Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 14 ] 
Autor Správa

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
Mam viacere otazky o cirkvi a viere, preto zakladam tuto temu s volnejsim obsahom, kde by mohla prebehnut diskusia medzi veriacimi a neveriacimi bez toho, aby bol niekto obvineny z offtopicu. Tato tema sa ma tykat vseobecne otazok o podstate viery a cirkvi.
Pokracujem v otazkach z temy o zakazanych knihach.
Upalovanie nebolo dogmou, ale bolo zrejme niecim, co cirkev schvalovala. Opat, ak je to inak, tak ma prosim usmernite, kde nejaky vtedajsi papez bojoval proti muceniu.
Uz len to, ze sa za to v modernej dobe ospravedlnili naznacuje, ze asi nejaku vinu citili. Z toho vyplyva, ze sami uznavaju, ze konali zle. Ak teda cirkev moze konat zlo, preco ju mame posluchat?

Tvrdis, ze KC nekaze slepu poslusnost. V teme o zakazanych knihach som va sprosila o priklad situacie, kedy laik beztresne odporoval cirkvi, pricom sa to nepovazovalo za hriech.
Takisto ma zaujima, akym sposobom teda maju ludia cirkev posluchat, tak, aby zaroven mohli pouzivat aj vlastny rozum a svedomie.

A prosim aj nejake ine odpovede okrem toho, ze ja o tom nic neviem a ze sa ani neoplati mi odpovedat a podobne. Dakujem.

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
hladajuca píše:
Nuz podme dalej.
Anux, co sa ti zda nevhodne na otazke, na zaklade coho by sme mali posluchat KC, ked v minulosti kazala robit veci, o ktorych dnes vieme, ze su nespravne?
To, ze sa tato otazka stale omiela neznamena, ze je odveci. Je to vazna otazka.
aplikuješ toto na všetkých? ak áno, potom rovnako nemôžeš veriť ani sama sebe :)
v medicíne sa v minulosti tiež kadečo praktikovalo a neskôr to už bolo inak, niektoré metódy prinášali viac škody než úžitku, prípadne boli úplne scestné. odmietneš dnes z tohto dôvodu akúkoľvek liečbu? a o rôznych zmenách v oblasti vedy (ako napr. tomixov obľúbený príklad s raz zdravými a inokedy nezdravými vajíčkami :D) už ani nehovoriac.
možno budeš argumentovať tým, že cirkev si, na rozdiel od vedy či medicíny, nárokuje neomylnosť. lenže tá platí iba v niečom. napr. dogmy sú výsledkom dlllhých teologických debát (a modlitieb), nie že si niekto niečo vymyslel podľa toho, čo mal na raňajky, a teraz tomu všetci musia veriť. a potom sú tu iné veci, na ktoré sa neomylnosť nevzťahuje, no poslúchať ich treba, hoci teoreticky je možné, že o 100 rokov to nejaký pápež zmení a ešte sa za to ospravedlní. ale táto poslušnosť tu nie je o neomylnosti cirkvi... ale o dôvere k nej.

napísal 646 príspevkov
Mas pravdu Physis, lebo naozaj neverim ani sama sebe :)
Rovnako si dobre odhadla ten moj problem s cirkvou. Nejde o to, ze by bola viac omylna nez ine insttucie alebo veda, ale prave to, ze o sebe vyhlasuje, ze je zastupcom Krista na zemi na nu kladie zvlastne naroky.
Malo by tam byt nieco, na zaklade coho by sa malo dat urcit, ze ano, toto je ta jedna jedina Kristova nevesta, diametralne odlisna od niekolkych tisicov krestanskych cirkvi a xy dalsich nabozenskych komunit. Potom by sa jej dalo doverovat viac nez hociakej inej organizacii ci uz nabozenskej alebo inej. A rozmyslam, co je tym specialnym znakom, ktory inde nenajdeme. A zatial som na to neprisla. Ono pokial clovek veri Biblii, tak tam samozrejme najde kopu odkazov, lenze problem je ten, ze ja neverim Biblii :D

napísal 646 príspevkov
Este doplnim, aby som zas nebola obvinena z nejakej neznasanlivosti, ze voci KC nemam nejaky extra odpor a vlastne Jan Pavol II, Benedikt aj Frantisek su mi sympaticki. Takisto mam aj dobre skusenosti s katolikmi. Takze netrdim, ze KC je skrz na skrz skazena, ak by si to nahodou niekto myslel.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
hladajuca píše:
Este doplnim, aby som zas nebola obvinena z nejakej neznasanlivosti, ze voci KC nemam nejaky extra odpor a vlastne Jan Pavol II, Benedikt aj Frantisek su mi sympaticki. Takisto mam aj dobre skusenosti s katolikmi. Takze netrdim, ze KC je skrz na skrz skazena, ak by si to nahodou niekto myslel.
Ono to zalezi na tom, kam sa clovek pozera. :)
Ak sa pozriem okolo seba, tak nachadzam kopu slusnych krestanov, s ktorymi sa v pohode da vychadzat.
Ale ked sa pozriem trochu dalej ... :roll: (KDH, KBS, Kuria ...)
Da sa to zhrnut nasledovne: obycajni ludia su vacsinou v pohode, ale ich tzv. "vodcovia", "predstavitelia", "lidri" su v drvivej vacsine uplne nanic.

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
legionar píše:
Da sa to zhrnut nasledovne: obycajni ludia su vacsinou v pohode, ale ich tzv. "vodcovia", "predstavitelia", "lidri" su v drvivej vacsine uplne nanic.
zrušme štáty, niekedy mám taký istý pocit aj z nich...

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
Vespa píše:
legionar píše:
zrušme štáty, niekedy mám taký istý pocit aj z nich...
Ja hovorim o ludoch, nie o instituciach.
Takze nie "zrusme", ale "zlepsime" ... ;)

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 284 príspevkov
hladajuca
Citácia:
Upalovanie nebolo dogmou, ale bolo zrejme niecim, co cirkev schvalovala. Opat, ak je to inak, tak ma prosim usmernite, kde nejaky vtedajsi papez bojoval proti muceniu.
Uz len to, ze sa za to v modernej dobe ospravedlnili naznacuje, ze asi nejaku vinu citili. Z toho vyplyva, ze sami uznavaju, ze konali zle. Ak teda cirkev moze konat zlo, preco ju mame posluchat?
Ale Cirkev ani dnes nie je proti trestu smrti, ale možno niekedy v budúcnosti bude. Skús sa na to pozrieť uhlom pohľadu tej doby. Pohnútka, zámer, nástroje a dôsledky, boli v konečnom výsledku dobré. Položili sa základy právneho vyšetrovania, začalo sa systematicky bojovať proti lynčovaniu, tisíce ľudí bolo uchránených pred stratou života, zdravia alebo majetku. Diabol si svoju robotu vie robiť dobre, tam kde my zasadíme pšenicu, on zaseje kúkoľ, keď Boh stvoril zebru ako čisto bielu, on ju počmáral čiernou.... a aj v prípade Inkvizície /tej náboženskej/ sa mu podarilo infiltrovať zlých ľudí, ktorí niekedy svoje právomoci zneužili a priniesli tak veľa zla. Za to sa chceme ospravedlniť a vyprosiť veľa milosti obetiam.

Citácia:
Takisto ma zaujima, akym sposobom teda maju ludia cirkev posluchat, tak, aby zaroven mohli pouzivat aj vlastny rozum a svedomie.
Princíp treba hľadať v tom, že človek je vtedy skutočne slobodný, keď mu nič nebráni byť absolútne poslušným Bohu. Príklad nám dal sám Ježiš a jeho poslušnosť a jeho sloboda. Tá sloboda, tú sme videli keď ani jeho vlastný ľudský život a zúfanie si, strach, či bolesť, mu nebránili byť poslušným až na smrť na kríži. Dokonalá sloboda sa prejavuje v dokonalej poslušnosti Bohu, lebo Boh vie najlepšie, čo je pre teba najlepšie, pretože Ťa miluje tak, že máš všetky vlasy na hlave spočítané. No a keď už o tomto pohľade vieme, tak sa môžeme posunúť k tvojej otázke. Ideálny stav teda je vtedy, keď používaním vlastného rozumu a svedomia prídeš na to, že najlepšie čo môžeš urobiť, je poslúchať Cirkev.

napísal 646 príspevkov
Dakujem stefan za peknu odpoved.
Len som chcela z mojej strany tuto otazku ukoncit, pretoze som prisla na to, v com spociva moj problem. Tato diskusia na jeho riesenie nema vplyv a bola by pre mna aj pre vas stratou casu.
V modlitbe som prisla na to, co je skutocnou prekazkou mojho vztahu s Bohom a mam v umysle spravit vsetko pre to, aby ta prekazka bola odstranena.
Dakujem za porozumenie. Mozno sa z casu na cas ozvem v inych temach.

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
hladajuca píše:
Dakujem stefan za peknu odpoved.
Len som chcela z mojej strany tuto otazku ukoncit, pretoze som prisla na to, v com spociva moj problem. Tato diskusia na jeho riesenie nema vplyv a bola by pre mna aj pre vas stratou casu.
V modlitbe som prisla na to, co je skutocnou prekazkou mojho vztahu s Bohom a mam v umysle spravit vsetko pre to, aby ta prekazka bola odstranena.
Dakujem za porozumenie. Mozno sa z casu na cas ozvem v inych temach.
Len nezabuadaj, že to ešte neznamena, že tie intelektuálne problémy prestali existovať, poctivost vyžaduje, aby sme si nevyberali len to, čo sa nám momentálne hodí, čo je komformne s našimi emociami.

napísal 646 príspevkov
som si toho plne vedoma...

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 7:17:46
napísal 7621 príspevkov
hladajuca píše:
Mam viacere otazky o cirkvi a viere, preto zakladam tuto temu s volnejsim obsahom, kde by mohla prebehnut diskusia medzi veriacimi a neveriacimi bez toho, aby bol niekto obvineny z offtopicu. Tato tema sa ma tykat vseobecne otazok o podstate viery a cirkvi.

Tvrdis, ze KC nekaze slepu poslusnost. V teme o zakazanych knihach som va sprosila o priklad situacie, kedy laik beztresne odporoval cirkvi, pricom sa to nepovazovalo za hriech.

A prosim aj nejake ine odpovede okrem toho, ze ja o tom nic neviem a ze sa ani neoplati mi odpovedat a podobne. Dakujem.
Takze, podstata viery a Cirkvi.
Podstata viery krestanov nie je len viera v Boha, (tu maju aj mohamedani aj zidovske nabozenstvo) ale viera v Jezisa Krista. A nejedna sa o nijaku "nejaku" vieru v Jezisa Krista ale o podmienujucu zivot krestana vo vsetkych smeroch.
Cirkev je spolocstvo ludi ktori veria v Jezisa Krista ako spasitela, (zachrancu), ucitela, Pana, On je Pan, jemu sa podriadujem a jemu patrim, jemu doslevne sluzim, nie sebe, ale jemu a skrze neho vykonavam aj sluzbu ostatnym. Preto hovorime ze Cirkev je Kristologicka, jej centrom je Kristus.

KAZDY kto ma problem s Cirkvou ma problem s Jezisom Kristom a vztahom k Bohu, Jezisova obeta na krizi a jej osobne prijatie, je ta ktora naprava nas vztah k Bohu, Cirkvi, k ludom a k okoliu. Prijatim obety Jezisa Krista konkretne na nas zivot sa stavame spasenymi a zaclenujeme sa do mystickeho tela cirkvi a tvorime Cirkev.

od 23.12.2014 20:56:54
napísal 41 príspevkov
hladajuca píše:

upalovanie a podobne, bol ludsky cin, nie dielo bozie a to nema s Kristovym ucenim nic spolocne... Nemozeme kvoli tomu predsa naboznestvo a vieru v Boha zatratit.... vela ludi neveri prave kvoli nenavisti a odporu z cikrvi a to je skoda.. cirkev je len skupina ludi, hriesnych a omylnych

Nemusis posluchat cirkev, staci ak sa budes chovat tak, ako sa choval Jezis k ludom...a verit v neho.

Vlastne je to velmi jednoduche. Dodrziavat desatoro a milovat a ctit seba aj inych, uprimne. Jednoducho mat vo svojom srdci lasku a pokoru. Myslim,ze to bol ten skutocny Jezisov odkaz nam.

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10972 príspevkov
Citácia:
Myslim,ze to bol ten skutocny Jezisov odkaz nam.
suhlsim ale co si myslel ze preco Jezis nenapisal ziadnu knihu?
jedine co pisal bolo do piesku :-)
ale co Jezis urobil bolo ze ZALOZIL CIRKEV a vyhlail ze brany pekelne ju nepremozu

[ Príspevkov: 14 ] 

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť