Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 56 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4
Autor Správa
Poslať 18.08.2021 0:00:13   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 4840 príspevkov
Citácia:
. Napísal som, čo by sa mne osobne páčilo, pozdávalo, no ako úplný diletant v liturgickej tématike (a hlavne bez akejkoľvek autority), rešpektujem a prijímam, čo Cirkev v tejto veci stanovila.
V podstate súhlasím. Btw. aj o svätej Terézii Benedikt som kdesi čítala, že sa angažovala v liturgické reforme. Preto som Ti navrhla uvažovať radšej o budúcnosti, aj keď mi to tiež moc nesedí.

Citácia:
.

teta píše:
Nemôžeme sa vrátiť do minulosti, ale iba sa odpichnuť od súčasnosti. Od liturgii, ktorá platí teraz. Bohoslužba má osožiť ľuďom, aj keď oslavuje Boha, tým že nás k nemu približuje, premieňa v neho. Na to má byť liturgia stavaná. To je môj názor. Nemozno vytvoriť inú Cirkev, iba ďakovať za tú ktorá Ti dáva Krista a tu budovať v jednote v tom čo je lepšie, vždy však v jednote s nástupcami apoštolov. Teda bavme sa navrhujem o tom, ako by mohla vyzerať naša terajšia liturgia od zajtra.
Obávam sa, že som síce pyšný, ale netrúfam si púšťať sa do takejto debaty. Neprináleží mi akýmkoľvek spôsobom sa k tomu vyjadrovať. Napísal som, čo by sa mne osobne páčilo, pozdávalo, no ako úplný diletant v liturgickej tématike (a hlavne bez akejkoľvek autority), rešpektujem a prijímam, čo Cirkev v tejto veci stanovila.
(Mimochodom, zmena liturgie v zmysle slávenia sv. omše sa nikde v koncilových dokumentoch nenachádza, aspoň ja som nenašiel, môže mi niekto dať odkaz, ak našiel? Ak bol koncil pastoračný, mohol predefinovať liturgiu? A prečo to neurobil v žiadnom svojom dokumente? Všetci sa odvolávajú na koncilového ducha až z toho občas dostávam strach.
Tu píšeš už naopak. Teda ohľadom prijímania autority.

Btw. rozmýšľam o skončení ustavičnej obety. To by bolo možné, ak na zemeguli nebude jediný kňaz. Žeby všetkých vyvraždili? Však možno nejakej masakre kresťanov sa nevyhneme.

Poslať 19.08.2021 21:18:58   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

od 12.05.2004 9:44:48
napísal 3605 príspevkov
teta píše:
Tu píšeš už naopak. Teda ohľadom prijímania autority.
Nie opak, poslúchať autoritu je treba, ale Boha treba poslúchať viac ako ľudí, takže keď autorita ide proti môjmu svedomiu, nemôžem poslúchnuť. A ďalšia vec, aj keď poslúcham, neznamená, že nemôžem mať pochybnosti o tom, kam ma autorita vedie. Ak sa pochybnosti zmenia na istotu, už nebudem môcť poslúchať, alebo naopak, budem poslúchať s radosťou, že je to v plnej zhode s mojím svedomím. No kým mám v niektorých veciach pochybnosti, tak v tých veciach poslúcham a hľadám pravdu.

teta píše:
Btw. rozmýšľam o skončení ustavičnej obety. To by bolo možné, ak na zemeguli nebude jediný kňaz. Žeby všetkých vyvraždili? Však možno nejakej masakre kresťanov sa nevyhneme.
1. píše sa, že takmer prestane ustavičná obeta, ak si dobre spomínam.
Z proroctiev, ktoré sú dostupné, to vyzerá tak, že príde k ďalšej liturgickej reforme (prvé kroky, pred ktorými Panna Mária varovala sa už udiali, čakám kedy prídu tie ďalšie). Liturgická reforma po II.VK tomu otvorila cestu. Nie ani tak preto, že by sa liturgia nemohla zmeniť, ale preto, že je v Cirkvi veľmi silné liberálne krídlo (slobodumurárske semeno bolo zasiate ešte v 19. storočí) a ťahá Cirkev tam, kde ju Boh mať nechce.
Ťažko povedať, ale mám pocit, že pravoverných kňazov a biskupov ostane veľmi málo, všetci budú slúžiť nové liturgie, aby sa zapáčili ľuďom alebo neviem čo, ale zmenená liturgia prestane spôsobovať transubstanciáciu, podobne ako u protestantov.
Už teraz vidíme, že kňazi v podstate zo strachu (pred čímkoľvek) akceptujú zneuctenie Eucharistie a myslím, že to pôjde ešte ďalej.
Už teraz sme mohli vidieť, ako samotní veriaci udávali svojich bratov a sestry vo viere a kňazov, len preto, že v kostole bolo na sv. omši napríklad 7 ľudí (ale všetci boli jedna rodina z jednej domácnosti). A toto sa podľa mňa bude diať. Kňaz, ktorý nebude slúžiť podľa nových móresov, bude mať problémy a myslím, že budú aj trestaní (cirkevné tresty, zákaz slúžiť sviatosti a tak). Myslím, že takto nejako k tomu príde.

Začalo to asiinak, ale výrazné obmedzenie TOM-u a nerobenie poriadkov s tými, čo si z NOM-u robia divadielko ma v tom utvrdzuje. Tým nechcem povedať, že pápež sleduje zlý cieľ, naopak, bolo mu to predložené tak, aby to vyzeralo veľmi dobre, podobne ako jablko v raji.

Cez totalitu sa komunisti snažili preniknúť do Cirkvi, ale nedarilo sa im, teraz vďaka strachu a "dobrej viere" má protivník agentov, ktorí ani nevedia, komu slúžia.
Som sa rozpísal, tak pardon. Treba sa nám asi veľa modliť, veľa, veľa.

Poslať 21.08.2021 1:23:55   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 18774 príspevkov
Citácia:
zmenená liturgia prestane spôsobovať transubstanciáciu
prosim?? a preco?
Citácia:
Z proroctiev, ktoré sú dostupné, to vyzerá tak, že príde k ďalšej liturgickej reforme
ide o proroctva schvalene cirkvou? mam o tom pochybnosti

Poslať 25.08.2021 22:33:48   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

od 12.05.2004 9:44:48
napísal 3605 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
zmenená liturgia prestane spôsobovať transubstanciáciu
prosim?? a preco?
Lebo nebudú splnené potrebné náležitosti ako forma a úmysel (matéria bude asi správna).
misojogi píše:
Citácia:
Z proroctiev, ktoré sú dostupné, to vyzerá tak, že príde k ďalšej liturgickej reforme
ide o proroctva schvalene cirkvou? mam o tom pochybnosti
Ja pracujem len s Cirkevne schválenými a potvrdenými. Ale písal som môj názor a napísal som, prečo si to myslím. Nikoho nenútim, o pár rokov si prečítame a uvidíme, či to bude pravda. Ja mám čas.

Poslať 26.08.2021 0:50:48   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

napísal 18774 príspevkov
Citácia:
Lebo nebudú splnené potrebné náležitosti ako forma a úmysel (matéria bude asi správna).
toto mi znie cudne, Cirkev totizto ma pravo ustanovit ale aj zmenit konkretnu formu v urcitych medziach a umysel je dany umyslom cirkvi a jej ucenim

Poslať 27.08.2021 20:42:57   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

napísal 4840 príspevkov
Misojogi, ide o proroctvo Daniela zo Starého zákona, že nebude prinášaná ustavičná obeta tri a pol roka, lebo bude "odstránená".

Cirkev ako celok sa tiež nemôže mýliť, lebo má od Pána prísľub, že ju pekelné brány nepremôžu...

Myslim si, že to bude v čase keď bude vládnuť antikrist, teda sa zjaví syn neprávosti.

Poslať 28.08.2021 1:50:09   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

napísal 18774 príspevkov
Citácia:
proroctvo Daniela zo Starého zákona, že nebude prinášaná ustavičná obeta tri a pol roka, lebo bude "odstránená".
SZ je otazny v tom ze my ho musime filtrovat cez NZ, co moze dost zmenit situaciu

Poslať 28.08.2021 9:29:27   Re: Úprava liturgickej reformy

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 22039 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
proroctvo Daniela zo Starého zákona, že nebude prinášaná ustavičná obeta tri a pol roka, lebo bude "odstránená".
SZ je otazny v tom ze my ho musime filtrovat cez NZ, co moze dost zmenit situaciu
To je nieco ako ked vyhlasenie vlady "filtrujes" cez hlavnespravy.sk ?

Poslať 28.08.2021 14:43:26   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

napísal 18774 príspevkov
co mas stale proti tym Hlavnym spravam?
to je taka oficialna pesnicka ze Hlavne spravy su zle ale DennikN a Sme su dobre
ale zamyslel si sa niekedy nad tym ze to proste nie je pravda?
ja si odkladam a zapisujem pripady ked tieto dva denniky klamu a zavadzaju a nie je toho zdaleka malo
dokonca im to vykrical aj ich spojenec Simecka starsi
vy pravdu nehladate ale vytvarate

Hlavne spravy sa aspon nehraju na to co nie su a hlavne sa tam clovek dozvie aj informacie ktore su inde "fltrovane"
a aby si vedel ja citam VSETKO, cize ak by nieco zatajovali HS tak sa to dozviem inde

ale venujme sa radsej liturgicke reforme, mas nieco k teme?

Poslať 28.08.2021 14:57:45   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

napísal 18774 príspevkov
Teta
to je typicke pre viacere nekatolicke zoskupenia ze SZ beru na rovnakej urovni ako NZ
opacny exrem je uplne odmietnutie SZ (Marcionov blud)
Spravne chapanie SZ je ze je to predobraz NZ a teda SZ pochopime az vo svetle NZ
k nejakej priamej aplikacii SZ proroctva by som teda pristupoval velmi opatrne
uloha proroka v SZ aj v NZ nie je vestit buducnost (to bolo zakazane pod trestom smrti) ale naopak priniest posolstvo do vtedajsej pritomnosti
samozrejme boli aj nejake prvky informacii do buducnosti ale skor okrajove a vobec nie zrejme pre sucastnikov
Drzal som v rukach zoznam vsetkych interpretacii knihy Zjavenia v priebehu dejin
bolo to 4 knihy ako hrube velke encyklopedie a kazda mala 2 000 stran, cize moznosti je na mraky a zatial vsetci dopadli ako jehovisti . nesplnilo sa to
-
ano mozes sediet vysvetlenie ktore si spomenula (ja som ho tiez pocul viackrat v roznych podobach) aleberiem to s rezervou prave kvoli tomu ze je to take otazne a skor hovorim ze neviem
som na jednej strane otvoreny roznym moznostiam na druhej strane ani o jednej nemoezm povedat ze by ma nejako presvedcila, skor premyslam ...

Poslať 28.08.2021 15:56:47   Re: Úprava liturgickej reformy

Obrázok užívateľa

napísal 4840 príspevkov
Čítala som aj knihu Antikrist, ktorá zhŕňala proroctvo o posledných časoch a mala aj imprimatur, len si nepamätám, ako to bolo s odstránením obety. Možno to vyhľadám. Prorok Daniel sa dosť venoval posledným časom a vôbec by som ho nepodceňovala.

[ Príspevkov: 56 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia