Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 540 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36  Ďalší
Autor Správa
Poslať 11.08.2017 22:10:19   Re: co sa nikam inam nehodi

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 18:28:11
napísal 1302 príspevkov
Roman Bača píše:
l1ve_D píše:
Ak sa rýchlosť predmetu (častice) rovná rýchlosti svetla čas pre ňu prestal plynut.
Cas plynie prave preto ze sme v materialnom prostredi. A to je definovane prave vzorcom E=mc2 kde E je energia, m je hmotnost castice a c je konstanta rychlosti svetla [nemenna konstanta] Tu je odvodeny vztah medzi energiou , rychlostou svetla a hmotnostou telesa, ci castice.

Cas zacal plynut okamzite ako sa zacalo rozpinanie vesmiru. Je jedno akou rychlostou sa objejt pohybuje v ramci tohot systemu [vesmir] stale sa mu nameriava cas, je jedno ze ten cas plynie relativne pomalsie alebo rychlejsie vzhladom na urcite body, alebo miesta vesmiru, cas bol odratany vznikom vesmiru, akonahle vznikla hmota, zacal sa odratavat cas .

Kedze hmota je zavisla na energii lebo naopak, pri nulovej hmote je nulova energia. Preto vsetky bluznenia o svete bez hmoty ale len energii su len taraniny. Bez hmoty nie je energia a opacne.

Preto aj vnik hmoty musel byt nadprirodzeny, nie prirodzeny, a teda utvoreny niecim, ci niekym mimo systemu. To ty ale pochopit nevies.

Cas vyplytvany na diskusiu s tebou je tiez cas, bohuzial absolutne strateny.
To povedal Misionár a nie ja. Tak mi prestaň podsúvať výroky iných ľudí... Takže buď si manipulátor alebo si svojou neschopnosťou čítať vlastne zhadzoval Misionára nie mňa. Skôr si myslím, že si nečítal poriadne. Prečítaj si ešte raz celé to čo si akože citoval mňa... To som ja citoval Misionára...

Poslať 12.08.2017 10:37:54   Re: co sa nikam inam nehodi

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 8:17:46
napísal 7621 príspevkov
legionar píše:
Roman, to s tou fyzikou riadne pleties.
Necham sa poucit fyzikom.

Kedze neviem co by som mal pliest. Zo vzorcu jasne plynie ze energia a hmotnost su na seba viazane.

"Einsteinov vzťah je zákon vyjadrujúci vzťah medzi energiou E a hmotnosťou m telesa:
E=m2
kde c je rýchlosť svetla. Einsteinov vzťah má základný význam v modernej fyzike a astrofyzike; dokazuje, že hmotnosť telesa je mierou obsahu jeho energie."
https://sk.wikipedia.org/wiki/Einsteinov_vzťah
Z toho jasne vyplyva : nemas energiu , nemas hmotne teleso, a naopak.
Ale skutocne nemam zaujem tu rozvadzat fyzikalne teorie o vzniku vesmiru, co asi bolo to co si chcel vytknut, pretoze nevidim co ine, a tych nahladov je vela.

Poslať 12.08.2017 10:40:47   Re: co sa nikam inam nehodi

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
l1ve_D píše:
Roman Bača píše:
l1ve_D píše:
Ak sa rýchlosť predmetu (častice) rovná rýchlosti svetla čas pre ňu prestal plynut.
Cas plynie prave preto ze sme v materialnom prostredi. A to je definovane prave vzorcom E=mc2 kde E je energia, m je hmotnost castice a c je konstanta rychlosti svetla [nemenna konstanta] Tu je odvodeny vztah medzi energiou , rychlostou svetla a hmotnostou telesa, ci castice.

Cas zacal plynut okamzite ako sa zacalo rozpinanie vesmiru. Je jedno akou rychlostou sa objejt pohybuje v ramci tohot systemu [vesmir] stale sa mu nameriava cas, je jedno ze ten cas plynie relativne pomalsie alebo rychlejsie vzhladom na urcite body, alebo miesta vesmiru, cas bol odratany vznikom vesmiru, akonahle vznikla hmota, zacal sa odratavat cas .

Kedze hmota je zavisla na energii lebo naopak, pri nulovej hmote je nulova energia. Preto vsetky bluznenia o svete bez hmoty ale len energii su len taraniny. Bez hmoty nie je energia a opacne.

Preto aj vnik hmoty musel byt nadprirodzeny, nie prirodzeny, a teda utvoreny niecim, ci niekym mimo systemu. To ty ale pochopit nevies.

To povedal Misionár a nie ja. Tak mi prestaň podsúvať výroky iných ľudí... Takže buď si manipulátor alebo si svojou neschopnosťou čítať vlastne zhadzoval Misionára nie mňa. Skôr si myslím, že si nečítal poriadne. Prečítaj si ešte raz celé to čo si akože citoval mňa... To som ja citoval Misionára...
Tak pis tak aby to bolo zrozumitelne, som rad ze sme sa dostali k zhode ze cas plynie stale, pokial hmotny svet trva.

Poslať 12.08.2017 11:01:57   Re: co sa nikam inam nehodi

Obrázok užívateľa

napísal 1302 príspevkov
Roman Bača píše:
l1ve_D píše:
Roman Bača píše:
l1ve_D píše:

Tak pis tak aby to bolo zrozumitelne, som rad ze sme sa dostali k zhode ze cas plynie stale, pokial hmotny svet trva.
Ako sorry ale ja nemôžem za to, že nevieš čítať s porozumením kto čo píše. To nie je moja vina ani môj problém. Tam je to pekne citované tak ako to samotný skript phpbb fóra citoval. Takže buď sa sťažuj tvorcom phpbb alebo Misionárovi za jeho výrok. Mimo toho aj tak viem, že si nečítal moje príspevky pozorne a ani si pravdepodobne nepochopil o čom sme sa tam bavili. Ale i tak mi to nedá. Hovorili sme tam o tom, že ja som tvrdil, že čas plynie všade. Mňa tu niektorí členovia fóra presviedčali, že Boh je mimo čas. Tak som im vysvetľoval, že bez času by to tam bolo statické teda ako fotografia. Chápeme sa? Pretože čas hovorí o zmene. Ak nie je čas nie je zmena prostredia. ;)

Poslať 12.08.2017 12:20:04   Re: co sa nikam inam nehodi

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
l1ve_D píše:
Roman Bača píše:
l1ve_D píše:
Poprosím zakladateľa spolku abstinujúcich ateistov (teda Romana Baču) aby mi dal prečítať stanovy svojho spolku. Lebo nejak som sa ja aj Legionár stali jeho členmi tak by som rád vedel aké pravidlá tam platia. :lol: Ozaj Roman prečo si zakladal spolok ateistov? 8)
Sa smejes na vlastnej hluposti?
To je pravidlom toho spolku? Teda vedieť si robiť srandu aj sám zo seba? S tým problém nemám. 8)
v kontexte je jasne ze ide o abstinenciu od Boha , to len ty si vytrhol dve vety z kontextu a urobil svoj vyvod.

To je manipulacia, ale to uz ti ktori radi vytrhuju vety z kontextu a manipuluju s nimi uz tak robia... To iste sa tyka aj tvojich manipulacii s pismom, presne ako bludari, vyberu vetu ci dve slova z konceptu suvetia a zmenia vyznam.

Takze abstinujuci ateisti, boha odmietaju. abstinujuci na Bohu. ved samotny vyraz atheist je v preklade BEZ BOHA...

Isto ze tvoje dve vety vytrhnute z kontextu uz maju svoj iny vyznam, ved presne o tom je manipulovanie so slovickami....

Aj Frantisek povedal ze MOSLIMOVIA HOVORIA ze ich islam je nabozenstvom mieru, a lala, novinari uz pisu, FRANTISEK POVEDAL ze islam je nabozenstvo mieru. Ake podobne a ake nepravdive....

Kasli na to, prosim.

Poslať 12.08.2017 13:29:39   Re: co sa nikam inam nehodi

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 17972 príspevkov
Roman:
S tou energiou je to zlozitejsie. Obecne sa odvadza vzdy z lagranzianu daneho systemu.
Ale podstatne je, ze nebyt narusenia jednej symetrie, tak tu vsade poletuju iba fotony a nie je ziadna latka!
E=mc2 vyjadruje iba velkost energie ekvivalentnej kludovej hmotnosti daneho telesa.

Poslať 16.08.2017 19:39:11   Re: co sa nikam inam nehodi

Obrázok užívateľa

napísal 1302 príspevkov
https://ifenomen.cz/veda/budoucnost-lidstva-co-zmeni-svet

Poslať 16.08.2017 23:48:00   Re: co sa nikam inam nehodi

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 10923 príspevkov
Citácia:
Mňa tu niektorí členovia fóra presviedčali, že Boh je mimo čas. Tak som im vysvetľoval, že bez času by to tam bolo statické teda ako fotografia. Chápeme sa? Pretože čas hovorí o zmene. Ak nie je čas nie je zmena prostredia.
asi by som nepovedal ze ziaden cas, ale skor nad-cas, nieco ine, nieco viac ako cas, niekto to popisuje ako vsetko cas zhusteny do jedneho bodu ...
v kazdom pripade nieco ine ako nas klasicky cas a klasicke chapanie casu a zmeny

Poslať 17.08.2017 0:59:01   Re: co sa nikam inam nehodi

Obrázok užívateľa

napísal 1302 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Mňa tu niektorí členovia fóra presviedčali, že Boh je mimo čas. Tak som im vysvetľoval, že bez času by to tam bolo statické teda ako fotografia. Chápeme sa? Pretože čas hovorí o zmene. Ak nie je čas nie je zmena prostredia.
asi by som nepovedal ze ziaden cas, ale skor nad-cas, nieco ine, nieco viac ako cas, niekto to popisuje ako vsetko cas zhusteny do jedneho bodu ...
v kazdom pripade nieco ine ako nas klasicky cas a klasicke chapanie casu a zmeny
To čo ale vravíš ty nijak neodporuje času. Lebo bez časie resp mimo čas znamená, že zmena v okolitom prostredí sa rovná nule. Teda fotografia. To čo opisuješ teraz je prežívanie súčasne všetkého času naraz resp všetkých zmien. To nie je bezčasie. To je niečo také akoby mal niekto nekonečno filmov pustených a dokázal by ich súčasne sledovať. To je dosť podstatný rozdiel oproti tomu o čom sme sa predtým rozprávali. Preto som už pár krát písal, že treba si premyslieť čo človek vraví aby si si uvedomoval čo tvoje slová znamenajú.

Poslať 17.08.2017 12:04:23   Re: co sa nikam inam nehodi

Obrázok užívateľa

napísal 10923 príspevkov
Citácia:
To čo opisuješ teraz je prežívanie súčasne všetkého času naraz resp všetkých zmien. To nie je bezčasie. To je niečo také akoby mal niekto nekonečno filmov pustených a dokázal by ich súčasne sledovať. To je dosť podstatný rozdiel oproti tomu o čom sme sa predtým rozprávali. Preto som už pár krát písal, že treba si premyslieť čo človek vraví aby si si uvedomoval čo tvoje slová znamenajú.
vidim ze chapes co som chcel povedat
hmmm, priznavam, niekedy nie je lahke najst tie spravne slova na zrozumitelne vyjadrenie myslienky :oops:

Poslať 09.09.2017 14:15:51   Re: co sa nikam inam nehodi

Obrázok užívateľa

napísal 1302 príspevkov
v USA ukradli dôležité osobné údaje hackeri skoro polovici obyvateľov(oplatí sa prečítať si):
https://www.zive.sk/clanok/127467/hackeri-ukradli-mimoriadne-citlive-udaje-o-44-percentach-obyvatelov-usa/
Takéto riziká sa iba znásobia keď bude všetko hradené bezhotovostne. Lebo hotovosť chcú za nejaký čas globálne zrušiť.

Poslať 09.09.2017 22:58:40   Re: co sa nikam inam nehodi

Obrázok užívateľa

napísal 10923 príspevkov
o case v duchovnom svete je tu clanok o situacii po smrti plus diskusia
https://blog.postoj.sk/26658/nesmrtelnost-duse-vs-zmrtvychvstanie

Citácia:
Juraj Macko • pred 2 dňami

Len doplním 3 dôležité veci:
1. otázku duše a tela vyriešila filozofia a prebrala teológia (napr. Tomáš Akvinský) a v nej sa jasne hovorí, že telo a duša tvoria jeden celok, že nejde oddeliť jedno od druhého. Predstavu, že duša a telo sú 2 rozličné "kusy" niečoho popisuje filozof Bocheňski ako poveru vo svojom slovníku filozofických povier (tusím pod pojmom reizmus, ale nie som si istý). Predtava, že tu poletuje len naša duša je jednoducho zlá. V kréde máme jasne napísané "Verím vo vzkriesenie tela".

2. otázka času je trošku zložitejšia vec. V našom svete hmota v čase a priestore úzko súvisia a náš čas sa nemusí zhodovať s časom z iného sveta (moje kráľovstvo nie je z tohto sveta). Že sa jedná o iný svet vieme aj vďaka tomu, že Ježišove telo po zmŕtvychvstaní bolo už iné ako predtým. Nebolo to už telo z našej hmoty, ale práve z hmoty toho iného sveta (oslávené telo) kam potom aj zmizol (vystúpil na nebesia).

Keď teda vezmeme problematiku, či budeme žiť bezprostredne po smrti, alebo budeme čakať dlhý čas až na koniec sveta a súd, treba si uvedomiť, že sa bavíme o dvoch rôznych svetoch (hmotách, priestoroch a hlavne časoch).

Nevieme ako plynie čas v tom inom svete (dokonca ani nevieme, či tam niečo ako náš pojem času existuje), takže podľa mňa nemá dosť dobrý hovoriť o tom výlučne z nášho časového pohľadu. Neviem ako to je, ale podľa mňa je tá otázka, či budeme SEKUNDU po smrti živí, alebo až 1000 ROKOV po smrti živí, je irelevantná, lebo po smrti už nemusí pre nás plynúť tento čas, ale úplne iný.

Je to niečo podobné ako otázka "čo bolo PRED veľkým treskom". Táto otázka nemá zmysel, lebo veľkým treskom čas vznikol a pýtať sa čo bolo PRED je časová otázka. Z rovnakého dôvodu nedáva zmysel otázka, čo bude PO konci sveta. keď koncom sveta končí tento náš fyzikálny čas. Je to niečo podobné ako filozofická debata, či môže existovať slobodná vôľa a zároveň Boh vie všetko, teda vie aj to čo urobím zajtra a tým pádom už nie som slobodný, lebo je to dané.

Znova, keď to berieme v našom čase tak áno, ale Boh ako stvoriteľ sveta (hmoty, času a priestoru), nemôže podliehať nášmu času a preto je dosť dobre možné, že budúcnosť vníma úplne rovnako ako prítomnosť (proste je nad časom, nezávislý od času).

Z tohoto pohľadu si dve tézy (dnes v raji a o 1000 rokov vzkriesený) vôbec nemusia odporovať. Pojmy ako DNES a o 1000 rokov) vnímam v tomto prípade ako obrazy (anlógie) ktoré majú len pripodobniť to, ako to celé bude vyzerať.

Keď ste čítal Narniu, Lewis to vystihol výborne, ako je to s tým plynutím času v rôznych svetoch. Toto všetko čo Vám píšem nepatrí do náuky cirkvi a môžem sa mýliť a niekto nemusí tento koncept času prijať. Ale mne to aspoň dáva takáto predstava zmysel a kto má trošku poňatia o modernej fyzike, tiež mu to môže dávať zmysel. Komu to zmysel nedáva, nech sa na takýto koncept vykašle.

3. Veríme v spoločenstvo svätých, ktorí za nás odorujú, takže nemôžu vstať z mŕtvych až "na konci sveta", lebo za nás orodujú "UŽ TERAZ", ako v to veríme. Na ich príhovor sa stali zázraky (tak sa potvrdzuje svätosť). Znova to súvisí s časom našim a tým možno druhým, iným ako náš.
Citácia:
veď to je v poriadku, že my žijeme v čase, v našom čase. ja len hovorím, že náš čas nemusí súvisieť s iným časom, že iný čas môže prebiehať ináč ako náš. Náš čas spomíname preto, lebo iný nepoznáme (a nepoznali ho ani Ježišovi poslucháči, myšlienka, že čas by mohol aj nebyť je pomerne nová a prispela k tomu fyzika). Keď hovoríte, že zosnulí budú vzkriesený na konci časov, čo tým presne myslíte? Na konci nášho času? A čo bude potom, keď náš čas skončí? Buď nebude už nič a tým pádom ani večný život, alebo bude nejaký iný čas o ktorom hovorím a ktorý nemôžeme vzťahovať na ten náš. To znamená, že keď nie sú vzkriesený v našom čase, to neznamená, že nie sú vzkriesený v inom čase, ktorý s našim nesúvisí. A či sú vzkriesený UŽ TERAZ ALEBO AŽ NESKOR (v našom čase) je pre iný čas irelevantné. A dokonca ani nemôžeme povedať, že to JE NARAZ, lebo pojem NARAZ znamená v tom istom okamiu toho istého času ale my máme dva rôzne časy. Tie časové osi sú proste iné a nemôžeme ich pliesť dokopy. Keď náš čas označím ako T a iný čas ako Q, tak v čase T1 bolo niečo v minulosti, prítomnosť je T2 a budúcnost T3 a vieme si dať nerovnosť T1 < T2 < T3. Môžeme povedať, že vzkriesenie bude niekedy v T3 alebo môžeme povedať, že bude v Q3. Ale Q3 nemôžeme nijako dať do (ne)rovnosti s T1,T2 alebo T3, lebo Q3 je s nimi neporovnatelné (dá sa to popísať aj matematicky reláciou usporiadania, v tomto prípade medzi T a Q vzájomne nie je nijaká relácia). Viac k tomu nemám čo dodať, možno len tolko, aby ste pri každom výroku, kde použijete niečo časové (naraz, pred, po) si boli vedomý o akom čase hovoríte a neplietol dva rôzne časy v jednej vete s časovou predložkou či príslovkou.

Poslať 10.09.2017 9:29:17   Re: co sa nikam inam nehodi

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 17972 príspevkov
Uz 1. veta to zabila. :)
"Otázku duše a tela vyriešila filozofia a prebrala teológia (napr. Tomáš Akvinský) a v nej sa jasne hovorí, že telo a duša tvoria jeden celok, že nejde oddeliť jedno od druhého."

Co takeho mohla vyriesit filozofia ??? :lol:

Poslať 10.09.2017 9:43:14   Re: co sa nikam inam nehodi

Obrázok užívateľa

napísal 10923 príspevkov
Citácia:
Co takeho mohla vyriesit filozofia ???
vidi ze podcenujes vsetko co nie su prirodne vedy ....
ale nepravom ... (!)

Poslať 10.09.2017 12:53:27   Re: co sa nikam inam nehodi

Obrázok užívateľa

napísal 1302 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Co takeho mohla vyriesit filozofia ???
vidi ze podcenujes vsetko co nie su prirodne vedy ....
ale nepravom ... (!)
Legionár má pravdu. To skôr ty nevidíš na čo slúži filozofia a na čo veda. Filozofia má skúšať vysvetliť svet nápadmi. Kdežto veda tieto nápady preveruje či majú reálny základ alebo nie. Skutočný filozof nekončí len pri rozumkovaní do vetra ale overuje svoje hypotézy či sú pravdivé alebo nie na základe experimentov. Teda sa stáva vedcom.

[ Príspevkov: 540 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36  Ďalší

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť