Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 318 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 22  Ďalší
Autor Správa
Poslať 17.09.2014 21:58:25   Re: Istota (existencie Boha)

od 24.01.2010 10:53:43
napísal 886 príspevkov
hladajuca píše:
Takze aj ty uznavas, ze ocakavali a ze sa mylili.
Očakávali, lebo po tom príchode túžili! Ale nikde neprejavili istotu, že sa ho dočkajú. Veď som napísal, že aj my očakávame, ale neviem, či sa dočkáme...

Poslať 18.09.2014 7:48:44   Re: Istota (existencie Boha)

od 22.06.2014 8:16:03
napísal 646 príspevkov
Ok, uznavam, ze som tie verse neovladala az takto naspamat,
Lenze kde medzi nami je podla teba to kralovstvo? KC sa zvonka nejavi nicim vynimocna oproti inym nabozenstvam (su aj ine stare nabozenstva, ze existuje 2000 rokov nie je dokaz). Ze prave ona by mala byt tym kralovstvom je vec viery. Ja ked sa na nu kuknem zvonka, nevidim tam vacsie naznaky nez v inde.
Poviem to tak, ze mam problem uznat, ze nejaky clovek/institucia by mohol byt neomylny a rovnako mam obrovsky problem prijat, ze clovek by mohol v tomto zivote s tymto obmedzenym mozgom poznat skutocnu Pravdu.
Asi to bude tym, ze mam za sebou 3 roky socialnej antropologie, kde nas dennodenne brainwashovali s tym, ze vsetko je relativne a pravda je subjektivna a ze "co my len vieme". Ono ja som uz predtym mala tendenciu k takemuto nazoru, aj sama od seba a potom ked som sa dostala do prostredia, kde by ma vpodstate s inym presvedcenim ani nenechali odstatnicovat, lebo sa to berie ako zakladne vychodisko nasho odboru... Jednoducho tento nazor je vo mne hlboko zakoreneny ako mojou vlastnou povahou a sposobom rozmyslania, tak prostredim kde som vyrastala a ktore ma formovalo pocas puberty, tak aj skolami.
Takze tak. Mam osobny problem prijat moznost, ze by ludia mohli mat plny pristup k nejakej Objektivnej Pravde. Ked tak len ciastocny, zahmleny a spotvoreny moznostami nasho mozgu.

Poslať 18.09.2014 15:38:08   Re: Istota (existencie Boha)

od 24.01.2010 10:53:43
napísal 886 príspevkov
hladajuca píše:
Lenze kde medzi nami je podla teba to kralovstvo?
Poviem to tak, ze mam problem uznat, ze nejaky clovek/institucia by mohol byt neomylny a rovnako mam obrovsky problem prijat, ze clovek by mohol v tomto zivote s tymto obmedzenym mozgom poznat skutocnu Pravdu.
Mam osobny problem prijat moznost, ze by ludia mohli mat plny pristup k nejakej Objektivnej Pravde. Ked tak len ciastocny, zahmleny a spotvoreny moznostami nasho mozgu.
To kráľovstvo je v tých, ktorí prijali jeho zákony, v prvom rade zákon lásky a riadia sa nimi. Nie všetci "papieroví" príslušníci Cirkvi k nim patria. Na druhej strane, k nim patria mnohí "nepapieroví" príslušníci.

Ani Cirkev (myslím tým jej predstaviteľov) nie je neomylná VO VŠETKOM. Ale vo veciach viery a morálky neomylná je.
Plný prístup k Pravde máme. Lenže je otázne, nakoľko sme schopní tú Pravdu prijať. Máš pravdu, prijímame ju čiastočne, zahmlene a často spotvorene:
Citácia:
Prvý list Korinťanom - kapitola 13
12 Teraz vidíme len nejasne, akoby v zrkadle; no potom z tváre do tváre. Teraz poznávam iba čiastočne, ale potom budem poznať tak, ako som aj ja poznaný.

Poslať 18.09.2014 17:43:56   Re: Istota (existencie Boha)

napísal 646 príspevkov
Ano, vo veciach viery a moralky, ale aj tak...
Neviem, skratka nie som (zatial) pripravena nieco vyhlasit za absolutne pravdive.
Verim, ze existuje Boh, verim v to co som inde pisala, napr v tu teisticku evoluciu, verim v prihovor svatych, ale nemam o tom taku istotu, ze by som mala tu odvahu vsetky opacne nazory zavrhnut.
Takze sa nebudem hlasit k viere a prislusnosti ku KC. Uz som to raz spravila a nemalo to na mna vobec dobry vplyv.

Poslať 27.10.2014 21:47:04   Re: Istota (existencie Boha)

napísal 646 príspevkov
Neviem, do akej temy to mam dat. Velmi pekne interview so sufijskym mystikom https://www.youtube.com/watch?v=iod_2QZcVOI (zatial som videla len do polky)

Poslať 05.12.2014 8:38:50   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 8:17:46
napísal 7621 príspevkov
hladajuca píše:
Ano, vo veciach viery a moralky, ale aj tak...
Neviem, skratka nie som (zatial) pripravena nieco vyhlasit za absolutne pravdive.
Verim, ze existuje Boh, verim v to co som inde pisala, napr v tu teisticku evoluciu, verim v prihovor svatych, ale nemam o tom taku istotu, ze by som mala tu odvahu vsetky opacne nazory zavrhnut.
Takze sa nebudem hlasit k viere a prislusnosti ku KC. Uz som to raz spravila a nemalo to na mna vobec dobry vplyv.
Citácia:
Verim, ze existuje Boh
Tak to si sa dopracovala k viere aku maju aj diabli. Aj diabli veria ze Boh je. To nestaci. taku vieru ma aj mohamedan ci Zid. to je malo. krestanska viera nie je (len) o viere ci Boh je ci nie je.

Citácia:
verim v to co som inde pisala, napr v tu teisticku evoluciu
Teisticka evolucia je blud. Odporuje teologii vykupenia a spasy ktoru ucil Pavol aj Jezisovym vyrokom.

Ak chces najst Boha musis si to vybavit s Jezisom z Nazaretu. On o sebe vyhlasoval ze je Cesta, Pravda a Zivot. Nebeske kralovstvo uz tu na zemi je zivot v Nom!. Ten zivot musis prijat. Prijatim Jezisa Krista do svojho zivota. Nie len ako ucitela ale ako toho cez ktoreho smrt na krizi mas odpustenie hriechov. Zameraj sa na Jezisa. Jeho poslal Boh Otec aby sme cez neho nasli cestu k nemu. Ked akceptujes Jezisa z Nazaretu do svojho srdca, to sa udeje duchovnym sposobom, On aj s Otcom pridu do tvojho srdca a budu s tebou vecerat pri jednom stole. Klop, Klop, tak klope Jezis na dvere tvojho srdca, otvorit musis ty. Kto hlada, ten najde, to snad poznaz s evanjelia. To je presne to co sa tym mysli. Proste a dostanete. Ducha Svateho ktoreho ti posle jEZIS Vzkrieseny presne v tedy ked ho prijmes do svojho srdca. Je to duchovna udalost. Potom ti uz nebude musite nikto nic vysvetlovat. Budes v nom a oN V TEBE.

tO SA vola obratenie ci znovuzrodenie . Najprv vsak musi prist pokanie z mrtvych skutkov.

Poslať 05.12.2014 17:41:12   Re: Istota (existencie Boha)

napísal 646 príspevkov
ach jo. Viem, ze to myslis v dobrom, ale keby som za kazdy clanok v takomto zmysle, ktory som citala dostala len jedno euro, tak je zo mna milionarka :)

Poslať 05.12.2014 21:23:11   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12504 príspevkov
Citácia:
kde nas dennodenne brainwashovali s tym, ze vsetko je relativne a pravda je subjektivna a ze "co my len vieme".
mozno by sa ti zislo nejake objektivnejsie vzdelanie napr prirodovedne .... :-)

to co Vam nehovorili je to ze aj sociologicke zakony a kultura maju svoje objektivne mantinely
hoci nie su take zrejme ako ine zakonitosti

Poslať 05.12.2014 23:47:14   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
hladajuca píše:
ach jo. Viem, ze to myslis v dobrom, ale keby som za kazdy clanok v takomto zmysle, ktory som citala dostala len jedno euro, tak je zo mna milionarka :)
Tak prestan citat nove veci a urob to.

Poslať 06.12.2014 0:49:45   Re: Istota (existencie Boha)

napísal 646 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
kde nas dennodenne brainwashovali s tym, ze vsetko je relativne a pravda je subjektivna a ze "co my len vieme".
mozno by sa ti zislo nejake objektivnejsie vzdelanie napr prirodovedne .... :-)

to co Vam nehovorili je to ze aj sociologicke zakony a kultura maju svoje objektivne mantinely
hoci nie su take zrejme ako ine zakonitosti[/quote

ale ba, hovorili! ved celu dobu sme tocili len o tom, ze nikto nemoze nic vediet, ani my sami :)))
No a prirodovedne vzdelanie by krestanstvu tiez moc nepomohlo, nemyslis?
Ale zas sa dostavame do tych vod, ktore nemusim- k snahe dokazat krestanstvo vedeckym sposobom, alebo k argeumentacii statistikami o tom, kolko % vedcov (ne)veri v Boha.
Ako som uz velakrat povedala, tuto taktiku povazujem za nevhodnu ci sa na nu odvolavaju veriaci alebo ateisti, lebo ani z jednej ani z druhej strany nic nedokazuje.
Ak ma niekto konkretny vedecky dokaz, ze Boh existuje, nech ho sem da, vsetci budeme len a len radi.
Zatial sa to bohuzial nikomu nepodarilo.
Ale nepodarilo sa to nikomu ani popriet.
K tejto teme som sa vyjadrovala uz tak vela krat, ze sa mi nechce k tomu vracat.

Poslať 06.12.2014 1:23:59   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Mame istou, ze existuje Boh?
(keby sme mali istotu, asi by to nebola viera...ale nech kazdy povie za seba)
Mame.

Poslať 06.12.2014 1:25:31   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
kapitán píše:
za celu historiu mojich diskusii s krestanmi som nenarazil na jedineho (podla jeho slov skutocneho krestana), ktory by napisal/povedal, ze nema 100% istotu existencie jeho boha
Tak zacni rozmyslat cim to asi je.

Poslať 06.12.2014 11:46:57   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

napísal 12504 príspevkov
Citácia:
ale ba, hovorili! ved celu dobu sme tocili len o tom, ze nikto nemoze nic vediet, ani my sami :)))
otazka poznatelnosti
ja to chapem tak ze tieto sociologicke mantinely zakon poznatelne su i ked zatial nie sme tak daleko aby sme si ich jasne sformulovali
ale vsimol som si uz viacere fakty ktore ma vedu k tomu ze vobec existuju

Citácia:
No a prirodovedne vzdelanie by krestanstvu tiez moc nepomohlo, nemyslis?
tak toto si nemylsim vobec a nemysli si to ani B16 ktory doslova napisal ze momentalne na spici je prirodovedne a tecnicke poznanie a filozoficke za nim zaostava a ze pre krestanstvo je preto dobre naucit sa prave tento prirodovedny jazyk a poznatky

nechcem hovorit o pocte krestanskych vedcov (mas pravdu, to je nekonciaca historka) ale hovorim o prinose pre mna sameho
navyse tu mas ludi ktori prirodovedne vzdelanie maju (napr Didy ktory predstavuje spicku)
ja mam skoncenu elektrofakultu ale chodil som (dobrovolne) aj mna prednasky na MATFYZ
a dodnes mam odtial vela priatelov

Poslať 06.12.2014 11:54:34   Re: Istota (existencie Boha)

napísal 646 príspevkov
Miso, ale to je presne to, co hovorim stale. AK uz niekto apriornu vieru ma, veda mu neublizi, moze jeho vieru prehlbit-to nepopieram.
Osobne vobec neverim tomu, co tu tvrdi legi alebo kapitan, ze v momente, ked clovek ziska vzdelanie, musi automaticky stratit vieru.
Ale ak niekto vieru nema, studium vedy samo o sebe mu ju neda.
I ked samozrejme cloveka to moze viest ku kontemplacii nad krasou prirody atd a to su veci ktore som samozrejme zazila aj ja a preto aj verim v Boha. Ale nevedie to automaticky k prijatiu krestanstva. Lebo krestansky Boh je len jednou z mnozstva teorii a moznych vysvetleni vesmiru.
A to je to, co mnohi nechapu. Beru to tak, ze bud je krestanstvo alebo nic a nad inymi moznostami sa ani nezamysleli.

Poslať 06.12.2014 12:32:52   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

napísal 12504 príspevkov
v podstate s tebou suhlasim
davam do pozornosti
Citácia:
http://technet.idnes.cz/john-lennox-veda-a-vira-rozhovor-interview-f29-/veda.aspx?c=A141128_160155_veda_pka
Citácia:
v momente, ked clovek ziska vzdelanie, musi automaticky stratit vieru.
je kopec krestanskych vedcov zo SAV pre ktorych to neplati (krempasky Kluvanek Misik Svec ERlias Horvat Kajan a dalsi) cize je to naozaj nezmysel

Citácia:
I ked samozrejme cloveka to moze viest ku kontemplacii nad krasou prirody atd a to su veci ktore som samozrejme zazila aj ja a preto aj verim v Boha.
rovnaka skusenost ale nie len tato

Citácia:
Ale nevedie to automaticky k prijatiu krestanstva. Lebo krestansky Boh je len jednou z mnozstva ....
aj krestanstvo musis spoznat a zazit
jedine co ti viem odporucit je hladanie ;-)
ale to asi vies aj sam .... takze som ti nic noveho nepovedal
ale za seba mozem povedat ze mne poznanie krestanstva prinieslo velmi vela takze hadat sa oplati
(bol som veriaci od detstva ale napriek tomu som krestansvo musel objavit nanovo)

[ Príspevkov: 318 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 22  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť