplikaci zjistil, že budu snídat místo vlašského salátu a čtyř rohlíků ovesné vločky s mlékem, přemýšlel jsem, jestli jsem se provinil já, nebo některý z mých předků,“ popisuje jeden z čerstvě přesunutých kněží, který si nepřeje uvádět svoje jméno. (pozn. redakce ale jeho jméno zná).
Novoty ve stravování zasáhly i farní hospodyně. „Byla jsem zvyklá vařit českou klasiku, vepřo, knedlo, zelo, koprovku, pečené koleno a podobně. Teď abych se učila zpracovávat jáhly, klíčit klíčky a neustále obměňovat druhy salátů s málo kalorickými zálivkami,“ líčí, jak se nová aplikace citelně dotkla života ve farní kuchyni, paní Jana, která je zaměstnaná na faře na Jihlavsku jako hospodyně. „Jistě nemusím dodávat, že od doby, co se stravování pana faráře řídí aplikací, vládne na faře poněkud ponurá atmosféra. Otec, který si dříve potrpěl na vtipkování, chodí do kuchyně zachmuřen a bez nálady.“

Nová aplikace působí problémy i některým farnicím. „Čas od času k nám na nedělní oběd zavítá pan farář. Už jsem na neděli chystala nádivku do pečené husy, když mi naznačil, že mu aplikace toto jídlo vyloženě nedoporučuje a namísto toho by bylo vhodné, kdybych uvařila něco podstatně lehčího a zdravějšího. Jako předkrm jsem tedy servírovala cizrnovou pomazánku se suchary, následovanou pórkovou polévkou. Za hlavní chod jsme měli brokolici dušenou v páře s bramborami a ke kávě jsem připravila koláčky ze špaldové mouky s přidaným máslem ghí. Pan farář si menu moc pochvaloval, krásně se totiž vešel do tabulky zobrazené v aplikaci. Horší už to bylo s manželem, který od jídla podezřele často odcházel do vedlejšího pokoje. Až potom jsem zjistila, že měl za vázou schovanou skleničku se sádlem a škvarky, kterou během oběda celou vyluxoval. Po odchodu pana faráře se mi svěřil, že tato aplikace musí být pro kněze horší jak celibát.“

Jsou ale i opačné případy. „Na jídlo jsem si nikdy moc nepotrpěl. Když mi aplikace nadiktovala k obědu celé grilované kuře a moučník poté, co jsem snídal slaninu s vejci a zapíjel ji colou, zalitoval jsem, že nemám pár desítek kilo navíc. Zatímco žaludek mám přeplněný, peněženka zeje prázdnotou. Celý svůj plat v podstatě projím,“ stěžuje si novokněz od svatého Jakuba z Brna Tomáš Marada.

Plánovaný přínos aplikace ale podle církevních představitelů drobné útrapy jednotlivých kněží vysoce převyšuje. „V principu jde o dvě věci. Kněží je málo, přiměřené stravování přispěje k jejich delšímu dožití a tak i prodloužení produktivního věku, což pomůže jejich nedostatek částečně kompenzovat. Druhou věcí potom je, že nové stravování by mělo přispět i v otázce evangelizace. Je prokázáno, že ve farnostech, kde je kněz svěží a fit, ani vyzáblina, ani tlouštík, je míra religiozity u ženské populace až o 45 % vyšší a 4% navýšení pozorujeme i u mužů,“ vysvětluje sociolog Ivan Odilo Štampach, který pro katolickou církev tradičně zpracovává sociologické studie.

https://tisickrate.cz/pamlskova-vyhlaska-pro-kneze/

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 11939 príspevkov
je tam aj dalsi skvely clanok
Citácia:
Učitelé na církevních školách namísto zvýšení platu získají plnomocné odpustky.
Učitelé najdou na výplatních páskách již za pár týdnů o 8 % vyšší částku. Ti z církevních škol však nikoli.
Zástupci České biskupské konference se totiž na jednání s ministryní školství Valachovou dohodli, že po vládě nebudou požadovat finance na zvýšení platů učitelům na církevních školách. „Řídíme se slovy evangelia: Nehromaďte si bohatství zde na zemi, kde může zrezivět, padnout napospas molům nebo zlodějům. Ukládejte si poklady v nebi,“ uvedl český primas Dominik Duka v dopise ředitelům církevních škol, ve kterém vysvětluje, proč místo finančního přilepšení získají zbožní učitelé plnomocné odpustky.
https://tisickrate.cz/ucitele-na-cirkevnich-skolach-na-misto-zvyseni-platu-ziskaji-plnomocne-odpustky/

Obrázok užívateľa

napísal 12131 príspevkov
:palec: :lol: :lol:

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18252 príspevkov
frederix píše:
:palec: :lol: :lol:
Len aby to s tymi odpustkami neskoncilo takto:

Když jsem byl dítě, celé noci jsem se modlil, aby mi Bůh seslal nové kolo.
Pak jsem pochopil, že takhle Bůh nepracuje.
Tak jsem kolo ukradl a požádal ho o odpuštění.

:lol:

[ Príspevkov: 714 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 44, 45, 46, 47, 48

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť