Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 81 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa
Poslať 27.10.2016 8:31:27   Re: Cirkevny rozvod

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11042 príspevkov
Citácia:
Lebo ak tu Boh je tak je všade je transcendentný. Je vo mne je súčasťou môjho tela je vo vzduchu, v dreve všade. Je základným stavebným kameňom čo vníma všetko skrze hmotu v ktorej sa sám nachádza. Tak ako je bunka časťou tela a neviem o tom, že dokopy tvorí človeka čo cíti všetko. Tak je aj Boh.
nie
Boh je MIMO tohto sveta, je nad nim, rovnako ako je programator nad SW hrou, ktora bezi na PC

Poslať 27.10.2016 10:47:08   Re: Cirkevny rozvod

od 25.02.2008 10:41:17
napísal 3656 príspevkov
l1ve_D píše:
romanh píše:
l1ve_D musíš si to zistiť sám. Ostatní to uz nejako vieme. V podstate sa tu o tom rozprávame. Ale prispej aj ty svojím názorom na to ako to vidíš ty sám.
Na mne v tomto naozaj nezáleží môj názor je tu irelevantný. Ja osobne som momentálne single a vyzerá to, že to tak ostane do mojej smrti. Mal som jedinú partnerku v živote. Jej som oddaný aj keď už nie sme spolu. Eto vsio. Čo sa týka manželstva vnímam to tak, že je to záväzok medzi mužom a ženou. Nik iný nie je potrebný. Svedkovia slúžia len pre právne účely pre prípad rozpadu vzťahu. Ale ani tí tam nemusia byť ak sú tie dve osoby naozaj milujúce vedia sa rozísť v láske a pritom sa podeliť o majetok tak aby bol každý spokojný. Kňaz, rabín atď je tam ako pripomienka prítomnosti Boha. Ale podľa mňa ani toto pár nepotrebuje. Lebo ak tu Boh je tak je všade je transcendentný. Je vo mne je súčasťou môjho tela je vo vzduchu, v dreve všade. Je základným stavebným kameňom čo vníma všetko skrze hmotu v ktorej sa sám nachádza. Tak ako je bunka časťou tela a neviem o tom, že dokopy tvorí človeka čo cíti všetko. Tak je aj Boh. Toľko môj názor. Jedným z Vás sa bude páčiť iní ma zaň zatratia ale mne to nevadí. Ani jedna ani druhá strana z tých čo ho budú posudzovať nevedia o nič viac ako ja imho. Btw zaujímalo ma ako to vnímate ty Romanh a ty Misojogi. Pretože ma zaujímalo či to máte Vy v sebe vysporiadané.
Velmi pekne povedané. Viacmenej súhlasím. Boh je všade. Je okolo nás a chce byť v nás. Tí ktorí uveria a dajú sa pokrstiť príjmu Ducha Svätého, ktorý bude potom v nich. Znova môže byť človek plný Božej prítomnosti. My sme chrámom Ducha Svätého. Sme s Bohom jedno.
Tí, ktorí však ešte neuverili, nezakúšajú túto jednotu a spoločenstvo s ním. Boh je úžasný.

l1ve_D píše:
Btw zaujímalo ma ako to vnímate ty Romanh a ty Misojogi. Pretože ma zaujímalo či to máte Vy v sebe vysporiadané.
Na čo konkrétne sa pýtaš, či mám v sebe vysporiadané? Čo si tým myslel?

Poslať 27.10.2016 11:21:42   Re: Cirkevny rozvod

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3772 príspevkov
l1ve_D píše:
legionar píše:
l1ve_D píše:
RKC si zakladá na biblii a tradíciách. Bolo by pekné keby ste obaja zalovili v biblii a ukázali ako to je. Rovnako by bolo pekné zaloviť aj v tradíciách RKC ako to je tam. Takto len mútite vodu jeden aj druhý. :oops:
Problem je v tom, ze tam sa da najst uplne COKOLVEK ... :D
Uvidíme čo tam kto nájde. Ak niekto nie je ochotný hladať v biblii a tradícii a rozpráva sa o manželstve založenom na RKC myslení tak to mi je veru zvláštne. Potom ani jednu stranu nezaujíma ako to v skutočnosti je podľa RKC ale ide len doťahovanie sa.
Ako je to podľa RKC je jasne napísané v KKC (Katechizmus Katolíckej Cirkvi), konkrétne o manželstve v čl.7 , ods 1602 - 1666. Je to pomerne obsiahle. Má to aj odvolávky na dokumenty z ktorých sa vychádza. Môžeš si naštudovať čo o tom učí KKC.

Poslať 27.10.2016 18:41:22   Re: Cirkevny rozvod

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1360 príspevkov
romanh píše:
Na čo konkrétne sa pýtaš, či mám v sebe vysporiadané? Čo si tým myslel?
Myslel som tým to, že či nájdete ty a Misojogi vo Vašom vnímaní rozvodu nejaké nejasnosti a tie či máš ty aj on v sebe vysporiadané.

Poslať 27.10.2016 18:43:05   Re: Cirkevny rozvod

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1360 príspevkov
Ďakujem Misionár. Tu som to našiel: http://www.katechizmus.sk/index.php

Poslať 31.10.2016 10:44:09   Re: Cirkevny rozvod

napísal 3656 príspevkov
l1ve_D píše:
Myslel som tým to, že či nájdete ty a Misojogi vo Vašom vnímaní rozvodu nejaké nejasnosti a tie či máš ty aj on v sebe vysporiadané.
Ja to mám vysporiadané. To ako, som už vyjadril vyššie. Ako povedal Ježiš, kto sa rozvedie, vystavuje svoju ženu cudzoložstvu a kto si vezme rozvedenú cudzoloží. A mnohí takto kráčajú do večného zatratenia, pretože pokračujú v hriechu cudzoložstva.
Je to prísne, ale je to tak. Aj učeníci, keď to počuli, tak sa toho zhrozili a povedali, že je lepšie radšej sa neženiť.
Anulácia manželstva podľa RKC pre formálne príčiny je rozvod a platia naň všetky slová, ktoré o rozvode povedal Ježiš.
Spochybňujem zároveň aj všetky anulácie, kde rodičia donútili svoje deti aby sa vzali, lebo taká bola prax po stáročia.
Dokonca ako som uviedol na príklade Lábana - pred Bohom bolo platné aj také manželstvo, ktoré bolo uzavreté podvodom - Jakub si chcel zobrať Ráchel a Lában mu tajne podstrčil pod závojom staršiu dcéru Liu.
Môžeš sám vidieť v biblii, aké manželstvá sú teda platné pred Bohom a za akých okolností boli uzavreté. Preto anulácie podľa RKC sú z väčšej časti v podstate rozvody. Je len jediný prípad, kedy je dovolené sa rozviesť - a to je v podstate v čase medzi zásnubami a uzavretím manželstva - ak jeden zo snúbencom zosmilní. Viď prípad Jozefa s Máriou, kedy jozef počas času zásnub rozmýšľal, že sa s Máriou rozvedie.
Vo všetkých ostatných prípadoch je maželstvo platné.

Mt 19,9-10
A hovorím vám: Každý, kto prepustí svoju manželku pre iné ako pre smilstvo a vezme si inú, cudzoloží."
Jeho učeníci mu povedali: "Keď je to takto medzi mužom a ženou, potom je lepšie neženiť sa."

Poslať 31.10.2016 12:12:35   Re: Cirkevny rozvod

Obrázok užívateľa

napísal 11042 príspevkov
Citácia:
Anulácia manželstva podľa RKC pre formálne príčiny
uz som ti vysvetlil ze nejde o formality, ale zavazne veci
napriek tomu opakovane pouzivas tuto dehonestujucu formulaciu
preco ?

Citácia:
Je len jediný prípad, kedy je dovolené sa rozviesť - a to je v podstate v čase medzi zásnubami a uzavretím manželstva - ak jeden zo snúbencom zosmilní.
A hovorím vám: Každý, kto prepustí svoju manželku pre iné ako pre smilstvo a vezme si inú, cudzoloží."
Opat som vysvetlil ze islo o zauzivane slovne spojenie - terminus technicus, ktore v tej dobe malo jasny vyznam
ak chces Bibliu spravne prelozit musis mat dobre znalosti hebrejciny a grectiny, cize vratane realii tej doby
na dobry preklad Pisma do sucasneho jazyka nevystacis s IBA Pismom
opat si neracil zobrat na vedomie
preco ?

PS
ad Jozef a Maria
Jozef rozmyslal ako zid tej doby podla Mojzisovho zakona (este nepoznal jasne ucenie Jezisa Krista v tejto veci)
nikdy nemas napisane ze by mu to Pan Boh schvalil, naopak
nemozes to teda pouzit ako argument na podporu Tvojej myslienky

Poslať 31.10.2016 12:32:40   Re: Cirkevny rozvod

napísal 3656 príspevkov
misojogi ja som ti už vysvetlil ako som to myslel, ak to chceš pochopiť, tak si to prosím prečítaj v mojích skorších príspevkoch.
- o anulácii, keď je porušená forma - napr. sa to udeje bez oficiálneho oznámenia cirkevným autoritám - aj také prípady sú
- o slove "smilstvo" - kto môže v manželstve smilniť? Rozmýšľaj o tom - jediný stav, kedy je možné v manželstve smilniť, je ten kedy manželmi sú aj nie sú. A to je presne obdobie medzi zásnubami a manželstvom. Preto aj Jozef v tomto období uvažoval o prepustení Márie. Toto musel byť v tých dobách verejne zaužívaný fakt. Robil tak Jozef a hovoril o tom Ježiš - smilstvo v manželstve.
Nesnaž sa to prekryť inými názvami. Smilstvo je vždy sex keď niekto ešte neuzavrel manželstvo a cudzoložstvo je sex keď manželstvo už má uzavreté a nie je to s manželským partnerom.
Preto smilstvo v manželstve ako to použil Ježiš, môže ísť len o jediný prípad a to je keď aj sú aj nie sú manželia. A to je presne ten čas, kedy sa zasnúbili - už sú manželmi, ale aj nie sú manželmi, lebo manželstvo ešte nebolo dokonané zasvätením ženy manželom a manželskou nocou.

Poslať 31.10.2016 12:40:28   Re: Cirkevny rozvod

Obrázok užívateľa

napísal 3772 príspevkov
romanh píše:
misojogi ja som ti už vysvetlil ako som to myslel, ak to chceš pochopiť, tak si to prosím prečítaj v mojích skorších príspevkoch.
- o anulácii, keď je porušená forma - napr. sa to udeje bez oficiálneho oznámenia cirkevným autoritám - aj také prípady sú
- o slove "smilstvo" - kto môže v manželstve smilniť? Rozmýšľaj o tom - jediný stav, kedy je možné v manželstve smilniť, je ten kedy manželmi sú aj nie sú. A to je presne obdobie medzi zásnubami a manželstvom. Preto aj Jozef v tomto období uvažoval o prepustení Márie. Toto musel byť v tých dobách verejne zaužívaný fakt. Robil tak Jozef a hovoril o tom Ježiš - smilstvo v manželstve.
Nesnaž sa to prekryť inými názvami. Smilstvo je vždy sex keď niekto ešte neuzavrel manželstvo a cudzoložstvo je sex keď manželstvo už má uzavreté a nie je to s manželským partnerom.
Preto smilstvo v manželstve ako to použil Ježiš, môže ísť len o jediný prípad a to je keď aj sú aj nie sú manželia. A to je presne ten čas, kedy sa zasnúbili - už sú manželmi, ale aj nie sú manželmi, lebo manželstvo ešte nebolo dokonané zasvätením ženy manželom a manželskou nocou.
Ted si uhodil hlavickou o klincek! Smilstvo je ked je sex a este nebolo uzavrete manzelstvo. Inac povedane ak manzelstvo nie je ti dvaja ziju v smilstve. Teda ak manzelstvo je neplatne uzavrete neexistuje a je to smilstvo. Tento stav treba napravit. Na to su dve cesty: zanechat partnera, alebo uzavriet platne manzelstvo.

Poslať 31.10.2016 13:34:59   Re: Cirkevny rozvod

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Na prípady pochybností o platnosti manželstva platí prezumpcia jeho platnosti, kým nie je dokazaný opak. Teda smilstvo by bolo v neplatom manželstve až po právoplatnom rozhodnutí cirkevného súdu o neplatnosti. Dovtedy je všetko kóšer, lebo manželstvo požíva priazeň práva....

Poslať 31.10.2016 14:09:08   Re: Cirkevny rozvod

Obrázok užívateľa

napísal 11042 príspevkov
Citácia:
Nesnaž sa to prekryť inými názvami.
ja nic neprekryvam
len poukazujem na to ze vyraz "okrem pripadu smilstva" bol dobovo presny pravnicky termin ktory znamenal nieco ine ako si myslis ty
ty proste argumentujes slovenskym prekladom co je v poriadku s vynimkou takychto a podobnych specialitiek

spytam sa inak
ked ti poviem ze "vylez mi na hrb" znamena to priznanie ze som hrbaty? alebo je to slangovy vyraz na odvrknutie?

co sa tyka samotneho slova smilstvo by si mal pravdu, keby sme boli na Slovensku
moja argumentacia vsak znie ze slovensky text nie je presny preklad podla zmyslu, ale len otrocky preklad, ktory nam znemoznuje vidiet povodny zmysel textu tak ako ho chapali v Jezisovej dobe

Poslať 31.10.2016 14:11:05   Re: Cirkevny rozvod

Obrázok užívateľa

napísal 11042 príspevkov
Citácia:
jediný stav, kedy je možné v manželstve smilniť, je ten kedy manželmi sú aj nie sú. A to je presne obdobie medzi zásnubami a manželstvom.
ty hovoris o sexe medzi snubencami
ale Jozef si myslel ze mu Maria "zahla s inym" mozno aj nedobrovolne
ved si precitaj Lukasa
aky Ti dava zmysel tvoje tvrdenie ze Jozef a Maria mali spolu predmanzelsky sex a ked to malo mat "nasledky" tak ju chcel prepustit ?
Zmysel to dava len vtedy ked si Jozef myslel ze to nebolo s nim ale s niekym inym

Poslať 31.10.2016 14:23:10   Re: Cirkevny rozvod

Obrázok užívateľa

napísal 3772 príspevkov
teta píše:
Na prípady pochybností o platnosti manželstva platí prezumpcia jeho platnosti, kým nie je dokazaný opak. Teda smilstvo by bolo v neplatom manželstve až po právoplatnom rozhodnutí cirkevného súdu o neplatnosti. Dovtedy je všetko kóšer, lebo manželstvo požíva priazeň práva....
To je samozrejme pravda. Ved nakoniec "nevedomost nepacha hriech".
Niekedy sa zamyslam nad tym preco tak vela katolickych manzelstiev stroskotava. Ci to nie je tym ze su neplatne uzavrete a potom tan chyba sviatost? Aj ked z cirkevno pravneho hladiska je vsetko v poriadku. Co si o tom myslite?

Poslať 31.10.2016 14:38:36   Re: Cirkevny rozvod

napísal 3656 príspevkov
misionar3 píše:
romanh píše:
Ted si uhodil hlavickou o klincek! Smilstvo je ked je sex a este nebolo uzavrete manzelstvo. Inac povedane ak manzelstvo nie je ti dvaja ziju v smilstve. Teda ak manzelstvo je neplatne uzavrete neexistuje a je to smilstvo. Tento stav treba napravit. Na to su dve cesty: zanechat partnera, alebo uzavriet platne manzelstvo.
nie, len si nepochopil čo som napísal. dobre si to prečítaj ešte raz.

Poslať 31.10.2016 14:41:03   Re: Cirkevny rozvod

napísal 3656 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Nesnaž sa to prekryť inými názvami.
ja nic neprekryvam
len poukazujem na to ze vyraz "okrem pripadu smilstva" bol dobovo presny pravnicky termin ktory znamenal nieco ine ako si myslis ty
ty proste argumentujes slovenskym prekladom co je v poriadku s vynimkou takychto a podobnych specialitiek

spytam sa inak
ked ti poviem ze "vylez mi na hrb" znamena to priznanie ze som hrbaty? alebo je to slangovy vyraz na odvrknutie?

co sa tyka samotneho slova smilstvo by si mal pravdu, keby sme boli na Slovensku
moja argumentacia vsak znie ze slovensky text nie je presny preklad podla zmyslu, ale len otrocky preklad, ktory nam znemoznuje vidiet povodny zmysel textu tak ako ho chapali v Jezisovej dobe
Keď tvoje tvrdenie podložíš presnejšími informáciami - nejaký zdroj k tomuto prekladu, historické informácie a pod. potom si to rád pozriem
Dovtedy je smilstvo smilstvom. Nemusíme sa rozprávať o hrbe. Ježiš hovoril dosť presne. Ak povedal smilstvo, potom ide o smilstvo.

misojogi píše:
Citácia:
jediný stav, kedy je možné v manželstve smilniť, je ten kedy manželmi sú aj nie sú. A to je presne obdobie medzi zásnubami a manželstvom.
ty hovoris o sexe medzi snubencami
ale Jozef si myslel ze mu Maria "zahla s inym" mozno aj nedobrovolne
ved si precitaj Lukasa
aky Ti dava zmysel tvoje tvrdenie ze Jozef a Maria mali spolu predmanzelsky sex a ked to malo mat "nasledky" tak ju chcel prepustit ?
Zmysel to dava len vtedy ked si Jozef myslel ze to nebolo s nim ale s niekym inym
Nie, smilstvo medzi zásnubami a manželstvom je keby Mária zahla Jozefovi s niekým iným. Lebo aj je aj nie je jeho manželkou v tom čase.

misionar3 píše:

Niekedy sa zamyslam nad tym preco tak vela katolickych manzelstiev stroskotava. Ci to nie je tym ze su neplatne uzavrete a potom tan chyba sviatost? Aj ked z cirkevno pravneho hladiska je vsetko v poriadku. Co si o tom myslite?
Manželstvá nie sú neplatne uzavreté a "sviatosť" majú. Ako si si už možno všimol aj Židia mali taký zvyk, že ženích zasväcoval svoju ženu. Ženích vysluhoval sviatosť svojej žene. Aj podľa katolíckeho práva manželia si túto "sviatosť" vysluhujú navzájom. Nie je potrebný žiaden kňaz.
Prečo má tak veľa manželstiev problém je preto, že sa ešte nevzdali svojho vlastného ja a každému je bohom jeho vlastné ego. A kde je kráľovstvo vnútorne rozdelené, také kráľovstvo nemôže obstáť. Je potrebné sa najskôr vzdať vlastného ja. A manželstvo je to to najlepšie miesto, kde sa ho môžeš vzdať úplne. Ak si totiž žiješ sám, potom ešte dlho nevieš čo to znamená zaprieť sám seba. Ale keď príde rodina, deti, ... hneď to zistíš. Vďaka Bohu za manželstvo. Ale ako Ježiš povedal, manželstvo nie je pre každého. A nie každý to pochopí.

[ Príspevkov: 81 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť