Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT


 [ Príspevkov: 6 ] 
Autor Správa
Poslať 17.09.2019 16:55:39   Pôst od internetu
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 24040 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
velmi dobry clanok
https://www.postoj.sk/47131/co-sa-stane-ked-sa-clovek-vypne-z-internetu
Citácia:
Ako človek, ktorý digitálny minimalizmus asi rok praktizoval v pomerne radikálnej podobe, môžem potvrdiť, že tomu pocitu ľahkosti a nezaťaženej hlavy sa nevyrovná nič.

Venovala som svoju pozornosť jedine ideám, príbehom, myšlienkam, hudbe, ktoré majú pre vás skutočnú hodnotu, a nezaťažujete sa vôbec, ale vôbec ničím iným. Moja hlava bola ako dom, do ktorého som púšťala len starostlivo vybraných hostí. V praxi to znamenalo nepúšťať telku, rádio, minimalizovať sociálne siete, na internete sledovať výlučne obsah, ktorý potrebujete pre prácu.

Jedna z vecí, ktorú ma táto skúsenosť naučila, je, že je kolosálny rozdiel medzi informáciami, o ktorých si človek myslí, že ich nevyhnutne potrebuje, a tými, čo naozaj potrebuje.

Že bulvárne pikošky zo života celebrít či facebookových „priateľov“ sú zbytočné, mi bolo jasné od začiatku. Zistila som však, že pre dobrý život človek v skutočnosti nepotrebuje sledovať ani správy. Tie naozaj podstatné informácie do jaskyne nejako preniknú samy od seba. Prežila som v nej pár volieb a aj bez sledovania médií sa vždy ku mne dostala rešerš kandidátov, na základe ktorej som si dokázala vybrať.

Model digitálneho minimalizmu, ktorému som sa podrobila, je pomerne extrémny. Život v mediálnej izolácii mi pomohol, keď som sa v životnom frmole pokúšala sústrediť na obrovský projekt, akým bolo písanie mojej knihy Krotitelia displejov. Potrebovala som každú voľnú minútu a každú kvapku sústredenia, ktorú som zo seba dokázala vyžmýkať.
Pravidlá digitálneho minimalizmu
V našej knihe Krotitelia displejov ponúkame tieto pravidlá digitálneho minimalizmu:

1. ODHLÁSTE SA ZO SOCIÁLNYCH SIETÍ.
Ak využívate čety, tie vám ostanú, aj keď sa vypnete z hlavnej aplikácie. Ak sociálne siete naozaj nevyhnutne potrebujete na prácu, pozerajte si ich len v práci.

2. MAILY SI POZERAJTE A VYBAVUJTE V PRESNE URČENÝCH ČASOCH.
Dobrý model je dvakrát denne: ráno a poobede.

3. STRIKTNE ODDEĽUJTE PRÁCU OD ZVYŠKU ŽIVOTA.
Je ľahké a lákavé rýchlo niečo pracovné vybaviť na mobile popri večeri alebo pri čakaní na školské vystúpenie vašej malej nádejnej baletky. Ale len extrémne zriedkavo sa stáva, že je to naozaj nevyhnutné robiť presne vtedy.

4. VYCVIČTE SI ŠÉFA, ŽE NIE STE NEUSTÁLE K DISPOZÍCII.
Keď prídu maily po pracovnom čase, vybavíte ich až ráno.

5. PRACUJTE V NERUŠENÝCH ČASOVÝCH BLOKOCH.
Keď pracujete, dajte si mobil do offline režimu a vypnite si maily na počítači. Majte otvorené len tie okná, ktoré potrebujete pri samotnej práci.

6. VYHRAĎTE SI PRESNÝ ČAS NA INFORMÁCIE Z INTERNETU.
Vyberte si stránky, newslettre, autorov, ktorých sledujete, a časy, keď to budete robiť.

7. ČÍTAJTE KNIHY.
Keď niečo študujete do hĺbky, knihy sú základom. Popri odovzdávaní vedomostí zároveň trénujú mozog na sústredenie a myslenie. Nemusia to byť len odborné knihy. Beletria je tiež výborná kúra pre vystresované a rozptýlené mozgové bunky.

8. MINIMALIZUJTE NOTIFIKÁCIE A APLIKÁCIE NA MOBILE.
Upratovací minimalizmus hlása nemilosrdne vyhodiť všetko, čo naozaj nevyhnutne nepotrebujete. Prečo neurobiť to isté s notifikáciami a aplikáciami? Zrušte si teror neustáleho pípania.

9. UPREDNOSTŇUJTE OSOBNÝ KONTAKT.
Radšej zavolajte, ako četujte, a radšej sa stretnite, ako volajte. Naučte kamarátov a známych, že nie ste okamžite k dispozícii na všetko, čo príde cez čety či správy. Odpovedajte v časoch, keď sa to hodí vám.
Hore
 Profil  
 
Poslať 13.10.2019 19:41:10   Re: Pôst od internetu
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 24040 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
ako digitalizacia skodi detskej psychike
https://www.postoj.sk/47947/zijeme-v-digitalnom-veku-ale-nie-sme-digitalne-bytosti

A výsledkom je jemná motorika.

Jemná motorika znamená zapojenie a koordináciu všetkých svalov. Tých úplne maličkých, ale aj tých veľkých – stehenný sval, biceps. Viem urobiť adekvátny pohyb. Musím perfektne ovládať aj tie veľké svaly, aj to je prejav jemnej motoriky. Sedieť ticho a v pokoji bez bavenia sa je najvyššia forma ovládania a koordinácie.

Keď dieťa úspešne zintegruje zmysly a pohyb, čo sa deje ďalej?

Rozvoj kognitívnych funkcií. Čiže sebakontrola, udržanie pozornosti, operačná pamäť – keď robím výpočet, tak si medzisúčet niekde uložím a vytiahnem ho vtedy, keď to potrebujem. Tiež to, že viem splniť sekvenciu inštrukcií. Sú to tieto vyššie funkcie, ktoré očakávame u detí v škole. Že sa budú učiť a že sa budú učiť rady a že sa budú rady zamýšľať nad vecami.

Ale v realite sa deti učia nerady a nad vecami sa nechcú zamýšľať.

K tomuto bodu sa musíme nejako dostať. Od toho, že vidím, k tomu, že rád čítam, je ešte veľmi dlhá cesta. Tá sa skladá z určitých racionálnych dielov. Pokiaľ tie nejdú v takom poradí a takým spôsobom, ako majú ísť, a nie sú také podporované zo strany rodiča, ako by mali byť, nastávajú komplikácie.

Čo máte konkrétne na mysli?

Momentálne sa veľa ľudí sťažuje, že mnohé deti sú nevychované. To je totálna hlúposť. Ony nie sú nevychované, len nemajú isté funkcie a vzory v mozgu, nemajú dobre rozvinuté exekutívne funkcie. Jedna z tých exekutívnych funkcií je schopnosť udržať pozornosť a sústrediť sa a zároveň mať pod kontrolou impulzy. Keď preletí vták okolo, dieťa sa obzrie, začne ho pozorovať a odíde mu pozornosť. To je to, o čom sa začne potom rozprávať – má poruchu pozornosti, je hyperaktívne.

A nie je?

Jedna z vecí, ktorej sa venujem, je zrelosť nervovej sústavy. Zrelosť nervovej sústavy nie je len to, či viem stáť na jednej nohe, ale aj to, ako mám vyladený svoj sluchový systém: ako reaguje, v akej frekvencii musí zvuk byť, aby som naň zareagoval. Tiež to, či viem ignorovať irelevantné podnety a do akej miery.
Hore
 Profil  
 
Poslať 12.10.2020 0:41:06   Re: Pôst od internetu
 
Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 5307 príspevkov
https://modlitba.sk/?p=16514

Niečo na povzbudenie používať internet.
Hore
 Profil  
 
Poslať 09.11.2020 18:35:02   Re: Pôst od internetu
 

od 09.09.2020 13:33:44
napísal 571 príspevkov
Michal, ono treba poznať správnu mieru. Internet môže pomôcť k Bohu alebo ho od Neho odvádzať. ide o to, či z Internetu spravím modlu hoci s dobrým úmyslom evanjelizovat, alebo sa viem ovládnuť.
_________________
Sláva Isuzu Christu!
Hore
 Profil  
 
Poslať 14.02.2022 15:08:02   Re: Pôst od internetu
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 24040 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
https://www.postoj.sk/98964/spozornieme-az-ked-dietatu-pocitac-zakazeme-a-ono-ho-vyhodi-von-oknom
Citácia:
vek dieťaťa by sa mal rovnať počtu hodín, ktoré strávi pred obrazovkami za týždeň. To už je prísnejšie. Desaťročné dieťa, ktoré si pozrie rozprávku a niečo sa zahrá, si polovicu limitu minie za sobotu. Krajiny si tieto usmernenia môžu sprísniť, Francúzi do troch rokov neodporúčajú žiaden čas s digitálnymi médiami.

Osobne som zástancom realizmu. Aj maličká zmena je lepšia ako žiadna. Ak dieťa trávi niekoľko hodín denne pozeraním aj dobrých vecí, poďme to skúsiť znížiť tým, že sa o tom budeme spolu rozprávať a tráviť spolu čas. Ďalším odporúčaním, s ktorým bude mať problém nejeden dospelý, je nepoužívať mobil pri jedení.

Prečo?
Po prvé, vtedy spájame dve aktivity, ktoré nám prinášajú uspokojenie: jedlo a zábavu v mobile. Mnoho výskumov tiež potvrdilo, že s mobilom sa na jedlo nesústredíme a v konečnom dôsledku priberáme. V neposlednom rade spoločné jedlo a rozhovor pri ňom sú dôležitý spoločný čas. Asi nie je reálne jesť spolu tri razy denne, ale nejesť spolu vôbec znamená, že sa neučíme komunikovať. Je overené, že pri stole sa deti aj dospelí otvárajú, riešia veci a budujú vzťahy. A to isté platí o spánku. Tu treba byť prísny aj pri dospievajúcich. Nedovoliť, aby ponocovali pri mobiloch, tabletoch a počítačoch.

Hovoríte o prípadoch, keď rodičia až podľa údajov z aplikácií zistia, že deti boli na mobile aj uprostred noci?
Deti, ktoré majú školu, krúžky a nebodaj aj pomáhajú doma, si zvýšený čas na hranie nevedia nájsť inde ako na úkor spánku. Zároveň aj náš výskum potvrdil, že nadmerné používanie sociálnych sietí súvisí s poruchami spánku. Dieťa, ktoré ide spať hlboko po polnoci, sa menej sústredí, má horšie výsledky, je frustrované. Čím pôjde riešiť svoju frustráciu? Sociálnymi sieťami. To je však začarovaný kruh, ktorý sa zhoršuje.

Istá moja skúsená kolegyňa z poradne hovorí, že v poslednom čase nerobí psychológiu, ale radí klientom v zdravom životnom štýle.

Ako to myslíte?
Väčšine klientov, rodičom aj deťom často stačí pomôcť, aby pravidelne jedli, normálne spali a športovali – zrazu sa začnú riešiť úzkosti aj ďalšie veci. Samozrejme, nefunguje to vždy, no mnohé veci sa zdravým režimom dajú napraviť.

Platí, že keď preháňajú rodičia, preháňajú aj deti. A naopak, keď ideme deťom dobrým príkladom, pridajú sa aj sami: stanoviť láskyplné, no jasné pravidlá, ktoré sú prispôsobené veku, a sledovať ich.
Citácia:
Centrum odmien je v mozgu úzko prepojené s centrom spracovávania bolesti. Je to dôvod, prečo po príjemnom čase na internete často nasleduje nepríjemný emočný aj fyzický prepad?
Áno, pri látkových závislostiach hovoríme o abstinenčných symptómoch, ktoré môžu byť až život ohrozujúce. Ak metabolizmu nedodáme drogu, telo ju tvrdo vyžaduje. No dnes už vieme, že bez ohľadu na to, či ide o látkovú alebo nelátkovú závislosť, zmeny, ktoré sa dejú v mozgu, sú podobné. Dieťa, ktoré je závislé od hier, síce fyzicky neskolabuje, no keď mu hru zoberieme, môže byť nervózne, depresívne až veľmi zúrivé.

Je práve toto znakom závislosti?
O závislosti hovoríme, až keď dlhodobo, pol roka až rok, spĺňame šesť kritérií. Tým prvým kritériom je významnosť, teda keď sa online aktivita stane akýmsi centrom nášho života, neustále o nej premýšľame či snívame. Druhým je takzvaná tolerancia, teda keď potrebujeme zvyšovať dávku, aby sme dosiahli želaný efekt. Tretím je, že si prostredníctvom internetu zlepšujeme náladu. Štvrtým sú spomínané abstinenčné príznaky ako nervozita, nesústredenosť, úzkosť až zúrivosť. Piatym kritériom je konflikt – vnútorný konflikt, že by sme aj radi robili niečo iné, no nedarí sa nám to, a tiež konflikt s blízkymi. Posledným kritériom je takzvaný relaps, keď sme sa čas aj intenzitu pokúsili zredukovať, no opäť sme sa vrátili k starému fungovaniu.

Do toho, či sa staneme naozaj závislými, vstupuje veľa premenných, od dedičnosti cez prostredie a osobné vlastnosti až po aktuálne sociálne kontakty či voľnočasové aktivity.
Citácia:
Ktoré sú tie „mimoriadne príťažlivé parametre“ internetu?
Napríklad hry či sociálne siete ponúkajú malé odmeny v správnom čase. A náš mozog miluje odmeny, sme tak skrátka evolučne nastavení. V hre odomkneme vyšší level, na sociálnej sieti dostaneme lajk či komentár, ktoré sú pre nás obrovskou sociálnou odmenou. A pri sledovaní porna sa za pár klikov dostaneme k obsahu, ku ktorému sa v realite dostávame veľmi dlho alebo nikdy. Náš mozog toto všetko vníma ako odmenu a prirodzene reaguje.
Hore
 Profil  
 
Poslať 14.02.2022 15:10:36   Re: Pôst od internetu
 

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 25649 príspevkov
Skuste toto https://hadejslova.cz/
alebo toto https://www.nytimes.com/games/wordle/index.html
:D
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen) "Uprimny nepriatel je lepsi ako lojalna opozicia." (legionar)
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 6 ] 

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: