Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 23 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Autor Správa
Poslať 08.02.2015 12:05:40   "Zvláštne" modlitby

Obrázok užívateľa

od 25.11.2014 14:21:23
napísal 135 príspevkov
Túto tému som založil, aby slúžila nato, ak niekto nájde nejakú modlitbu, ktorej možno nerozumie, alebo sa mu zdá niečím "zvláštna", tak by ju sem mohol hodiť a mohli by sme sa na ňu pozrieť.

Osobne už dlhú dobu poznám zopár takých modlitieb, ktorým nie celkom rozumiem, resp. možno nerozumiem správne a ktoré mi tým pádom pripadajú "zvláštne".

Niekoľko ich sem uvediem. ( uvediem, len tie časti z nich, ktoré mi pripadajú niečim "zvláštne" )

Modlitba k Matke Ustavičnej pomoci

Lebo keď ty ma chrániš, ničoho sa nebojím, ani svojich hriechov,
lebo ty mi vyprosíš odpustenie, ani zlého ducha, preto, že ty si nad celé peklo silnejšia,
ani Ježiša Krista, svojho sudcu, lebo ho uzmieriš jedinou svojou modlitbou. Ó Kráľovna moja, vypros mi odpustenie hriechov... ( zdroj : Modlitby k Márii s cirkevným imprimatur )

Nedostávam odpustenie svojich hriechov od Boha, keď ľahké hriechy oľutujem a ťažké vyznám kňazovi pri spovedi? Takže tu celkom nechápem význam toho ako by mi Panna Mária mohla vyprosiť odpustenie hriechov, keď to ( odpustenie hriechov ) Boh ( bohatý na milosrdenstvo ) udeľuje každému kajúcnikovi, ktorý ľutuje. Takže celkom nevidím zmysel aby nám odpustenie hriechov musela vyprosovať Panna Mária. Chápal by som to vyprosenie odpustenia hriechov jedine v prípade v zmysle vyprosenie odpustenia trestov za hriechy.

Modlitba k Matke Ustavičnej pomoci ( časť modlitby chorého )

Ani návšteva a súcit najlepších priateľov ma nevedia potešiť. Niekedy sa ma zmocňuje netrpezlivosť a smútok. Ostávaš mi len ty, najsvätejšia Panna. Ty si moja nádej. ( zdroj : Modlitby k Márii s cirkevným imprimatur )

Myslím, že nech sme v akomkoľvek súžení, či chorobe určite nám neostáva LEN Panna Mária ako to uvádza modlitba. Veď Kristus je tak isto stále s nami. A hľa, ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta. ( Mt 28,20 )

MATKA BOŽIA TRNAVSKÁ

Zarmútených potešíš, ó, Panenka Mária,
vrúcne prosby vyslyšíš, naša nádej jediná. ( zdroj : http://www.trnava.fara.sk/panna-maria-trnavska-lady/225-modlitby-a-piesne )

Panna Mária určite nieje našou jedinou nádejou. Ako som vyššie uviedol, ved je tu tak isto Kristus. Preto význam tejto časti modlitby celkom nechápem, konkrétne tomu označeniu Panny Márie - jediná nádej. Toto hovorí Pán: "Zlorečený je muž, ktorý dôveruje v človeka. ( Jer 17,5 ) Áno, v písme sa myslí obyčajný pozemský človek a okrem toho Panna Mária nie je obyčajným človekom, ale robiť z nej našu jedinú nádej? Troška mi to príde prehnané.

Z tej istej stránky http://www.trnava.fara.sk/panna-maria-trnavska-lady/225-modlitby-a-piesne je aj text modlitby : Ó, predrahá Panna Mária, všemožnej lásky najhodnejšia Bohorodička a moja najmilostivejšia, presladká Matka, s detinskou vrúcnosťou a s najhlbšou poníženosťou padám na tvár pred tvojím nebeským prestolom podivnej vznešenosti a čo najvrelejšie ťa pozdravujem.

Padať na tvár ( klaňať sa tvárou k zemi ) nepatrí také uctievanie jedine Bohu? Veď aj Základný katechizmus ( http://katechizmus.szm.com/kat-2c.htm ) hovorí v bode 184. Uctievanie svätých sa neprotiví prvému prikázaniu božiemu, lebo svätým sa neklaniame, len si ich ctíme.

Osobne si ctím Pannu Máriu, ale snažím sa to robiť v duchu "učenia" Jána Pavla II. : Opravdová úcta k Boží Matce musí být naprosto kristocentrická, a je hluboce zasazena do tajemství Boží Trojice, Vtělení a Vykoupení. (srov. Jan Pavel II., Překročit práh naděje, s.18

"Výťah" z modlitieb k Duchu sv. :

Duchu Svätý, príď z neba (JKS 217)

Pane, zošli svojho Ducha a obnov tvárnosť zeme. (Ž 104)

Príď, ó Duchu Stvoriteľu (JKS 544).

Príď, Duchu Svätý...

V modlitbách a piesňach sa prosí príď, či Pane zošli svojho Ducha. Ale nechápem správne, že Duch sv. už zoslaný bol na Turíce?

Lenže hovorím vám pravdu: Je pre vás lepšie, aby som odišiel. Lebo ak neodídem, Tešiteľ k vám nepríde. Ale keď odídem, pošlem ho k vám. ( Ev. Jn 16, 7 )

A to sa udialo na Turíce. Duch sv. bol zoslaný Bohom na Zem a naplnil apoštolov. Teda Duch sv. je už zoslaný z neba. Prečo sa teda stále prosí o to aby "Pán zoslal svojho Ducha", resp. "Príď Duchu sv."?

Poslať 08.02.2015 14:18:59   Re: "Zvláštne" modlitby

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Prečo sa teda stále prosí o to aby "Pán zoslal svojho Ducha", resp. "Príď Duchu sv."?
pretoze dary (charizmy) Ducha Svateho mozes mat aj teraz, nie len na Turice. Niekto ich dostane "automaticky", niekto si o ne ziada a dostane a niekto nie. A kto by nechcel mat tie dary,ze ano

Poslať 09.02.2015 13:53:16   Re: "Zvláštne" modlitby

Obrázok užívateľa

napísal 135 príspevkov
tomix píše:
pretoze dary (charizmy) Ducha Svateho mozes mat aj teraz, nie len na Turice. Niekto ich dostane "automaticky", niekto si o ne ziada a dostane a niekto nie. A kto by nechcel mat tie dary,ze ano
Ale aký má význam, ak chcem dostať tieto dary ( charizmy ) modliť sa aby Pán zoslal svojho Ducha ? Nieje logickejšie potom sa modliť aby som bol naplnený Duchom sv. ak chcem tieto dary ( charizmy )?

Napríklad modlitba Turíčna sekvencia :

Duchu Svätý, príď z neba
a vyšli nám zo seba
žiaru svetla pravého.

Tu v tejto modlitbe sa spomína aby Duch sv. "prišiel ( zostúpil ) z neba". Ale Duch sv. už predsa z neba zostúpil, keď ho pred 2000 rokmi na Turíce Pán zoslal, aby bol s nami.
Lenže hovorím vám pravdu: Je pre vás lepšie, aby som odišiel. Lebo ak neodídem, Tešiteľ k vám nepríde. Ale keď odídem, pošlem ho k vám. ( Jn 16,7 ) A toto zoslanie sa už udialo na Turíce pred 2000 rokmi. Odvtedy Duch sv. je tu na zemi. A ja poprosím Otca a on vám dá iného Tešiteľa, aby zostal s vami naveky ( Jn 14,16 ). Aký má teda význam prosiť Ducha sv. aby "prišiel z neba" keď On prišiel a ostáva tu snami naveky.

Poslať 09.02.2015 17:54:52   Re: "Zvláštne" modlitby

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Naim, treba rozlišovať to, čo je podávané ako pravda a poetické vyjadrenia v modlitbe, či piesni. Na to vyprosenie odpustenia si si odpovedal v podstate sám. Ide o odpustenie trestov za hriechy. A nielen to. Mária ti môže vyprosiť aj odpustenie, keď sa ocitneš v ohrození života a nemáš možnosť sa vyspovedať...
Citácia:
Ostávaš mi len ty, najsvätejšia Panna. Ty si moja nádej. ( zdroj : Modlitby k Márii s cirkevným imprimatur )
Myslím, že nech sme v akomkoľvek súžení, či chorobe určite nám neostáva LEN Panna Mária ako to uvádza modlitba.
V tomto prípade, aj keď sa nejedná o veršovanú, teda poeticky upravenú modlitbu, to LEN je skôr poetický dodatok. V tej modlitbe k Trnavskej Panne Márii je to veršovaná modlitba, takže tiež je to slovíčko vsunuté do rýmu.
Citácia:
padám na tvár pred tvojím nebeským prestolom podivnej vznešenosti a čo najvrelejšie ťa pozdravujem
Ak "padám na tvár" pred nebeským prestolom, to znamená, že sa vlastne klaniam Bohu u ktorého Mária prebýva.

Inak, aj podľa môjho názoru a dnešnými časmi ovplyvneného vkusu, mnohé staršie modlitby a piesne sú vyšperkované zbytočnými slovami, ktoré zrejme vyhovovali vkusu vtedajšej doby. Preto sa radšej modlím svojimi slovami a mne vlastným spôsobom vyjadrovania.

Čo sa týka výziev Ducha sv. to "príď " alebo "zošli" znamená výzvu aby Duch zapôsobil. Lebo Duch Sv. je tu od počiatku sveta (On hovoril ústami prorokov), teda nemusí špeciálne prichádzať. Teda aj na Turíce iba hmatateľne prejavil svoje pôsobenie. Veď v Evanjeliu sa napr. píše:
Citácia:
Lk 1,41 Len čo Alžbeta začula Máriin pozdrav, dieťa v jej lone sa zachvelo a Alžbetu naplnil Duch Svätý.
Aj Ježišové slová o zoslaní Ducha sú obrazné. "Zošlem ho k vám" znamená niečo ako "nechám ho vo vás pôsobiť"

Poslať 15.02.2015 10:12:48   Re: "Zvláštne" modlitby

Obrázok užívateľa

napísal 135 príspevkov
Dakl ospravedlňujem sa, že píšem až teraz ale skôr to nešlo.

dakl píše:
Naim, treba rozlišovať to, čo je podávané ako pravda a poetické vyjadrenia v modlitbe, či piesni.
To je v poriadku, ale myslím, že ani poetické vyjadrenie by nemalo odporovať, teologickému učeniu, či základnej logike.

Ostávaš mi len ty, najsvätejšia Panna. Ty si moja nádej. ( zdroj : Modlitby k Márii s cirkevným imprimatur )
dakl píše:
V tomto prípade, aj keď sa nejedná o veršovanú, teda poeticky upravenú modlitbu, to LEN je skôr poetický dodatok.
Ako si sám správne uviedol v tomto prípade nejde o poetickú modlitbu, ale o bežnú "štandardnú" modlitbu. Napriek tomu je však "poeticky upravená" s v tomto prípade ( keďže nejde o básnickú modlitbu ) zbytočným slovíčkom len, čo v takejto forme modlitby celkom nedáva zmysel.

Čo sa týka tej modlitby k Trnavskej Panne Márii, áno tam ide o veršovanú modlitbu, takže tam to slovíčko jediná naozaj vyzerá byť vsunuté do rýmu aby to "pasovalo" ( rýmovalo sa ). Napriek tomu si však myslím, že nejaký rým v poetickej modlitbe by nemal byť uprednostnený nad pravým teologickým významom. Aj keď samozrejme, je možné to chápať ako jediná nádej po Bohu. Či ako iný štýl vyjadrovania sa v tej dobe ako si uviedol, v tom s tebou súhlasím.

K modlitbe : Ó, predrahá Panna Mária, všemožnej lásky najhodnejšia Bohorodička a moja najmilostivejšia, presladká Matka, s detinskou vrúcnosťou a s najhlbšou poníženosťou padám na tvár pred tvojím nebeským prestolom podivnej vznešenosti a čo najvrelejšie ťa pozdravujem.

dakl píše:
Ak "padám na tvár" pred nebeským prestolom, to znamená, že sa vlastne klaniam Bohu u ktorého Mária prebýva.
Tu si dovolím s tebou nesúhlasiť. Modlitba uvádza, že padám na tvár pred tvojím nebeským prestolom. Myslím, že v tejto modlitbe sa tým nebeským prestolom Márie nemyslí Boh. Ale akýsi samotný trón Márie. Teda padám na tvár pred samotnou Pannou Máriou. Aj keď samozrejme je rozdiel sa klaňať a klaňať. Teda Klaňať sa v zmysle, ako uctievať niekoho ako Boha ( teda absolútneho vládcu nad mojím životom, ako stvoriteľa a pod. ) a klaňať sa v zmysle "len" vzdať úctu.

Poslať 15.02.2015 12:47:56   Re: "Zvláštne" modlitby

od 03.02.2015 20:43:12
napísal 45 príspevkov
Naim píše:
To je v poriadku, ale myslím, že ani poetické vyjadrenie by nemalo odporovať, teologickému učeniu, či základnej logike.
Prave o to ide, ze poeticke vyjadrenie moze odporovat formalnemu teologickemu uceniu a logike. Inak by to nebolo poeticke vyjadrenie, ale logicke. :)

Poslať 15.02.2015 12:52:11   Re: "Zvláštne" modlitby

od 03.02.2015 20:43:12
napísal 45 príspevkov
Priklad:

Mesiacik sa kupal v nocnom jazierku.

- mesiac sa nekupe, odporuje to logike a vede, lebo mesiac je na oblohe a nie v jazierku.

Dnesna zap. civilizacia je prehnane zamerana na rozum a techniku. Dalo by sa povedat, ze nechape nielen poeziu, ale vobec umenie. Aj ked taketo spravanie je nerozumne a nelogicke.

Poslať 15.02.2015 23:15:06   Re: "Zvláštne" modlitby

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10968 príspevkov
Citácia:
Aký má teda význam prosiť Ducha sv. aby "prišiel z neba" keď On už prišiel a ostáva tu snami naveky.
dobra otazka ale chapes to prilis technicky (tiez som kedysi bol taky)
ide proste o prosbu aby sa zopakovali Turice aj na nas ...
(hoci Duch Svaty je tu pre nas tak kazdy musi mat svoje osobne Turice = birmovku a jej naplnenie)

Poslať 21.02.2015 12:00:10   Re: "Zvláštne" modlitby

Obrázok užívateľa

napísal 135 príspevkov
peto1 píše:
Prave o to ide, ze poeticke vyjadrenie moze odporovat formalnemu teologickemu uceniu a logike. Inak by to nebolo poeticke vyjadrenie, ale logicke. :)
Hm...v klasickej obyčajnej poézii s tebou 100% súhlasím v tom čo si uviedol. Teda môže odporovať teológii, vede, či logike. Tak ako si uviedol príklad.

peto1 píše:
Priklad:

Mesiacik sa kupal v nocnom jazierku.
No je takéto vyjadrovanie v rámci teológie správne? Teológia ma predsa jasne stanovené učenie, od ktorého odklon môže spôsobiť vážny problém. Nejdem sa tu stavať do role sudcu v tejto veci. Skôr to dávam ako taký podnet na uvažovanie. Osobne si myslím, že modlitba by mala byť jasná, v súlade s učením cirkvi a nemala by odporovať základnej teológii. ( ani obrazným, či poetickým spôsobom ) V normálnej básnickej poézii to nie je problém, ale v modlitbe a ešte obzvlášť tej čo má imprimatur, to môže viesť k nesprávnemu chápaniu danej skutočnosti, ktorá sa v modlitbe predkladá. Nie každý človek si je to schopný vyložiť ako obrazný, či poetický výklad. Garantujem ti, že napr. taká stará babička nebude špekulovať, či označenie Panny Márie ako našej jedinej nádeje je obrazné ( poetické ), alebo reálne vyjadrenie.

misojogi píše:
dobra otazka ale chapes to prilis technicky (tiez som kedysi bol taky)
Prepáč miso, ale nerozumiem, čo to znamená chápať "príliš technicky"?

misojogi píše:
ide proste o prosbu aby sa zopakovali Turice aj na nas ...
(hoci Duch Svaty je tu pre nas tak kazdy musi mat svoje osobne Turice = birmovku a jej naplnenie)
Dobre povedzme, že tie Turice sa zopakujú aj na nás. Ale na sv. omši napr., alebo aj inde sa stále modlí Pane zošli svojho Ducha. Teda my už Turíce ( svoje vlastné ) povedzme, že absolvujeme, no napriek tomu sa stále modlíme "aby Pán zoslal svojho Ducha".

Ale snažím sa to chápať v tom zmysle ako to vyššie vysvetlil dakl, pretože jedine takýmto spôsobom to dáva zmysel a logiku. Inak dakl, ďakujem za to vysvetlenie ohľadom modlitby "k zoslaniu Ducha sv."

Poslať 21.02.2015 14:27:01   Re: "Zvláštne" modlitby

Obrázok užívateľa

napísal 10968 príspevkov
Citácia:
Prepáč miso, ale nerozumiem, čo to znamená chápať "príliš technicky"?
napr
alebo Duch Svaty tu uz je alebo este len ma prist

ale skutocnost je taka ze my ho potrebujeme znova a znova aby nam dal svetlo.
pri birmovke dostaneme jeho dary a posvatenie pre zivot
ale jeho sameho ako zdroj potrebujem stale aby znova a znova prisiel a znova a znova nam dal silu

Poslať 21.02.2015 16:21:35   Re: "Zvláštne" modlitby

Obrázok užívateľa

napísal 135 príspevkov
misojogi píše:
ale skutocnost je taka ze my ho potrebujeme znova a znova aby nam dal svetlo.
pri birmovke dostaneme jeho dary a posvatenie pre zivot ale jeho sameho ako zdroj potrebujem stale aby znova a znova prisiel a znova a znova nam dal silu
Áno potrebujeme ho stále v živote, ale je nutné/logické sa modliť aby prišiel znova a znova? Ak tu už je.... nie je potom logickejšie sa modliť aby nám Duch sv. dal znova a znova silu, resp. aby nám znova a znova pomohol, ako sa modliť aby znova a znova prišiel?

Poslať 21.02.2015 19:30:43   Re: "Zvláštne" modlitby

Obrázok užívateľa

napísal 10968 príspevkov
Citácia:
je nutné/logické sa modliť aby prišiel znova a znova?
toto je presne to technicke myslenie na ktore si sa pytal
nie je to zle, ma to svoj vyznam, ale treba vediet ze duchovne skutocnosti sa nedaju ekvivalentne popisat v nasom ludskom jazyku
je vsak dobre ze si davas taketo otazky: vedu k hlbsiemu pochopeniu

Poslať 22.02.2015 7:11:51   Re: "Zvláštne" modlitby

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Naim píše:
ani poetické vyjadrenie by nemalo odporovať, teologickému učeniu, či základnej logike.

dakl píše:
V tomto prípade, aj keď sa nejedná o veršovanú, teda poeticky upravenú modlitbu, to LEN je skôr poetický dodatok.
Ako si sám správne uviedol v tomto prípade nejde o poetickú modlitbu, ale o bežnú "štandardnú" modlitbu. Napriek tomu je však "poeticky upravená" s v tomto prípade ( keďže nejde o básnickú modlitbu ) zbytočným slovíčkom len, čo v takejto forme modlitby celkom nedáva zmysel.
Aj keď sa nejedná o veršované modlitby, predsa vo väčšine ide o poetické vyjadrenia. Všimni si, v koľkých modlitbách sa vyskytujú citoslovcia "Ó..." , "Ach..." a podobne a pritom v bežnej reči ich nepoužívame . Modlitba je výkrik duše k Bohu, či k Božej Matke a nie vždy je ľudská reč schopná presne vyjadriť naše pocity a túžby. Ak si napr. v ťažkej životnej situácii a obrátiš sa na dobrého priateľa slovami: "Len ty ma zachrániš", určite to nemyslíš doslovne. Iba zvýrazňuješ nádej, ktorú do toho priateľa vkladáš. Ak by naše modlitby boli vo vyjadrovaní strohé a presné ako napr. matematické poučky, stratili by svoju vlastnosť uvoľneného rozhovoru s objektom, ku ktorému sa tou modlitbou obraciame (Boh, Ježiš, svätí atď.). Lebo aj keď sa napr. rozprávaš s milovanou osobou (manželka, frajerka, dieťa) používaš často expresívne výrazy, pripisuješ milovanej osobe vlastnosti, ktoré v skutočnosti nemá, teda vyjadruješ sa poeticky. Nevidím na tom nič zlého, ak povieš milovanej dievčine "zbožňujem ťa". Podľa prísnej logiky by si sa tým dopustil smrteľného hriechu, lebo staviaš človeka na úroveň Boha. Pritom sa však jedná iba o zaužívaný slovný zvrat, ktorým sa snažíš vyjadriť intenzitu svojich citov.

Poslať 22.02.2015 13:09:21   Re: "Zvláštne" modlitby

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Niekedy taketo menej zrozumitelne formulacie modlitieb tak vrtaju kompetentnym v hlave, ze pristupia k reformulacii - vid
vstupil -> vystupil na nebesia, i ked aj tamta verzia mala nieco do seba, hlavne ked povazime, ze nebesia, kde sa Jezis translokoval su mimo nas casopriestor a mozno slovo "vstupit" je vystiznejsie (vstupil som do paralelneho vesmiru, nie vystupil...). Aj ked potom by asi trebalo nahradit "na" predlozkou "do", na druhej strane to zdanlive pouzitie nespravnej predlozky by dobre vystihovalo nasu tazkopadnost pri popisovani takehoto typu skutocnosti, ktore idu mimo nasu zmyslovu skusenost, cize celkom vystizna poeticka hracka.
Jezis biblicky vystupil aj na fyzicke nebesia, cize aj sucasna verzia je spravna a samozrejme metaforicky v sebe zahrna aj nebesia v tom druhom vyzname, ale predosla verzia bola asi poeticky vystiznejsia.

Poslať 24.02.2015 18:57:06   Re: "Zvláštne" modlitby

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
kto mi vysvetlí, ako je myslené toto? :)

"Večný Otče, obetujem ti Telo a Krv, Dušu i Božstvo tvojho najmilšieho Syna a nášho Pána Ježiša Krista na odčinenie našich hriechov i hriechov celého sveta!"

[ Príspevkov: 23 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť