Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 53 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 28.12.2014 19:34:48   Re: Otazka

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
hladajuca píše:
Ved sa vzite do toho Abrahama, ak verite, ze to bol realny historicky pribeh. Ako sa asi citil, co prezival? Co by ste prezivali vy, keby ste sa raz rano zobudili s tym, ze Boh vam kaze zavrazdit dieta, manzela alebo neikoho ineho koho milujete?
Dostanes asi takuto odpoved:
1. "Nie je to od Boha"
2. "Nevies citat Bibliu"
3. "Dusa je viac ako telesny zivot".

Zabudol som na nieco ?

Poslať 28.12.2014 19:39:46   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Myslíš od kňazov? Lebo ešte si nespomenul odpovede od psychiatrov, resp. prokurátorov. :-)

Poslať 28.12.2014 19:43:29   Re: Otazka

napísal 17983 príspevkov
teta píše:
Myslíš od kňazov? Lebo ešte si nespomenul odpovede od psychiatrov, resp. prokurátorov. :-)
Myslim od beznych veriacich - laikov.

Poslať 28.12.2014 21:03:41   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10968 príspevkov
Citácia:
bolo by vam ponuknute, ze mozete svoju dusu a jej spasu vymenit s nimi, cize ich dusa pojde
do neba a vasa nie... co by ste si vybrali? :)
ak by to clovek aj prijal z lasky tak potom by sa principialne do pekla nemohol dostat
pretoze peklo je predovsetkym stav duse ...

Citácia:
skuste si predstavit, ze by vam Boh kazal zabit svoje dieta?
Je to dalsi zo serie otrasnych pribehov zo SZ a vy namiesto toho, aby ste si to priznali zvalujete vinu na mna za to, ze pisem o tom, co je aj vo vasej Biblii. Ja som si ten pribeh nevymyslela. Ze Boh ziadal od otca vrazdu syna je fakt. Ak verite Biblii.
z nasho pohladu je to naozaj totall-brutall
ale treba to chapat v dobovej suvislosti ked to vsetci povazovali za normalne
a v tej situacii Boh ucinil Abrahamovi vychovnu lekciu ze toto urcite nie
to je zmyslom pribehu (a druhy zmysel pribehu je hovorit o ulohe mesiasa)

neskorsie to dokonca mali zakazane v Mojzisovom zakone pod vysokymi trestami
hoci bol este pripad ked sa to zopakovalo (Jefteho dcera)

Poslať 28.12.2014 21:05:55   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

napísal 10968 príspevkov
Citácia:
Prijali by ste takúto výmenu? Rada by som počula názor mojich bratov a sestier na areopágu, aj keď zoči voči takejto alternatíve je to iné ako teoreticky.
do istej miery je to sucast toho odovzdat svoj zivot Jezisovi a konkretna forma je uz podla situacie

Poslať 28.12.2014 22:11:11   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Dnes bolo v kázni že aj vstup do manželstva je totálnym odovzdaním ako pri mučeníkoch. Títo dávajú seba bez viditeľnej záruky, že dostanú prisľúbené nebo, iba z lásky. Snúbenci tiež dávajú seba bez záruky, že dosiahnu to čo očakávajú - šťastie.

Poslať 29.12.2014 17:52:30   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Littleangel píše:
Viem,ze je to trochu blba otazka, ale tak pre zaujimavost,
keby ste vedeli, ze vasi blizki, ktorych najviac milujete (matka,otec,surodenec ci manzel), ze ich dusa pojde
do pekla, ale bolo by vam ponuknute, ze mozete svoju dusu a jej spasu vymenit s nimi, cize ich dusa pojde

ciste hypoteticky
otázka je tak trochu loaded question fallacy
hypotetické situácie existujú dvojaké: realistické a nerealistické. Tie prvé ničomu neodporujú, sú prípustné, dá sa o nich konzistentne uvažovať.

Keď však človek uvažuje nad nejakými nerealistickými vecami, keď vychádza z nejakého nerealistického či úplne absurdného predpokladu, tak aj závery z toho môžu byť úplne absurdné. - Takéto úvahy majú zmysel len keď chce človek ten predpoklad vyvrátiť, tzv. "reductio ad absurdum" (dôkaz sporom), keď napr. hypotetizujem o tom, čo by bolo keby bolo prvočísel len konečne veľa: z takého nerealistického predpokladu vyplývajú všelijaké absurdnosti, takže matematik na ne poukáže a tým dokázal, že už aj ten východiskový predpoklad musel byť absurdný, a tým dokázal jeho opak (t.j. napr. že prvočísel musí byť nekonečne veľa).

A tak aj tuná: uvádzaš nezmyselný predpoklad, ktorý odporuje určitým princípom, a teda by sa z takého dali vyvodiť bárs aké absurdnosti. Prakticky čokoľvek by som ti na takú otázku mohol odpovedať, keďže z absurdného predpokladu možno vyvodiť čokoľvek - teda napr. aj "áno" aj "nie". - Ale aj tak ten záver má nulovú výpovednú hodnotu, keďže by platil iba za toho predpokladu, ktorý je absurdný.

Tak napr. to "áno" by vyplývalo z princípu lásky, ktorá nehľadí na seba, ale na druhého, a môže sa aj obetovať za druhého. V reálnom svete sa človek naozaj môže obetovať za duhého, že by aj svoj život zaňho položil - viď. sv. Maximiliáln Kolbe. Ale ak už ide o otázku spásy, tak tam by z takej situácie vyplýval zasa spor s inými princípmi, totiž že si chcel dobro druhého a kvôli tomu si stratil spásu: to je absurdné. Ale to je tým tvojim absurdným predpokladom. V reálnom svete by to takto nemohlo byť.

Takže to by bol taký rozbor takejto situácie/otázky.

Poslať 30.12.2014 16:31:54   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

napísal 10968 príspevkov
Citácia:
vasi blizki, ktorych najviac milujete (matka,otec,surodenec ci manzel), ze ich dusa pojde
do pekla, ale bolo by vam ponuknute, ze mozete svoju dusu a jej spasu vymenit s nimi, cize ich dusa pojde
existuje teoria ze toto vlastne Jezis spravil po smrti na Krizi, lenze peklo Ho nedokazalo udrzat a tak definitivne zvitazil nad zlom
ale osobne davam prednost inym vysvetleniam

Poslať 30.12.2014 18:56:14   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
misojogi píše:
existuje teoria ze toto vlastne Jezis spravil po smrti na Krizi, lenze peklo Ho nedokazalo udrzat a tak definitivne zvitazil nad zlom, ale osobne davam prednost inym vysvetleniam
ale to práve nebol presne tamten prípad, keďže pri Ježišovi by bolo už úplne absurdné hovoriť o tom, že by šiel do pekla - a sám aj dodávaš, že sa to vlastne nestalo. Lebo by to bolo absurdné. Chápem, na čo si zrejme narážal, ale proste tamtá otázka na nás bola už o trochu inom, ale tiež absurdná, takže by sa na to vzťahovali tie logické pravidlá o absurdnom predpoklade, ktoré som spomínal v predošlom príspevku. Takže tak mi to vychádza, že je to v celku triviálna záležitosť, kde nie je čo riešiť.

Poslať 30.12.2014 22:00:54   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

napísal 10968 príspevkov
myslim si ze Jezis si z vlastnosti pekla prezil na krizi tu Opustenost od Otca, ktora je vlastne priamym dosledkom hriechu (strata bozieho synovstva)

co sa dialo po jeho smrti je skor spekulacia per analogiam

Poslať 30.12.2014 22:12:08   Re: Otazka

napísal 17983 príspevkov
Ak hovorime o Bohu, je smiesne spominat ako nieco vynimocneho, ze "zvitazil nad Peklom, alebo nad Zlym".
To je predsa SAMOZREJME, ci nie ?
Nijako inak to predsa ani dopadnut nemohlo.
Inak by sme nemohli predsa hovorit o jednom, vsemohucom Bohu.
Keby ho Jeho vlastne stvorenia "premohli" ...

Poslať 30.12.2014 22:18:35   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

napísal 11016 príspevkov
no veď áno, je to samozrejmé. To nikto nevravel, že je ne-samozrejmé : ). To misojogi len skonštatoval, že o akú konkrétnu samozrejmosť tam išlo.

Poslať 30.12.2014 22:55:42   Re: Otazka

napísal 17983 príspevkov
Didymos píše:
no veď áno, je to samozrejmé. To nikto nevravel, že je ne-samozrejmé : ). To misojogi len skonštatoval, že o akú konkrétnu samozrejmosť tam išlo.
Lenze niektore "zjavenia" tvrdia, ze dojde k "poslednemu BOJU", v ktorom sa "zrazia vojska svetla so silami temnoty".
Jezis pride druhykrat, aby zvitazil.
A ini zase hovoria, ze On uz zvitazil. :)
Tak ako je to ?

Poslať 30.12.2014 23:20:58   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

napísal 10968 príspevkov
Citácia:
Ak hovorime o Bohu, je smiesne spominat ako nieco vynimocneho, ze "zvitazil nad Peklom, alebo nad Zlym".
ano aj nie
islo o to aby NAS=LUDI neznicil a to je dost delikatna operacia

Poslať 31.12.2014 2:00:53   Re: Otazka

od 23.12.2014 20:56:54
napísal 41 príspevkov
legionar píše:
hladajuca píše:
Ved sa vzite do toho Abrahama, ak verite, ze to bol realny historicky pribeh. Ako sa asi citil, co prezival? Co by ste prezivali vy, keby ste sa raz rano zobudili s tym, ze Boh vam kaze zavrazdit dieta, manzela alebo neikoho ineho koho milujete?
Dostanes asi takuto odpoved:
1. "Nie je to od Boha"
2. "Nevies citat Bibliu"
3. "Dusa je viac ako telesny zivot".

Zabudol som na nieco ?
no mne to skor pripada tak... ze Boh, kedze existuje mimo cas, dopredu vedel, ako to dopadne a ze Abraham sa rozhodne mu vyhoviet.. takze nehrozila ziadna vrazda alebo nejake bozie utvrdzovanie sa v abrahamovej laske k nemu.....Je mozne, ze to Boh naopak spravil prave pre Abrahama z lasky, ale dovod neviem...

mozno si Abraham nebol sam isty, ci dokaze nieco take spravit pre Boha alebo mal pochybnosti ci dokaze Boha milovat viac ako syna a Boh mu ukazal,ze dokaze..mozno to bolo pre Abrahama oslobodzujuce, mozno sa stal lepsim clovekom... alebo to mozno spravil pre to, aby sa zamyslel? viac miloval syna? viac miloval sameho seba, alebo Boha alebo si viac vazil zivot? ....Kazdopadne Bozie cesty su nevyspatelne ako sa hovori a mozno na tom nieco bude ... len netreba sa na tie biblicke texty pozerat ocami cloveka alebo mysliet si,ze Boh sa sprava tak,ako by sa spraval clovek alebo ze rozmysla ako clovek ;) potom to naozaj pride absurdne.

[ Príspevkov: 53 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť