Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 53 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 31.12.2014 4:26:29   Re: Otazka

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
Z lasky ?
Hm.
A u Kaina to bolo potom ako ?
Aj tam musel dopredu vediet, co urobi.
A predsa volil neprijatie jeho obete a nie nejaky iny vychovny prostriedok...
Na toto bol pekny film Next, kde Cage videl dopredu 2 minuty - a podla toho opravoval svoje rozhodnutia.

Poslať 31.12.2014 10:23:31   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
„Nakoľko je všemohúci, Boh má maximálne uskutočnenú slobodu indiferentnosti. Nakoľko je suverénny, má maximálne uskutočnenú slobodu spontánnosti. Nakoľko je nanajvýš rozumný, má maximálne uskutočnenú slobodu racionálnej optimálnosti.“
W. E. Mann
ak veríme, že je taký, tak treba veriť, že vie čo robí - hoci teraz aj nevieme prečo.

Poslať 31.12.2014 10:38:25   Re: Otazka

napísal 17983 príspevkov
Vespa píše:
„Nakoľko je všemohúci, Boh má maximálne uskutočnenú slobodu indiferentnosti. Nakoľko je suverénny, má maximálne uskutočnenú slobodu spontánnosti. Nakoľko je nanajvýš rozumný, má maximálne uskutočnenú slobodu racionálnej optimálnosti.“
W. E. Mann
ak veríme, že je taký, tak treba veriť, že vie čo robí - hoci teraz aj nevieme prečo.
PRESNE TAK. :)
AK veris, ze je taky, POTOM treba (zase iba) verit, ze vie, co robi.
To je celkom konzistentne.
To vsetko ale nehovori nic o pravdivosti tvrdeni o Bohu a ani o inych ludoch.
Hovori to vsetko iba o Tebe (=o konkretnom cloveku a jeho rozhodnutiu verit/neverit).

Poslať 31.12.2014 11:38:35   Re: Otazka

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
Asi tak, ako pise legi.
Ono ide prave o to, ci ja uz apriorne prijmem toto co pise Vespa a teda budem podla vopred daneho rozhodnutia/viery posudzovat napr biblicke verse takym sposobom aby mi z toho vzdy vyslo, ze Boh je dobry. Mozem na to pouzit rozne filozoficke pomocky, odvolavanie sa na tu dobu a podobne.
Alebo mozem citat Bibliu a az na zaklade toho co citam dospiet k obrazu o Bohu.
A to je to, co ja teraz riesim. Lebo ja som tiez kedysi zaujimala rovnaky pristup ako vy. Si nemyslite, ze ked sem davam skarede biblicke citaty, ze ja nie som schopna si to vysvetlit "tou dobou" alebo prist s niekolkymi filozofickymi oklukami, ktore by dokazali aj ten najhorsi Bozi cin interpretovat ako nieco skvele. Ja toho smaozrejme som schopna a aj som to v minulosti robila.
Akurat sa pytam, ci to je spravny pristup a ci to ozaj treba tak robit. Alebo sa na Bibliu treba pozerat bez (pozitivnych) predsudkov a sudit ju na zaklade toho, co tam je naozaj napisane a nie na zaklade toho, ako by sme si to my radi vysvetlili.

Poslať 31.12.2014 15:31:52   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
neutrálny postoj by mohol mať akurát niekto, kto je totálna "tabula rasa"
čo je nereálna predstava.

Poslať 31.12.2014 22:28:28   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10975 príspevkov
Citácia:
ja nie som schopna si to vysvetlit "tou dobou"
kazdy historicky dokument sa interpretuje podla doby v ktorej vznikol
preco by sme to nemali robit pri Biblii?

Poslať 01.01.2015 2:42:50   Re: Otazka

napísal 646 príspevkov
pretoze Biblia by mala byt inspirovana Bohom? A Boh by mal byt nadcasovy.
A co ked je cela Bozia pedagogika len uplne prirodzeny vyvoj spolocnosti, ako vidime vsade?
Ak je Bozia moralka fakt nemenna, potom je genocida rovnako zla vcera ako dnes.
To, ze niekto sa snazi poukazat na to, ze v tej dobe to bolo normalne len potvrdzuje to, ze nehovori o nemennej Laske, aka by mala byt charakteristicka pre Boha. Potom aj koncept Bozej pedagogiky sa javi ako taka barlicka, ktora nam ma pomoct, aby sme Boha vnimali takeho, ako sme sa vopred rozhodli, ze ho chceme mat.
A o to ide. samozrejme, ze Biblia by sa mala citat v kontexte doby. Presne tak, ako ostatne knihy napisane LUDMI.
Je tu aj ten problem, o ktorom pred casom pisal legi alebo kapitan. Jednoducho krestan nesmie ani na okamih pomysliet na to, ze by Boh mohol spravit nieco zle. Ak natrafi na pasaz, kde Boh kona zlo, ma len dve moznosti- bud si vymysli filozoficke zdovodnenie, preco je zlo dobre, alebo povie, ze tej pasazi nerozumie. Pokial by si na tu vec spravil vlastny nazor a myslel by si, ze zlo konane Bohom je zle, stava sa aspon na chvilu neveriacim.
A to je ten problem, co tam ja vnimam. Ze ci je to hladanie dobra v Biblii za kazdu cenu len kvoli tomu, ze nesmieme prist k inemu zaveru spravny postup.

Este doplnim, ze netvrdim, ze cela Biblia je zla. Mam aj zositok kde som si 2-3 roky zapisovala pekne verse. Ale jednoducho si nie som ista, ci je spravne ignorovat aj to zlo. A to nielen v SZ ale aj v NZ. Trebars ked Jezis oznacuje zenu za psa, co bola vtedy jedna z najhorsich nadavok (Matus 15). Ano, jasne, opat tu ide o vychovnu situaciu a vysvetlenie ideologie, iste. No zaroven to aj dokazuje (ak sa tento dialog skutocne odohral), ze Bohu dvakrat nezalezi na ludskych citoch. Alebo ked zakazal muzovi pochovat otca... ano, ide tu zas o inu myslienku- nasledovat ho, no zaroven sa opat odkryva aj jeho necitlivost. ...
A teraz co? Mame si z toho zobrat len tu dobru stranku a tu zlu ignorovat? Potlacit akoby neexistovala?

Poslať 01.01.2015 12:35:20   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

napísal 10975 príspevkov
Citácia:
Boh je ten ktory dava zivot a preto ho ma pravo aj vziat
preto sa neda ludsky pojem genocida tak jednoducho vztiahnut aj na Boha
o Bohu nemozes povedat ze niekoho zavrazdil alebo zabil kedze Boh ako tvorca to ma pravo urobit

Poslať 01.01.2015 13:29:12   Re: Otazka

napísal 646 príspevkov
Cize toto vysvetlenie potvrdzuje to, co som pisala vyssie. Tym padom sa ukazuje, ze Bohu nezalezi na ludskych citoch. Nejde mu o dobro ludi. Napriklad mu bolo jedno, ako sa citili pozostali, ti ktorych zabil sli asi automaticky do pekla, lebo ich zabil preto, ze boli na zlej strane barikady. Bohu bolo jedno, aky zial budu przivat rodicia zavrazdenych deti...
Takze sme doma. Jednoducho krestansky Boh nie je taky dobry, ako by si ho ludia radi predstavovali. A dostavame sa k jadru toho, ci je taky obraz Boha realny. Ak ano, mozme takemu Bohu doverovat? Ak nie, tak existuje nejaky iny zdroj, z ktoreho by sme sa o Bohu dozvedeli pravdu?

Poslať 01.01.2015 14:00:34   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Hľadajúca, Boh vychovával svoj ľud. Je síce nezávislý vo svojich rozhodnutiach, ale iste uznáš, že by bol zlým pedagógom, ak by hneď zjavil celú pravdu ľudstvu, ktoré bolo ešte len v plienkach. Rovnako ako nie je vhodné dojčencom dávať tuhú stravu. Jednoducho išiel na nás postupne a to prvé čo zjavil (starý zákon) nevylučuje to druhé. Božia pedagogika vysvetľuje, prečo učil Izraelitov najprv zabíjať spravodlivo (oko za oko, zub za zub) a až potom učil apoštolov a Cirkev, že majú odpúšťať a nastaviť líce.
Áno kresťanský Boh má dve strany mince. Myslím si to aj ja. Krásne svedectvo, ktoré teraz zverejnil dydi to vysvetľuje. Jednoducho máme čas, aby sme sa prispôsobili jeho požiadavkám, aby sme sa lepšie povedané stali ako On. Ak ho zle využijeme, hádam nemôžeme čakať od neho že nám dá druhý život alebo stvorí nový vesmír, aby sme si urobili reparát. Ale také reparátiky môžeme absolvovať počas života, ak spolupracujeme s ním...
Tí, ktorých zabili Izraeliti, ktorých Boh kázal zabiť, verím, že aj oni dostali svoju šancu a prešli osobným súdom. Boh je nekonečne spravodlivý aj dobrý, aby dal každému možnosť sa zaradiť do jeho kráľovstva a prijať jeho ponuky.

Poslať 01.01.2015 14:15:09   Re: Otazka

napísal 17983 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
o Bohu nemozes povedat ze niekoho zavrazdil alebo zabil kedze Boh ako tvorca to ma pravo urobit
NEMA!
Alebo chces snad tvrdit, ze je uplne normalne, ked Ty niekomu nieco DARUJES (napr. na narodeniny) a potom budes tvrdit, ze "mas pravo" mu to zase, podla svojej lubovole, VZIAT?
To je aka moralka?

Poslať 01.01.2015 14:28:51   Re: Otazka

napísal 646 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Pamatate? :)
https://www.youtube.com/watch?v=8ia7S8KCyLg

Poslať 01.01.2015 15:46:19   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

napísal 10975 príspevkov
Citácia:
NEMA!
Alebo chces snad tvrdit, ze je uplne normalne, ked Ty niekomu nieco DARUJES (napr. na narodeniny) a potom budes tvrdit, ze "mas pravo" mu to zase, podla svojej lubovole, VZIAT?
To je aka moralka?
opat argumentujes ludskym chapanim (keby si toto povedal o cloveku tak by si mal uplnu pravdu)

ale Boh je ten ktory Ti dava aj cas uzivani nejakej veci ... a to obmedzeny cas

Poslať 01.01.2015 15:55:41   Re: Otazka

napísal 17983 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
NEMA!
To je aka moralka?
opat argumentujes ludskym chapanim (keby si toto povedal o cloveku tak by si mal uplnu pravdu)
ale Boh je ten ktory Ti dava aj cas uzivani nejakej veci ... a to obmedzeny cas
To je velmi chaba vyhovorka.
Ta moralka ma byt predsa ABSOLUTNA, ci nie ?
A okrem toho - sme stvoreni na Jeho obraz!
Takze na porovnavanie cinov mam plne pravo.

Poslať 01.01.2015 16:05:44   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

napísal 10975 príspevkov
obraz nie je fotografia

[ Príspevkov: 53 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť