Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 32 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3
Autor Správa

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
skalka píše:
prečo si myslíš, že ju súdim.
Ahoj skalka, nepovedal som priamo, ze si myslim ze ju sudis.
Povedal som len, ze toto nie je to spravne miesto pre to, ze by ti malo o nej nieco "vychadzat", teda konkretny zaver/usudok, lebo bez poznania konkretnej osoby a jej dovodov su to iba dohady a ludske sudy/rozumej usudky (z ktorych niekedy prerastu aj odsudenia, ale to som nemal na mysli - mal som na mysli usudky).
Preto je lepsie ak priatelku oslovis priamo a spytas sa jej konkretne na to co chces o nej vediet.

skalka píše:
Zaujímalo by ma, aký je rozdiel medzi konštatovaním faktu a súdením.
Myslim si ze takym jednoduchym vysvetlenim co je sudenie moze byt to, ze sud, resp. usudok mozeme o niekom vyniest na zaklade dvoch typov informacii.
V prvom pripade ide o informacie overene/potvrdene alebo su zjavne viditelne vsetkym.
V druhom pripade su informacie nepotvrdene - bud nie su uplne, alebo si ich sami vydedukujeme z urciteho typu spravania, pricom nepozname uplnu pravdu o tom cloveku.

Jezis v Mt 7,1 hovori: "Nesúďte, aby ste neboli súdení." - tu hovori prave o tom druhom sudeni.
t.j. o vytvoreni si usudku o cloveku na zaklade neuplnych informacii, alebo si vytvorime usudok na zaklade urciteho typu spravania, pricom nepozname vsetko.

Jezis hovori ze nam nieco brani poznaniu celej pravdy - brvno v oku - to nemusi byt umiestnene v nasom oku - teda ze by bola chyba v nas v nasom vnutri, to brvno moze byt aj vonku - v tom pohlade medzi nami a tym clovekom - nejaka prekazka pre ktoru nevidime uplne - napr. hoci len to, ze toho cloveka este nepozname, alebo je len nas "znamy", pozname ho z videnia a preto nevidime do jeho srdca uplne.
Vtedy by sme mali odstranit brvno z oka - resp. odstranit ho z nasho pohladu - teda ak nam brani to, ze nepozname toho cloveka dobre, tak brvno odstranime tak, ze toho cloveka viac spozname, zblizime sa s nim, doverne sa porozpravame, ...

Jezis teda hovori o tom, ze ak budeme takto sudit/usudzovat/vytvarat zaver o niekom bez toho aby sme poznali celu pravdu, ze potom budu aj nas takto sudit.
Myslim ze kazdy ma uz taku skusenost, ze si niekto iny o nas myslel na zaklade nasho spravania nieco, co ale vobec nebola pravda.
Preto sa mozeme touto optikou pozriet teraz opacne na toho druheho a vidiet, ze ak mame malo informacii potom si vytvarame usudok, ktory ale nie je pravdivy.

O tom hovori teda Jezis, aby sme to takto nerobili. Ale aby sme najskor "videli" a poznali celu pravdu (ked je tvoje oko ciste - bez brvna v oku - v tvojom pohlade ci uz vnutri, alebo vonku, vtedy je cele tvoje telo vo svetle) a az potom mozeme "vybrat smietku z oka brata".
A ta smietka v oku brata, moze byt tiez vnutri v jeho oku, alebo je to vonkajsia prekazka, ktora mu zastiera cely pohlad.

Pozn.:
Vyznam slova sudit podla slovnika:
http://slovnik.azet.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=s%C3%BAdi%C5%A5
3. (koho. čo i bezpredm.) vynášať rozsudok, vyslovovať posudok o niekom, o niečom, posudzovať, odsudzovať, kritizovať

Slovo usudok:
http://slovnik.azet.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=%C3%BAsudok
výsledok usudzovania, názor, mienka, záver, uzáver;
log. záver z jedného al. viacerých súdov: kritický, logický ú.;
induktívny, deduktívny ú. ku ktorému sa dospelo indukciou, dedukciou
vyniesť ú. vysloviť svoju mienku o niekom, o niečom;

Cele znenie Jezisovych slov:
Mt 7,1-5
1 Nesúďte, aby ste neboli súdení.
2 Lebo ako budete súdiť vy, tak budú súdiť aj vás, a akou mierou budete merať vy, takou sa nameria aj vám.
3 Prečo vidíš smietku v oku svojho brata, a vo vlastnom oku brvno nezbadáš?
4 Alebo ako môžeš povedať svojmu bratovi: "Dovoľ, vyberiem ti smietku z oka" - a ty máš v oku brvno?!
5 Pokrytec, vyhoď najprv brvno zo svojho oka! Potom budeš vidieť a budeš môcť vybrať smietku z oka svojho brata.

skalka píše:
Ako má niekto niekoho napomenúť a upozorniť ho na nesprávnosť jeho konania, ak to konanie nepomenuje?
To ide o ten prvy pripad - t.j. ked poznas o tom druhom celu pravdu a vies preco tak robi co robi doverne.
Vtedy Jezis povedal aby sme ho napomenuli medzi 4 ocami, ak nepocuvne, tak pred 2-3 svedkami, ak nepocuvne tak pred celym zhromazdenim a ked ani tak nepocuvne, tak nech ti je ako neveriaci.

Aj Pavol hovori vo svojich listoch (napr. Ef 4) aby sme zili podla pravdy v laske, kym nedospejeme vsetci k jednote viery a poznania Jezisa Krista a aby sme sa napominali vo vsetkej mudrosti (Kol 3,16-17).

Podla pravdy - tak ze pozname celu pravdu.
V laske - s cistym okom poznajuc pravdu - v laske, ktora nesudi, nemysli na zle, ale raduje sa z pravdy (1Kor 13,4-7).
Pavol hovori aby sme vsetko robili ako Jezis - nim naplneny a v jeho mene - tak ako by to robil on - tak aby sme vzdali vdaku Bohu Otcovi.

Kol 3,16-17
16 Kristovo slovo nech vo vás bohato prebýva. Vo všetkej múdrosti sa navzájom poúčajte a napomínajte a pod vplyvom milosti spievajte Bohu vo svojich srdciach žalmy, hymny a duchovné piesne.
17 A všetko, čokoľvek hovoríte alebo konáte, všetko robte v mene Pána Ježiša a skrze neho vzdávajte vďaky Bohu Otcovi.

od 06.08.2015 9:43:00
napísal 10 príspevkov
romanh píše:
Ahoj skalka, nepovedal som priamo, ze si myslim ze ju sudis.
Povedal som len, ze toto nie je to spravne miesto pre to, ze by ti malo o nej nieco "vychadzat", teda konkretny zaver/usudok, lebo bez poznania konkretnej osoby a jej dovodov su to iba dohady a ludske sudy/rozumej usudky (z ktorych niekedy prerastu aj odsudenia, ale to som nemal na mysli - mal som na mysli usudky).
Preto je lepsie ak priatelku oslovis priamo a spytas sa jej konkretne na to co chces o nej vediet.
Bola som požiadaná o môj názor a radu v inej veci. Prerástlo to do dialógu, v ktorom sa začali riešiť teologické otázky. V teológii nie som dobrá, nepoznám odpovede na jej otázky, preto som založila túto tému. Komunikujeme spolu, na príčinu nedôvery som sa spýtala najprv jej. Ako príčinu uviedla zlý Starý zákon, tak som otázku skutočnej možnej príčiny nadhodila aj tu. Ale máš pravdu, nemuselo to byť, časom by som na to prišla asi aj sama, len by mi to trvalo o niečo dlhšie.

[ Príspevkov: 32 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť