Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 46 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 25.05.2019 21:04:54   Re: Ako na teologiu?

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18798 príspevkov
misojogi píše:
zalezi od toho co si z toho prikladu zoberies
Zeby hole fakty ?
misojogi píše:
zmyslom toho co si povedal je symbol Krista ktory na seba berie hriesny ludsky osud aby ho pretvoril svojou pritomnostou
To je stale ta ista klasicka rozpravka:
1. Boh poslal Boha na smrt, aby u Boha vykupil nase hriechy, ktore definoval Boh a odpustit nam ich moze zase iba Boh.
2. Boh je len jeden.

Uslo mi nieco z hlasanych FAKTOV ?

Poslať 26.05.2019 1:37:22   Re: Ako na teologiu?

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12903 príspevkov
Citácia:
usla ti podstata, ale to sme si uz hovorili davnejsie
unika ti nieco strasne podstatne, ako keby si mal na ociach nejake klapky, ale neviem to pomenovat
(nejde len o vieru v Boha ale aj o pohlad na svet ako taky a pohlad na krestanstvo mas skresleny a v dosledku toho uvazujes ako uvazujes)

Poslať 26.05.2019 6:41:03   Re: Ako na teologiu?

napísal 18798 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
usla ti podstata, ale to sme si uz hovorili davnejsie
unika ti nieco strasne podstatne, ako keby si mal na ociach nejake klapky, ale neviem to pomenovat
(nejde len o vieru v Boha ale aj o pohlad na svet ako taky a pohlad na krestanstvo mas skresleny a v dosledku toho uvazujes ako uvazujes)
Myslim, ze nie. :D
Euklides vysiel z piatich postulatov a postavil (so svojimi ziakmi a spolupracovnikmi) celu obrovsku stavbu klasickej geometrie.
Kedze ta stavba FUNGUJE a dava stale spravne vysledky, da sa predpokdat, ze tie postulaty boli vybrane dobre.
Krestanstvo si tiez vybralo nejake postulaty, ale nedava ZIADNE vysledky, ktorymi by sa dali opakovane overit. Tvrdite dokonca, ze ziadne overenie ani nebude a nemoze byt, lebo by uz neslo o vieru.
Nuz, ja tie postulaty spochybnujem a ukazujem, ze staci zmenit jeden, a dostaneme uplne ine "vysledky".
A tie moje "vysledky", bohuzial, lepsie opisuju realitu, ako tie vase ...

Poslať 26.05.2019 9:49:00   Re: Ako na teologiu?

Obrázok užívateľa

napísal 12903 príspevkov
Citácia:
Krestanstvo si tiez vybralo nejake postulaty, ale nedava ZIADNE vysledky,
si si isty ze si vybral tie podstatne a dolezite postulaty? a si si isty ze ich rozumies spravne?

ohladom verifikacie porovnaj si vysledky (v socialnej a spolocenskej rovine) v porovnani s inymi nabozenstvami (napriklad taky islam)
kde by si radsej zil, u nas alebo v Saudskej Arabii? :D

Citácia:
staci zmenit jeden postulat, a dostaneme uplne ine "vysledky".
a ktory postulat mas na mysli? nejako som sa zacal stracat v tvojich myslienkach

Poslať 26.05.2019 11:22:40   Re: Ako na teologiu?

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 364 príspevkov
Tu je problém ten, že viera v trojjediného Boha vôbec nepožaduje vedecké ponímanie alebo dôkazy. To je ako keby niekto slepý od narodenia vyžadoval dôkaz o farebnom spektre slnečných lúčov. Za istých okolností by taký človek mohol prijať vieru o existencii niečoho ako je slnko, lebo dokonca za istých okolností by ho mohol aj cítiť /a niekedy by mohol urobiť aj tak šialenú vec, akože by sa išiel opaľovať/, ale to farebné spektrum proste neuvidí. Ak zaujme postoj, že dokiaľ neuvidí farebné spektrum, tak neuverí že slnko existuje, tak mu asi nedokážeme pomôcť.

Poslať 26.05.2019 11:38:37   Re: Ako na teologiu?

napísal 18798 príspevkov
stefan píše:
Tu je problém ten, že viera v trojjediného Boha vôbec nepožaduje vedecké ponímanie alebo dôkazy. To je ako keby niekto slepý od narodenia vyžadoval dôkaz o farebnom spektre slnečných lúčov. Za istých okolností by taký človek mohol prijať vieru o existencii niečoho ako je slnko, lebo dokonca za istých okolností by ho mohol aj cítiť /a niekedy by mohol urobiť aj tak šialenú vec, akože by sa išiel opaľovať/, ale to farebné spektrum proste neuvidí. Ak zaujme postoj, že dokiaľ neuvidí farebné spektrum, tak neuverí že slnko existuje, tak mu asi nedokážeme pomôcť.
To je velmi nesikovna argumentacia. :)
Pretoze ten slepy nijako nepopiera ine zakony, podla ktorych sa moze presvedcit, ze Slnko existuje.
Mozno si ho nebude vediet presne predstavit, ale VEDIET, ze existuje, to bude na 100%.
Ked uz ine nie, tak aj farebne spektrum sa da previest na hmatovy vnem.
Tak, ako si moze rukami "precitat" napriklad tvar katedraly (tusim v Luzerne?) - maju tam jej zmenseny kovovy model.
Alebo znacky v brailovom pisme na kazdych dverach na Pedagogickej fakulte univerzity palackeho v Olomouci - presne VIE, co za dvere to su, aj ked ich nevidi.

Ostatne, my predsa tiez NEVIDIME cele elektromagneticke spektrum - a predsa SLEDUJEME celu oblohu aj v tychto spektrach, vieme si to previest do farieb, ktore vieme vnimat a hlavne VIEME, ze take ziarenie existuje, aj ked ho nevidime.

Druhy aspekt tohoto je, ze Boh ma byt predsa VSEMOHUCI !
Takze Jemu by nemalo robit problem "ukazat" sa aj slepemu.
Dokonca moze slepeho uzdravit, aby videl.

Pravda, iba v tom pripade, ak CHCE. :roll:

Poslať 26.05.2019 11:44:42   Re: Ako na teologiu?

napísal 18798 príspevkov
misojogi píše:
ohladom verifikacie porovnaj si vysledky (v socialnej a spolocenskej rovine) v porovnani s inymi nabozenstvami (napriklad taky islam)
kde by si radsej zil, u nas alebo v Saudskej Arabii? :D
Toto povazujes za nejake meratelne "vysledky" ? :roll:
Odkial ma Europa matematiku ? Hovori Ti nieco "algebra", alebo "algoritmus" ?
misojogi píše:
Citácia:
staci zmenit jeden postulat, a dostaneme uplne ine "vysledky".
a ktory postulat mas na mysli? nejako som sa zacal stracat v tvojich myslienkach
1. Boh je dobry a nekonecne nas miluje.

Btw., mne nabozenstva (vratane krestanstva) velmi silno pripominaju "syndrom tyraneho dietata" ...

Poslať 26.05.2019 12:32:53   Re: Ako na teologiu?

Obrázok užívateľa

napísal 12903 príspevkov
Citácia:
Toto povazujes za nejake meratelne "vysledky" ? :roll:
Odkial ma Europa matematiku ? Hovori Ti nieco "algebra", alebo "algoritmus" ?
ak mas na mysli arabov a tzv. "zlaty vek islamu" tak oni len prebrali vysledky od podrobenych kultur, nic vlastne do toho nedali
europska matematika zacina Euklidom a Phytagorom (plus Zenoonove paradoxy a samozrejme rozvijanie matematiky v stredoveku)
.
ad meratelne vysledky
v sociologicklej oblasti ktoru som mal na mysli, nemozes na vec pozerat prirodovednymi ocami .... to je metodologicka chyba

Citácia:
Btw., mne nabozenstva (vratane krestanstva) velmi silno pripominaju "syndrom tyraneho dietata" ...
ja ti rozumieim preco to tak vidis ale naozaj to tak nie je a asi uz nemam sil znova to cele vysvetlovat od sameho zaciatku,(aby si sa potom aj tak chytil nejakej nepodstatnej zadrapky) skus trocha porozmyslat aj ty a posnazit sa pochopit odlisne myslienky (jadro myslienky a nie nejaku pikosku ci nepresnost vyjadrenia)
.
.
Citácia:
v com je problem s tymto postulatom a preco ho vlastne chces zmenit?
.
.

Poslať 26.05.2019 13:16:46   Re: Ako na teologiu?

napísal 18798 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
v com je problem s tymto postulatom a preco ho vlastne chces zmenit?
Ak ho zmenim, vysledny popis sveta sa lepsie priblizuje k pozorovatelnej realite. :D

Poslať 26.05.2019 14:11:13   Re: Ako na teologiu?

napísal 18798 príspevkov
misojogi píše:
ak mas na mysli arabov a tzv. "zlaty vek islamu" tak oni len prebrali vysledky od podrobenych kultur, nic vlastne do toho nedali
To akoze tvrdis naozaj, alebo iba zartujes ? :o
misojogi píše:
europska matematika zacina Euklidom a Phytagorom (plus Zenoonove paradoxy a samozrejme rozvijanie matematiky v stredoveku).
Eukleides = cista geometria, Pythagoras = ciste cisla.
Kde tam vidis ALGEBRU ? :roll:

Poslať 26.05.2019 21:47:45   Re: Ako na teologiu?

Obrázok užívateľa

napísal 12903 príspevkov
Citácia:
Kde tam vidis ALGEBRU ? :roll:
nehovorim, bol tam prinos, ale to Arabi prevzali od kultur ktore dobyli, to nebol ich vlastny vynalez

Poslať 26.05.2019 21:51:46   Re: Ako na teologiu?

Obrázok užívateľa

napísal 12903 príspevkov
"zlaty vek islamu" ???
.
https://www.eurabia.cz/Articles/4622-zlaty-vek-islamu-.aspx
https://vojtekova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=456305
http://www.lucieprovaznikova.cz/2016/02/03/zlaty-vek-islamu-aneb-co-jeste-muze-islam-prinest-civilizaci/
https://www.milost.sk/logos/clanok/islam-a-europa-ii
https://www.ivcrn.cz/zlaty-vek-islamu-jak-to-vlastne-bylo-doopravdy/
https://www.parlamentnilisty.cz/profily/Doc-Martin-Konvicka-Ph-D-104562/clanek/Islamska-kultura-v-ranem-stredoveku-na-vysoke-urovni-materialni-i-duchovni-67409
https://martinkavka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=134993
Islámisté neustále omílají lež o tom, kolik bylo rodilých muslimů odpovědných za Islámský zlatý věk a se zájmem je vykreslují jako „Islámské vědce“ a nazývají jejich objevy „Islámskou vědou“. Podle nich tito muslimští osvícenci dávnověku byli produktem muslimské víry a byli oddanými muslimy a jejich úspěchy byly zasluhou pouze učení Isámu. Používají tento fakt jako důkaz, že Islám je vskutku božská a pravá víra. To znamená, že tihle na západě vzdělaní, pokrytci se snaží vymýt mozky důvěřivým muslimům a donutit je k víře, že Islám vlastně přinesl vědu a modernitu do tohoto světa.

Nějakých 30 let se zabývám vědou, ale bohužel jsem zatím nenarazil na žádnou vědeckou teorii objevenou nějakým světovým náboženstvím. To znamená, že jsem nenašel Islámskou vědu, Křesťanskou vědu a ani Hinduistickou vědu. Poučil jsem se z historie, že žádne náboženství si nemůže přivlastnit vědu.

Zdroj: https://martinkavka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=134993

Poslať 26.05.2019 23:07:24   Re: Ako na teologiu?

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1630 príspevkov
Citácia:
Muhammad al-Chorezmi: geometricke riesenia kvadratickych rovnic
z jeho mena vzniklo slovo algoritmus

http://omega.tuke.sk/folie/osoby/appl/tim.php?kto=al-Chorezmi

Poslať 26.05.2019 23:42:44   Re: Ako na teologiu?

Obrázok užívateľa

napísal 12903 príspevkov
Citácia:
z jeho mena vzniklo slovo algoritmus
clanok som si precital a ide o Iranca (Peržan) , nejde o Araba
Citácia:
Chorezmího spisu napísaného okolo roku 820.
to sa islam este len rozbiehal (asi 100 rokov) cize opat to nejde na vrub islamu, ale perskej kultury
Citácia:
Dielo prezrádza, že Al-Chorezmí dobre poznal matematické dielo Brahmaguptu, babylonskú matematiku a mnohých gréckych autorov.
a sme naspat pri starych grekoch pripadne staroveka India
http://math.ku.sk/~tkacik/predmety/download/hm/prace/tomulcovam.pdf
samozrejme fungoval v Arabskom svete ktory vtedy vojensky dominoval v tych koncinach, ale nebol to arab a neskor islam definitivne pochoval akukolvek vedu
Citácia:
Táto „Kniha o sčítaní a odčítaní podľa indického počtu“ ukazuje, ako v Indii zostavujú z deviatich znakov ľubovoľné číslo vďaka rozmiestneniu, ktoré si určili, a aké uľahčenie tento pozičný desatinný systém umožňuje tým, ktorí sa ho naučili. Zásluhou tejto knihy prenikol do celého sveta pozičný desiatkový systém počítania s „arabskými“ číslami.
tzv. "arabske cislice" a "pozicny system" je v skutocnosti indicky ako ukazuje jeho kniha
vid clanok
cize ako som hovoril , "zlaty vek islamu" je fikcia, islo o obsadene narody ktore mali vysoku uroven poznania a islam z toho len cerpal az to nakoniec znicil a zavrhol definitivne a dnes su arabi tam kde su ..... - mohol by som ti rozpravat prihody znameho - instruktora letectva ako ucil arabov v Lybiji lietat (z cias sociku) a to uz vobec nehovorim o Araboch na nasich vysokych skolach za sociku, ktori prechadzali cez skuskove s odtretymi usami na prosby aj hrozby z UV KSC
este ako tak sa drzala Syria (Asad je vystudovany ocny lekar)

Poslať 30.06.2019 21:51:51   Re: Ako na teologiu?

od 12.05.2019 3:14:16
napísal 18 príspevkov
Ahojte. Chcem vas informovat, ze som cital od Ratzingera Ježis Nazaretsky 1.diel, ktory som nasiel na nete. Su na internete aj dalsie diely? Tusim, ze to je trojzvazkove dielo. Nie je na nete v pdf aj ten C S Lewis? Dik za odpoved.

[ Príspevkov: 46 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť