Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 56 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 03.08.2021 0:21:19   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

od 12.05.2004 9:44:48
napísal 3605 príspevkov
teta píše:
Zistila som, že v latinčine na svätej omši rozumiem lepšie ako v rodnom jazyku.
Niežeby som ovládala tento cudzí jazyk. Ale zaužívané latinské texty lepšie chápem a vnímam ich obsah, ako keď sa vyjadrí v mojom rodnom jazyku.
:potlesk: :palec: presne

Poslať 03.08.2021 8:49:18   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 18781 príspevkov
Citácia:
v latinčine by im málo veriacich rozumelo. No v skutočnosti o to až tak veľmi nejde, lebo sú to modlitby prednášané Bohu a nie ľuďom. Stále platí (odobrené pápežmi), že veriaci sa počas bohoslužby obety môžu modliť ruženec, najlepšie bolestný a budú mať nielen platnú účasť.
ja to vnimam zasa tak ze ked rozumiem textu tak sa viac mozem zapojit do sv omse
naopak mna ucili ze modlit sa ruzenec prave pocas sv omse je mylne pretoze clovek sa byt duchom pritomny a zapojit sa do liturgie
ruzenec sa treba modlit ale nie pocas sv omse
-
pre porovnanie odporucam ist parkrat na GKC liturgiu a pocuvat tie nadherne texty a spevy
mnohi o nej hovoria ze je to kusok neba na zemi .....

Poslať 03.08.2021 20:24:06   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 4840 príspevkov
Citácia:
. Pokiaľ ide o proroctvo Daniela o ustavičnej obeti, myslím, že to bude pre liturgické zmeny,
A možno kvôli epidemii sa zavrú chrámy?! Ale nemyslím si, že zanikne ustavičnã obeta kvôli tomu. Bude to
možno niečo na obraz starého zákona za čias Antiocha a Machabejcov. Vtedy bol trest smrti za to, že mal niekto ukrytu knihu zákona. Aj za Stalina sa strieľalo za účasť na bohoslužbe. S tým, že posledných čias bude dokonalá kontrola nepriateľom. Ale sú to len domnienky.

Citácia:
. naopak mna ucili ze modlit sa ruzenec prave pocas sv omse je mylne pretoze clovek sa byt duchom pritomny a zapojit sa do liturgie
ruzenec sa treba modlit ale nie pocas sv omse
-
pre porovnanie odporucam ist parkrat na GKC liturgiu a pocuvat tie nadherne texty a spevy
mnohi o nej hovoria ze je to kusok neba na zemi
Súhlasím s misojogim ohľadom svätého ruženca. Liturgia je pripojená k nebeskej oslave a liturgii cez svätých a anjelov v nebi.

Poslať 04.08.2021 8:51:18   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

napísal 18781 príspevkov
Liturgia je zakladna modlitba cirkvi

Poslať 06.08.2021 22:57:38   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

napísal 3605 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Pokiaľ ide o proroctvo Daniela o ustavičnej obeti, myslím, že to bude pre liturgické zmeny,
A možno kvôli epidemii sa zavrú chrámy?! Ale nemyslím si, že zanikne ustavičnã obeta kvôli tomu. Bude to možno niečo na obraz starého zákona za čias Antiocha a Machabejcov. Vtedy bol trest smrti za to, že mal niekto ukrytu knihu zákona. Aj za Stalina sa strieľalo za účasť na bohoslužbe. S tým, že posledných čias bude dokonalá kontrola nepriateľom. Ale sú to len domnienky.
Toto mi nesedí, lebo ani keď by bola kontrola, celosvetovo sa to ustrážiť nedá. Vždy sa môže nájsť kňaz, alebo aj viacero, ktorí budú tajne slúžiť a nikto to nezistí.
Lenže v prípade, že sa zmení liturgia, že sa zmenia slová (a takú právomoc už biskupské konferencie dostali, tuším v 2016), tak napríklad v takom Nemecku je dosť dobre možné, že sa kánon zmení tak, že k premeneniu nebude dochádzať (podobne ako u protestantov). A tí, ktorí to budú vo falošnej poslušnosti nasledovať (poslušnosť musí byť odobrená rozumom poslúchajúceho, nesmie ísť proti rozumu a ani svedomiu, na toto sa dnes zabúda a ešte na to, že každý katolík je povinný sa vzdelávať vo veciach viery).
Takže zhrniem, jedna konferencia s tým začne a potom to pôjde ako lavína. Ja predpokladám, že to bude všetko "v dobrej viere".
Myslím, že to dokonca zájde tak ďaleko, že samotní veriaci budú kňazov udávať, ak nebudú "slúžené" "omše" podľa posledných nariadení. Veď to vidíme už teraz pri problémoch s prijímaním na ruku či do úst.

misojogi píše:
naopak mna ucili ze modlit sa ruzenec prave pocas sv omse je mylne pretoze clovek sa byt duchom pritomny a zapojit sa do liturgie ruzenec sa treba modlit ale nie pocas sv omse
Nuž, zle ťa učili chlapče, zle. Pravdou je, že to je len interpretácia II.VK ale skôr asi len svojvoľná (nie tým, kto ťa to učil, aj mňa tak skúšali učiť, ale ...) a magistériom nikdy nedeklarovaná. Naopak, odporúča sa počas premenenia uvažovať a rozjímať nad umučením Pána a to sa pri ruženci robí naozaj dobre, hlavne bolestnom. Schválenie modlitby bolestného ruženca počas bohoslužby obety je platné stále. Pre dnešok sa to dá aplikovať tak, že ak som v zahraničí a liturgickým textom vôbec nerozumiem, nemusím sa snažiť napasovať tam naše zvolania, môžem sa pokojne sústrediť na umučenie Pána napríklad aj ružencom a mám platnú účasť a ešte aj s hojnosťou milostí.
misojogi píše:
mnohi o nej hovoria ze je to kusok neba na zemi
Možno niekedy a možno sa tam dostanem až vtedy, keď už katolícke omše budú "omše".

teta píše:
Súhlasím s misojogim ohľadom svätého ruženca. Liturgia je pripojená k nebeskej oslave a liturgii cez svätých a anjelov v nebi.
To všetko o liturgii sedí, ale s tým ružencom to potom znamená, že takmer 2000 rokov to Cirkev robila zle a až teraz je to konečne dobre?

Alebo inak - prečo sa to asi volá "bohoslužba"? Nebude to tým, že tam sa slúži Bohu a teda ľudia (veriaci) tam nie sú najdôležitejší (možnosť získať milosti nateraz nechajme bokom)? Načo bude milión veriacich, keď tam nebude kňaz? A potrebuje kňaz k sv. omši veriacich? A čo je podstatou sv. omše? Nie je to Kristova obeta za ľudstvo prinášaná Otcovi? Nie sme vtedy tak čisto náhodou na Kalvárii? Prečo sv. páter Pio slúžieval sv. omšu aj 3 hodiny? Neuniká nám tu niečo? :)
Ja tomu fenoménu, čo teraz zažívame hovorím "fenomén varenej žaby". A to, čo sa deje napríklad okolo očkovania, je zase pokus o klasické "rozdeľuj a panuj". Čakám, kedy príde "chlieb a hry" pre "vyvolených".

Poslať 07.08.2021 12:17:23   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

napísal 18781 príspevkov
Citácia:
Pravdou je, že to je len interpretácia II.VK ale skôr asi len svojvoľná (nie tým, kto ťa to učil, aj mňa tak skúšali učiť, ale ...) a magistériom nikdy nedeklarovaná. Naopak, odporúča sa počas premenenia uvažovať a rozjímať nad umučením Pána a to sa pri ruženci robí naozaj dobre, hlavne bolestnom. Schválenie modlitby bolestného ruženca počas bohoslužby obety je platné stále. Pre dnešok sa to dá aplikovať tak, že ak som v zahraničí a liturgickým textom vôbec nerozumiem, nemusím sa snažiť napasovať tam naše zvolania, môžem sa pokojne sústrediť na umučenie Pána napríklad aj ružencom a mám platnú účasť a ešte aj s hojnosťou milostí.
v zahranici s Tebou suhlasim
ale modlit sa cely bolestny ruzenec pocas premenenia je prilis malo casu - ja si akurat pomyslim nejaku myslienku suvisiacu s umucenim.
Ale ked mame slovensky text liturgie tak je dobre ho vnimat a chapat tie slova - pripadne ich pred sv omsou premeditovat
mimochodom 4 kanon je rovnaky ako TOM

Poslať 09.08.2021 16:47:44   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

napísal 3605 príspevkov
misojogi píše:
ale modlit sa cely bolestny ruzenec pocas premenenia je prilis malo casu
Nie je smutné, že Ježiš trpel 3 hodiny na kríži a nám je pár minút dlho? (neber osobne, narážam na problémy pátra Pia pri slávení SO).
misojogi píše:
- ja si akurat pomyslim nejaku myslienku suvisiacu s umucenim.
Ale ked mame slovensky text liturgie tak je dobre ho vnimat a chapat tie slova - pripadne ich pred sv omsou premeditovat
Ťažko sa medituje, keď niekto stále pri mne rozpráva, v tomto to kedysi malo čosi do seba. Dnes sa z liturgie a z osobného života ľudí veľmi vytráca ticho. Bojíme sa ticha? Bojíme sa Toho, Kto v tichu zvykne hovoriť?
misojogi píše:
mimochodom 4 kanon je rovnaky ako TOM
Ak si dobre pamätám, tak Rímsky Kánon sa volá Prvá eucharistická modlitba a nie je úplne rovnaká ako v TOM. Je tam aj dosť veľa iných zmien. Ale o to nejde v mojom postrehu. Latina by zjednotila všetky národy pri oslavovaní nášho Boha, lebo by tej časti SO rozumel ktokoľvek a kdekoľvek.

Poslať 09.08.2021 22:39:22   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

napísal 18781 príspevkov
Citácia:
Dnes sa z liturgie a z osobného života ľudí veľmi vytráca ticho. Bojíme sa ticha? Bojíme sa Toho, Kto v tichu zvykne hovoriť?
suhlasim, preto je dobre chodit na adoracie a dodrziavat v kostole silencium
Citácia:
Rímsky Kánon sa volá Prvá eucharistická modlitba a nie je úplne rovnaká ako v TOM.
nedavno som si to pozera a porovnaval
chyba stupnovita modlitba na zaciatku a Ofertorium
ostatne rozdiely su len drbnosti (je viem ze tradicionalisti budu pindat kvoli kazdemu slovicku, ale budme normalni)

Poslať 09.08.2021 22:42:08   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

napísal 18781 príspevkov
Citácia:
Ťažko sa medituje, keď niekto stále pri mne rozpráva, v tomto to kedysi malo čosi do seba.
nauc sa sv omsu prezivat inak
aj NOM sa da velmi hlboko prezit, to viem z vlastnej skusenosti
na kurzoch sme mali 4 hodinove omse ktore ako keby trvali len 10 minut este sa nam zdali kratke

Poslať 10.08.2021 19:01:37   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

napísal 3605 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Ťažko sa medituje, keď niekto stále pri mne rozpráva, v tomto to kedysi malo čosi do seba.
nauc sa sv omsu prezivat inak
aj NOM sa da velmi hlboko prezit, to viem z vlastnej skusenosti
na kurzoch sme mali 4 hodinove omse ktore ako keby trvali len 10 minut este sa nam zdali kratke
Tu nejde o mňa, ja som písal všeobecne. Bežní veriaci nie sú trénovaní na sústredenie sa na meditáciu pri rušnej diaľnici a podobne. Ide o to, že TOM vytvára určitú atmosféru a NOM zase inú. Jedno aj druhé patrí k pokladom Cirkvi a v tom je tá krása, aj Grécko-katolícka liturgia patrí k bohatstvu Cirkvi a umožňuje ľuďom prežívať svoju vieru. Vyliať s vaničky dieťa aj s vodou podľa mňa nebol dobrý krok, hlavne keď to na niektorých NOM omšiach vyzerá ako keby bola vanička už dávno prázdna.

Na druhej strane, toto nariadenie zapadá do fatimského proroctva viac, než by som chcel, samozrejme s delegovaním istých právomocí v tejto oblasti na konferencie biskupov v roku 2016.

Poslať 11.08.2021 20:14:58   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 4840 príspevkov
Nemôžeme sa vrátiť do minulosti, ale iba sa odpichnuť od súčasnosti. Od liturgii, ktorá platí teraz. Bohoslužba má osožiť ľuďom, aj keď oslavuje Boha, tým že nás k nemu približuje, premieňa v neho. Na to má byť liturgia stavaná. To je môj názor. Nemozno vytvoriť inú Cirkev, iba ďakovať za tú ktorá Ti dáva Krista a tu budovať v jednote v tom čo je lepšie, vždy však v jednote s nástupcami apoštolov. Teda bavme sa navrhujem o tom, ako by mohla vyzerať naša terajšia liturgia od zajtra.

Poslať 16.08.2021 13:28:23   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

napísal 3605 príspevkov
teta píše:
Nemôžeme sa vrátiť do minulosti, ale iba sa odpichnuť od súčasnosti. Od liturgii, ktorá platí teraz. Bohoslužba má osožiť ľuďom, aj keď oslavuje Boha, tým že nás k nemu približuje, premieňa v neho. Na to má byť liturgia stavaná. To je môj názor. Nemozno vytvoriť inú Cirkev, iba ďakovať za tú ktorá Ti dáva Krista a tu budovať v jednote v tom čo je lepšie, vždy však v jednote s nástupcami apoštolov. Teda bavme sa navrhujem o tom, ako by mohla vyzerať naša terajšia liturgia od zajtra.
Obávam sa, že som síce pyšný, ale netrúfam si púšťať sa do takejto debaty. Neprináleží mi akýmkoľvek spôsobom sa k tomu vyjadrovať. Napísal som, čo by sa mne osobne páčilo, pozdávalo, no ako úplný diletant v liturgickej tématike (a hlavne bez akejkoľvek autority), rešpektujem a prijímam, čo Cirkev v tejto veci stanovila.
(Mimochodom, zmena liturgie v zmysle slávenia sv. omše sa nikde v koncilových dokumentoch nenachádza, aspoň ja som nenašiel, môže mi niekto dať odkaz, ak našiel? Ak bol koncil pastoračný, mohol predefinovať liturgiu? A prečo to neurobil v žiadnom svojom dokumente? Všetci sa odvolávajú na koncilového ducha až z toho občas dostávam strach. ;) )

A žiadne "ale", alebo "na druhej strane" tu nebude :). Liturgia je niečo siahajúce do večnosti, takže my sa vraciame do minulosti a zároveň prežívame budúcnosť. Liturgia platí stále. Bohoslužba je podľa mňa preto "Bohoslužba", že sa ňou slúži Bohu. Akože Ježišova obeta na kríži by nám nič nepriniesla, keby tam neboli žiadny ľudia? Alebo keby tomu vtedy nerozumeli? A rozumeli tomu vtedy napríklad apoštoli?
Dokedy budeme skúšať ťahať Boha z neba za nohy?

Poslať 16.08.2021 13:40:54   Re: Úprava liturgickej reformy

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 22042 príspevkov
Mx píše:
Všetci sa odvolávajú na koncilového ducha až z toho občas dostávam strach. ;) )
Coze ? Duch svaty nedodal ziadne "dokumenty" ? :roll:
Na Koho ineho sa asi tak mozu "odvolavat" ? :D
Mx píše:
Az kym sa nam NEUKAZE a seriozne nepovie, ako to je. :lol:

BTW:
Uz to, ze hovoris o "tahani Boha za nohy" a ze "Cirkev stanovila raz to a potom zase ono" nasvedcuje, ze je to vsetko DIELO LUDI - ziadneho Boha.
A zarucene to "nesiaha do vecnosti", ako to samotne dejiny Cirkvi uz x-krat dokazali ... ;) :D

Poslať 16.08.2021 14:26:55   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

napísal 3605 príspevkov
legionar píše:
Mx píše:
Všetci sa odvolávajú na koncilového ducha až z toho občas dostávam strach. ;) )
Coze ? Duch svaty nedodal ziadne "dokumenty" ? :roll:
Ako vždy...
legionar píše:
Na Koho ineho sa asi tak mozu "odvolavat" ? :D
Tak, tak,...
legionar píše:
Mx píše:
Az kym sa nam NEUKAZE a seriozne nepovie, ako to je. :lol:
Veď sa dočkáš, stačí ostať na svojom a byť trpezlivý, každý sa dočká.

legionar píše:
BTW:
Uz to, ze hovoris o "tahani Boha za nohy" a ze "Cirkev stanovila raz to a potom zase ono" nasvedcuje, ze je to vsetko DIELO LUDI - ziadneho Boha.
A zarucene to "nesiaha do vecnosti", ako to samotne dejiny Cirkvi uz x-krat dokazali ... ;) :D
Poznám zopár ľudí, ktorí vedia lepšie ako ja, čo som chcel povedať a čo moje slová znamenajú. Žiaľ som pochopil, že s takými je diskusia nemožná. Tak vďaka za potvrdenie.

Poslať 16.08.2021 23:48:57   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

napísal 18781 príspevkov
Citácia:
Ide o to, že TOM vytvára určitú atmosféru a NOM zase inú. Jedno aj druhé patrí k pokladom Cirkvi a v tom je tá krása, aj Grécko-katolícka liturgia patrí k bohatstvu Cirkvi a umožňuje ľuďom prežívať svoju vieru. V
suhlas

[ Príspevkov: 56 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť