Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT


 [ Príspevkov: 4 ] 
Autor Správa
Poslať 17.09.2019 16:55:39   Pôst od internetu
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 18774 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
velmi dobry clanok
https://www.postoj.sk/47131/co-sa-stane-ked-sa-clovek-vypne-z-internetu
Citácia:
Ako človek, ktorý digitálny minimalizmus asi rok praktizoval v pomerne radikálnej podobe, môžem potvrdiť, že tomu pocitu ľahkosti a nezaťaženej hlavy sa nevyrovná nič.

Venovala som svoju pozornosť jedine ideám, príbehom, myšlienkam, hudbe, ktoré majú pre vás skutočnú hodnotu, a nezaťažujete sa vôbec, ale vôbec ničím iným. Moja hlava bola ako dom, do ktorého som púšťala len starostlivo vybraných hostí. V praxi to znamenalo nepúšťať telku, rádio, minimalizovať sociálne siete, na internete sledovať výlučne obsah, ktorý potrebujete pre prácu.

Jedna z vecí, ktorú ma táto skúsenosť naučila, je, že je kolosálny rozdiel medzi informáciami, o ktorých si človek myslí, že ich nevyhnutne potrebuje, a tými, čo naozaj potrebuje.

Že bulvárne pikošky zo života celebrít či facebookových „priateľov“ sú zbytočné, mi bolo jasné od začiatku. Zistila som však, že pre dobrý život človek v skutočnosti nepotrebuje sledovať ani správy. Tie naozaj podstatné informácie do jaskyne nejako preniknú samy od seba. Prežila som v nej pár volieb a aj bez sledovania médií sa vždy ku mne dostala rešerš kandidátov, na základe ktorej som si dokázala vybrať.

Model digitálneho minimalizmu, ktorému som sa podrobila, je pomerne extrémny. Život v mediálnej izolácii mi pomohol, keď som sa v životnom frmole pokúšala sústrediť na obrovský projekt, akým bolo písanie mojej knihy Krotitelia displejov. Potrebovala som každú voľnú minútu a každú kvapku sústredenia, ktorú som zo seba dokázala vyžmýkať.
Pravidlá digitálneho minimalizmu
V našej knihe Krotitelia displejov ponúkame tieto pravidlá digitálneho minimalizmu:

1. ODHLÁSTE SA ZO SOCIÁLNYCH SIETÍ.
Ak využívate čety, tie vám ostanú, aj keď sa vypnete z hlavnej aplikácie. Ak sociálne siete naozaj nevyhnutne potrebujete na prácu, pozerajte si ich len v práci.

2. MAILY SI POZERAJTE A VYBAVUJTE V PRESNE URČENÝCH ČASOCH.
Dobrý model je dvakrát denne: ráno a poobede.

3. STRIKTNE ODDEĽUJTE PRÁCU OD ZVYŠKU ŽIVOTA.
Je ľahké a lákavé rýchlo niečo pracovné vybaviť na mobile popri večeri alebo pri čakaní na školské vystúpenie vašej malej nádejnej baletky. Ale len extrémne zriedkavo sa stáva, že je to naozaj nevyhnutné robiť presne vtedy.

4. VYCVIČTE SI ŠÉFA, ŽE NIE STE NEUSTÁLE K DISPOZÍCII.
Keď prídu maily po pracovnom čase, vybavíte ich až ráno.

5. PRACUJTE V NERUŠENÝCH ČASOVÝCH BLOKOCH.
Keď pracujete, dajte si mobil do offline režimu a vypnite si maily na počítači. Majte otvorené len tie okná, ktoré potrebujete pri samotnej práci.

6. VYHRAĎTE SI PRESNÝ ČAS NA INFORMÁCIE Z INTERNETU.
Vyberte si stránky, newslettre, autorov, ktorých sledujete, a časy, keď to budete robiť.

7. ČÍTAJTE KNIHY.
Keď niečo študujete do hĺbky, knihy sú základom. Popri odovzdávaní vedomostí zároveň trénujú mozog na sústredenie a myslenie. Nemusia to byť len odborné knihy. Beletria je tiež výborná kúra pre vystresované a rozptýlené mozgové bunky.

8. MINIMALIZUJTE NOTIFIKÁCIE A APLIKÁCIE NA MOBILE.
Upratovací minimalizmus hlása nemilosrdne vyhodiť všetko, čo naozaj nevyhnutne nepotrebujete. Prečo neurobiť to isté s notifikáciami a aplikáciami? Zrušte si teror neustáleho pípania.

9. UPREDNOSTŇUJTE OSOBNÝ KONTAKT.
Radšej zavolajte, ako četujte, a radšej sa stretnite, ako volajte. Naučte kamarátov a známych, že nie ste okamžite k dispozícii na všetko, čo príde cez čety či správy. Odpovedajte v časoch, keď sa to hodí vám.
Hore
 Profil  
 
Poslať 13.10.2019 19:41:10   Re: Pôst od internetu
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 18774 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
ako digitalizacia skodi detskej psychike
https://www.postoj.sk/47947/zijeme-v-digitalnom-veku-ale-nie-sme-digitalne-bytosti

A výsledkom je jemná motorika.

Jemná motorika znamená zapojenie a koordináciu všetkých svalov. Tých úplne maličkých, ale aj tých veľkých – stehenný sval, biceps. Viem urobiť adekvátny pohyb. Musím perfektne ovládať aj tie veľké svaly, aj to je prejav jemnej motoriky. Sedieť ticho a v pokoji bez bavenia sa je najvyššia forma ovládania a koordinácie.

Keď dieťa úspešne zintegruje zmysly a pohyb, čo sa deje ďalej?

Rozvoj kognitívnych funkcií. Čiže sebakontrola, udržanie pozornosti, operačná pamäť – keď robím výpočet, tak si medzisúčet niekde uložím a vytiahnem ho vtedy, keď to potrebujem. Tiež to, že viem splniť sekvenciu inštrukcií. Sú to tieto vyššie funkcie, ktoré očakávame u detí v škole. Že sa budú učiť a že sa budú učiť rady a že sa budú rady zamýšľať nad vecami.

Ale v realite sa deti učia nerady a nad vecami sa nechcú zamýšľať.

K tomuto bodu sa musíme nejako dostať. Od toho, že vidím, k tomu, že rád čítam, je ešte veľmi dlhá cesta. Tá sa skladá z určitých racionálnych dielov. Pokiaľ tie nejdú v takom poradí a takým spôsobom, ako majú ísť, a nie sú také podporované zo strany rodiča, ako by mali byť, nastávajú komplikácie.

Čo máte konkrétne na mysli?

Momentálne sa veľa ľudí sťažuje, že mnohé deti sú nevychované. To je totálna hlúposť. Ony nie sú nevychované, len nemajú isté funkcie a vzory v mozgu, nemajú dobre rozvinuté exekutívne funkcie. Jedna z tých exekutívnych funkcií je schopnosť udržať pozornosť a sústrediť sa a zároveň mať pod kontrolou impulzy. Keď preletí vták okolo, dieťa sa obzrie, začne ho pozorovať a odíde mu pozornosť. To je to, o čom sa začne potom rozprávať – má poruchu pozornosti, je hyperaktívne.

A nie je?

Jedna z vecí, ktorej sa venujem, je zrelosť nervovej sústavy. Zrelosť nervovej sústavy nie je len to, či viem stáť na jednej nohe, ale aj to, ako mám vyladený svoj sluchový systém: ako reaguje, v akej frekvencii musí zvuk byť, aby som naň zareagoval. Tiež to, či viem ignorovať irelevantné podnety a do akej miery.
Hore
 Profil  
 
Poslať 12.10.2020 0:41:06   Re: Pôst od internetu
 
Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 4840 príspevkov
https://modlitba.sk/?p=16514

Niečo na povzbudenie používať internet.
Hore
 Profil  
 
Poslať 09.11.2020 18:35:02   Re: Pôst od internetu
 

od 09.09.2020 13:33:44
napísal 565 príspevkov
Michal, ono treba poznať správnu mieru. Internet môže pomôcť k Bohu alebo ho od Neho odvádzať. ide o to, či z Internetu spravím modlu hoci s dobrým úmyslom evanjelizovat, alebo sa viem ovládnuť.
_________________
Sláva Isuzu Christu!
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 4 ] 

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: