Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 47 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 06.08.2014 22:21:49   Re: Ruzenec

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Nesmieme zabudat na tom, ze miera religiozity a spirituality dokazatelne zavisi od roznych neurobiologickych faktorov ako, je napr aktivita niektorych neurotransmiterovych systemov (serotonin, dopamin). Ja mam sam skusenosti s liekmi ktore moduluju serotoninovu aktivitu a ten rozdiel bol neuveritelny. V jednom stave mi prislo takmer iste, ze v mojom svedomi sa mi prihovara Boh a ze iste existuje atd a v druhom som to videl akoby "z nadhladu" a vobec som si nevedel vyvolat ten religiozny pocit poriadne. Proste ako keby som mal vypnuty zmysel pre nabozenstvo. Zaujimave je, ze ten nabozensky pocit som mal v stave, ktory bol spojeny so zvysenou uzkostou a depresiou (kvoli tomu som bral lieky) a vlastne tie nabozenske myslienky sa dostavali na scenu hlavne ako uzkost, pocit viny z hriechu. To vlastne som zistil aj pocas VS studia, ze ked som mal stresy pred skuskou, tak miera mojej religiozity stupla mnohonasobne a modlil som sa ako najaty.
Kto ma konstitutivne znizenu aktivitu serotoninu ma dokazatelne nabeh na uzkostne a depresivne poruchy a taktiez su tito jedinci vo zvysenej miere religiozni.

Ty sama pises, ze trpis urcitymi fobiami, cize je dost pravdepodobne, ze mas znizenu aktivitu serotoninu, alebo urcite prouzkostne naladenie mozgu, a to by aj vysvetlovalo preco vobec tieto nabozenske veci riesis. Lebo vacsina populacie veru riesi uplne ine problemy a nabozesntvo je im uplne ukradnute. Myslim, ze v liecbe fobii sa uplatnuju lieky, ktore zvysuju aktivitu serotoninu, a teda moze dojst k potlaceniu spirituality.

Poslať 08.08.2014 16:57:16   Re: Ruzenec

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
Mozes mat pravdu C-C. Je mozne, ze mam chemicku nerovnovahu v mozgu, aj vzhladom na rozsirenie psychickych poruch v rodine.
Avsak na druhej strane u mna religiozita stupa aj v obdobi, kedy som stastna.

Poslať 09.08.2014 22:29:00   Re: Ruzenec

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Kazdy to ma trochu inak, u mna to ide hlavne cez uzkost.

Poslať 19.08.2014 20:18:28   Re: Ruzenec

od 08.03.2005 23:19:39
napísal 179 príspevkov
Chvíľu je tu, a potom odchádza... I keď si nie sme vedomí viny....

Ale neboj se, snoubenko, nezoufej, nemysli si, žes v opovržení, jestli snad na
chvíli skryl ti snoubenec svou tvář. Všechno to ti napomáhá k dobrému. I z
příchodu jeho i z odchodu máš užitek. Pro tebe přichází, pro tebe i odchází.
Přichází, aby tě utěšil, odchází, aby tě ochránil, aby ses velikostí útěchy
nepyšnila. Abys snad náhodou, kdyby u tebe byl snoubenec stále, nezačala
pohrdat svými druhy a nemyslela, že ta útěcha není projev milosti, ale něco
přirozeného a běžného. Takovou milost přece dává snoubenec komu chce a kdy
chce, nemá ji nikdo dědickým právem ve vlastnictví. Je lidové přísloví, že
přílišná důvěrnost vede k pohrdání. Proto odchází, aby snad příliš častou přítomností
nezevšedněl, aby vzdálen s ještě větší touhou byl očekáván, vytoužený
dychtivěji hledán, dlouho hledaný konečně s větší vděčností byl nalézán. Kromě
toho kdyby nám nikdy nechyběla tato útěcha, která je tajuplným a částečným
(srov. l Koř 13,12) příslibem budoucí slávy, jež se projeví na nás, snad bychom
si mysleli, že zde již máme stálý příbytek a nehledali bychom ten budoucí (srov.
Žid 13,14). Abychom tedy nepovažovali vyhnanství za vlast, zálohu za nejvyšší
cenu, přichází snoubenec a zase odchází, jednou přináší útěchu, jindy celé naše
lože v nemoci proměňuje. Maličko nás nechá ochutnat, jak je milý. a dříve než
ho můžeme plně vychutnat, vzdálí se. A tak jako by s rozpjatými křídly létá nad
námi a vyzývá nás k letu. Jako by říkal: Trochu jste zakusili, jak jsem milý a
drahý, ale chcete-li být plně nasyceni touto krásou, běžte za mnou ve stopách
mých vonných olejů, mějte srdce pozdvihnutá vzhůru, tam kde já jsem po
pravici Boha Otce. Tam mě uvidíte, ne jako v zrcadle, nejasně, ale tváří v tvář, a
vaše srdce se zaraduje a vaši radost vám nikdo nevezme.

Scala Paradisi, r. 1150. celé tu: http://www.jahni.cz/wp-content/uploads/2009/11/scala-paradisi-lectio-divina.pdf

Poslať 14.12.2014 23:38:35   Re: Ruzenec

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 7:17:46
napísal 7621 príspevkov
hladajuca píše:
O to je potom 1000x horsie, ked to z nicoho nic prestane...
Suvisi to s hriechom.

Poslať 14.12.2014 23:42:42   Re: Ruzenec

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 7:17:46
napísal 7621 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Kazdy to ma trochu inak, u mna to ide hlavne cez uzkost.
Davaj si pozor na hriechy voci telu. Skus prejst ci nemas hriech ktory ta zvazuje, ako ano, vyznat a tak pretat. Skus aj modlitbu za oslobodenie osobou ktora ma vieru modlit sa za oslobodenie. Chod co najcastejsie do kostola aspon na desat minut nech ti Pan da vediet ako prist k uzdraveniu, ak sa ti da aj kazdy den, ked je kostol prazdny a tam si to vydebat. Stavy uzkosti sa uz viac raz u viacerych s tymto problemom takto stratili.

Poslať 18.12.2014 0:17:16   Re: Ruzenec

od 08.03.2005 23:19:39
napísal 179 príspevkov
"Kto sa usiluje o život rozjímavý, musí začať životom činným, pre človeka nie je možné dosiahnuť rozjímavého života bez toho, aby prešiel životom činným. Cesta skutkov znamená: pôst, zdržanlivosť, bdenie, pokorovanie sa, modlitbu. Činný život nás očisťuje od našich hriešnych vášní. Na rozjímavý život sa môžu dať len ľudia čistého srdca.
Činného života sa netreba vzdávať, ani potom, čo sme prešli k rozjímaniu. Inak môžeme zoslabnúť a vrátiť sa späť....
(sv. Serafim Sarovský - parafr.)

Poslať 01.02.2015 11:05:11   Re: Ruzenec

Obrázok užívateľa

od 25.11.2014 14:21:23
napísal 135 príspevkov
teta píše:
Cez ruženec získavam dar modlitby a Božej prítomnosti. Nik nie je tak blízko Bohu ako Mária a nik ma nemôže bližšie priviesť k nemu, ako ona. :-) Ak sa modlím sama, ide o suchopárnosť, s Máriou je modlitba ako pobyt v rajskej záhrade.
Ako sa môžem modliť s Máriou pri modlitbe ruženca? Myslel som, že modlitba ruženca je k Panne Márii.

anux píše:
...a uz si sa modlila so vsetkymi svatymi? To je pecka... ;)
Tak to by ma tiež zaujímalo. Ako je možné sa modliť ruženec so všetkými svätými. Veď svätí sú už v nebi. Nazerajú na Boha. Mária je tam medzi nimi a oni sa k nej modlia ruženec? To si akosi nedokážem predstaviť.
A okrem toho v nebi je večnosť, teda "beží tam čas" úplne ináč ako tu na zemi. Je tam večnosť. U Pána je jeden deň ako 1000 rokov a 1000 rokov ako jeden deň (2 Pt - 3,8) Teda kým tu na zemi prejde jedna sekunda, vo večnosti to môže kľudne "trvať veľmi dlhý čas". Takže zatiaľ kým ty dáš za cca. 20min ruženec, oni ( svätí ) ho môžu mať odmodlený (ak sa ho vôbec modlia) za našu pozemskú sekundu. Takže o nejakej modlitbe ruženca naraz so všetkými svätými sa asi hovoriť nedá. ;)

Poslať 01.02.2015 15:09:20   Re: Ruzenec

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11042 príspevkov
Citácia:
Ako sa môžem modliť s Máriou pri modlitbe ruženca? Myslel som, že modlitba ruženca je k Panne Márii.
ber to ako katolicky sposob vyjadrovania ktory je odlisny o prostestantskeho

vsetci sme jedno v Kristovi kedze sme jedno Tela a to aj ti ktori su uz na vecnosti, preto ten kto sa modli k Marii sa ZAROVEN modli aj k Jezisovi. ktory ale umoznuje ze tato komunikacia je vobec mozna
ti ktori "nie su s Panom" su oddeleni "velkou priepastou"
smozrejme komunikacia "medzi svatymi" cize medzi tymi co su v kristovi cize krestanmi je mozna a porebna aj vo vecnosti a preto je mozna aj teraz mezi svetom pozemskym a duchovnym cize tymi co su uz na vecnost a tymi co su na zemi

Poslať 01.02.2015 16:58:27   Re: Ruzenec

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
offtopic: aj u Lenina sa popisala bilokacia...

Poslať 02.02.2015 9:16:59   Re: Ruzenec

Obrázok užívateľa

napísal 135 príspevkov
misojogi píše:
ber to ako katolicky sposob vyjadrovania ktory je odlisny o prostestantskeho
vsetci sme jedno v Kristovi kedze sme jedno Tela a to aj ti ktori su uz na vecnosti, preto ten kto sa modli k Marii sa ZAROVEN modli aj k Jezisovi. ktory ale umoznuje ze tato komunikacia je vobec mozna
ti ktori "nie su s Panom" su oddeleni "velkou priepastou"
smozrejme komunikacia "medzi svatymi" cize medzi tymi co su v kristovi cize krestanmi je mozna a porebna aj vo vecnosti a preto je mozna aj teraz mezi svetom pozemskym a duchovnym cize tymi co su uz na vecnost a tymi co su na zemi
Miso zrejme si nesprávne pochopil na čo som narážal. Ináč všetko to čo si napísal je v poriadku, ja nenamietam, súhlasím, že vzájomná komunikácia medzi cirkvou na zemi a v nebi je možná práve vďaka Ježišovi. Možno troška polemizovať, či ten kto sa modlí k Panne Márii sa ZÁROVEŇ modlí aj k Pánovi Ježišovi. Myslím, že skôr prosí Pannu Máriu aby orodovala u Ježiša, teda prostredníctvom nej sa "modlí k Ježišovi".

Ale mňa len zaujíma ako je možné sa modliť ruženec s Pannou Máriou, lebo to som ešte nepočul. Veď pri modlitbe ruženca, konkrétne pri modlitbe zdravas Mária, sa predsa určite Panna Mária nemodlí s tebou. Veď by sa modlila sama k sebe a to je absurdné. (A taktiež je tu "problém času", ktorý som spomenul v predchádzajúcom príspevku) Preto som sa opýtal, že ako je možné sa modliť ruženec s Pannou Máriou. Inak ja nie som protestant, ale katolík, len aby sme boli "na jasno". ;)

Poslať 03.02.2015 2:08:58   Re: Ruzenec

Obrázok užívateľa

napísal 11042 príspevkov
Citácia:
sa predsa určite Panna Mária nemodlí s tebou.
ty sa modlis k nej a ona sa modli k Bohu a to tak ze odovzdava Bohu Tvoju modlitbu

Poslať 03.02.2015 12:19:58   Re: Ruzenec

Obrázok užívateľa

napísal 135 príspevkov
misojogi píše:
ty sa modlis k nej a ona sa modli k Bohu a to tak ze odovzdava Bohu Tvoju modlitbu
Ale to je jasné, že keď ty sa modlíš k nej ona odovzdáva tvoju modlitbu Bohu. Ale spomínala sa tu modlitba ruženca S Pannou Máriou. A to S evokuje, že ty sa modlíš ruženec a Panna Mária tak isto. A to by bol nezmysel.

Poslať 03.02.2015 22:58:32   Re: Ruzenec

Obrázok užívateľa

napísal 11042 príspevkov
Citácia:
A to by bol nezmysel.
suhlas
repektive podla nejakych zjaveni sa Ona s tebou modli Slava Otcu

Poslať 04.02.2015 10:12:27   Re: Ruzenec

od 03.02.2015 20:43:12
napísal 45 príspevkov
Svate deti vo Fatime sa modlili ruzenec s Mariou.

[ Príspevkov: 47 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť