Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 15 ] 
Autor Správa
Poslať 19.01.2015 20:36:31   spoved v (hypo)manii

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Aka je platnost spovede, ak bol clovek pocas nej napr v abnormalne eskalovanej nalade, co moze mat vplyv napr. na prezivanie lutosti atd. ?

Poslať 19.01.2015 20:56:09   Re: spoved v (hypo)manii

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
Citácia:
v abnormalne eskalovanej nalade
Myslis nadraty?

Poslať 19.01.2015 21:06:06   Re: spoved v (hypo)manii

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
nie celkom to :) ale aj to zaujimava otazka...
ale ja som myslel skor patologicky zvysenu naladu napr pri bipolarnej poruche.

Poslať 19.01.2015 21:14:50   Re: spoved v (hypo)manii

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
inymi slovami ci je platna spoved ked je clovek v stave vaznej dusevnej ci nervovej chorobe a nasledkom coho ma alebo moze mat znizenu moznost usudku o tom co spravil alebo co hovori pri spovedi? Chapem tomu spravne?

Poslať 19.01.2015 21:18:55   Re: spoved v (hypo)manii

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Viac-menej, ale nemyslim stavy ked je totalne mimo, ale skor mierne ovplyvneny.

Poslať 19.01.2015 21:27:34   Re: spoved v (hypo)manii

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
No bipolarna porucha je, aspon podla toho co som si nasiel, zavazna choroba. Tak je moj nazor,ze taky clovek nie je zodpovedny za svoje skutky a tym padom by asi nemusel ist ani na spoved a mam pochybnosti o platnosti spovede. Ale kedze neviem a nie som lekar aby som vedel posudit to ci je taky clovek schopny si uvedomit ci nieco zle spachal a tym padom bol schopny aj svoj skutok olutovat. Ak by lekar povedal,ze taky pacient je schopny rozlisenia dobra alebo zla tak asi je aj zodpovedny za svoje skutky a tym padom je aj spoved platna pokial vykonal lutost. Mieru zodpovednosti urci zrejme najprv lekar a potom nasledne knaz...

Poslať 19.01.2015 21:45:06   Re: spoved v (hypo)manii

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3766 príspevkov
podmienkou platnosti sv. spovede je dokonalá lútosť (t.j. lutosť preto že hriechom som urazil Pána Boha a nie apr. zo strachu pred zatratením) ale nie je daný čs kedy treba túto lútosť prejaviť. Pri sv. spovedi sa povie formulka lútosti "Lutujem...." ale človek to mohol olutovať už skôr a nemusí až v čase spovede. Obyčajne ide na spoved pretože lutuje čo všetko popáchal. Takže už samotný ak spovede je prejavom lútosti bez ohladu na to či je človek v akej nálade.

Poslať 19.01.2015 22:05:49   Re: spoved v (hypo)manii

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
pri spovedi nestaci aj nedokonala lutost?
Ja som zil v tom, ze ano, dokonala je nevyhnutna miesto spovede napr. v necakanom riziku smrti.

Poslať 19.01.2015 22:40:07   Re: spoved v (hypo)manii

od 23.12.2014 20:56:54
napísal 41 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Aka je platnost spovede, ak bol clovek pocas nej napr v abnormalne eskalovanej nalade, co moze mat vplyv napr. na prezivanie lutosti atd. ?
tak co sa tyka hriechu, ide o celkovu lutost, ktora je dlhodoba a nie je ohranicena... predsa ked odides zo spovednice tak ten hriech lutujes stale ci nie?

Poslať 20.01.2015 0:30:34   Re: spoved v (hypo)manii

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10972 príspevkov
Citácia:
pri spovedi nestaci aj nedokonala lutost?
Ja som zil v tom, ze ano, dokonala je nevyhnutna miesto spovede napr. v necakanom riziku smrti.
suhlas
(asi preklep)

Poslať 21.01.2015 13:02:28   Re: spoved v (hypo)manii

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3766 príspevkov
aj pri sv. spovedi sa vyžaduje dokonalá lútosť. Ved si pozri formulku " lutujem lebo som urazil Boha, lásku" (alebo podobne) Pokial dôvodom lútosti je žial nad urážkou Boha, nad stratou Jeho milosti a túžba obnoviť láskyplný vzťah s Nim ide o dokonalú lútosť.
Nedokonalá lútosť je ak lutujem z iných dôvodov napr. zo strachu pred zatratením

Poslať 21.01.2015 21:49:19   Re: spoved v (hypo)manii

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10972 príspevkov
Citácia:
aj pri sv. spovedi sa vyžaduje dokonalá lútosť.
ano ale pre platnost staci aj nedokonala

Poslať 21.01.2015 22:09:23   Re: spoved v (hypo)manii

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
aj pri sv. spovedi sa vyžaduje dokonalá lútosť.
ano ale pre platnost staci aj nedokonala
Súhlas, toto nás učili na prvej katechéze ku sviatostiam. Stačí na odpustenie hriechov aj nedokonalá ľútosť pri sv. spovedi. Mimo sv. spovedi je podľa katolíckej teológie potrebná dokonalá ľútosť z lásky Pánu Bohu.

Poslať 23.01.2015 23:34:09   Re: spoved v (hypo)manii

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Pocul som aj taku tezu, ze uz samotny akt spovede vacsinou je dokladom dostatocnej - nedokonalej lutosti.

Poslať 24.05.2015 0:08:15   Re: spoved v (hypo)manii

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 7:17:46
napísal 7621 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Pocul som aj taku tezu, ze uz samotny akt spovede vacsinou je dokladom dostatocnej - nedokonalej lutosti.
Platnost spovede je zavisla na dokonalej a nedokonalej lutosti. Aby tych lutosti nebolo malo, je este prirodzena lutost.

Ludi zrejme myli pojem nedokonala lutost ze by taka nebola stacila na platnu spoved.

Takze ake su rozdiely medzi dokonalou, nedokonalou a prirodzenou lutostou.

Dokonala lutost je lutost nad tym ze som svojim hriechom urazil Boha, jeho dobrotu, starostlivost lasku a obetu ktoru pre mna vykonal na krizi a takto mu sposobil bolest a smutok nad mojim jednanim. Kazdy nas skutok sa bytostne dotyka bozieho srdca a zranujeho. Obraz tohto je Jezis na krizi ktory trpi bolestnu smrt na krizi aby nam nas hriech mohol byt odpusteny, ako pise Izaias

Kniha proroka Izaiáša - kapitola 53
1 Kto by uveril, čo sme počuli, a komu sa zjavilo Pánovo rameno?
2 Veď vzišiel pred ním sťa ratoliestka a ako koreň z vyschnutej zeme. Nemá podoby ani krásy, aby sme hľadeli na neho, a nemá výzoru, aby sme po ňom túžili.
3 Opovrhnutý a posledný z ľudí, muž bolestí, ktorý poznal utrpenie, pred akým si zakrývajú tvár, opovrhnutý, a preto sme si ho nevážili.
4 Vskutku on niesol naše choroby a našimi bôľmi sa on obťažil, no my sme ho pokladali za zbitého, strestaného Bohom a pokoreného.
5 On však bol prebodnutý pre naše hriechy, strýznený pre naše neprávosti, na ňom je trest pre naše blaho a jeho ranami sme uzdravení.
6 Všetci sme blúdili ako ovce, išli sme každý vlastnou cestou; a Pán na neho uvalil neprávosť nás všetkých.
7 Obetoval sa, pretože sám chcel, a neotvoril ústa; ako baránka viedli ho na zabitie a ako ovcu, čo onemie pred svojím strihačom, (a neotvoril ústa).
8 Z úzkosti a súdu ho vyrvali a kto pomyslí na jeho pokolenie? Veď bol vyťatý z krajiny živých, pre hriech svojho ľudu dostal úder smrteľný.
9 So zločincami mu dali hrob, jednako s boháčom bol v smrti, lebo nerobil násilie, ani podvod nemal v ústach.
10 Pánovi sa však páčilo zdrviť ho utrpením... Ak dá svoj život na obetu za hriech, uvidí dlhoveké potomstvo a podarí sa skrze neho vôľa Pánova.
11 Po útrapách sa jeho duša nahľadí dosýta. Môj spravodlivý služobník svojou vedomosťou ospravedlní mnohých a on ponesie ich hriechy.
12 Preto mu dám za údel mnohých a početných dostane za korisť, lebo vylial svoju dušu na smrť a pripočítali ho k hriešnikom. On však niesol hriechy mnohých a prihováral sa za zločincov.

To aby nam bolo odpustene Boh musel strestat svojho syna ktory tento trest dobrovolne zobral na seba. Kedze bol potrestany Jezis, nemusi byt potrestany nas hriech a Boh nam moze dat milost odpustenia trestu, teda odustenie hriechu.
Takto funguje bozia milost, nepravost nasa bola uvalena na Jezisa na krizi. Preto aj dokonala lutost sa vztahuje na to ze hriesnik citi bolest nad tym ze jeho hriech sposobil Bohu bolest a zarmutok. V Lukasovi 15 : 18 marnotratny syn ktory prepil a prehyril majetok od otca, sa vracia k otcovi so slovami Otče, zhrešil som proti nebu i voči tebe 19 nie som hoden volať sa tvojím synom

Toto je dokonala ukazka dokonalej lutosti kde odpoved Otca ktory vedel ze syn sa vracia v dokonalej lutosti nad svojim konanim je okamzita:
Lk 15:20 ...Ešte bol ďaleko, keď ho zazrel jeho otec, a bolo mu ho ľúto. Pribehol k nemu, hodil sa mu okolo krku a vybozkával ho.
Pri dokonalej lutosti Otec okamzite odpusta, a vracia naspat stratenu milost, to znaci, povysuje hriesnika opat do stavu spravodliveho:
Lk 15:22 Ale otec povedal svojim sluhom: "Rýchlo prineste najlepšie šaty a oblečte ho! Dajte mu prsteň na ruku a obuv na nohy! 23 Priveďte vykŕmené teľa a zabite ho. Jedzme a veselo hodujme, 24 lebo tento môj syn bol mŕtvy, a ožil, bol stratený, a našiel sa."

Kedze obeta za odpustenie hriechov Jezisa Krista bola vykonana na odpustenie hriechov hriesnikov, Otec chce aby na tomto odpusteni mal ucast kazdy kto uprimne lutuje, kona pokanie a obrati sa celom k Bohu.

Nedokonala lutost je strach duse hriesnika pred pekelnym trestom ktory mu hrozi ako odmena za jeho hriech, pretoze Pavol pise ze odmena za hriech je smrt. Pri spovedi na platnu spoved a teda odpustenie hriechu staci aj nedokonala lutost. Pan Jezis dal apostolom moc odpustenia hriechov. Z tejto moci knaz udeluje odpustenie hriechu, pod pravidlom ktore urcil samotny Pan: Jan 20:22 Keď to povedal, dýchol na nich a hovoril im: "Prijmite Ducha Svätého. 23Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú zadržané."
Pri nedokonalej lutosti je spoved nutna na odpustenie hriechu.

Prirodzena lutost je lutost duse ze hriechom si sposobil hanbu v ociach verejnosti, vinu za to ze spachal hriech nekladie sebe ale inemu, druhym, hadze vinu za svoje zlyhanie na ineho. Takato dusa nerobi pokanie z hriechu a neciti lutost nad vykonanym hriechom ale len nad sebou. Take sebalutovanie. Takato lutost ktora je prirodzena na to aby bol oodpusteny hriech nestaci ani pri spovede pretoze nie je tu pokanie a lutost nad hriechom a tym ze som Bohu ublizil, nie je tam ani bazen pred bozim trestom, pretoze bazen pred Bohom, teda strach z Boha a jeho spravodlivosti je prvym znakom obratenia sa k Bohu, teda pokania. Kniha proroka Jeremiáša - kapitola 2
19 Tvoj zločin ťa stresce, skárajú ťa tvoje nevernosti. Nuž vedz a viď, aké je zlé a trpké, že si opustil Pána, svojho Boha, že si nemalbázeň predo mnou, hovorí Pán, Jahve zástupov.

a

[ Príspevkov: 15 ] 

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť