Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 47 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 22.06.2014 7:09:56   Re: Ruzenec

od 06.06.2014 16:54:19
napísal 81 príspevkov
Co je to ta ziva ruza, Physis?
A inak hej, je to dost hrozne, ked clovek pre formu uplne zabudne na obsah. Ale asponze si si to uvedomila :)
Napr. kamoska mi raz hovorila, ze oni v spolci odriekali ruzenec na cas, kto ho da najrychlejsie a vobec jej to neprislo divne.

Poslať 22.06.2014 9:29:21   Re: Ruzenec

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
to je tzv. ruzencove bratstvo, kde sa kazdy clen dany mesiac modli jedno ruzencove tajomstvo (jeden desiatok denne), dalsi mesiac prejde na nasl. tajomstvo atd.
Ja som tiez clenom, ale uz nemenim tajomstva, len sa modlim desiatok denne.

Poslať 22.06.2014 12:39:18   Re: Ruzenec

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
Sophie píše:
Co je to ta ziva ruza, Physis?
A inak hej, je to dost hrozne, ked clovek pre formu uplne zabudne na obsah. Ale asponze si si to uvedomila :)
Napr. kamoska mi raz hovorila, ze oni v spolci odriekali ruzenec na cas, kto ho da najrychlejsie a vobec jej to neprislo divne.
ruženec na čas, tak to je teda úlet :roll: akože my sme občas museli švihať, keď sme neskoro začali, aby sme to vôbec stihli, kým začne omša, takže to tiež nebola zrovna precítená modlitba, ale robiť z toho súťaž, to by mi teda fakt nenapadalo :)

a čo je to živá ruža ti už Cloe vysvetlil :) ružencové bratstvo je asi častejší názov, ale pripadá mi trochu divné hovoriť o bratstve, keď tam máme asi tak 2 chalanov a 18 dievčat ;)

Poslať 22.06.2014 12:48:09   Re: Ruzenec

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
Hej, je to gendrovo nerovny nazov :)
Inak pekne, ze si tam. To chodis vramci VKH?

Poslať 22.06.2014 12:59:44   Re: Ruzenec

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
nie, toto máme samostatnú slovenskú grupu :)

Poslať 01.08.2014 0:19:25   Re: Ruzenec

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 7:17:46
napísal 7621 príspevkov
Zaujimava tema, Ja volam ruzenec dvadsat minutova modlitba pretoze trva dvadsat minut cely ruzenec, ruzenec bozieho milosrdenstva pat minutova, to je taka rychlovka.

Zaujimave je to ze ako rychlo a ako rozjimavo sa ju modlit. tu je rozpor, nazor ze ruzence treba prezivat nie je najstastnejsi, a uz to ze ho treba pekne pomaly len preto ze ked je rychlo tak clovek nepremedituje tajomstva je len cast pravdy.

Ruzenc je modlitba aj rozjimava ale aj na to aby clovek rozhybal ducha do modlitby. Takze pokial je clovek uz v smungu a ma neustalu modlitbu tak tam uz nenamedituje vela pretoze medituje sustavne, tam len clovek roztlaci modlitbu do hlbky.

Ked clovek len zacina s modlitbou ma chut a potesenie s pomaleho rozjimaveho modlenia, vychutnava povyky ducha, ma radost s poznavania Ducha Svateho v sebe, ze reaguje na modlitbu, dava utechu, dava chapat tajomstva ktore sa premedituvaju cez modlitbu ruzenca.

Clovek je ale volany k neustalej modlitbe, co znaci, nas duch je aktivny sustavne, Duch Svaty sa v nas modli bez prestania tak ako to pise Pavol, modlite sa neustale, clovek uz nevychadza z modlitby , co neznaci ze sa 24/7 modli ruzenec ale ze je neustale ponoreny do duchovnej modlitby, srdce ma stale s Panom.
Ked je duch rozmodleny tak sa doslova dusa modli aj v spanku, clovek spi a stale sa Duch v nom modli. Ruzenec je potom taka kluka ktora roztaca tuto neustalu modlitbu aby nepohasala.
Je jasne ze ked sa prestanem aktivne modlit, strati sa aj chut do modlenia, aj neustala modlitba, preto to porovnanie s klukou kde neustale roztacam z casu na cas ruzencom aby sa duch rozhybal do modlitby.

Aby sme sa pochopili, modlitba je rozhovor s Bohom , Otcom, Jezisom, Duchom Svatym, je jedno ku komu konkretne sa obratime, vzdy je to modlitba k pravemu Bohu. To znaci, nase srdce je s Bohom, co znaci, nase myslienky su pri Bohu, ak su dvadsatstyri sedem, hovorime o nepretrzitej modlitbe, je to stav kde sa duch automaticky v nas modli a my len z casu na cas skontrolujeme ano, som pri tebe, si so mnou (Duch Svaty). Kopec ludi nevie ci netusi ze ma nepretrzitu modlitbu. Pavol hovori o nevyslovitelnych vzdychoch v suvislosti s touto modlitbou, to vsetko su znaky uz neustalej modlitby.

Ako mozem stratit modlitbu a nepretrzitu modlitbu.
Tym ze si nestrazim zrak, sluch, nestrazim telo.

Akonahle venujeme comukolvek vacsiu pozornost ako mu patri, (film, hudba, zabava, hriech, pozor na to!) Duch sa stiahne, nebude vyrusovat, a stav neustalej modlitby ci ako niektori hovoria bozej pritomnosti (ta je stale, kto nezhresil tazkym hriechom, len v istych momentoch jeho pritomnost vnimame vo vacsej miere, napriklad po spovedi, po prijimani, po modlitbe ruzenca, napriklad atd. ) mozme z tohto stavu modlitby vypadnut.

Ak sme sa uplne prestali modlit, popripade sa dostaneme k modlitbe len zriedka, je pochopitelsne ze duch je necinny, hovori sa ze ho treba rozhybat, pripadne ze studnu vycistit (aby opat vyvieral pramen duchovnej modlitby) atd.

Tazky hriech zbavuje bozej milosti dusu, a vtedy je naozaj tazke modlit sa, tam totiz treba k spovedi vyznat hriech a takto ziskat naspat stratenu milost.
Potom sa opat mozme modlit podla slov Pana, Jezisa, modlite sa v Duchu a v Pravde, pretoze nas duch je spojeny s Bozim duchom , modlime s v nom a s nim.

Takze nezazlievajme nikomu ze ako mu je dobre modlit sa, nakolko jedneho utesuje pomala rozjimava modlitba ruzenca, ineho taha do vysok modlitby ducha viac rychlejsie odriekanie ruzencovych tajomstiev. Ked sa modlia dvaja, traja, je dobre sa nahodit na rychlost ktora vyhovuje ostatnym, prisposobit sa.

Modlitba je rozhovor s Bohom Otcom, Jezisom , s Duchom Svatym. Modlit sa vlastnymi slovami je rovnako uzitocne a potrebne ako spolocne sa modlit ustalenu modlitbu, Otcenas ci ine.

Takze rozpravat sa , nasluchat, v tichu, ci pri modlitbach v skupine.

Kto sa nemodli, nemoze mat duchovny zivot, Jezis sa modlil na osamelom mieste denne kazde rano a vecer, tak pisu evanjelia.

Ked sa mi nechce modlit. Co robit. Najlepsie je zacat o tom hovorit rovno Otcovi, vides Pane, dnes sa mi vobec nechce modlit, mal by som sa ale vobec sa mi nechce. A zrazu zistime ze sa vlastne uz modlime, modlitba je totiz rozhovor s Ocom nebeskym a jemu mozme povedat vsetko co mame na srdci.

Poslať 03.08.2014 16:44:42   Re: Ruzenec

napísal 646 príspevkov
Diky roman. Toto:
"Clovek je ale volany k neustalej modlitbe, co znaci, nas duch je aktivny sustavne, Duch Svaty sa v nas modli bez prestania tak ako to pise Pavol, modlite sa neustale, clovek uz nevychadza z modlitby , co neznaci ze sa 24/7 modli ruzenec ale ze je neustale ponoreny do duchovnej modlitby, srdce ma stale s Panom.!Ked je duch rozmodleny tak sa doslova dusa modli aj v spanku, clovek spi a stale sa Duch v nom modli."

som kedysi davno zazivala. Bolo to uzasne.

Poslať 03.08.2014 16:49:59   Re: Ruzenec

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
chcela by som zažívať...

Poslať 03.08.2014 16:52:42   Re: Ruzenec

napísal 646 príspevkov
O to je potom 1000x horsie, ked to z nicoho nic prestane...

Poslať 03.08.2014 17:17:54   Re: Ruzenec

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
hladajuca píše:
O to je potom 1000x horsie, ked to z nicoho nic prestane...
A co este, ked to nikdy ani len nezacne ?

Poslať 03.08.2014 17:35:56   Re: Ruzenec

napísal 646 príspevkov
Je to tazke. Netusim, preco sa Boh niekomu ukaze, niekomu nie a preco niekomu ukaze take vysiny a potom mu vsetko vygumuje z hlavy a sposobi, ze tie spomienky vyzareaju ako sceny z davno videneho a napoly zabudnuteho filmu, kde hral uplne cudzi clovek...
Netusim, preco to Boh robi. A ci je to on, alebo len nasa tuzba po zmysle a predstavy, ktore nas maju zachranit pred strachom z nekonecnosti a marnosti vesmiru.
Na toto hladam odpoved uz dlho.

Poslať 03.08.2014 19:38:28   Re: Ruzenec

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 284 príspevkov
teta píše:
chcela by som zažívať...
Všetko čo urobíš a všetko čo povieš, urob a povedz tak, ako by to povedal Ježiš. Poznáš ho, vieš ako by sa zachoval.

Poslať 03.08.2014 20:30:03   Re: Ruzenec

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
teta píše:
chcela by som zažívať...
som si dnes večer lámala svoju deravú hlavu, že čo to dnes páter povedal na záver homílie, lebo som vedela, že to bolo niečo pekné, ale za ten svet som si nemohla spomenúť, čo to bolo (ale na to, ako tento i minulý týždeň povedal, že Dávid tancoval pred archou v spodnom prádle, som si spomenula hneď :lol: ). ale už viem, vďaka tejto tvojej vete. bolo to: ak sa vám niečo nedarí (v duchovnom živote) alebo to ešte neviete takto precítiť, aspoň si to uchovávajte ako veľkú túžbu vo svojom srdci. Boh je už teraz pripravený vám takúto túžbu splniť

Poslať 06.08.2014 21:51:28   Re: Ruzenec

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 20:45:12
napísal 642 príspevkov
hladajuca píše:
Je to tazke. Netusim, preco sa Boh niekomu ukaze, niekomu nie a preco niekomu ukaze take vysiny a potom mu vsetko vygumuje z hlavy a sposobi, ze tie spomienky vyzareaju ako sceny z davno videneho a napoly zabudnuteho filmu, kde hral uplne cudzi clovek...
Netusim, preco to Boh robi. A ci je to on, alebo len nasa tuzba po zmysle a predstavy, ktore nas maju zachranit pred strachom z nekonecnosti a marnosti vesmiru.
Ak najdes, prosim ta napis mi!

Poslať 06.08.2014 21:56:14   Re: Ruzenec

Obrázok užívateľa

od 26.06.2007 16:11:56
napísal 6474 príspevkov
hladajuca píše:
Uver v Boha celým svojim srdcom
a nájdeš odpoveď na všetko.

(to nie je fráza, prežila som toto na vlastnej koži :) )

[ Príspevkov: 47 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť