Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 254 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Ďalší
Autor Správa
Poslať 11.04.2015 14:37:48   Re: Zjavenia Panny Márie

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3907 príspevkov
Stačí pozrieť len na pátra Pia, čo stváral na zemi, a to len vďaka tomu že bol v zjednotení s Pánom Bohom.
O čo viac sú schopné duše v nebi zjednotené so Vševedúcim a Všadeprítomným. Legi, ťažko pochopiť matematikovi duchovný svet, to chápem, tiež som bola v tom stave.

Poslať 12.04.2015 6:46:11   Re: Zjavenia Panny Márie

od 24.01.2010 10:53:43
napísal 886 príspevkov
legionar píše:
... a tvrdenie za tvrdenim sa vali ... :roll:
Celá táto debata sa trochu zvrhla. To preto, že stále vychádzame z primitívnych predstáv o Bohu a duchovnom svete. Duchovný (boží) priestor je nezávislý na našom hmotnom, fyzikálnom priestore. Zvykneme ukazovať na nebo, že je tam "hore". Ak ukážeme na "nebo" naobed, o polnoci je úplne iným smerom. Musíme sa zbaviť predstavy, že nebo je "niekde" v našom telesnom, teda hmotnom ponímaní priestoru. Bohu (a tým pádom aj tým, čo sú v Jeho náručí) patrí celý Vesmír a On je nad týmto vesmírom a celý vesmír je v Ňom (Lebo v ňom žijeme, hýbeme sa a sme Sk 17, 28 )
Takže Boh a jeho svätí nie sú obmedzení našim fyzikálnym priestorom a časom.
teta píše:
Či je to v kapacitách oslávených duší spracovať?
Keďže oslávené duše sú už "nad" časom, nepodliehajú jeho obmedzeniam, teda môžu "spracovať" všetko a súčasne "byť" všade.

Poslať 24.04.2015 19:04:20   Re: Zjavenia Panny Márie

Obrázok užívateľa

od 25.11.2014 15:21:23
napísal 135 príspevkov
teta píše:
Boh je prítomný vo všetkých svätých a tak sú svätí prítomní v tom čo sa deje v Bohu vo svete.
Áno Boh je prítomný vo všetkých svätých a oni sú zároveň v jeho náručí. A keďže Boh je svojím Duchom všadeprítomný, môžu byť aj oni svojím duchom ( čiže svätí ) skrze Ducha sv. všadeprítomní. Ale svojou dušou sú pri Bohu. Je to ich duch ktorý je vďaka Duchu sv. všadeprítomný. Príkladom v tomto sú anjeli. Písmo hovorí o našich strážnych anjeloch takto : "Varujte sa, aby ste nepohŕdali ani jedným z týchto maličkých. Lebo vám hovorím, že ich anjeli v nebesiach stále hľadia na tvár môjho Otca v nebesiach." Anjeli strážni sú prítomní pri nás, chránia nás a modlia sa za nás. A predsa zároveň Písmo hovorí, že sú v nebi a ustavične hľadia na tvár Otca. Teda anjeli sú v nebi prítomní svojím duchovným telom, ale svojím duchom môžu byť skrze Ducha sv. všade, teda aj priamo pri nás. A zároveň písmo hovorí o svätých : Lebo keď ľudia vstanú z mŕtvych, už sa ani neženia, ani nevydávajú, ale sú ako anjeli v nebi. A teda ak anjeli môžu byť v nebi a ustavične hľadieť na tvár otca a zároveň byť pri nás, tak potom tak isto aj svätí, sú pri nás svojím duchom skrze Ducha sv., ktorý je všadeprítomný.

Ešte by ma zaujímalo, ako sa dívate na nesplnené predpovede Panny Márie zo zjavenia v La salette?
Nepodkopáva to podľa Vás dôveryhodnosť zjavenia? Pričom do La salette za týmto zjavením neustále putuje množstvo ľudí ako do Lúrd či Fatimy. Lebo celkom tomu nerozumiem, či pred tým ostatní zatvárajú oči, alebo ako. Niektorí mi argumentovali tým, že pri súkromných zjaveniach taktiež zohráva úlohu ľudský faktor, teda, že deti si nemuseli všetko správne zapamätať. Pričom Cirkev uznáva, že pri súkromných zjaveniach treba zohľadniť ľudský faktor, že ten kto zjavenie dostane a potom ho ďalej sporostredkúva, sa môže pomýliť, či nemusí si všetko správne zapamätať, no je zvláštne, že ak Boh dáva nejaké zjavenie, tak nespôsobí potom aj to aby sa dotyčný v odovzdaní posolstva zjavenia nemohol pomýliť? Prečo teda Cirkev zohľadňuje to, že dotyčná osoba, ktorá dostala zjavenia sa mohla pri odovzdávaní posolstva zjavenia pomýliť? Aký by malo význam zjavenie, kde by človek nedokázal odovzdať ďalej to, čo od zjavenia prijal? Veď ak Boh zabezpečil aby zjavenie, ktoré dostal sv. Pavol správne pochopil a aj "posunul" ďalej to čo sa od Pána naučil, nevidím dôvod, prečo by to Boh nezariadil tak aby človek, ktorý zjavenie dostane, ho nemohol bez chýb interpretovať ďalej.

Poslať 24.04.2015 23:29:02   Re: Zjavenia Panny Márie

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1630 príspevkov
Citácia:
Ešte by ma zaujímalo, ako sa dívate na nesplnené predpovede Panny Márie zo zjavenia v La salette?
Nieze by ma toto zjavenie nejako extra zaujimalo, ale na zaklade tohto tychto nazvyme to pochybnosti o pravosti a pravdivosti zjavenia v La Sallete som si spravil maly prieskum a dopatral som sa k zaujimavycm zisteniam: to co si uviedol ako tajomstva oboch deti ( zrejme som nasiel aj stranku odkial si s najvacsou pravdepodobnostou cerpal informacie) a to co som nasiel ja sa viac nez dost od seba odlisovalo aj jazykovo aj interpretacne. Ani jeho ani jej tajomstvo nebolo prelozene ani uverejnene ani nahodou cele (boli to celkom dlhe texty) a hoci nehovorim,ze moja anglictina je nejako brilantna, tak nech som to cital akokolvek pozorne, tak sa tam nespominali veci,ze do roku 2000 sa obrati nejaka severska krajina...

Nakoniec som nasiel zopar debat na tuto temu, ktore tieto rozpory ci nezrovnalosti s tymto zjavenim potvrdilo pretoze je pochybnost,ze je spravne prelozene. Predsa len franzuskym narecim dost vzdialenym od spisovnej francuzstiny nehovori kazdy, navyse moznost zlych prekladov hoci mozno v dobrej viere dost kazia dojem z celeho zjavenia (mozn o aj zjaveni) a vzrastaju pochybnosti ..

To co si potovedal o kvalite sukromnych zjaveniach zrejme s tym suhlasim a prave preto aj keby Cirkev schvalila bud cast alebo cele zjavenie, je to treba byt aj tak opatrny. Aj Medjugorie, kde sa o spravnosti a pravdivosti nepochybuju a rozhodne neodporuje uceniu Cirkvi tak ten schvalovaci proces je dlhy a narocny...

Poslať 29.04.2015 17:53:06   Re: Zjavenia Panny Márie

Obrázok užívateľa

od 25.11.2014 15:21:23
napísal 135 príspevkov
tomix píše:
to co si uviedol ako tajomstva oboch deti ( zrejme som nasiel aj stranku odkial si s najvacsou pravdepodobnostou cerpal informacie) a to co som nasiel ja sa viac nez dost od seba odlisovalo aj jazykovo aj interpretacne. Ani jeho ani jej tajomstvo nebolo prelozene ani uverejnene ani nahodou cele (boli to celkom dlhe texty) a hoci nehovorim,ze moja anglictina je nejako brilantna, tak nech som to cital akokolvek pozorne, tak sa tam nespominali veci,ze do roku 2000 sa obrati nejaka severska krajina...
Zdroj odkiaľ som čerpal uvedené tajomstvá som zverejnil hneď na začiatku diskusnej témy. Ale uvediem ho znova : http://patristica.net/La-Salette&s

Zaiste aj ja som našiel už mnoho "verzií" spomínaných tajomstiev detí z La salette, ktoré sa do značnej miery od seba odlišovali. Viď napr. to čo je uverejnené o týchto tajomstvách v knihe Štefan Senčík - O postoji k súkromným zjaveniam a viď zdroj, ktorý som uviedol ako ten, z ktorého som čerpal. To čo som našiel v Senčíkovej knihe skôr odpovedá rôznym verziám týchto tajomstiev uverejnených všade možne na internete. Avšak zdroj, ktorý som uviedol, čerpá tieto tajomstvá z knihy : Découverte du secret de La Salette, published by Fathers René Laurentin and Michel Corteville. Fayard: 2002, pp. 46-49

Teda ide o knihu od známeho mariológa René Laurentina, ktorý publikoval to, čo Maxim a Melánia poslali napísané v listoch pápežovi. K nahliadnutiu tam sú aj fotky spomínaných listov. Či ide o skutočné originály, pre svoju neznalosť francúzskeho jazyka a už tobôž nie spomínaného dialektu, potvrdiť nemôžem. Čo ma však zaujalo, že sa to v líši od rôznych iných verzií spomínaných tajomstiev ( ktoré si často krát vymýšľajú a fantazírujú ).

tomix píše:
Nakoniec som nasiel zopar debat na tuto temu, ktore tieto rozpory ci nezrovnalosti s tymto zjavenim potvrdilo pretoze je pochybnost,ze je spravne prelozene. Predsa len franzuskym narecim dost vzdialenym od spisovnej francuzstiny nehovori kazdy, navyse moznost zlych prekladov hoci mozno v dobrej viere dost kazia dojem z celeho zjavenia (mozn o aj zjaveni) a vzrastaju pochybnosti ..
Osobne pochybujem, že by v dnešnom svete niekto nevedel preložiť správne hoc aj nejaký francúzsky dialekt. Osobne však nerozumiem jednej veci. Ak Boh dá nejaké takéto zjavenie a teda zjavenie je od Boha, prečo potom "nezaistí" aby sa správy o budúcnosti, ak ich už raz dáva, dostali k ľuďom bez chýb a správne preložené? Prečo Cirkev pripúšťa aj pri uznaných súkromných zjaveniach, že sa človek, ktorý ich dostal môže pomýliť pri ich zapamätaní, či ich nasledujúcom interpretovaní. Veď ak je zjavenie naozaj od Boha a Boh týmto zjavením niečo sleduje, tak nezabezpečí aj to aby sa posolstvo, či nejaké proroctvo z daného zjavenia zachovalo a dostalo k ľuďom "neporušené"?

Citácia:
Aj Medjugorie, kde sa o spravnosti a pravdivosti nepochybuju a rozhodne neodporuje uceniu Cirkvi tak ten schvalovaci proces je dlhy a narocny...
No Medjugorie je kapitola sama o sebe...no s tým, že sa pri ňom o správnosti a pravdivosti nepochybuje by som rozhodne nesúhlasil. Veď samotné zjavenie je plné rôznych kontroverzií už od jeho začiatku, kde si deti dostávajúce zjavenie vymýšľali a klamali, ďalej nerešpektovanie zákazov pútí za zjavením až cez samotný obsah posolstva. Obávam sa, že schválením tohto zjavenia by sme si strelili gól do vlastnej bránky.

Poslať 29.04.2015 19:01:31   Re: Zjavenia Panny Márie

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18809 príspevkov
teta píše:
Stačí pozrieť len na pátra Pia, čo stváral na zemi, a to len vďaka tomu že bol v zjednotení s Pánom Bohom.
O čo viac sú schopné duše v nebi zjednotené so Vševedúcim a Všadeprítomným. Legi, ťažko pochopiť matematikovi duchovný svet, to chápem, tiež som bola v tom stave.
Len mi netvrd, ze Ty ten duchovny svet "uz" chapes. :)
Ty si sa iba prestala pytat, prestala si pochybovat - a uveris hocijakej "podivnosti", ak sa to tyka "Tvojej" viery ...

Preto som hovoril, ze "tvrdenia sa len tak valia".
NEPODLOZENE tvrdenia !
Ludovo povedane - rozpravky starej matere.
A aj ked sa niektori vyjadruju "opatrne", nikto sa nepostavi a nepovie na rovinu "ludia, neblbnite, ved to je predsa nezmysel".

Poslať 29.04.2015 20:10:26   Re: Zjavenia Panny Márie

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 11:28:18
napísal 1163 príspevkov
legionar píše:
nikto sa nepostavi a nepovie na rovinu "ludia, neblbnite, ved to je predsa nezmysel".
akože nikto, veď ty to robíš stále ;)

Poslať 30.04.2015 7:33:52   Re: Zjavenia Panny Márie

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12926 príspevkov
Citácia:
No Medjugorie je kapitola sama o sebe...no s tým, že sa pri ňom o správnosti a pravdivosti nepochybuje by som rozhodne nesúhlasil. Veď samotné zjavenie je plné rôznych kontroverzií už od jeho začiatku, kde si deti dostávajúce zjavenie vymýšľali a klamali, ďalej nerešpektovanie zákazov pútí za zjavením až cez samotný obsah posolstva. Obávam sa, že schválením tohto zjavenia by sme si strelili gól do vlastnej bránky.
to ako myslis? ved komunisti mozu pute zakazovat kolko len chcu
a co sa tyka vztahu s biskupom tam je to trocha zlozitejsie ... to mi vysvetlovai knazi o co tam islo ....

netreba sa nechat uniest komunistickou propagandou tych cias ...

Poslať 01.05.2015 7:47:24   Re: Zjavenia Panny Márie

Obrázok užívateľa

od 01.02.2005 23:23:17
napísal 393 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
to ako myslis? ved komunisti mozu pute zakazovat kolko len chcu
a co sa tyka vztahu s biskupom tam je to trocha zlozitejsie ... to mi vysvetlovai knazi o co tam islo ....

netreba sa nechat uniest komunistickou propagandou tych cias ...
Mišo, tu je link priamo z biskupstva Mostar Duvno.
Žiadna komunistická propaganda, stanovisko miestneho biskupa.

http://www.cbismo.com/index.php?mod=vijest&vijest=101

Poslať 01.05.2015 9:20:24   Re: Zjavenia Panny Márie

Obrázok užívateľa

napísal 12926 príspevkov
Citácia:
link priamo z biskupstva Mostar Duvno
vdaka
ale doplnim co mi povedali frantiskani(slovenski), je tam urcite napatie medzi biskupom a reholou
je za tym pozemska rivalita a financne toky a podobne ...
proste techtle-mechtle podla CIC = kto z koho

======================
argument ze ten kto mal zjavenie sa MUSI stat reholnikom a nemoze ist do manzelstva, povazujem za principialne chybny
manzelstvo podla nauky cirkvi nie je nic hriesne ...
a su tam aj dalsie pseudo argumenty ako napr ze je zle chodit na pute ale treba sa modlit dom vo svojej komorke co je zjednodusenie slov Pisma

Moj hlavny argument su hlboke duchovne ucinky Medjugoria

Poslať 01.05.2015 10:18:17   Re: Zjavenia Panny Márie

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1630 príspevkov
Citácia:
Len mi netvrd, ze Ty ten duchovny svet "uz" chapes. :)
Ty si sa iba prestala pytat, prestala si pochybovat - a uveris hocijakej "podivnosti", ak sa to tyka "Tvojej" viery ...
Tvoj problem je,ze sa vsetko snazis zaobalit do matematickeho a fyzikalneho modelu akokeby bez stipky zmyslu pre akukolvek abstrakciu, vid debatu o srdci / pumpicke :) . mam kolegu ateistu, ktory je tvrdy materialista, ale aj s nim "pohnu" veci, ktore sa deju mimo jeho chapanie. Nie veci v style,ze sa pred nim premeni voda na kokakolu, ale proste drobne nenapadne veci, ktore sa naozaj vymykaju aj jeho tiez prisne logickemu chapaniu,( ktore vyplyva z titulu jeho aj mojej prace ) a pyta sa aj sam seba aj ludi naookolo.... Obcas neviem ci to len hras alebo ci je to len tak vzdor poza kde sa snazis vsetko popierat len aby si popieral alebo si naozaj ani na sekundu nepripustis,ze existuju veci, ktore sa deju po starocia a su zdokumnetovane a preverovanene aj nezavisle.Stredoveke myslenie nie je to,co sa aj v debatach ludia nahovorit,ze krestania myslenim zaostali v stredoveku, ale to,ze napriek evidentnym a nepopieralnym sposobom deju veci a nie su ludia schopny schopny pripustit fakty.

Iste, jedna vec je uverenie niecoho kde je clovek odkazany na svedectvo inych,sprostredkovane a s velkym casovym odstupom, ina vec je zazit na vlastnej kozi. Ked tu teta spomenula patra Pia tak pater Pio je temer nas sucasnik teda veci sa diali ani nie tak davno. Nehovoriac,ze ani Cirkev neprijala p. Pia lahko a s dost velkou skepsou a boli tam aj ine motivy. Ale o tom bol natoceny film, odporucam pozriet si ho...

Poslať 01.05.2015 17:37:40   Re: Zjavenia Panny Márie

Obrázok užívateľa

napísal 393 príspevkov
Mišo, ty spochybňuješ miestného biskupa ?

Poslať 02.05.2015 2:06:10   Re: Zjavenia Panny Márie

Obrázok užívateľa

napísal 12926 príspevkov
Citácia:
ty spochybňuješ miestného biskupa ?
vzhladom na informacie ktore o tom mam tak ano ...

spomen si na Don Bosca a jeho miestneho biskupa
neomylnost ma len sv Otec ... a ten ma na Medjugorie trocha iny nazor

Poslať 02.05.2015 7:38:18   Re: Zjavenia Panny Márie

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
problémom trochu je súvislosť s tým, že františkáni boli jediní, ktorí pôsobili na balkáne ešte pod turkami - hierarchická štruktúra bola reálne budovaná až neskôr, čo stále spôsobuje isté napätia.

Poslať 02.05.2015 8:05:20   Re: Zjavenia Panny Márie

Obrázok užívateľa

napísal 393 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
ty spochybňuješ miestného biskupa ?
vzhladom na informacie ktore o tom mam tak ano ...

spomen si na Don Bosca a jeho miestneho biskupa
neomylnost ma len sv Otec ... a ten ma na Medjugorie trocha iny nazor
Mišo, prekvapuješ ma. Nemilo.
Viem minimálne o dvoch biskupoch, ktorí ostro vystúpili proti Medjugorju. Zanic a jeho nástupca Peric. Iní tam ani neboli.

Príklad Don Bosca nie je dobrý. Don Bosco, hoci mal problémy s biskupom, rešpektoval jeho autoritu. Františkáni z MJ naopak broja proti miestnej autorite. A to nemôže pochádzať od Boha.

A nakoniec, čo ty vieš o tom, aký názor má sv. Otec na MJ. V prvom rade, tie reči ako JPII či BXVI horlili za MJ sa ukázali ako vymyslené. Aj to je v tom oficiálnom dokumente. Ak by to nebola pravda, príslušné miesta z Vatikánu by určite nariadili tento dokument z oficiálnej stránky biskupstva stiahnuť.

Príbeh MJ nie je príbehom o zjavení, ale príbehom o ľudskej neposlušnosti. Kompetentné autority(vyšetrovacie komisie) už minimálne 2x vo veci jednoznačne rozhodli. Že výsledky skúmania poslednej komisie už skoro 2 roky nie sú prezentované na verejnosti tiež o niečom svedčí. Ľahko sa hasí požiar keď je ohník malý. Teraz sa naším cirkevným autoritám vracia to, že v čase keď mali hovoriť - mlčali, keď mali konať - iba sa prizerali. Ale verím, že aj tento problém nakoniec zvládnu.

[ Príspevkov: 254 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť