Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 36 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3
Autor Správa
Poslať 18.11.2014 8:10:00   Re: Zaujímavé obrázky a fotky

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
tak niečo na dnes, len tak pre radosť...

popis k obrázku:
2014 November 18
Star Formation in the Tadpole Nebula
Image Credit: WISE, IRSA, NASA; Processing & Copyright : Francesco Antonucci
http://apod.nasa.gov/apod/ap141118.html

Dusty emission in the Tadpole nebula, IC 410, lies about 12,000 light-years away in the northern constellation Auriga*). The cloud of glowing gas is over 100 light-years across, sculpted by stellar winds and radiation from embedded open star cluster NGC 1893. Formed in the interstellar cloud a mere 4 million years ago, bright cluster stars are seen all around the star-forming nebula. Notable near the image center are two relatively dense streamers of material trailing away from the nebula's central regions. Potentially sites of ongoing star formation in IC 410, these cosmic tadpole shapes are about 10 light-years long. The featured image was taken in infrared light by NASA's Wide Field Infrared Survey Explorer (WISE) satellite.

*) po slovensky Povozník. pekné zimné súhvezdie, už by ho aj zvečera malo byť vidno (aspoň tam, kde majú ľudia to šťastie, že tam vôbec nejaké hviezdy vidia...). ale to len tak na okraj...

ale vlastne, keď už som pri tých hviezdoch, tak ešte taká info, že túto noc bolo maximum Leonidov, ešte aj dnes by mali byť... zasa len pre mimomestských šťastlivcov, čo disponujú hviezdnou oblohou... ak navyše ešte nebude zamračené

Poslať 23.11.2014 12:18:18   Re: Zaujímavé obrázky a fotky

od 04.03.2014 10:02:00
napísal 107 príspevkov
foto vesmiru ma svoje caro ... len by som rad videl aj original foto, nie len tieto photoshopom vyumelkovane gyce ...

Poslať 23.11.2014 12:47:29   Re: Zaujímavé obrázky a fotky

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17999 príspevkov
damiko píše:
foto vesmiru ma svoje caro ... len by som rad videl aj original foto, nie len tieto photoshopom vyumelkovane gyce ...
To nie je uprava fotoshopom, ako ju pozname pri vylepsovani modeliek a starnucich hviezd. :)
Su to vacsinou iba upravene farby, aby ludske oko "videlo" aj to, co normalne nevidi.

Poslať 25.11.2014 1:58:29   Re: Zaujímavé obrázky a fotky

od 04.03.2014 10:02:00
napísal 107 príspevkov
legionar píše:
damiko píše:
To nie je uprava fotoshopom, ako ju pozname pri vylepsovani modeliek a starnucich hviezd. :)
Su to vacsinou iba upravene farby, aby ludske oko "videlo" aj to, co normalne nevidi.
mne to je jasne ... ten photoshop som myslel ironicky, aj ked ;)

http://procproto.cz/veda-a-technika/astronomie/proc-nasa-dodatecne-upravuje-barvu-snimku-z-vesmiru/

fotoastro je hotova veda ... tak nech si niekdo len nerobi iluzie s tych predkladanych fotografii verejnosti ...

Poslať 25.11.2014 9:50:13   Re: Zaujímavé obrázky a fotky

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
damiko píše:
http://procproto.cz/veda-a-technika/astronomie/proc-nasa-dodatecne-upravuje-barvu-snimku-z-vesmiru/
no to je mi článok... už len toto:

„V infračerveném filtru lépe vyniknou jindy dost nudné objekty. Také povrch Marsu je v něm zřetelnější a dá se lépe popsat,“ vysvětlují zástupci NASA. Laicky řečeno: vezměte dalekohled, sadu filtrů a Mars. V červeném filtru jsou patrné všechny detaily na jeho povrchu.

odkedy je infračervený filter to isté ako červený? :o a už vôbec neviem, ako prišli na toto:

Například obloha je na nich vždy zbarvená do oranžova, ačkoli ve skutečnosti je zbarvená převážně do modra.

keďže je to presne naopak, obloha na Marse je do hnedo-žlto-oranžova, vďaka množstvu prachu v atmosfére, na ktorom sa svetlo rozptyľuje (bez prachu by bola viac do modra, ale určite nie tak ako na Zemi, resp. na tej fotke vľavo, keďže je tam atmosféra redšia a iného zloženia). a paradoxne práve fotky z Curiosity, kde bol Mars + modré nebo boli upravené tak, aby mali to modré nebo - resp. aby aj povrch vyzeral tak, ako sme zvyknutí na Zemi, pod "normálnym" svetlom.

viac o tom píšu napr. tu: http://blogs.discovermagazine.com/outthere/2013/03/20/what-color-is-the-red-planet-really/#.VHQ68cln1so
či tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Astronomy_on_Mars

takže áno, fotky z vesmíru sa samozrejme upravujú - z rôznych dôvodov. ale na tej fotke, čo som sem dávala, je predsa napísané, že The featured image was taken in infrared light by NASA's Wide Field Infrared Survey Explorer (WISE) satellite, preto som to sem dala celé aj s popisom, nielen fotku... takže jasné, že tie farby nie sú "reálne", keď je to v IČ, ktoré je okom neviditeľné - ale takto to má práveže väčšiu výpovednú hodnotu, než keby tam dali, ako by to videl nedokonalý orgán zvaný ľudské oko :)

Poslať 25.11.2014 14:46:00   Re: Zaujímavé obrázky a fotky

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
Tu je Zem v infracervenom http://bobqat.com/Essays/disteyes/ir-2.html

[ Príspevkov: 36 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť