Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 53 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 28.12.2014 15:49:24   Otazka

od 23.12.2014 20:56:54
napísal 41 príspevkov
Ahojte,

tak ma vcera napadlo, vecer v posteli, ked som nemohla zaspat.. ze sa spytam.
Viem,ze je to trochu blba otazka, ale tak pre zaujimavost,

keby ste vedeli, ze vasi blizki, ktorych najviac milujete (matka,otec,surodenec ci manzel), ze ich dusa pojde
do pekla, ale bolo by vam ponuknute, ze mozete svoju dusu a jej spasu vymenit s nimi, cize ich dusa pojde
do neba a vasa nie... co by ste si vybrali? :)

ciste hypoteticky,
ano ci nie?

dakujem

Poslať 28.12.2014 17:12:36   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Lol dobrá otázka. Ďalšia otázka je ako môže byt niekto šťastný keď vie že jeho milovana osoba zažíva kruté muky?
(Aj keď ťa prvá otázka je tak trochu loaded question fallacy)

Poslať 28.12.2014 17:27:50   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
...mas pravdu, je to blba otazka...dufajme, ze nemas viac takych...
...ani hypoteticky to nie je mozne, a od Boha to nie je...tolko k tomu...

Poslať 28.12.2014 18:00:39   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
za seba sa mi velmi nechce polemizovat na tuto temu pretoze ani cisto hypoteticky takto otazka nestoji. Uz len z tohto pohladu,ze tu moc rozhodnut o tom nikto nema a mat nebude okrem Boha samotneho a neviem a dost pochybujem, ze ci by moja obet bola dostatocna. A clovek samotny by dobrovolne do pekla asi neisiel,staci uplne to peklo, ktorym musieme niekedy prejst uz teraz za zivota a skor by som hladal ine moznosti pomoct dotycnemu.

Poslať 28.12.2014 18:07:18   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

napísal 5187 príspevkov
...no predovsetkym, Boh by ti taku moznost nikdy nedal, preto vravim, ze od neho ani ta myslienka nie je a zamestnavat si mysel diabolskymi hypotezami je cisty nerozum...

Poslať 28.12.2014 18:35:19   Re: Otazka

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
no, clovek by mohol dufat, ze keby ponukol svoju dusu ako vykupne, ze by u Boha ziskal 100000000000000000000 bodov za lasku a Boh by mozno nakoniec povedal vies co to som nemyslel vazne, to bola len taka skuska akoze, ako som si minule vystrelil z Abrahama, mozte ist vsetci do neba :)

Poslať 28.12.2014 18:38:15   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

napísal 5187 príspevkov
Citácia:
ako som si minule vystrelil z Abrahama
...zvazuj, co pises, prosim ta...

Poslať 28.12.2014 18:53:05   Re: Otazka

napísal 646 príspevkov
nuz musis uznat, ze z Bozej strany to bolo voci Abrahamovi dost krute. A nie je az tak odveci sem uviest ten biblicky pribeh, kde Boh skutocne ziadal ludsku obet. Podobne ako sa teraz pyta littleangel. Az na to ze tam Boh ziadal obetovanie niekoho ineho, co je este horsie. A ze nakoniec si to rozmysli, to Abraham nemohol vediet, pre neho to bolo skutocne.
to predsa nie je moj vymysel.

Poslať 28.12.2014 19:09:40   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Az na to ze tam Boh ziadal obetovanie niekoho ineho, co je este horsie
hovorime vsak o uplne diametralne odlisnych veciach v rozsahu o ktorom si nevieme ani len priblizne predstavit. Abraham bol vystaveny tazkej skuske ale keby v nej neuspel,ze by odmietol zase by sa take dramaticke nestalo. Nestalo by to jeho spasu a ani spasu jeho syna. Ked clovek strati zivot, ma este svoju dusu, ale ak by stratil svoju dusu, nema zhola prakticky nic, bol by to koniec, finito, smitec, az do konca vekov. Ziadne odvolanie po nejakom case odsedeni trestu alebo prepustenie za dobre chovanie. Maximilian Kolbe tiez bez vahania polozil svoj zivot za ineho vazna, ale nemusel sa rozhodnut o jeho spase ci nie, o niecom co sa neda odvolat a ani dostatocne domysliet akekolvek dosledky rozhodnutia. A urobili to pred nim a po nom mnohi dalsi....

Poslať 28.12.2014 19:10:01   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

napísal 5187 príspevkov
...citovala som, co mi na tvojom prispevku prekazalo.
ak v tom vidis nejaku analogiu, tak len preto, ze veeeelmi chces vidiet nieco, co nie je...a preco, to uz vies len ty sama...

Poslať 28.12.2014 19:19:02   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Ad Littleangel

Tak, ako to opisuješ v úvode, to nefunguje. Aj keď sv. apoštol Pavol niečo také spomína v liste Rimanom 9,3 "Radšej by som bol ja zavrhnutý od Krista namiesto svojich bratov, mojich príbuzných podľa tela." Boh neponúka za výmenu zlé veci.

Funguje to tak, že môžeš obetovať sa za iných, ponúknuť sa za obeť, ako to urobili aj mnohí svätci, napr. malá Terezka, Terézia Benedikta od Kríža, Terézia de los Andes, Faustína. Prakticky im Boh doprial mučenícku korunu alebo skrátenie života s bolestnou chorobou a duchovným trápením výmenou za vykúpenie iných duší. Prijali by ste takúto výmenu? Rada by som počula názor mojich bratov a sestier na areopágu, aj keď zoči voči takejto alternatíve je to iné ako teoreticky.

Myslím, že rovnako veľké vie byť aj duchovné utrpenie, ak človek si je vedomý, že nejaká blízka osoba speje ku peklu. Neviem, či takto netrpia aj svätí v nebi. Agónia Krista vraj trvá do konca vekov kvôli dušiam, ktoré odmietajú jeho spásu. Raz ma oslovilo aj posolstvo z Medjugoria (bolo to tento polrok), v ktorom sa bytosť zvaná PM zdôverila, že keď vidíme takýchto našich blížnych, chápeme viac, čo prežíva ona ako Matka.

Poslať 28.12.2014 19:20:10   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

napísal 3622 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
Az na to ze tam Boh ziadal obetovanie niekoho ineho, co je este horsie
hovorime vsak o uplne diametralne odlisnych veciach v rozsahu o ktorom si nevieme ani len priblizne predstavit. Abraham bol vystaveny tazkej skuske ale keby v nej neuspel,ze by odmietol zase by sa take dramaticke nestalo. Nestalo by to jeho spasu a ani spasu jeho syna. Ked clovek strati zivot, ma este svoju dusu, ale ak by stratil svoju dusu, nema zhola prakticky nic, bol by to koniec, finito, smitec, az do konca vekov. Ziadne odvolanie po nejakom case odsedeni trestu alebo prepustenie za dobre chovanie. Maximilian Kolbe tiez bez vahania polozil svoj zivot za ineho vazna, ale nemusel sa rozhodnut o jeho spase ci nie, o niecom co sa neda odvolat a ani dostatocne domysliet akekolvek dosledky rozhodnutia. A urobili to pred nim a po nom mnohi dalsi....
A peklo je nepredstaviteľne neporovnateľné s akýmkoľvek utrpením a ťažkosťou tu na zemi.

Poslať 28.12.2014 19:27:57   Re: Otazka

napísal 646 príspevkov
akoze v tom nie je analogia?
Dobre, tomix ma pravdu, ze neslo o zatratenie duse, ale skuste si predstavit, ze by vam Boh kazala zabit svoje dieta?
Je to dalsi zo serie otrasnych pribehov zo SZ a vy namiesto toho, aby ste si to priznali zvalujete vinu na mna za to, ze pisem o tom, co je aj vo vasej Biblii. Ja som si ten pribeh nevymyslela. Ze Boh ziadal od otca vrazdu syna je fakt. Ak verite Biblii. A ze mu v poslednej chvili povedal ze aaalne nie, tak prepacte, ale komu to nepride ako kruty zart? Aka osoba, ktora samu seba oznacuje za Lasku by bola niecoho takeho schopna?
Ved sa vzite do toho Abrahama, ak verite, ze to bol realny historicky pribeh. Ako sa asi citil, co prezival? Co by ste prezivali vy, keby ste sa raz rano zobudili s tym, ze Boh vam kaze zavrazdit dieta, manzela alebo neikoho ineho koho milujete?
Takze v tomto pripade vase obvinovanie, ze niecomu nerozumiem, ze si vymyslam a podobne skutocne nie je na mieste. Tento pribeh je v kazdej Biblii pre deti. Nie je to moja fantasmagoria.
Nie je to presne rovnaka sitacia na aku sa pyta LA, ale vidno tu, ze Boh uz vyzadoval ludsku obet.

Inak samozrejme, nemyslim si, ze taka situacia ako pisala LA by mohla nastat, lebo to je moc hypoteticke. Rovanko ako neverim pribehu o Abrahamovi.

Poslať 28.12.2014 19:31:47   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

napísal 3622 príspevkov
Som čítala peknú analýzu toho biblického textu, ktorý mi dané vysvetlil. Abrahám mal dôveru od začiatku. Vyplýva to z jeho slov a zrejme poznania Boha. skúsim príp. pohľadať časom...

Poslať 28.12.2014 19:34:01   Re: Otazka

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Prijali by ste takúto výmenu? Rada by som počula názor mojich bratov a sestier na areopágu, aj keď zoči voči takejto alternatíve je to iné ako teoreticky.
Ak by mi to bolo ponuknute za mojho otca, maminu alebo velmi blizkeho cloveka, tak by som prijal. Je dost mozne, ze cast obety si uz nesiem uz teraz, kedze trapenim som si presiel a co si budeme hovorit stale prechadzam, ale ak to ma niekomu pomoct tak preco nie...

[ Príspevkov: 53 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť