Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 33 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Autor Správa

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
AVRIL píše:
legionar píše:
frederix píše:
Legi-mozno by si si mohol obcas zahryznut do klavesnice.
Vsetci vieme co si myslis, nemusis nas o tom permanentne a uplne nevhodnym sposobom informovat. Nehnevaj sa na mna, ale fakt apelujem na teba-vaz slova.
Vzdy ste ma "ucili", ze pysnemu cloveku treba povedat, ze je pysny.
Odkedy su omse "niekoho" ?
Odkedy kona Boh ako automat na mince ? (Vhodis "svoju omsu" a hned mozes ludom TVRDIT, ze to "tvoja omsa zachranila zivot" - a nie Boh zo Svoje vole ? :evil:
Myslim, ze AVRIL nema ani tak problem s tou osobou, ako sama so sebou.
A to jej treba priatelsky, ale na rovinu povedat.
Legionar, nikdy som netvrdila, ze omsa bola "moja", mozno som sa tu zle vyjadrila, ale urcite vacsina pochopila ako som to myslela, vid. Frederix. Neslo tu o ziadne privlastnovanie. Ked uz ti tak na detailoch zalezi, tak sa vyjadrim presnejsie: Modlitby, ktore som sa modlila a sv. omse, ktore som dala odsluzit boli za tu osobu, ktorej je to teraz fuk. Ziadna "moja omsa" tomu cloveku nezachranila zivot, ale Kristus, lebo v omsi sa obetuje sam Kristus. Prekrucas fakty. To mas to iste ako keby si dal odsluzit sv. omsu za mrtveho, za ucelom spasy jeho duse. Omsa nie je tvoja, ale ty si ten sprostredkovatel, ktory poziada knaza, aby ju odsluzil na tento umysel. Ja si nic neprivlastnujem, ja som len ten sprostredkovatel. A to je podla teba zle, ked dam za niekoho odsluzit sv. omsu? Keby sme to nerobili, tak by mnozstvo dusi bud islo do zatratenia alebo by roky trcali v ocistci. Ved sam seba nevykupi nik. Ked niekoho milujem, tak robim vsetko preto, aby som mu pomohla, skrze Krista. Myslim si, ze si to urcite pochopil, len sa mi zda, ze si rad rypnes do druheho. No co uz. Kazdí sme nejakí. Boh ti zehnaj. Vsetko dobre.
Kdeze rypanie. Tu ide o podstatu. Ak Ti to pomoze otvorit oci, splni to svoj ucel.
Precitaj si svoj prvy prispevok - tam to je schovane.
To je vsetko z mojej strany.
Aj ja Ti prajem, nech sa vsetko na dobre obrati.

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
Zda sa mi, ze ty teoreticky vies, ako to Boh vo svojich ociach vnima. Akurat si zatrpknuta, ze to tak nevnimaju aj ostatni. A ze si necenia, co si ty pre nich spravila. Teraz posledny prispevok si napisala v zmysle, ze je to Bozia zasluha, no musim suhlasit s legim, ze prispevok 1 a dalsi bol o osobach a o tom, ktora si zasluzi uznanie. A trosku som z toho vycitila aj akusi sutazivost (kto je lepsi, osoba 1 alebo 2, kto si zasluzi ocenenie?). Sama pises:
"Ja som to vnimala skor z ludskeho pohladu, ze ludia, ktori to nevidia, tak vedia ocenit len to, co vidia a ten, ktory modlitbami vybojoval vitazstvo zostava v zabudnuti a odkopnuty, lebo je vyzdvihovany len ten, ktory, urobil viditelny skutok pred vsetkymi. Ked sa clovek pre nieco namaha a nedostane za to ani podakovane vie to riadne zaboliet, najma ak ide o niekoho blizkeho a zda sa mu, ze vsetka namaha bola zbytocna.... asi tak som to myslela!"
Dalej si pisala o svojom osobnom zraneni zo strany miovanej osoby. Preto sa mi tiez zda, ze tvoja otazka nie je az tak teologicka ako skor psychologicka. Vieme, ze Boh potrebuje rovnako modlitby, ako aj konkretne ciny. Oboje ma v jeho ociach hodnotu (bol som smadny, dal si mi napit, bol som hladny, dal si mi jest...).
Tvoj problem- a ja netvrdim, ze je maly alebo nepodstatny, naopak, je plne pochopitelny a prirodzeny! sa tyka tvojho vztahu s inou osobou. A to by si mala riesit na psychologickom leveli sama so sebou pripadne aj s nim.
A nechcem sa hrat na nejakeho rypala, no musim suhlasit s legim, ktory je sice ateista, ale aj skrze neho moze krestan pocut nieco, co ho nasmeruje v dalsom duchovnom rozvoji. Mozno je dobre, ze ta jeho slova donutili zamysliet sa nad tym, komu skutocne patri vdaka.
Inak toto co pisem nemyslim vobec v zlom ani ako utok na teba. Vacsina z nas, vratane mna, uvazuje rovnako ako ty. Vsetci chceme byt oceneni a milovani a je nam luto, ked sa snazime a nema to ziadnu spatnu vazbu. Je to prirodzene a boli to.

od 03.07.2014 18:36:14
napísal 30 príspevkov
legionar píše:
AVRIL píše:
legionar píše:
frederix píše:
Legi-mozno by si si mohol obcas zahryznut do klavesnice.
Vsetci vieme co si myslis, nemusis nas o tom permanentne a uplne nevhodnym sposobom informovat. Nehnevaj sa na mna, ale fakt apelujem na teba-vaz slova.
Vzdy ste ma "ucili", ze pysnemu cloveku treba povedat, ze je pysny.
Odkedy su omse "niekoho" ?
Odkedy kona Boh ako automat na mince ? (Vhodis "svoju omsu" a hned mozes ludom TVRDIT, ze to "tvoja omsa zachranila zivot" - a nie Boh zo Svoje vole ? :evil:
Myslim, ze AVRIL nema ani tak problem s tou osobou, ako sama so sebou.
A to jej treba priatelsky, ale na rovinu povedat.
Legionar, nikdy som netvrdila, ze omsa bola "moja", mozno som sa tu zle vyjadrila, ale urcite vacsina pochopila ako som to myslela, vid. Frederix. Neslo tu o ziadne privlastnovanie. Ked uz ti tak na detailoch zalezi, tak sa vyjadrim presnejsie: Modlitby, ktore som sa modlila a sv. omse, ktore som dala odsluzit boli za tu osobu, ktorej je to teraz fuk. Ziadna "moja omsa" tomu cloveku nezachranila zivot, ale Kristus, lebo v omsi sa obetuje sam Kristus. Prekrucas fakty. To mas to iste ako keby si dal odsluzit sv. omsu za mrtveho, za ucelom spasy jeho duse. Omsa nie je tvoja, ale ty si ten sprostredkovatel, ktory poziada knaza, aby ju odsluzil na tento umysel. Ja si nic neprivlastnujem, ja som len ten sprostredkovatel. A to je podla teba zle, ked dam za niekoho odsluzit sv. omsu? Keby sme to nerobili, tak by mnozstvo dusi bud islo do zatratenia alebo by roky trcali v ocistci. Ved sam seba nevykupi nik. Ked niekoho milujem, tak robim vsetko preto, aby som mu pomohla, skrze Krista. Myslim si, ze si to urcite pochopil, len sa mi zda, ze si rad rypnes do druheho. No co uz. Kazdí sme nejakí. Boh ti zehnaj. Vsetko dobre.
Kdeze rypanie. Tu ide o podstatu. Ak Ti to pomoze otvorit oci, splni to svoj ucel.
Precitaj si svoj prvy prispevok - tam to je schovane.
To je vsetko z mojej strany.
Aj ja Ti prajem, nech sa vsetko na dobre obrati.
Nic nie je schovane, ale zle vyjadrene (co sa tyka sv. omsi). Ja sama dobre viem ako som to myslela a nebudem to stale opakovat, opisala som to vyssie. Problem je v tom, ze ty do mojej duse a hlavy nevidis, ale Boh vidi a to je hlavne.

napísal 30 príspevkov
hladajuca píše:
Zda sa mi, ze ty teoreticky vies, ako to Boh vo svojich ociach vnima. Akurat si zatrpknuta, ze to tak nevnimaju aj ostatni. A ze si necenia, co si ty pre nich spravila. Teraz posledny prispevok si napisala v zmysle, ze je to Bozia zasluha, no musim suhlasit s legim, ze prispevok 1 a dalsi bol o osobach a o tom, ktora si zasluzi uznanie. A trosku som z toho vycitila aj akusi sutazivost (kto je lepsi, osoba 1 alebo 2, kto si zasluzi ocenenie?). Sama pises:
"Ja som to vnimala skor z ludskeho pohladu, ze ludia, ktori to nevidia, tak vedia ocenit len to, co vidia a ten, ktory modlitbami vybojoval vitazstvo zostava v zabudnuti a odkopnuty, lebo je vyzdvihovany len ten, ktory, urobil viditelny skutok pred vsetkymi. Ked sa clovek pre nieco namaha a nedostane za to ani podakovane vie to riadne zaboliet, najma ak ide o niekoho blizkeho a zda sa mu, ze vsetka namaha bola zbytocna.... asi tak som to myslela!"
Dalej si pisala o svojom osobnom zraneni zo strany miovanej osoby. Preto sa mi tiez zda, ze tvoja otazka nie je az tak teologicka ako skor psychologicka. Vieme, ze Boh potrebuje rovnako modlitby, ako aj konkretne ciny. Oboje ma v jeho ociach hodnotu (bol som smadny, dal si mi napit, bol som hladny, dal si mi jest...).
Tvoj problem- a ja netvrdim, ze je maly alebo nepodstatny, naopak, je plne pochopitelny a prirodzeny! sa tyka tvojho vztahu s inou osobou. A to by si mala riesit na psychologickom leveli sama so sebou pripadne aj s nim.
A nechcem sa hrat na nejakeho rypala, no musim suhlasit s legim, ktory je sice ateista, ale aj skrze neho moze krestan pocut nieco, co ho nasmeruje v dalsom duchovnom rozvoji. Mozno je dobre, ze ta jeho slova donutili zamysliet sa nad tym, komu skutocne patri vdaka.
Inak toto co pisem nemyslim vobec v zlom ani ako utok na teba. Vacsina z nas, vratane mna, uvazuje rovnako ako ty. Vsetci chceme byt oceneni a milovani a je nam luto, ked sa snazime a nema to ziadnu spatnu vazbu. Je to prirodzene a boli to.
Mila haldajuca,
ja viem, ze to nemyslis zle, ale aby si pochopila cely ten moj problem, musela by som ti to vysvetlit podrobnejsie, ale svoje sukromne veci nemienim takto verejne tu opisovat. Preto som do prispevku c.1 napchala v kratkosti veci tak, ako sa len dali, ale vidim, ze to nebolo najstastnejsie riesenie. A co sa tyka toho psychologickeho levela, tak ten je rieseny so psychologom uz roky a ziadny vysledok. S clovekom, ktory mi ublizil sa to riesit neda, lebo u neho nie je ziadny zaujem to riesit a nasilu niekoho do niecoho nutit nema zmysel. Takze je pochopitelne, ze clovek niekedy prepadne zufalstvu a depresii, lebo straca trpezlivost, ked roky rokuce neprichadza ziadna ulava. Preto moja otazka, ktoru som zle v prispevku c.1 polozila bola skor v tom zmysle, ci sa vobec oplati modlit a davat sluzit sv. omse za osobu, ktorej na tom nezalezi a ceni si viac inu pomoc nez tu duchovnu....Mojim problemom je, ze neviem spravne vyjadrit slovami svoje postoje a myslienky a potom vypadam v ociach tych druhych za tu ZATRPKNUTU...

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
Technicka pripomienka: prosim, skracujte citacie len na ten konkretny usek/prispevok, na ktory reagujete. Nie je nutne kopirovat znovu a znovu cely balik, vznikaju z toho len zbytocne dlhe plachty. Dakujem za pochopenie.

napísal 646 príspevkov
Aha, diky za blizsie vysvetlenie. Mas to tazke.
Podla oficialneho ucenia to zmysel urcite ma. Takze ano, krestania veria tomu, ze tym robis dobry skutok, akurat ze jeho ovocie sa moze prejavit uplne inak, nez by si cakala. Kazdopadne, ak veris v krestanske ucenie, potom mozes mat nadej, ze tvoja snaha nevyjde nazmar a ze v Bozich ociach robis nieco velmi dobre a chvalyhodne.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
To uz je trochu inak povedane.
Ja osobne by som odporucal uz iba kratku modlitbu:
Citácia:
Pane, urobila som, co bolo v mojich silach, dalej uz nevladzem.
Preto odovzdavam tento NAS problem do Tvojich ruk.
Bud K NAM, prosim Ta, milosrdny.
Amen.
A zi dalej SVOJ zivot, ako najlepsie vies ...

napísal 30 príspevkov
hladajuca píše:
Aha, diky za blizsie vysvetlenie. Mas to tazke.
Podla oficialneho ucenia to zmysel urcite ma. Takze ano, krestania veria tomu, ze tym robis dobry skutok, akurat ze jeho ovocie sa moze prejavit uplne inak, nez by si cakala. Kazdopadne, ak veris v krestanske ucenie, potom mozes mat nadej, ze tvoja snaha nevyjde nazmar a ze v Bozich ociach robis nieco velmi dobre a chvalyhodne.
Ano. Toto som chcela vediet. Este chcem vysvetlit blizsie k tomu prispevku o "Bozej zasluhe". Vec sa ma tak, ze ten clovek bol v kome 5 hodin, mal opuch na mozgu a hrozilo mu ochrnutie a nikto nevedel, ci sa este preberie z komy. Lekari boli bezradni, vsetci len stali okolo neho a plakali. Ja som vtedy poprosila jedneho knaza, aby odsluzil za neho sv. omsu a kym on bol v kome, ja som sa modlila sv. ruzenec. Nie za jeho uzdravenie, ale aby ten clovek neodisiel z tohto sveta bez sv. spovede, cize za zachranu jeho duse. Modlila som sa cca 20 min a o dve hodiny neskor mi volali, ze sa prebral a chce sa so mnou rozpravat. Lekari mi povedali, ze zrejme nebude nutna ani operacia hlavy, lebo opuch na mozgu kazdym dnom sa zacina znizovat. Nakoniec to skoncilo tak, ze absolvoval len 2 mesacnu rehabilitaciu, dva tyzdne bol na inv. voziku a potom zacal chodit bez akychkolvek nasledkov. On mi neskor opisal co sa dialo pocas komy, ked som sa modlila. Pocitil udajne velke teplo v celom tele, velky pokoj, radost....a nahle otvoril oci a prebral sa. JA SOM HO NEZACHRANILA, LEKARI HO NEZACHRANILI, BOLA TO MODLITBA A SV. OMSA. O rok neskor skoncil v nemocnici kvoli silnym depresiam a schudol na 40 kg, musel byt sondovany. Lekari boli znova bezmocny. Takze nezostavalo nic ine len znova omse a modlitby a sv.spoved. O tyzden sa jeho stav zacal rapidne zlepsovat..... TAKZE TOTO SOM MALA NA MYSLI. JA SA TU NECHVALIM SVOJIMI SKUTKAMI A MODLITBAMI, LEBO JA SAMA OSEBE SOM LEN OBYCAJNY HRIESNIK AKO OSTATNI, JA LEN CHCEM POUKAZAT, ZE SV. OMSE A MODLITBY NAOZAJ POMOHLI V TOMTO PRIPADE. Cize toto bola ta Bozia zasluha. Ale ten clovek sa velmi teraz zmenil a povazuje tieto veci za zbytocne. Preto smerovala moja otazka CI NAOZAJ SA STALE OPLATI ZA TU OSOBU MODLIT, ale uz si mi odpovedala. Vdaka.

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
Ehm, hladajuca. . ."podla oficialneho ucenia to zmysel urcite ma".
No a to neoficialne je co, prosim ta?

Avril-modlit sa za druhu osobu je narocne, ale nech ti je prikladom a povzbudenim sv. Monika. Tam tiez dlhe roky nic a hadam aj k horsiemu to spelo, no predsa sa nevzdala a ani ponizovanie ju neodradilo. Naa, a jaky sv. Augustin sa z jej syna vyklul. :-D

napísal 30 príspevkov
legionar píše:
Citácia:
A zi dalej SVOJ zivot, ako najlepsie vies ...
O to sa snazim, ale je to velmi tazke....

napísal 30 príspevkov
frederix píše:

Avril-modlit sa za druhu osobu je narocne, ale nech ti je prikladom a povzbudenim sv. Monika. Tam tiez dlhe roky nic a hadam aj k horsiemu to spelo, no predsa sa nevzdala a ani ponizovanie ju neodradilo. Naa, a jaky sv. Augustin sa z jej syna vyklul. :-D
Presne nad tymto som uvazovala, ked som bola v Medjugorji. Bol prave sviatok sv. Moniky a knaz v kazni hovoril, ze preliala mnozstvo slz a modlitieb za obratenie syna a je nemozne, aby ju jedneho dna Boh nevypocul. A dockala sa. Najhorsie je, ze niekedy stracam trpezlivost a upadam do zufalstva a depresie, vtedy pre mna modlit sa su muky.

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
Nuz-aj s tym sa da nieco robit, a zas nie je to nic, cim by si aj ini nepresli.
Vies, samotna modlitba obetovana za blizneho ma vzdy dvojaky ucinok-pomaha tomu druhemu, aj tebe. Trpezlivosti sa treba ucit-a toto je jeden zo sposobov.
Najdolezitejsie je obcas si vtedy pripomenut tie veci, o ktorych si pisala vyssie. Pan ta uz tolkokrat vypocul-a urobi to opat, lenze nie ty, ale on vie lepsie, kedy dozrel cas. :-)

napísal 646 príspevkov
frederix píše:
Asi som sa zle vyjadrila. Avril sa zrejme pytala na odpoved z pohladu RKC a tu som jej dala, hoci ako som pisala, ja sa za pravu katolicku nepovazujem. Preto som pisala o "oficialnom" stanovisku organizacie.

napísal 646 príspevkov
Avril, dakujem za detaily. Urcite to zmysel ma. Aj ten clovek este nie je strateny a tvoje modlitby sa mozu este velmi silno prejavit.
Tiez nechcem ist do podrobnosti, ale mam podobnu skusenost aj ja, hoci nie az taku intenzivnu ako ty. Ja som uz bola na oboch stranach. aj ja som sa modlila aj za mna sa modlili/modlia. Ono ten clovek nemusi dat na sebe jasne vidiet, co sa deje v jeho vnutri. Ale v skutocnosti tam mozu prebiehat rozne skryte procesy, ktore ale mozu mat velmi dlhodoby charakter a prave vtedy je potrebne nepolavovat.

Obrázok užívateľa

napísal 12058 príspevkov
Budem rad, ak sa budes drzat nazvu Katolicka cirkev, nie oficialna organizacia. Sme tu na katolickom fore. . .

btw-stalo sa ti to pomerne rychlo, "co vidis na druhom, na sebe cakaj", par chvil predtym si vycitala cosi Avril, ktora sa tiez iba nepresne vyjadrila. ;)

[ Príspevkov: 33 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť