Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT


 [ Príspevkov: 15 ] 
Autor Správa
 
Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 12230 príspevkov
Farár Maroš Kuffa

Prečítate približne za 4 minúty


Pane, nauč ma niečo od tejto prostitútky

Teraz sa už môžem po rokoch priznať, že keď som išiel do seminára, ťažko som to znášal. Bol som naučený na iný spôsob života: karate, horolezectvo, puška, kone, les... a zrazu šok.

Prvú noc v seminári som otvoril okno a predo mnou bol štvormetrový múr. Hľadal som chyty, vstupy, akoby som ten múr ako horolezec preliezol. Obdivoval som mladých 18-ročných chlapcov, ktorí prišli so spevom a radosťou a tichučko som im závidel. Bože, daj aj mne radosť. Ja som mal 30 rokov, dlhé vlasy, strapatý, neoholený... a bolo treba sa zrazu holiť, česať, obliekať do reverendy.

Prvý raz nás pustili domov na Dušičky. Bohoslovci vedia, ako to vyzerá s návštevami: tetka, babka, krstná, treba obísť všetky domy. Druhý deň mi vyšiel čas aj na iné domy, aj na verejný dom, kde som predtým už bol.

Vošiel som do dverí, naraz vybehol oproti mne veľký pes, oňuchal ma a keďže si ma pamätal, vrátil sa nazad. Oproti dverám sedel chlap, ktorý hral karty, mal v ruke kartu a išiel prebiť. Keď ma uvidel, cigareta mu skoro z úst vypadla... Všetci stíchli.

Naraz som zboku zbadal ženu, môžeme ju volať Mária Magdaléna. Ak to poviem drsnejšie, tak prostitútka. Žlté vlasy, silno odfarbené, ona nebola namaľovaná, ale natretá. Hrubo natretá. Čierno-fialovo-modro-zelené oči, červené jablká umelo na lícach a pomarančové ústa.

Táto žena sa rozbehla proti mne. Pomyslel som si: Ide ma zvaliť? Chytila ma za ruku... a chcela ju pobozkať. Stiahol som ruku... Prečo mi ju ide bozkávať? Čo som svätec? A skôr než som si to uvedomil, dostal som pusu na líce. Pomarančovú, marhuľovú.

Tá žena sa vrátila naspäť a pustila sa do plaču. Spýtal som sa ich hovorcu: "Čo sa jej stalo?" "Vieš, Maroš, ona ťa čakala..." "Ako čakala?" "Čakala... Keď pustili na Dušičky bohoslovcov domov, ona povedala, že prídeš. My sme jej všetci hovorili, že už nie, už išiel študovať za farára a do tohto verejného domu už nikdy nevstúpi. Ona jediná nás presviedčala, že prídeš.

Hovorili sme jej stále: Neprišiel včera, nepríde ani dnes. Maroš, a ty si prišiel!"

Ticho zvesili ušili, ani nepípli. (Duchu Svätý, teraz by som mal niečo povedať. Ale čo?)

Pristúpil som k tej žene. Predbehla ma. Chytila fľašku, neviem čo v nej mala: Ak mi chcete rozprávať o Bohu, toto je môj Boh. Ak budete rozprávať niečo iné, roztrepem vám ju o hlavu..."

"Milá pani, toto nie je váš boh. Boh, ten istý Boh, ktorý je aj mojím Bohom, je niekto celkom iný. Je to Ten, ktorý vás neprestal milovať. Ujasnime si jednu vec: On vás neprestal milovať a miluje vás takú, aká ste. Nemusíte ani malíčkom pohnúť, ani sa zmeniť, nič. Boh nemiluje podmienečne ako my ľudia. Boh miluje nepodmienečne, on ťa má rád takú, aká si!"

Rozplakala sa, pustila fľašku a plakala silno. Tie farby na jej tvári sa jej začali rozlievať ako dúha, všetko sa zlialo, začala si utierať slzy, sliny, všetko.

Pozrel som sa bokom a tam som zbadal muža, bez ženy, ako leží na posteli. Spoznal som ho. Pane, Bože, Duchu Svätý, veď ja toho muža poznám. Bol to žobrák, alkoholik, mohli by sme ho nazvať lotor, darebák, gangster. Ak by ste mu dali akýkoľvek prívlastok, vždy by ste sa trafili. Mohli by sme podľa Svätého Písma citovať, prečo mu nepomôcť.

Keď sme chodili do kostola, či z kostola, on tam ležal v tráve, doriadený, špinavý. Bol to ochrnutý chlap... a predstavte si, táto žena, prostitútka, ho zdvihla, okúpala, nakŕmila, uložila do svojej postele. Nemala z neho nič ako zo svojho zákazníka, keďže bol ochrnutý.

Keď som to videl, začal som sa modliť: Pane Bože, aký škaredý obal, aké krásne jadro som tu našiel. Pane, nauč ma niečo od tejto ženy, od prostitútky. Aby som sa nevyhováral a ešte sa maskoval Svätým Písmom. Pane, nauč ma, aby som pomáhal ľuďom tak, ako táto žena. Bože, aký škaredý obal, ale aké krásne jadro som našiel. V tomto dome plnom pelechu nádherné jadro, nádherný diamant.

Obrátil som sa k tej žene, uslzenej, rozmazanej: "Prečo ste to urobili?" Povedala to drsne: "Čo som ho mala nechať, nech zdochne ako pes?"

Pristúpil som k nej a hovorím jej: "Milá pani, ja neverím, že vy budete zatratená, neverím tomu..." Rozplakala sa silnejšie. Keď doplakala, poutierala sa a hovorí: "Keď vy budete farárom, pôjdem k vám na spoveď!" Splnilo sa to po rokoch, Prozreteľnosť Božia to tak chcela, predstavte si to.

Tesne pred jej smrťou ma zavolali, dobehol som ešte v monterkách do nemocnice. Nemôžem vám povedať hriechy, ale môžem povedať, že to bala taká krásna spovedať, že som si povedal: Pane, je pravda, čo si hovoríš: Mýtnici a prostitútky nás predídu do Božieho kráľovstva.

Pre akú vlasnosť? Pre pokoru. Veľkí hriešnici a veľkí svätci. Oni sú pokornými ľuďmi, nepotrebujú sa robiť pred druhými, akí sú čnostní. Oni sú blízko pri Bohu, lebo sa hnusne nenafukujú. Neporovnávajú sa so susedom, kto je lepší, kto chodí viac do kostola, na prijímanie.

Veľkí svätci a veľkí hriešnici toto nerobia. Porovnávajú sa s Ježišom a vždy vedia, že sú maličkí, sklopia oči.

Priznám sa vám, keď mi je ťažko, modlím sa k tejto žene, nemodlím sa za ňu. Možno je tu nejaký dogmatik, ktorý by ma chytil za ucho. "Pani, na zemi som vám pomohol, však? Teraz vy pomôžte mne, zhora. Prosím. Máte blízko k Ježišovi, pomôžte, vyproste, veď je to pre mojich chlapcov a dievčatá."

Títo ľudia náš často predbehnú.

http://www.cestaplus.sk/kazatelnicazivot/nazov/pane-nauc-ma-nieco-od-tejto-prostitutky
Hore
 Profil  
 
 

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18679 príspevkov
Skoda, ze to takto nepovedal aj v tom stiahnutom videu.
Tam sa vobec neunuval posudzovat ciny, ani vzyvat Ducha Svateho o pomoc.
Stacilo mu, ze su to homosexuali, ktorych on sam oznacil za "sekundarnych". :(
Ved aj medzi prostitutkami sa urcite pohybuju nejake, ktore o pokore nemaju ani paru.
Ale ju za "horsiu od vraha" automaticky neoznacil.
Preco ?
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen)
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 12230 príspevkov
Lebo toto je o niecom inom.
Skus to spolu nemiesat, ano?
Hore
 Profil  
 
 

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18679 príspevkov
frederix píše:
Lebo toto je o niecom inom.
Skus to spolu nemiesat, ano?
Podla MOJHO nazoru je to to iste.
Skus ho brat ako rovnocenny s tym Tvojim, ano ? ;)
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen)
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 12230 príspevkov
Nuz, ja ti tvoj nazor neberiem, pokojne si ho nechaj, s takouto reakciou som ratal uz ked som sem daval ten clanok. Rozlisovanie u teba proste absentuje a to se neda nic delat. ;)
Hore
 Profil  
 
 

od 22.06.2014 8:16:03
napísal 646 príspevkov
pekny clanok a verim, ze je to tak.
Hore
 Profil  
 
 

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18679 príspevkov
frederix píše:
Nuz, ja ti tvoj nazor neberiem, pokojne si ho nechaj, s takouto reakciou som ratal uz ked som sem daval ten clanok. Rozlisovanie u teba proste absentuje a to se neda nic delat. ;)
Alebo vidim spojitost tam, kde ini nevidia nic, pripadne to programovo ignoruju. ;)
Iny uhol pohladu ...
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen)
Hore
 Profil  
 
 

od 22.06.2014 8:16:03
napísal 646 príspevkov
Treba brat do uvahy aj to, kto urcitu vec napise a dat si to do suvisu s jeho inymi vyrokmi. Avsak v suvislosti s tymto clankom mi to prislo take, ze ten clanok je o nedosudzovani a skrytych cnostiach tych, co sa javia byt zlymi a preto som sa napr ja vzdala pokusenia vyjadrovat sa k osobe pana Kuffu a ohodnotila som ten text pozitivne, pretoze sam o sebe je dobry a treba to priznat, aj keby jeho autorom bol neviem kto :)
Cize treba rozlisovat text a autora a kedze tato tema je o myslienke toho textu a nie o Kuffovi, tak by sme sa mali vyjadrovat k textu.
Ja mam podobnu skusenost. Bola som parkrat rozdavat jedlo bezdomovcom a prvykrat som sa bala, ze ma urcite okradnu a tak som si vzala len minimalne mnozstvo penazi a doklady radsej nechala na intraku, aby mi ich neslohli spolu s penazenkou. Ale bola som velmi prijemne prekvapena, ze ti ludia boli velmi prijemni a obrovitansky vdacni za nasu snahu. O mnohych by som nikdy nepovedala, ze su bez domova, pretoze boli slusni, cisti a triezvi. Boli medzi nimi inteligentni ludia, kazdy so svojim smutnym pribehom. A vtedy som sa tak zahanbila sama pred sebou, ze ani som ich nepoznala a predtym nevidela a uz som ich odsudila, ze urcite budu zli.
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 03.04.2014 0:44:52
napísal 654 príspevkov
Ja som dnes v meste stretol jedneho bezdomovca/cucara, ktory akoze vyberal peniaze na detsky domov a ked som videl jeho "amatersky" vyrobenu "vizitku", tak ma to az dojalo - nemyslim ironicky.
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 12230 príspevkov
Je to tazke s nimi. . .predsa len-davat im peniaze nie je podla mna spravne.
Navyse uz parkrat som bol svedkom neuveritelnej drzosti, ked napr. jeden pan dal zobrakovi par drobnych (cca 30-40 centov) a o chvilu za nim prisiel opat, ze mu dal malo. :o To uz som sa zamiesal a patricne som ho odpratal do prec. Nepaci sa ti-nedostanes nic a basta.

Priznam sa-to, co urobila zena v nasom pribehu, by som ja asi nezvladol.
Ale vzdy sa da nieco urobit, ak clovek chce-a toto je prva vec, co clovek musi v sebe vyriesit. Ci chcem.
Nie ze mi nieco kaze moja viera, ale ci to naozaj chcem.
Hore
 Profil  
 
 

od 22.06.2014 8:16:03
napísal 646 príspevkov
Hej, je to tazke obcas. Napriklad raz stal pred obchodom chlapik s Novym Prostorem (cz verzia Nota bene) a ja chudobna studentka som nemala tolko, aby som si kupila, ale v obchode som mu vzala aspon nejaku buchtu a cela hepi som mu ju dala. Vedela som, ze to nie je take dobre ako si kupit casopis, ale proste som nemala tych 40Kc vtedy a chcela som spravit dobry skutok. No a on sa desne urazil, ze on uz obedoval a ze nic take nechce a dost odpornym stylom to povedal, tak ma to dost nastvalo vtedy.

Dakedy by clovek aj chcel, len nevie ako na to, resp sa to nestretne na druhej strane s pochopenim.
Hore
 Profil  
 
 

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 355 príspevkov
Podľa mňa veľmi poučné čítanie.
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 13:08:27
napísal 5241 príspevkov
...uprednostnujem pomoc organizaciam, ktore sa o takychto ludi staraju. Ci uz financnu, alebo materialnu. V zime robili potravinovu zbierku v tescu, tak sme nakupili plny vozik trvanlivych potravin (cestoviny, ryza, strukoviny, muka, mlieko, caj, kava, cukor atd) a dajakych hygienickych potrieb a dali sme im to...a tak podobne, ked treba...
Hore
 Profil  
 
 

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18679 príspevkov
anux píše:
...uprednostnujem pomoc organizaciam, ktore sa o takychto ludi staraju. Ci uz financnu, alebo materialnu. V zime robili potravinovu zbierku v tescu, tak sme nakupili plny vozik trvanlivych potravin (cestoviny, ryza, strukoviny, muka, mlieko, caj, kava, cukor atd) a dajakych hygienickych potrieb a dali sme im to...a tak podobne, ked treba...
My zase napr. saty, topanky.
A v ramci znamych rodin, ktore nie su na tom dobre, sme napriklad dali koberec, bicykel, pocitac ...
frederix píše:
Nie ze mi nieco kaze moja viera, ale ci to naozaj chcem.
Ci je to spravne a ci to proste tak ma byt.
A vvvvvo tttom ttto jjjjje. (Pitkin)
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen)
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
legionar píše:
frederix píše:
Rozlisovanie u teba proste absentuje a to se neda nic delat. ;)
Alebo vidim spojitost tam, kde ini nevidia nic, pripadne to programovo ignoruju. ;) Iny uhol pohladu ...
toto zjavne taký prípad nie je, keď totiž vravíš, že:
    legionar píše:
    Skoda, ze to takto nepovedal aj v tom stiahnutom videu. ... Stacilo mu, ze su to homosexuali ...
    Ved aj medzi prostitutkami sa urcite pohybuju nejake, ktore o pokore nemaju ani paru.
    Ale ju za "horsiu od vraha" automaticky neoznacil.
    Preco ?
neviem či to len hráš aj ty, ako tí manipulatívni redaktori, akoby si si to video ani nepozrel (a možno ozaj nepozrel, alebo kde máš problém), keď tu tiež píšeš takto manipulatívne... on tam totiž nikoho neoznačil za "horšieho od vraha" len preto, že by bol homosexuál, ale to hovoril len o tom, keď chce niekto také správanie normalizovať ... zatiaľ čo proti homosexuálom automaticky nič nemá, naopak vraví že ich má rád, a že "poznám sú to koľkokrát veľmi skromní a dobrí ľudia" (Kuffa)... ale o tom sme už písali v príslušnej téme: viewtopic.php?p=271260#p271260

No keď to tu už spomínaš, tak zaiste aj od takých homosexuálov, ktorých tam chválil, sa dá dosť naučiť... ak chceme byť k téme...
_________________
Už nemať žiadnej vlastnej prosby z lásky k slobode. Veď stačí nám žiť iba o chlebe a o vode a spávať bez podušky na bukovej lavici, len nech tí druhí majú šťastie, radosť na líci. (Janko Silan)
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 15 ] 

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: