Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 29 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Autor Správa

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
posli mi prosim ta do sukromnej spravy svoju mailovu adresu

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
Mychail píše:
Myslíš abstraktné (автореферат) prácou? Pre mňa by to bolo zaujímavé.
she means Master thesis ... cca. 100 pages document submitted in support for an second academic degree ("master"). BTW. practically we all can communicate in English (user "hladajuca" is even english teacher : )), therefore I think that you can write also in English, at least if there is some more complicated word or sentence for translation into Slovak (not saying that if you write in English, than your message could be directly useful also for whole world ; )).

od 25.12.2014 14:45:54
napísal 24 príspevkov
Zdravím všetky šťastný nový rok

napísal 24 príspevkov
Chcel som, aby tieto informácie zdieľať. Environmental Bureau ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi medzi množstvom najrôznejších akcií a udalostí v záujme vyvíja eko-duchovné poslanie.
http://ecoburougcc.org.ua/ekolohichni-novyny/1738-vid-ekologiyi-dushi-do-ekologiyi-dovkillja-pershi-spilni-rekolektsiyi-dlja-tserkovnih-ta-derzhavnih-ekologiv
Keď majú možnosť vytvorenia spiritualitu kresťanských farníkov a povedomie o životnom prostredí.

napísal 24 príspevkov
Kristus je medzi nami!
Aj naďalej sa výskum na rozvojových tém zodpovednosti za tvorby na Slovenskom. Ukazuje sa, že vedci a teológovia sa zúčastnili spoločných slovenských-poľská konferencia.

1. Sacrum i przyroda – Kraków. – 2009. (Prešovská univerzita v Prešove Gréckokatolícka teologická fakulta Uniwersytet Papieski Jana Pawła II Katedra Teologii Pastoralnej Szczegółowej)
2. Dom Pana // XIX Międzynarodowe Seminarium Sacrum i przyroda. – Pod redakcją Jerzego Brusiło OFMConv., Petera Tirpáka, Marka Petro Kraków - Prešov 2011 (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej Univerzity v Prešove)

http://pastoralna.pl/index.php?page=sacrum/publikacje3

V Poľsku, v skutočnosti, viac skúseností na túto tému. K dispozícii je františkánsky poriadok sa podieľa na vzniku kresťanskej povedomie o životnom prostredí a ochrany životného prostredia. A boli podobné konferencie medzi Poľskom a Ukrajinou.

"Krajobraz sakralny, Pod redakcją ks. Macieja Ostrowskiego i Józefa Partyki. Kraków-Lwów 2014"

Rád by som, aby medzinárodná spolupráca v oblasti vedy a nábožensko-filozofické oblasti medzi oboma krajinami rozvíjať. Nad tým našom ústavu ekolohho religionistiky (ie-rs.org), bude pokračovať v práci.

napísal 24 príspevkov
Našiel som stránky Ekumenickej rady cirkví na slovenských. Tam je tento článok:
http://www.ekumena.sk/Archiv/2011/Ekologia_a_cirkvi-I.Kiss.pdf

V ňom som našiel nasledujúcu vetu: "Teológia málo zdôrazňovala, že my ľudia sme „spolustvorenstvo“ s prírodou."
Pidskazhit prosím, čo znamená "spolustvorenstvo". Ja neviem, ako to preložiť do ukrajinského jazyka (alebo aspoň v ruštine). Zatiaľ sme vydali slovenské-ukrajinský slovník, bohužiaľ ...

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Mychail píše:
Našiel som stránky Ekumenickej rady cirkví na slovenských. Tam je tento článok:
http://www.ekumena.sk/Archiv/2011/Ekologia_a_cirkvi-I.Kiss.pdf

V ňom som našiel nasledujúcu vetu: "Teológia málo zdôrazňovala, že my ľudia sme „spolustvorenstvo“ s prírodou."
Pidskazhit prosím, čo znamená "spolustvorenstvo". Ja neviem, ako to preložiť do ukrajinského jazyka (alebo aspoň v ruštine). Zatiaľ sme vydali slovenské-ukrajinský slovník, bohužiaľ ...
Je to také umelo vytvorené slovo. Znamená to, že ľudia sú súčasťou prírody, spolu s ňou stvorení, ako jej súčasť. Po rusky to znamená "Вместе сотворено" - že človek bol spolu (Вместе) s prírodou stvorený.
Možnp po ukrajinsky разом створили

napísal 24 príspevkov
Ak áno, chcel by som sa opýtať nasledovné.
Je to možné, v nasledujúcom texte nahradiť slovo "spolustvorenstvo" slovo "stvorencstvo".
Či sa táto zmena je nejaký zásadný zaťaženie, a alebo nie?
--------
"3.7.2 Spiritualita spolustvorenstva

– Úcta dôstojnosti všetkému spolustvorenstvu: Nesmú sa posudzovať len podľa ich úžitkovej hodnoty, ale treba dbať na ich životné hodnoty a so všetkým sa stretávať v hlbokej úcte.
– Žasnúť nad plnosťou a krásou spolustvorenstva: Táto špiritualita otvára zmysly, aby videli a vnímali mnohotvárnosť organického a anorganického bytia, otvára ľudskú dušu, aby sa nechala dojímať a nadchýnať krásami sveta.
– Senzibilita a solidarita s trpiacim stvorenstvom: Takáto spiritualita vníma, že je pri živých tvoroch bolesť, choroby, staroba, smrť, že sú v prírode katastrofy. Solidarita so spolustvorenstvom nás vyzýva „Angažovať sa z vnútornej spolupatričnosti a trpiacim spolustvorenstvom, aby sa odstránili "napraviteľné utrpenia a predovšetkým ekologické príčiny bolesti“ (Krauss, 1997).

----------

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Mychail píše:
Ak áno, chcel by som sa opýtať nasledovné.
Je to možné, v nasledujúcom texte nahradiť slovo "spolustvorenstvo" slovo "stvorencstvo".
Či sa táto zmena je nejaký zásadný zaťaženie, a alebo nie?
--------
Myslím,že to je možné. Text sa týka všetkého stvorenstva. V slove "spolustvorenstvo" to "spolu-" iba zdôrazňuje, že človek patrí k prírode, že bol stvorený ako jej súčasť.

napísal 24 príspevkov
Djakujem!

od 03.02.2015 20:43:12
napísal 45 príspevkov
Treba povedat, ze slovenska katolicka cirkev vydala napr. list, aby nezamestnani (aj celkovo mladi) vyuzivali podu. Bolo to celkom pekne povzbudenie, aby sa ucilo mladych mat vztah k pôde, ktora nas živí. Bolo tam nieco spomenute, ze to pomaha aj budovat vztah k Bohu

napísal 24 príspevkov
Djakujem. Ak niekde existuje odkaz na dokument, napíšte to prosím tu

napísal 24 príspevkov
Zaujímalo ma, manuály pre teológov a katechétov v otázkach životného prostredia.
Raz som našiel:
forum.ugcc.org.ua Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Môžete si byť istí, že študenti semináre či teologická fakulta ktorý sa stretol s ďalšou vodítka k tejto téme?

napísal 24 príspevkov
Na 22 - 23 mája 2015 plánovaná konferencia: "Pôda ako Boží dar a jej zodpovedné využívanie v súčasnom svete"
To organizujeEnvironmentálna subkomisia organizuje konferenciu o využívaní pôdy. http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20150225032
Ak je fórum pre vedcov, ktorí by chceli vedieť, je ...

[ Príspevkov: 29 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť