Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 13 ] 
Autor Správa
Poslať 02.01.2019 14:52:55   Ja a Otec sme jedno! Ján 10,30

od 24.12.2018 21:42:08
napísal 23 príspevkov
Niektorí daný text z nadpisu chápu ako potvrdenie trojičného učenia. Ale je tomu tak?
Pretože už na prvý pohľad je zrejme,že ide o "spoločenskú jednotu",/súlad/ v zmysle toho,že Otec a syn sú jednotní v cieľoch,konaní . A že majú spoločné normy,hodnoty a podobne.
Neviem si predstaviť,ako môže niekto tvrdiť ,že tu ide o jednotu osôb? Teda,že Otec a syn sú jedna osoba./jedna podstata/
Aj dnes ,keď povieme ,že niekto je "jedno,zajedno s niekym" tak, to chápeme opäť v zmysle takom,že majú spoločnú reč,ciele,vlastnosti a podobne.
Poznáme to aj z odlišných vyjadrení:...."Aký otec,taký syn",....."Aká matka,taká Katka". Stále je to jedno a to isté. Syn je podobný otcovi,alebo dcéra matke. Pretože obaja verne odzrkadľujú osobnosť svojho otca/matky.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Biblia je nám nápomocná,lebo na mnohých miestach kontextom napovedá,ako máme chápať danú jednotu/"sme jedno"/?
Ak Písmo tvrdí ,že ...."Či ste nečítali, že Stvoriteľ stvoril ich od počiatku ako muža a ženu? 5 A riekol: Preto opustí človek otca i matku a pripojí sa k manželke, i budú dvaja jedno telo, 6 takže už nie sú dve telá, ale jedno" Mat.19:4-6.
Stanú sa manželia doslova jedno,...jedným telom? Alebo tu tiež ide o spoločenský súlad,...... teda v tom,že spoločne akoby boli jeden človek /s jedným cieľom/, máju budovať svoju domácnosť aby bola šťastná a podobne?
Ale potvrdme si to ďalším textom Písma: .....:

" No neprosím len za nich, ale aj za tých, čo skrze ich slovo uveria vo mňa, 21 aby všetci boli jedno, ako ty, Otče, vo mne a ja v tebe, aby aj oni boli v nás jedno, aby svet uveril, že si ma ty poslal." Ján 17:20-21

Všimli sme si,že tak ako Otec a syn sú jedno ,majú byť "jedno" aj kresťania?!
Sotva by sme tu tvrdili,že všetci kresťania sú v skutočnosti jednou osobou! To daný text vylučuje,lebo poukazuje,že tá jednota,to "jedno" ,je presne rovnaké,ako je "jedno" aj Otec so synom.
Prečo potom veľmi nešťastne a okato niekto prekrúca význam týchto slov na potvrdenie trojjedinosti Boha?
Ak už opomenieme zdravý úsudok, tak zaiste by sme nemali prehliadnuť pravdu Písma. Ctitelia pravdy by tak nemali konať.
Veľa napovedajú k tejto téme aj texty: Rim.12:5,. 1 Kor.1:10,. Gal.3:28,. Ján 17:11,.
Navlas podobne to vysvetlil aj Novacián /200-258 n.l/ v diele:.... Treatise Concerning the Trinity, 27. kapitola.

Poslať 02.01.2019 15:11:21   Re: Ja a Otec sme jedno! Ján 10,30

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3729 príspevkov
Nevytváraj tu duplicitné vlákna, ale pokračuj v pôvodnej debate.
viewtopic.php?t=6178
poprosím admina, aby vykonal nápravu.

Poslať 02.01.2019 15:50:34   Re: Ja a Otec sme jedno! Ján 10,30

napísal 3729 príspevkov
Milano Shagara píše:
Neviem si predstaviť,ako môže niekto tvrdiť ,že tu ide o jednotu osôb?
A to je presne tvoj problém - nevieš si predstaviť a Boha posudzuješ podľa vlastnej prekrútenej predstavy, namiesto toho aby si si všímal čo hovorí on sám.

Ježiš jasne povedal "Ja Som". A vieš kto povedal Mojžišovi, že sa volá "Ja Som".
Buď Ježišovi veríš vo všetkom, alebo v ničom. Nemôžeš si vybrať, čo áno, čo nie.

Jn 8,24 Preto som vám povedal, že zomriete vo svojich hriechoch. Lebo ak neuveríte, že Ja Som, zomriete vo svojich hriechoch."
Jn 8,28 Ježiš im teda povedal: "Keď vyzdvihnete Syna človeka, poznáte, že Ja Som a že nič nerobím sám od seba, ale hovorím tak, ako ma naučil Otec.
Jn 8,58 Ježiš im povedal: "Veru, veru, hovorím vám: Prv ako bol Abrahám, Ja Som."
Jn 13,19 Hovorím vám to už teraz, skôr, ako sa to stane, aby ste uverili, keď sa to stane, že Ja Som.

Je mi ľúto, ale podľa Ježišových slov, ktoré povedal, zomrieš vo svojich hriechoch. A budeš mučený v pekle na večné veky tam kde je plač a škrípanie zubami.

Jn 5,38 a jeho slovo neostáva vo vás, lebo neveríte tomu, ktorého on poslal.
Jn 6,29 Ježiš im odpovedal: "Boží skutok je veriť v toho, ktorého on poslal."

Je najvyšší čas začať čítať bibliu ako to naozaj je a čo najväčšou okľukou sa vyhnúť tvojim vlastným predstavám.

Poslať 02.01.2019 18:13:58   Re: Ja a Otec sme jedno! Ján 10,30

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18315 príspevkov
romanh píše:
Ježiš jasne povedal "Ja Som". A vieš kto povedal Mojžišovi, že sa volá "Ja Som".
Buď Ježišovi veríš vo všetkom, alebo v ničom. Nemôžeš si vybrať, čo áno, čo nie.
Problem je v tom, ze Jezis ako osoba VEDEL, co je napisane, "ze Boh povedal Mojzisovi". (studoval predsa Mojzisov zakon a bol v tom velmi dobry = Jeho posobenie vraj uz ako 12-rocneho v chrame)
Takze, pre zvysenie ucinku svojich slov, to kludne mohol "pouzit", aby im dal vacsiu vahu a zvysil ich ucinok.

Nieco podobneho pouzil aj serzant v Hlave XXII: "Ja a major Major vam vytlcieme dusu z tela ...." (Kapitola "Major Major Major")
:lol:

Poslať 02.01.2019 19:04:01   Re: Ja a Otec sme jedno! Ján 10,30

napísal 3729 príspevkov
legionar píše:
romanh píše:
Problem je v tom, ze Jezis ako osoba VEDEL, co je napisane, "ze Boh povedal Mojzisovi". (studoval predsa Mojzisov zakon a bol v tom velmi dobry = Jeho posobenie vraj uz ako 12-rocneho v chrame)
Takze, pre zvysenie ucinku svojich slov, to kludne mohol "pouzit", aby im dal vacsiu vahu a zvysil ich ucinok.

Nieco podobneho pouzil aj serzant v Hlave XXII: "Ja a major Major vam vytlcieme dusu z tela ...." (Kapitola "Major Major Major")
:lol:
Tak schuti som sa zasmial :lol:
Keby to použil Ježiš v takomto zmysle, potom by si žiaľ sám sebe protirečil a jeho áno by už nebolo áno. To znamená, že by poprel sám seba a ako sám o takých situáciách hovorí, jeho dom by bol rozdelený.
To znamená potom, že Ježiš by nebol Ježiš a celá naša diskusia by bola len o nejakom politickom agitátorovi, ktorý používa rečnícke finty, aby ohúril svojich sympatizantov.
No ale to tak trochu nesedí s tým, čo potom urobil Boh, ktorý ho vzkriesil a posadil po svojej pravici v nebi a dal mu všetku svoju moc.
Urobil by to Boh s nejakým politickým agitátorom, ktorý navyše zneužíva Božie meno vo svoj prospech aby prilákal viac sympatizantov?
A dokonca za toto vyjadrenie, resp. jemu veľmi podobné, ktoré povedal pred velkňazom, tak za to bol ukrižovaný.
To by teda nebol dômyselný ťah úspešného politika.

Poslať 02.01.2019 23:51:33   Re: Ja a Otec sme jedno! Ján 10,30

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 12097 príspevkov
treba vidiet ze v Pisme su viacere protikladne vyroky, je to v pripade ze ide o rozne aspekty tej istej veci a spravne pochopenie potom najdeme syntezou protikladnych vyrokov
Kedze Jezis je aj Boh aj clovek tak najdeme rozne vyroky ktore hovoria bud o jeho bozstve alebo jeho clovecenstve
ked vezmeme len niektore tak nam vyjde vysledok podla toho, co si vyberieme
o tom ako chapat Jezisa boli rozne debaty uz v Pisme
nazor ze my teraz po 2000 rokoch z nicoho nic objavime ze vsetko je inak je naivny
ked uz by niekto prisiel s novym nazorom tak by si mal najprv poctivo prestudovat vsetko co o tom hovori Pismo a dejiny prvotnej cirkvi a az potom nieco hovorit a nie ze zle som sa vyspal a teraz zacnem sypat zo seba co mi slina na jazyk prinesie

Poslať 02.01.2019 23:54:26   Re: Ja a Otec sme jedno! Ján 10,30

Obrázok užívateľa

napísal 12097 príspevkov
Jezisovi farizeji vycitali: Ty hoci si clovek robis sa Bohom
keby nemali pravdu tak by im Jezis povedal: prepacte ale zle ma rozumiete
namiesto toho to Jezis zaklincoval tvrdenim aby ste poznali a vedeli, že vo mne je Otec a ja v Otcovi!" a oni ho znova chceli chytit este viac rozzureni na jeho "ruhanie" (podla ich nazoru)

Bol Ježiš Bohom? Tvrdil to vôbec o sebe? Pozri sa na dôkazy zo života Ježiša Krista a prečo nie je potrebná slepá viera na to, aby sme v neho verili.
Nie je možné, aby sme s určitosťou vedeli, či Boh existuje a aký je, ak on neurobí prvý krok a nezjaví nám sám seba.
Preto musíme nazrieť do histórie, či tam nenájdeme nejaké stopy po Božom zjavení. Jedna takáto stopa je jasná. V istej zapadnutej dedinke v Palestíne sa pred dvetisíc rokmi narodilo dieťa. Ešte aj dnes celý svet oslavuje narodenie Ježiša, a má na to dobrý dôvod.
Tvrdil o sebe Ježiš, že je Boh?

Je napísané, že „zástupy žasli nad jeho učením, učil ich totiž ako taký, čo má moc, a nie ako ich zákonníci.“1
Čoskoro bolo všetkým zjavné, že Ježiš o sebe hovorí prekvapujúce a zároveň šokujúce výroky. Tvrdil, že je omnoho viac než len výnimočný učiteľ a prorok. Otvorene začal hovoriť, že je Boh. Jeho identita sa stala stredobodom jeho učenia. Najdôležitejšia otázka, ktorú položil svojim učeníkom, znela: „A vy ma za koho pokladáte?“ Keď na to Peter povedal: „Ty si Kristus, Syn živého Boha,“2 Ježiša jeho odpoveď nešokovala a ani ho za ňu nepokarhal. Práve naopak, pochválil ho!
Ježiš často nazýval Boha svojím Otcom a jeho poslucháči si to plne uvedomovali. V Biblii je napísané: „Preto sa Židia ešte väčšmi usilovali zabiť ho, lebo nielenže rušil sobotu, ale aj Boha nazýval svojím Otcom a robil sa rovným Bohu.“3
Pri inej príležitosti Ježiš povedal: „Ja a Otec sme jedno.“ Židia ho chceli za to okamžite ukameňovať. Spýtal sa ich, pre ktorý dobrý skutok ho chcú zabiť. „Nekameňujeme ťa za dobrý skutok, ale za rúhanie a preto, že sa robíš Bohom, hoci si len človek,“4 odpovedali mu.
Pozri sa na jeho život
Bolo zrejmé, že Ježiš prejavoval vlastnosti a schopnosti, ktoré mal len Boh. Keď nejakí ľudia spustili ochrnutého muža cez strechu a chceli, aby ho Ježiš uzdravil, povedal mu: „Syn môj, odpúšťajú sa ti hriechy!“ To spôsobilo veľký rozruch medzi náboženskými vodcami: „Čo to tento človek hovorí? Rúha sa! Odpúšťať hriechy môže jedine Boh.“5
V kritickej chvíli, keď bol Ježišov život na vážkach, veľkňaz sa ho priamo opýtal: „Si ty Kristus, syn Požehnaného?” „Ja som,“ povedal, „ a uvidíte Syna človeka sedieť po pravici Moci a prichádzať s nebeskými oblakmi.“ Vtom si veľkňaz roztrhol rúcho a povedal: „Načo ešte potrebujeme svedkov? Počuli ste rúhanie!“6
Jeho spojenie s Bohom bolo také úzke, že postoje, ktoré mali ľudia voči nemu, kládol na jednu úroveň s postojmi, ktoré mali voči Bohu. Preto kto jeho poznal, poznal Boha.7 Kto videl jeho, videl Boha.8 Veriť v neho znamenalo veriť v Boha.9 Prijať ho znamenalo prijať Boha.10 Nenávidieť ho znamenalo nenávidieť Boha.11 Ctiť si ho znamenalo ctiť si Boha.12
Bol Ježiš Boh? Logicky sú len štyri možnosti
1. Jedna z možností je, že Ježiš klamal, keď povedal, že je Boh. Vedel, že ním nie je, ale úmyselne zavádzal svojich poslucháčov, aby svojmu učeniu dodal autoritu. To by si však dovolil tvrdiť len málokto. Ešte aj tí, čo popierajú Ježišovo božstvo, pripúšťajú, že bol veľkým učiteľom morálky. Neuvedomujú si však, že tieto dve tvrdenia si navzájom odporujú. Ježiš by sotva mohol byť veľkým učiteľom morálky, ak tak podlo klamal ohľadom kľúčového bodu svojho učenia – ohľadom svojej vlastnej identity.
„Keď sa pozrieme na Ježišove tvrdenia, logicky sú pre ne len štyri vysvetlenia. Ježiš bol buď 1. Podvodník, 2. Pomätenec, 3. Povera, alebo 4. Pravda.“
2. Druhou možnosťou je, že Ježiš bol úprimný, ale žil v sebaklame. Na človeka, ktorý sa pokladá za Boha, máme jednoduchý názov: pomätenec. Keď sa však pozrieme na Kristov život, nevidíme v ňom ani náznak nejakej abnormality alebo nevyrovnanosti, aké obyčajne nachádzame u mentálne postihnutých ľudí. Dokonca naopak, ešte aj v kritických chvíľach Ježiš prejavoval hlboký pokoj.
3. Treťou alternatívou je možnosť, že všetky Ježišove výroky o jeho božskosti sú len poverou či legendou. Jeho nadšení stúpenci mu začali prisudzovať slová, ktoré by šokovali aj jeho samého. Keby sa dnes vrátil, iste by všetko poprel.
Teóriu o legende jednoznačne vyvrátili objavy modernej archeológie. Bolo dokázané, že všetky štyri Kristove biografie boli napísané ešte počas života tých, ktorí videli, počuli a nasledovali Ježiša. Nie je teda možné, aby sa evanjeliá rozšírili medzi Ježišovými súčasníkmi s takým veľkým ohlasom, keby išlo len o obyčajnú legendu, ktorá sa nezakladala na faktoch. Bolo by to rovnako nezmyselné, ako keby dnes niekto napísal životopis Michaela Jacksona a tvrdil by v ňom, že kráľ popu sa vyhlasoval za Boha, odpúšťal ľuďom hriechy a vstal z mŕtvych. Nikto by mu neveril, lebo ešte stále žijú mnohí ľudia, ktorí Jacksona osobne poznali. Takže teória o legende neobstojí, pretože pôvodné rukopisy evanjelií boli napísané ešte v čase Ježišových súčasníkov, na rozdiel od vymyslených gnostických evanjelií, ktoré sa objavili až o storočie neskôr.
4. Ježiš nebol podvodník, nebol pomätenec a jeho tvrdenia neboli len poverou. Ostáva teda len jedna alternatíva – Ježiš hovoril pravdu, keď o sebe tvrdil, že je Boh.
https://www.everystudent.sk/slepa-viera-alebo-nie/

Poslať 05.01.2019 17:50:59   Re: Ja a Otec sme jedno! Ján 10,30

od 24.12.2018 21:42:08
napísal 23 príspevkov
Misojogi píše......."Jezisovi farizeji vycitali: Ty hoci si clovek robis sa Bohom
keby nemali pravdu tak by im Jezis povedal: prepacte ale zle ma rozumiete
namiesto toho to Jezis zaklincoval tvrdenim aby ste poznali a vedeli, že vo mne je Otec a ja v Otcovi!" a oni ho znova chceli chytit este viac rozzureni na jeho "ruhanie" (podla ich nazoru)"
-------------------------------------------------------------------

Misojogi,....a skôr to Ježiš nepriklincoval slovami ,že ..."čo sa čudujete,ak Písmo nazýva bohmi tých ,ku ktorým prišlo Božie slovo,....tak prečo by som ja nemohol byť bohom"?
A po pravde pán Ježiš je bohom,božskí ,...tak ako všetci anjeli.
Aj ľudia sú v Písme "bohovia" a Písmo aj hovorí ,že "je mnoho bohov a pánov",....ale iba "jeden pravý,Všemohúci Boh!"
Teda, tu nejde o to,či Ježiš je bohom,....ale o to,či je Všemohúcim Bohom?
A opakujem sa,.....neverní židia ktorí niečo vyslovili ,nemôžu byť merítkom pravdy!
Potom by sme im museli aj veriť v tom,keď poukazovali na Ježiša ,že je bludár,falošný mesiáš, posadnutý belzebubom,atď".
Lebo aj to tvrdili židia,....ale to už neveríme,že?
A opäť ešte,......aj v kresťanoch je "Boh Otec svojim duchom a aj Ježiš",....ale to nás opäť nerobí rovnými Bohu!
Alebo áno?

Poslať 05.01.2019 18:06:57   Re: Ja a Otec sme jedno! Ján 10,30

Obrázok užívateľa

napísal 12097 príspevkov
Citácia:
A opakujem sa,.....neverní židia ktorí niečo vyslovili ,nemôžu byť merítkom pravdy!
opat notoricky znamy jehovisticky pseudoargument
meritkom nie su zidia ale celkovy kontext situacie
ved si docitaj text do konca
Jezis im najprv ukazal ze samotne slovo nie je nic zle pretoze sa pouziva aj v prenesenom slova zmysle a potom znova zaklincovalô svoje bozstvo - ze je jedno s Otcom
ty si naozaj myslis ze po 2000 rokoch a v preklade dokazes text lepsie analyzovat ako ludia ktori zili v tej dobe poznali realie a poznali apostolov??
a navyse kontext dalsich citatov ktore ukazuju celu škálu Jezisovej osobnosti od ludskej po bozsku prirodzenost

Citácia:
ale to nás opäť nerobí rovnými Bohu!
Alebo áno?
v podstate ano, Boh nam dava adoptivne synovstvo, dviha na na svoju bozsku uroven svojou milostou
ale Jezis nebol adoptivny ale realny bozi SYN

Poslať 06.01.2019 0:58:30   Re: Ja a Otec sme jedno! Ján 10,30

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 324 príspevkov
Milano Shagara
Citácia:
Tak nechaj židov židmi a pozri sa čo sa o tejto téme píše v samotnom Písme rukou či perom svätopisca pod inšpiráciou Božou.
Jan 5,18 Preto sa Židia ešte väčšmi usilovali zabiť ho, lebo nielenže porušoval sobotu, ale aj Boha nazýval svojím Otcom a robil sa rovným Bohu.
Tu to teda nie sú židia, ktorí by o Ježišovi omylom mohli uvažovať ako o Bohu, tu je to sám evanjelista ktorý píše, že Ježiš sa robil rovným Bohu. Evanjelistovi by sme už taký "omyl" asi prisúdiť nemali....

Poslať 06.01.2019 11:16:16   Re: Ja a Otec sme jedno! Ján 10,30

Obrázok užívateľa

napísal 12097 príspevkov
Citácia:
tu je to sám evanjelista ktorý píše, že Ježiš sa robil rovným Bohu. Evanjelistovi by sme už taký "omyl" asi prisúdiť nemali....
to je presne to jehovisticke zavadzanie a prekrucanie ktore mi tak vadi ze ich neberiem vazne na diskusiu
podobnych pseudoargumentov v ich knihach mas na mraky
bezne krestanske denominacie proste maju iny pohlad na niektore veci ktory sa mi mozno nemusi pacit ale aspon ma nejaku logiku, nejaku myslienku
ale takto hrubo zavadzat a vydavat to za argument dokazu len jehovisti, proste kazdy argument ktory zaposobi na emocie je dobry (herr Goebels nas vzor, ucel svati prostriedky) a podobne su skoleni aj na presviedcanie na uliciach ked zvonia na kazde dvere - nejde o pravdu ale o co najucinnejsiu manipulaciu.

Poslať 06.01.2019 16:13:42   Re: Ja a Otec sme jedno! Ján 10,30

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 324 príspevkov
Chcel by som navrhnúť, aby sme o nich nehovorili ako o "jehovistoch". Možno so mnou nebudete súhlasiť, ale mne toto /po toľkých rokoch osobnej diskusie s nimi a stovkami hodín strávenými na internetových diskusiách/ akosi nejde "do uší". Je to aj preto, že osobne v ich radoch mám stále pár dobrých rokmi overených kamarátov, ktorým sa takéto oslovenie nepáči /a ja ich chcem rešpektovať/, ale je to aj preto, lebo tetragrammaton JHVH je predsa len vyjadrenie Božieho mena a slovo "jehovista" pre podľa mňa proste niečo ako paškvil tohto označenia.

Poslať 06.01.2019 22:41:40   Re: Ja a Otec sme jedno! Ján 10,30

Obrázok užívateľa

napísal 12097 príspevkov
Bill Gates a Jeho Vista

[ Príspevkov: 13 ] 

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť