Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 45 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Autor Správa
Poslať 20.05.2020 23:28:51   Re: škrupulózne svedomie

od 04.03.2020 20:23:23
napísal 28 príspevkov
teta píše:
Citácia:
. tzv. Overthinking. Preto napriklad ked sa pozriem len do ucebnice pri tom jak robim domacu, tak si myslim ze opisujem podvadzam a pacham hriech.
zakázal Vám niekto z učiteľov pozerať do knihy, keď robíš dú? Robením úloh sa zároveň učíš látku. Nevidím v tom problém, ak si ju osvojuješ postupne aj pri vypracovaní domáceho zadania.
Ako nie ze by zakazal. Ale som zvyknuty tak ze ked piseme pisomku tak nesmiem zazerat do ucebnice. A ked robim nejaku domacu, nieco neviem a pozriem sa do ucebnice, napadne ma to ako keby som opisoval. A preto mi to pride ako nieco zle a nepoctive.

Poslať 20.05.2020 23:35:51   Re: škrupulózne svedomie

napísal 28 príspevkov
dominik19 píše:
teta píše:
Citácia:
. tzv. Overthinking. Preto napriklad ked sa pozriem len do ucebnice pri tom jak robim domacu, tak si myslim ze opisujem podvadzam a pacham hriech.
zakázal Vám niekto z učiteľov pozerať do knihy, keď robíš dú? Robením úloh sa zároveň učíš látku. Nevidím v tom problém, ak si ju osvojuješ postupne aj pri vypracovaní domáceho zadania.
Ako nie ze by zakazal. Ale som zvyknuty tak ze ked piseme pisomku tak nesmiem zazerat do ucebnice. A ked robim nejaku domacu, nieco neviem a pozriem sa do ucebnice, napadne ma to ako keby som opisoval. A preto mi to pride ako nieco zle a nepoctive.
A to iste mam aj so spánkom. Som endokrinologicky pacient a spanok je pre mna celkom dolezity. Ale mne vyhovuje skor kratky a kvalitny spanok, ako dlhy a unavny. Preto ostavam v noci hore, hocikedy mozno aj do rana. No na nejakom fore som precital, ze to je hriech. Ze sa nestaram o svoje zdravie. A bum, zacalo ma to vrtat v hlave.
Prepacte, ze to vyznieva ako keby som bol bojko alebo nejaká padavka, ale to svedomie a moje myslienkove pochody sú proste také. A snažím sa to zmeniť.

Poslať 21.05.2020 6:26:51   Re: škrupulózne svedomie

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 19606 príspevkov
Klidek.
To nie je svedomie, to je blbost .... :)

Poslať 21.05.2020 9:12:06   Re: škrupulózne svedomie

od 21.03.2008 10:39:31
napísal 150 príspevkov
Tu by pomohla manuálna práca. Napríklad naučiť sa kosiť kosou, alebo ručná kosačka bez motora. Investícia okolo 100€. Keby ste kosili okolo potoka, alebo okolo kostola, pomaly by vás tieto zbytočné úvahy prešli.

Poslať 21.05.2020 10:18:03   Re: škrupulózne svedomie

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 14732 príspevkov
Citácia:
napadne ma to ako keby som opisoval. A preto mi to pride ako nieco zle a nepoctive.
toto je fakt nutkave myslenie ktore treba jasne a jednoznacne odmietnut presnymi pojmami a argumentami
Citácia:
Ale mne vyhovuje skor kratky a kvalitny spanok, ako dlhy a unavny. Preto ostavam v noci hore, hocikedy mozno aj do rana. No na nejakom fore som precital, ze to je hriech. Ze sa nestaram o svoje zdravie. A bum, zacalo mi to vrtat v hlave.
spravne je starat sa o telo ako potrebuje a nie ako si si precital na nejakom fore (ozaj mozes dat link ze co to bolo za forum?)
je samozrejme na diskusiu co je najlepsie pre Tvoje telo, ja mam skusenost ze najlepsie spim a najrychlejsie zaspim ak mam predtym primeranu fyzicku namahu, takze otazka na teba kolko mas pohybu a telesnej namahy denne?
Kazdy organizmus je iny takze si treba vyskusat rozne sposoby a potom spokojne praktikovat ten ktory je najlepsi pre telo - samozrejme aj sa poradit pretoze clovek sa niekedy moze mylit aj pri vyhodnocovani ...
Citácia:
ostavam v noci hore, hocikedy mozno aj do rana.
mozno trpis nespavostou alebo mas problemy so spankom, co na to lekar? pripadne ako sa citis ty sam?

Poslať 22.05.2020 11:41:46   Re: škrupulózne svedomie

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3964 príspevkov
dominik19 píše:
A to iste mam aj so spánkom. Som endokrinologicky pacient a spanok je pre mna celkom dolezity. Ale mne vyhovuje skor kratky a kvalitny spanok, ako dlhy a unavny. Preto ostavam v noci hore, hocikedy mozno aj do rana. No na nejakom fore som precital, ze to je hriech. Ze sa nestaram o svoje zdravie. A bum, zacalo ma to vrtat v hlave.
Prepacte, ze to vyznieva ako keby som bol bojko alebo nejaká padavka, ale to svedomie a moje myslienkove pochody sú proste také. A snažím sa to zmeniť.
Nestarať sa o svoje zdravie, presnejšie hazardovať so zdravím je určite hriechom, ale... Čo je pre niekoho škodlivé až rizikové je pre iného ak nie priamo prospešné tak určite nezávadné. V žiadnom prípade nemôžeš brať rady okolo zdravia z internetu ako záväzné a spolahlivé. Je to prísne individuálne. Niekto je vegetarián a mäsožravcov považuje za vraha zvierat, niekto bez mäsa neprežije a vegetariánstvo považuje za hazard so zdravím.
Rovnako aj s hriechom nikto na internete ti nevidí do duše a nemôžeš na základe postoja niekoho iného myslieť že hriech máš ty. Je to tvoj vzťah k Bohu a nikto ti nemôže hovoriť čo možeš a čo nie, čo je u teba hriechom a čo nie - okrem tvojho spovedníka, ale aj ten musí poznať teba a všetky okolnosti.

Poslať 22.05.2020 13:10:40   Re: škrupulózne svedomie

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 4296 príspevkov
Určite nejaky objektívny katalóg hriechov platí. Len dôležitý je aj náš postoj a ďalšie okolnosti.

Poslať 22.05.2020 14:07:36   Re: škrupulózne svedomie

Obrázok užívateľa

napísal 14732 príspevkov
Citácia:
Určite nejaky objektívny katalóg hriechov platí.
katalogy sa pokusali spravit uz v stredoveku ale neosvedcilo sa to, Lepsie je poznat zakladne principy ako radi misionar lebo v detailoch zavisi od konkretnej situacie

Poslať 22.05.2020 14:16:48   Re: škrupulózne svedomie

napísal 28 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
napadne ma to ako keby som opisoval. A preto mi to pride ako nieco zle a nepoctive.
toto je fakt nutkave myslenie ktore treba jasne a jednoznacne odmietnut presnymi pojmami a argumentami
Citácia:
Ale mne vyhovuje skor kratky a kvalitny spanok, ako dlhy a unavny. Preto ostavam v noci hore, hocikedy mozno aj do rana. No na nejakom fore som precital, ze to je hriech. Ze sa nestaram o svoje zdravie. A bum, zacalo mi to vrtat v hlave.
spravne je starat sa o telo ako potrebuje a nie ako si si precital na nejakom fore (ozaj mozes dat link ze co to bolo za forum?)
je samozrejme na diskusiu co je najlepsie pre Tvoje telo, ja mam skusenost ze najlepsie spim a najrychlejsie zaspim ak mam predtym primeranu fyzicku namahu, takze otazka na teba kolko mas pohybu a telesnej namahy denne?
Kazdy organizmus je iny takze si treba vyskusat rozne sposoby a potom spokojne praktikovat ten ktory je najlepsi pre telo - samozrejme aj sa poradit pretoze clovek sa niekedy moze mylit aj pri vyhodnocovani ...
Citácia:
ostavam v noci hore, hocikedy mozno aj do rana.
mozno trpis nespavostou alebo mas problemy so spankom, co na to lekar? pripadne ako sa citis ty sam?
Pride mi, ze ked idem spat na prikaz rodicov, tak sa zobudim zbytocne prespaty a unaveny. Dokym sa mi nezatvaraju oci a necitim unavu tak nejdem spat. Ked mam v sebe este energiu a necitim unavu, do spanku sa mi vobec nechce. Popozeram nieco na mobile, a jak pocitim naznak unavy, odlozim mobil, podakujem sa Bohu a idem spat. Mama to ale berie tak ze zbytocne ponocujem a ze si skodim. Drasticke zmeny na svojom zdravi necitim. A duplom mi je trapne z toho ze som si myslel ze ponocovanie je hriech. Mal by som sa na ten internet fakt vykaslat....

Poslať 22.05.2020 14:29:04   Re: škrupulózne svedomie

Obrázok užívateľa

napísal 14732 príspevkov
Citácia:
jak pocitim naznak unavy, odlozim mobil, podakujem sa Bohu a idem spat. Mama to ale berie tak ze zbytocne ponocujem a ze si skodim.
rodicia niekedy zbytocne pindaju a maju reci, riad sa viac vlastnym organizmom (neviem o kolko je to dlhsie oproti tomu ked ta posielaju rodicia)
ale na druhej strane skus viac sportovat a uvidis ze pojdes aj skorsie do postele
a este jedna vec co urychluje zaspavanie, dat si pred spankom dlhu modlitbu ako napriklad cely ruzenec a pod :D ;) a uvidis ako sa ti oci budu same zatvarat :P :lol: ;)
a este jedna vec, pocul si o spankovych cykloch? jeden trva 1 a pol hodiny a dobre je vstavat a chodist spat v sulade s nim
napriklad
vyskusaj kedy sa pravidelne budis bez budika a zistis ze napr o 6:00
4 spankove cykly dozadu je 24:00 plus cas na zaspatie takze do postele treba ist o 23:15 aby si spal aspon 6 hodin
ak mas spat 5 spankovych cyklov tak potrebujes ist spat pred 22:00 aby si zaspal o 22:30 a spal celkove 7,5 hodiny
Ak si dobre pamatam tak najlepsie sa vstava na konci cyklu a najlepsie sa zaspava niekedy v polovici cyklu alebo kusok po zaciatku cyklu (vyskusaj)
proste zapis si kedy sa ti prirodzene vstava a kedy sa ti prirodzene zaspava a tieto casy pripadne posun o 1,5 hodiny zelanym smerom, to ti bude fungovat
kolko potrebujes spanku zistis nielen podla toho ze sa ti nezatvaraju oci ale aj podla schopnosti sustredit sa napriklad na ucenie, pocitu cerstvosti apod
V zasade je lepsie vstavat a ist spat podla slnka (aspon priblizne) lebo potom sa spravne tvori melatonin (spankovy hormon) - preto je v nasich koncinach zname prislovie o skorom vstavani a nie jedno.

Dostatok spanku a dostatok pohybu je rozhodne zdrave a prispieva k vysokej vykonnosti v praci a v skole
Skus si najst optimum ktore je vhodne pre teba
(potreba prilis dlheho spanku - viac ako 10 hodin alebo prilis kratkeho menej ako 6 hodin signalizuje mozne zdravotne problemy- optimum je 8 hodin co je 7,5 cisteho spanku a pol hodka na zaspatie)

---------------
este je otazka ze preco sa ti nedari zaspat
niekedy staci len lezat a spanok pride sam ani nevies ze ako (alebo aj keby si nezapsal tak aspon si odpocinies) .... ale niekedy mozno este prezivas problemy dna a musis nad nimi rozmyslat
a niekedy si si nasiel nejaku zabavu ktoru nevies prerusit (film v TV) a to je asi najvacsi problem, pretoze si narusujes, aby tvoje vlastne telo spravne vnimalo spanok a jeho potrebu

Poslať 22.05.2020 16:33:12   Re: škrupulózne svedomie

napísal 28 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
jak pocitim naznak unavy, odlozim mobil, podakujem sa Bohu a idem spat. Mama to ale berie tak ze zbytocne ponocujem a ze si skodim.
rodicia niekedy zbytocne pindaju a maju reci, riad sa viac vlastnym organizmom (neviem o kolko je to dlhsie oproti tomu ked ta posielaju rodicia)
ale na druhej strane skus viac sportovat a uvidis ze pojdes aj skorsie do postele
a este jedna vec co urychluje zaspavanie, dat si pred spankom dlhu modlitbu ako napriklad cely ruzenec a pod :D ;) a uvidis ako sa ti oci budu same zatvarat :P :lol: ;)
a este jedna vec, pocul si o spankovych cykloch? jeden trva 1 a pol hodiny a dobre je vstavat a chodist spat v sulade s nim
napriklad
vyskusaj kedy sa pravidelne budis bez budika a zistis ze napr o 6:00
4 spankove cykly dozadu je 24:00 plus cas na zaspatie takze do postele treba ist o 23:15 aby si spal aspon 6 hodin
ak mas spat 5 spankovych cyklov tak potrebujes ist spat pred 22:00 aby si zaspal o 22:30 a spal celkove 7,5 hodiny
Ak si dobre pamatam tak najlepsie sa vstava na konci cyklu a najlepsie sa zaspava niekedy v polovici cyklu alebo kusok po zaciatku cyklu (vyskusaj)
proste zapis si kedy sa ti prirodzene vstava a kedy sa ti prirodzene zaspava a tieto casy pripadne posun o 1,5 hodiny zelanym smerom, to ti bude fungovat
kolko potrebujes spanku zistis nielen podla toho ze sa ti nezatvaraju oci ale aj podla schopnosti sustredit sa napriklad na ucenie, pocitu cerstvosti apod
V zasade je lepsie vstavat a ist spat podla slnka (aspon priblizne) lebo potom sa spravne tvori melatonin (spankovy hormon) - preto je v nasich koncinach zname prislovie o skorom vstavani a nie jedno.

Dostatok spanku a dostatok pohybu je rozhodne zdrave a prispieva k vysokej vykonnosti v praci a v skole
Skus si najst optimum ktore je vhodne pre teba
(potreba prilis dlheho spanku - viac ako 10 hodin alebo prilis kratkeho menej ako 6 hodin signalizuje mozne zdravotne problemy- optimum je 8 hodin co je 7,5 cisteho spanku a pol hodka na zaspatie)

---------------
este je otazka ze preco sa ti nedari zaspat
niekedy staci len lezat a spanok pride sam ani nevies ze ako (alebo aj keby si nezapsal tak aspon si odpocinies) .... ale niekedy mozno este prezivas problemy dna a musis nad nimi rozmyslat
a niekedy si si nasiel nejaku zabavu ktoru nevies prerusit (film v TV) a to je asi najvacsi problem, pretoze si narusujes, aby tvoje vlastne telo spravne vnimalo spanok a jeho potrebu
Dakujem za rady!
Vacsinou po tom ked nieco porobim cez den tak idem k pocitacu kde som priblizne do 23tej a potom popozeram nejake topiky na instagrame a pod., ked som pozrel vsetko na insta tak sledujem nejake videa na youtube, co pride a co mi prijde zaujimave.... Spat chodim niekedy skor a niekedy ovela neskor, zalezi na dni... Ale o tych cykloch som pocul, triedna vzdy vravieva ze najlepsie je ist spat medzi 23tou a 1 hodinou rano

Poslať 22.05.2020 20:19:58   Re: škrupulózne svedomie

Obrázok užívateľa

napísal 14732 príspevkov
kedy rano vstavas ?

Poslať 23.05.2020 0:48:47   Re: škrupulózne svedomie

napísal 28 príspevkov
misojogi píše:
kedy rano vstavas ?
Cez prazdniny zvyknem tak okolo 10-11, pocas karanteny niekedy skor, niekedy neskor, zalezi ci mam online hodiny alebo vela domacich uloh.

Poslať 23.05.2020 8:06:10   Re: škrupulózne svedomie

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 19606 príspevkov
dominik19 píše:
misojogi píše:
kedy rano vstavas ?
Cez prazdniny zvyknem tak okolo 10-11, pocas karanteny niekedy skor, niekedy neskor, zalezi ci mam online hodiny alebo vela domacich uloh.
Zaved si sam rezim a vstavaj rano o 7.
Umyt, obliect, najest - a nieco robit.
Kludne aj zabavu, ale prekladat to pomocou doma a ziskavanim tych "vedomosti navyse" (=zabava).
Uvidis, ze po nejakom case budes automaticky zaspavat do 23.
A este sa budes citit aj spokojnejsi.

Poslať 23.05.2020 10:03:56   Re: škrupulózne svedomie

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1853 príspevkov
Citácia:
ja vstavam o 6.30, ked vstanem tak sa trochu rozcvicim sa, potrenujem sipky, potom si dam vanu, naranajkujem sa, dam kavu a zacnem pracovat. A toto robim aj ked mam volno...

[ Príspevkov: 45 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť