Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 82 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa
Poslať 20.10.2016 11:37:26   Re: Cirkevny rozvod

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3869 príspevkov
romanh píše:
Na platné manželstvo stačí muž a žena a ich áno a potom sex - konzumácia manželstva. Manželstvo je takto platné. Lenže ak sa niekto nevezme v kostole a potom sa rozvádza, tak podľa ľudských predpisov RKC to nebolo platné manželstvo a nejde o rozvod, ale o anuláciu - lebo manželstvo nebolo platné - bola porušená forma. Či tam nebol Boh, hoci sa brali na úrade? Boh je všade. A toto je choré. Povedať, že manželstvo nebolo, keď obojstranný súhlas bol, keď sex bol, deti z toho sú, keď niekoľko rokov žili spolu, iba v kostole nebolo uzavreté manželstvo. Toto nie je anulácia, ale rozvod a takto rozvedený, keď si berie inú cudzoloží.
Takto to naozaj nefunguje. Ak muž a žena súhlasia a majú spolu sex to sa nenazýva manželstvo, ale smilstvo! Ved ty svojim postojom úplne popieraš existenciu jedného hlavných hriechov - smilstva. Ak muž a žena majú sex bez manželstva ide vždy o smilstvo, v horšom prípade o cudzoložstvo. Poriadok je takýto: najprv uzavrú manželstvo a potom majú sex. Uzavretie manželstva vždy vyžaduje určitú formu a je jedno či je to katolícky obrad, židovský, hotentotský, alebo civilný! Manželstvo nie je len súhlas muža a ženy, manželstvo je verejné vyhlásenie že chcú žiť spolu, že chcú niesť zodpovednosť jeden za druhého a že prijmú deti ktoré sa z ich spojenia počnú. Toto sa nedá urobiť pod kríčkom, bez svedkov a len akoby náhodou.
Postojom že ak muž a žena súhlasia a majú spolu sex stávajú sa manželmi odmietaš manželstvo ako také, ako inštitúciu kde muž má zodpovednosť za ženu a žena za muža, kde sú jeden druhému oporou.

Ak muž a žena žijú spolu a sú manželmi len pred civilným úradom podľa Katolíckej cirkvi nežijú v manželstve ale v smilstve. Ak sa takýto partneri rozvedú tak z hladiska KC to nie je rozvod ani anulácia, ale zanechanie hriešneho spôsobu života. Takýto človek (muž, alebo žena) po zanechaní hriešneho spôsobu života môže uzavrieť sviatostné manželstvo. Stávalo a stáva že manželia civilne sobášení ked spoznajú svoj omyl a náuku Kristovej cirkvi (KC) uzatvoria katolícke manželstvo aj po rokoch spoločného života. Naopak keby sa civilne sobášení civilne rozviedli môže sa uzvarieť platné sviatostné manželstvo aj s inou osobou. Treba si pozriet cirkevno právne predpisy.

Poslať 20.10.2016 13:35:10   Re: Cirkevny rozvod

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3702 príspevkov
Ja len, že kniha Rút, 3. kapitola je trochu odlišná v tomto smere. Inak súhlas misionár.

Poslať 20.10.2016 14:00:11   Re: Cirkevny rozvod

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3664 príspevkov
Ale však ja hovorím o tom, že muž a žena sa rozhodnú spolu žiť ako manželia, uzavrú manželstvo a až potom majú sex. Takže nejde o smilstvo.
Ale hovorím aj to, že na uzavretie manželstva stačia len oni sami dvaja. Netreba tam nikoho ďalšieho.
Keď Boh uzavrel zmluvu s Abrahámom, boli tam len oni dvaja a netrebalo žiadnych svedkov. Zmluva bola na život a na smrť. Rovnaká zmluva je manželská. Uzatvára sa medzi mužom a medzi ženou. Obaja veľmi dobre vedia čo robia. Je to zmluva na život a na smrť. A Boh je ich svedkom. Netreba ďalšie oficiality. Oficiality sú potrebné, aby toto manželstvo bolo uznané v tejto spoločnosti - aby mohli byť uplatnené práva tejto zmluvy vo fungovaní v spoločnosti. Ale nie sú potrebné, aby toto manželstvo bolo uznané platným pred Bohom, lebo Boh pri uzavretí manželskej zmluvy už dávno bol.
Aj RKC učí, že manželstvo si "vysluhujú" manželia sami. Kňaz je tam len na okrasu ako svedok, že to bolo pred cirkvou.

misionar3 píše:
Ak muž a žena žijú spolu a sú manželmi len pred civilným úradom podľa Katolíckej cirkvi nežijú v manželstve ale v smilstve.
A toto sú tie ľudské výmysly o neplatnosti manželstva ak to nie je pred kňazom.
Pre Boha je toto manželstvo platné.

misionar3 píše:
Ak sa takýto partneri rozvedú tak z hladiska KC to nie je rozvod ani anulácia, ale zanechanie hriešneho spôsobu života. Takýto človek (muž, alebo žena) po zanechaní hriešneho spôsobu života môže uzavrieť sviatostné manželstvo. Stávalo a stáva že manželia civilne sobášení ked spoznajú svoj omyl a náuku Kristovej cirkvi (KC) uzatvoria katolícke manželstvo aj po rokoch spoločného života. Naopak keby sa civilne sobášení civilne rozviedli môže sa uzvarieť platné sviatostné manželstvo aj s inou osobou. Treba si pozriet cirkevno právne predpisy.
Presne tieto dôvody hovorí cirkev, že je porušená forma, a preto manželstvo nie je platné. A hovorí o anulácii akoby manželstvo ani platné nebolo. Ale toto manželstvo platné je. Žiaľ a mnohí takto anulovaní teraz cudzoložia s inými ženami.

Mišojogi - nie je to len pred kňazom ako pred cirkvou, ale je presne určené, že to má byť vo farskom kostole v mieste trvalého pobytu. Ak to chceš uzavrieť inde hoci s kňazom, potom nato potrebuješ oficiálne povolenia.
A tieto obmedzenia ak nie sú "papierovo" formálne platné, potom ani manželstvo podľa RKC nie je platné.
A na základe takýchto papierových formálnych chýb RKC anuluje množstvo manželstiev.
Keď sa dvaja rozchádzajú nájdu takýchto formálnych prekážok, alebo si ich vymyslia hneď niekoľko.
Treba si uvedomiť, čo hovorí Ježiš, aký následok bude mať ak sa niekto rozvedie. Ježiš opravil Mojžišov predpis o rozvode a povedal jasne, že ktokoľvek prepustí a berie si inú cudzoloží a svoju ženu vystavuje cudzoložstvu. Človek je potom sám v neustálom hriechu cudzoložstva a nikdy nemôže byť uplatnená spása skrze Ježiša Krista, lebo prakticky nebolo od tohto hriechu urobené pokánie a zanechanie tohto hriechu. Preto mnohí takto putujú rovno do pekla.

Poslať 20.10.2016 15:58:55   Re: Cirkevny rozvod

Obrázok užívateľa

napísal 3869 príspevkov
Prepáč romanh, až teraz som pochopil že nie si katolík. Naše postoje (moje, tetine, misajgiho....) sú kresťanské a katolícke. Vysvetlujeme ti postoje, pohľady a záväznosť manželstva z hladiska KC. Samozrejme ako nekatolík to nepochopíš. Máš právo myslieť si čo chceš a robiť čo uznáš za vhodné. To neznamená že sú správne, morálne a aj spoločensky akceptovateľné. Naše postoje k manželstvu nezmeníš a učenie KC už vôbec nie. Nemá význam rozoberať manželstvo, jeho posvätnosť a význam nepochopil by si to.
Ak svojimi príspevkami útočíš na manželstvo ako na sviatosť, tak si to odpusť lebo nás to uráža. Tvoj názor že sú to všetko výmysly ludí ti neberiem, ale nestotožňujem sa sním. Je to názor všetkých ateistov a možno aj časti tých čo nepoznajú Krista.
Dúfam že tie názory nemáš pokrytecky len preto že sám žiješ v neposvätenom zväzku a týmto si chceš učičíkať svedomie ktoré ti v kútiku srdca hovorí že žiješ v hriechu.

Poslať 20.10.2016 17:21:31   Re: Cirkevny rozvod

napísal 3664 príspevkov
Poznám pravidlá RKC veľmi dobre o nich ma nemusíš poučovať. Ale či ty poznáš dobre to čo hovorí Boh?
Možno keby si použil svoju fantáziu a pomyslel si ako vidí manželstvo Boh a čo je preňho postačujúce aby manželstvo bolo platné. Pozri sa do svojej biblie. Koľko svedkov mal Adam s Evou? Aké formálne predpisy museli Adam s Evou splniť, aby sa stali manželmi?
Aký je rozdiel v tom ako Boh vníma manželstvo a ako ho vníma cirkev. Čo hovorí Ježiš o prepustení/rozvode/anulácii a čo hovorí cirkev.
Zhrniem to. Ja tvrdím, že pre Boha je manželstvo platné vtedy, keď sa muž a žena rozhodnú manželstvo uzavrieť a uzavrú ho a zároveň to aj potvrdia telesným spojením. Či už je to uzavreté verejne, alebo v súkromní, pred svedkami, alebo bez. To je celé.
Na to aby bolo toto manželstvo platné pred Bohom nie je potrebný žiaden svedok. Lebo sám Boh je svedok.
Viď príklad zmluvy Boha a Abraháma ako som písal predtým - nebol tam žiaden svedok. Zmluva je totiž medzi dvoma a riadi sa svojimi vlastnými pravidlami medzi dvomi.
Asi nepoznáš učenie RKC dostatočne ak nevieš, že sviatosť manželstva si manželia vysluhujú sami a nie kňaz.

Napr. tu http://zapotocky.sk/index.php/pastoracia/vysluhovanie-sviatosti/manzelstvo
Citácia:
Manželstvo je jedinou sviatosťou, kde tí, ktorí prijímajú sviatosť (manželstva), navzájom si ju sami aj vysluhujú. Je to z dôvodu, že podstatou sviatosti manželstva je výlučne manželská zmluva (vzájomný sľub). Jeden vysluhuje sviatosť druhému, kým druhý ju svojím súhlasom prijíma.
Zamysli sa nad tým aká to je absurdita, keď muž a žena uzavrú manželstvo hoci aj pred kňazom ak chceš. Majú deti. A potom to vyhlásia za neplatné, lebo to nespĺňalo všetky predpísané formality - o mieste, potrebné oznámenie v miestnej farnosti, a pod... Dokonca prehlási, že títo ľudia žijú v smilstve. Akože sorry ale toto neberiem.
Porozmýšľaj o tom ako sa nato celé pozerá Boh. Boh ide cez vzťahy a skutky a nie cez literu predpisov.
A zvlášť ako som písal, keď sa takíto dvaja anulovaní rozídu a každý si vezme iného, že potom žijú v neustálom hriechu cudzoložstva a niet pre nich spásy kým s hriechom neprestanú.
Toto sú veľmi vážne veci, na ktoré aj učeníci reagovali a povedali "Keď je to takto medzi mužom a ženou, potom je lepšie neženiť sa."
Preto vedz, že každý kto prepustí svoju ženu vystavuje ju cudzoložstvu a keď si vezme inú cudzoloží.
Je jedno ako to prepustenie človek nazve, či rozvod, alebo anulácia, alebo inak.

Poslať 20.10.2016 18:34:53   Re: Cirkevny rozvod

Obrázok užívateľa

napísal 3869 príspevkov
Romanh prestaň prosím útočiť na KC. Tvoje výklady písma sú scestné. Keby si každý vykladal písmo po svojom bol by to riadny chaos. Pre mňa a všetkých katolíkov je záväzný katolícky výklad Písma. Tak ako ho desiatky a stovky rokov študovali exegéti, ako ho vykladali učitelia cirkvi, pápeži, biblisti a iní teológovia. Ty určite nie si autorita ktorá b sa im mohla rovnať a osobovať si právo vykladať písmo záväzne pre všetkých. Dokonca ani pre seba nie pokial sa pokladáš za katolíka a tvoj výklad by bol v rozpore s učením Cirkvi. Ak niečo nechápeš alebo sa ti nezdá konzultuj to s biblistami, teológmi, moralistami...

Tvoje tvrdenia sú chybné a neobhájiteľné aj z teologikého hladiska, aj z civilného hladiska, aj z hladiska ktorej koľvek cirkvi.
Ak poznáš učenie KC a nedržíš sa ho tvoja chyba. Vnímanie manželstva Bohom a Cirkvou je totožné. Ak to ty tak nevnímaš tak nechápeš Bibliu, Cirkev a už vôbec nemáš predstavu čo to je manželstvo.

Poslať 20.10.2016 19:12:36   Re: Cirkevny rozvod

Obrázok užívateľa

od 01.02.2005 23:23:17
napísal 226 príspevkov
misionar3 píše:
Romanh prestaň prosím útočiť na KC.
Neuraz sa, keď ti poviem, že si naivný.
Na čo iné sem prišiel ? Čo myslíš ? :D

Poslať 20.10.2016 19:32:56   Re: Cirkevny rozvod

napísal 3664 príspevkov
misionar3 píše:
Ak poznáš učenie KC a nedržíš sa ho tvoja chyba.
Poznám a držím sa v prvom rade Božieho slova, ktoré je zapísané v biblii. To je pre mňa nositeľom pravdy.
Jn 8,31-32 Židom, ktorí mu uverili, Ježiš povedal: "Ak ostanete v mojom slove, budete naozaj mojimi učeníkmi, poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí."
Ostávaš v Jeho slove? Tak ako ho Ježiš povedal a nie prekrúcať, že anulácia nie je rozvod a že manželia žijú v smilstve - ako si sám povedal.

misionar3 píše:
Vnímanie manželstva Bohom a Cirkvou je totožné.
Ako vidíš, zjavne nie je.

Poslať 20.10.2016 20:49:12   Re: Cirkevny rozvod

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 18:28:11
napísal 1581 príspevkov
Vlkodlak píše:
misionar3 píše:
Romanh prestaň prosím útočiť na KC.
Neuraz sa, keď ti poviem, že si naivný.
Na čo iné sem prišiel ? Čo myslíš ? :D
Ako sorry milí prispievatelia Vlkodlak a Misionar3. Ale ako môže byť útok ak sa zamýšľa nad tým čo vraví cirkev a čo biblia? On prezentuje svoj názor a snaží sa ho podložiť a Vy miesto toho aby ste ukázali ako to je podľa Vás a podložili to niečím sa zmôžete len na to, že on útočí? :o Mňa celkom zaujalo to ako odlišne to vnímate a budem rád ak obe strany predložia nejaké argumenty podopierajúce obe tvrdenia najlepšie bibliou. Je to dosť zaujímavá téma.

Poslať 20.10.2016 21:36:08   Re: Cirkevny rozvod

Obrázok užívateľa

napísal 3869 príspevkov
Vsetky moje tvrdenia su podoprete Bozim slovom a katolickym vykladom, cirkevnymi dokumentami ako Humanae vitae, donum vitae, ako aj Teologiou tela Jana PavlaII a dalsie. Naproti tomu zavery romanah su jedine jeho nepodlozene zavery.

Poslať 20.10.2016 21:56:27   Re: Cirkevny rozvod

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 11776 príspevkov
Citácia:
anulácia nie je rozvod a že manželia žijú v smilstve
no ale anulacia naozaj nie je rozvod

otazny je bod kedy je platne uzavrete manzelstvo
su totizto formalne prekazky a realne prekazky
Obvinujes Cirkev z prekrucania ale nie si v pravde lebo pripisujes zly umysel tam kde ho niet

co sa tyka Pavla
Pavol ucil ze sa stavaju jednym telom, ale nie je iste ze tento zvrat oznacuje uzvretie manzelstva, ale podla mna hovori len o telesnom spojeni(o sexe)
vies z Pisma preukazat ze je to inak ? a ze naozaj hovori o uzavreti manzelstva?

z toho co hovoris totizto vyplyva take chapanie ze automaticky aj tak kde niet suhlasu len puhym sexom nastava trvale manzelstvo, a to podla mna uz zachadzas pridaleko oproti Pavlovi

druha otazka ze preco si taky nabruseny na RKC? az ti to zastiera zrak bavit sa vecne a otvorene?

Poslať 21.10.2016 11:27:48   Re: Cirkevny rozvod

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 18:28:11
napísal 1581 príspevkov
misionar3 píše:
Vsetky moje tvrdenia su podoprete Bozim slovom a katolickym vykladom, cirkevnymi dokumentami ako Humanae vitae, donum vitae, ako aj Teologiou tela Jana PavlaII a dalsie. Naproti tomu zavery romanah su jedine jeho nepodlozene zavery.
Okej tak cituj to Božie slovo mám na mysli bibliu. To je taký problém? Veď ak niečo jasne ukážeš nebudú o tom viac diskusie si myslím.

Poslať 21.10.2016 12:50:29   Re: Cirkevny rozvod

napísal 3664 príspevkov
Dobre, tak pekne poporiadku, lebo sa nam tu zlieva viacero scenarov a potom sa v tom asi misionar nevyzna.

misojogi píše:
Citácia:
anulácia nie je rozvod a že manželia žijú v smilstve
no ale anulacia naozaj nie je rozvod
Niekedy anulacia rozvod nie je, niekedy anulacia rozvod je.
Súhlasím s tým, že keď obaja muž aj žena nedajú dobrovoľný súhlas, že k manželstvu nemôže dôjsť - a v tomto prípade akceptujem, že anulácia je naozaj anulácia a k manželstvu ani nedošlo.
Ale ak je anulácia ako som napísal, len z prípadu nedodržaných formalít, aj napriek tomu, že muž so ženou uzavreli manželstvo a majú spolu deti - a také anulácie tiež sú - lebo keď sa niečo hľadá určite sa nájde. Potom táto anulácia je rozvod.

misojogi píše:
otazny je bod kedy je platne uzavrete manzelstvo
Súhlasím. Ja si myslím, že manželstvo je platné vtedy, keď je tam dobrovoľné rozhodnutie a súhlas muža aj ženy uzavrieť manželstvo a zároveň manželstvo je "dokonané" (konzumované) telesným spojením muža a ženy - sexom.
Tvrdím, že k uzavretiu manželstva tak aby bolo platné pred Bohom nie je potrebný žiaden svedok. Len muž a žena.
Pre svetské právo, spoločenské uznanie a pod. je však potrebné aby bolo manželstvo aj oficiálne uzavreté pred právnou autoritou - štátom, alebo poverenou cirkevnou autoritou.
Cirkev si však neoprávnene určuje platnosť tohto manželstva pred Bohom a tvrdí, že manželstvo je neplatné a dokonca manželia žijú v smilstve pokiaľ je porušená cirkvou predpísaná forma.

misojogi píše:
su totizto formalne prekazky a realne prekazky
Súhlasím, treba to rozdeliť a o každej písať samostatne. Snažil som sa to v každom svojom príspevku označiť.

misojogi píše:
Obvinujes Cirkev z prekrucania ale nie si v pravde lebo pripisujes zly umysel tam kde ho niet
Neobviňujem a ani nepripisujem zlý úmysel. Celé to predpísané formalizované čudo mohlo vzniknúť s dobrým úmyslom - i keď časť z neho historicky určite pochádza aj z politických úmyslov ako som sa zmienil predtým.
Ak však formálne prekážky zneplatňujú platné manželstvo potom to nie je v poriadku a je potrebné to napraviť. Lebo ako som písal potom veľa anulovaných, ktorí si vezmú inú cudzoloží.

misojogi píše:
co sa tyka Pavla
Pavol ucil ze sa stavaju jednym telom, ale nie je iste ze tento zvrat oznacuje uzvretie manzelstva, ale podla mna hovori len o telesnom spojeni(o sexe)
vies z Pisma preukazat ze je to inak ? a ze naozaj hovori o uzavreti manzelstva?
z toho co hovoris totizto vyplyva take chapanie ze automaticky aj tak kde niet suhlasu len puhym sexom nastava trvale manzelstvo, a to podla mna uz zachadzas pridaleko oproti Pavlovi
Toto bola len moja hypotéza. Môžeme ju skúmať, ale v tejto debate nie je až taká podstatná. Môže byť aj neplatná.
V istom zmysle, keď muž a žena sa telesne spájajú väčšinou k tomu dávajú obaja dobrovoľný súhlas - čiže minimálne nejaký súhlas tam je. Ale nechal by som túto hypotézu dlhšie otvorenú a skúmal ju až neskôr, keď prejdeme debatou prvou.

misojogi píše:
druha otazka ze preco si taky nabruseny na RKC? az ti to zastiera zrak bavit sa vecne a otvorene?
Bol som obvinený, že útočím na RKC, čo nie je pravda. Predkladám tu moje argumenty k tomu, že spôsob anulácie v istých prípadoch anuláciou nie sú a ide o klasický rozvod.
Toto nepovažujem za útočenie na RKC. Poukazujem na "formálne" chyby, ktoré vedú k vážnym dôsledkom - život v hriechu - ako som napísal skôr.
A ak je to naozaj takto, potom je dôležité opraviť učenie cirkvi. Nie je to prvý a ani posledný krát, čo by sa tak udialo.

Poslať 21.10.2016 14:02:16   Re: Cirkevny rozvod

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 11776 príspevkov
Citácia:
Súhlasím. Ja si myslím, že manželstvo je platné vtedy, keď je tam dobrovoľné rozhodnutie a súhlas muža aj ženy uzavrieť manželstvo a zároveň manželstvo je "dokonané" (konzumované) telesným spojením muža a ženy - sexom.
v zakladnej definici sa teda zhodneme

Citácia:
Tvrdím, že k uzavretiu manželstva tak aby bolo platné pred Bohom nie je potrebný žiaden svedok. Len muž a žena.
toto vidim inak
manzelstvo ma spolocensky rozmer preto su potrebni minimalne dvaja svedkovia (poziadavku na dvoch svedkov vo vseobecnosti teda nie vylucne ohladom manzelstva najdes aj v SZ)
Idealne by mal byt oficialny zastupca spolocnosti a cirkvi teda knaz plus dvaja svedkovia
vynimku by som videl napriklad na opustenom ostrove a podobne specialne situacie

Citácia:
Cirkev si však neoprávnene určuje platnosť tohto manželstva pred Bohom a tvrdí, že manželstvo je neplatné a dokonca manželia žijú v smilstve pokiaľ je porušená cirkvou predpísaná forma.
aby sme si rozumeli ohladom formy, nejake omylom pozmenene slovicko v obrade nehra ziadnu rolu ak je zachovane to podstatne a tym je slobody suhlas a umysel uzavriet platne manzelstvo
mimochodom podmienka platnosti mazelstva je aj otvorenost voci detom (ak sa dohodnu ze principialne nechcu deti tak manzelstvo je neplatne)

Kedze manzelstvo nie je sukromnou vecou tych dvoch tak ma cirkev pravo aj urcit podmienky platnosti
a teda pre katolika je neplatny jednak obrad pred svetskou vrchnostou(starostom) ale aj obrad pred nekatolickym(pastorom) pripadne nekrestanskym duchovnym(imamom)
ak ho takto uzavrie tak je otazne nakolko este RKC berie vazne
kedze je to sviatost tak sa ma uzatvarat vo vnutri cirkvi to je myslim si pochopitelna poziadavka
Samozrejme sobas dvoch evanjelikov pred luteranskym fararom cirkev sa povazuje za platny, rovnako ako sobas dvoch neveriacich pred starostom(i ked tuna uz to nie je sviatost kedze to nie su krestania a teda nie su otvoreni Duchu Svatemu)

zda sa ze rozdiel je v tomto chapani
Citácia:
manzelstvo nie je sukromnou vecou tych dvoch

Poslať 21.10.2016 17:22:10   Re: Cirkevny rozvod

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3702 príspevkov
Citácia:
Celé to predpísané formalizované čudo mohlo vzniknúť s dobrým úmyslom
Vzniklo, aby sa slávnostným a verejným uzatvorením manželstva odlíšilo od smilstva, podvodov, bigamie a pod. novotvarov, ktoré sa pri tak jednoduchej interpretácii tohto inštitútu nabaľovali a budú nabaľovať na tento vznešený inštitút z božieho práva.

Platí, čo zviažeš na zemi, bude zviazané v nebi. A čo rozviažeš bude rozviazané.

Ešte sú nejaké pochybnosti?

[ Príspevkov: 82 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť