Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 318 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 22  Ďalší
Autor Správa
Poslať 16.09.2014 8:20:14   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
treba si upresniť niekoľko vecí.
zlo z čieho pohľadu napríklad, že milosrdenstvo nedokáže fungovať bez spravodlivosti a podobne.

Poslať 16.09.2014 14:58:11   Re: Istota (existencie Boha)

od 22.06.2014 8:16:03
napísal 646 príspevkov
Ten muz bol sklamany z viery nie preto, ze jeho babicka umrela na rakovinu, ale preto, lebo sa jej viera ukazala ako marna. Ona verila, vlastne celkom rovnako ako apostoli! ze nezomrie, kym nenastane druhy prichod Krista. Ona bola presvedcena, ze jej to povedal Duch Svaty. No ukazalo sa, ze to bola blbost a preto si teraz ten muz kladie otazku, ci cela viera nie je len planou nadejou na nieco, co nikdy nepride. Tu je inak aj podobnost s prvymi krestanmi. Ti si tiez mysleli, ze nezomru. Mali to udajne od DS. No zomreli. Tak co potom, mylili sa vo svojej interpretacii? Lenze...nasa viera by sa mala zakladat na ich svedectve. A ked sa mylili v takejto veci- hoci neskor si vymysleli alternativne vysvetlenie- ako mame vediet, ze sa nemylili aj v inom?
Pokial ide o Boziu pedagogiu. Ono vpodstate je to zaujimava uvaha. Na druhej strane ale my automaticky nabozenstva, ktore pripustaju nasilie zamietame a prave nasilie povazujeme za dostatocny dokaz toho, ze nepochadzaju od Boha. Krestania to velmi radi vycitaju moslimom, ale aj sektam. Lenze zaroven akosi zabudaju, ze aj Biblia a zidovske a krestanske dejiny su tiez plne nasilia v mene Boha. Cize keby mali na seba pouzit rovnake kriteria ako na inych, tiez by sa museli odpisat ako nepravdive nabozenstvo.
Na druhej strane vsak na tom vysvetleni moze nieco byt. Kedze sama verim v evoluciu moralky.
Cize to pre mna zostava na tej urovni, ze je to divne a neviem, co si mam o tom mysliet.

Poslať 16.09.2014 15:04:05   Re: Istota (existencie Boha)

napísal 646 príspevkov
Vespa píše:
treba si upresniť niekoľko vecí.
zlo z čieho pohľadu napríklad, že milosrdenstvo nedokáže fungovať bez spravodlivosti a podobne.
Nuz udajne Bohu ide o to, aby boli ludia stastni a pozera na blaho kazdeho jedneho cloveka. Z tohto pohladu sa vrazdenie nevinnych deti javi ako porusenie tejto hodnoty.
Takisto, pokial v pripade Egypta hovorime o spravodlivosti, tak by to znamenalo, ze Boh pripusta kolektivnu vinu a deti celeho naroda tresta za rozhodnutie ich vladcu. No neviem, ci by vam prislo spravodlive, ze ked Fico nieco odmietne urobit, tak nabehnu Rusi alebo Amici a vyvrazdia vsetky prvorodene deti na SR. Presne to spravil aj Boh. To mi moc spravodlive nepride, a to zo ziadneho aspektu. Najma vo svetle toho, ako velmi krestania bojuju proti potratom... Bohu na zivote nevinnych deti asi az tak nezalezalo. A to nie je rypanie ani ironia, to je len poukazanie na to, co Biblia predklada ako fakt.

Poslať 17.09.2014 7:40:07   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
hladajuca píše:
Ten muz bol sklamany z viery nie preto, ze jeho babicka umrela na rakovinu, ale preto, lebo sa jej viera ukazala ako marna. Ona verila, vlastne celkom rovnako ako apostoli! ze nezomrie, kym nenastane druhy prichod Krista.
Boh nesplnil to, čo JA chcem...
častá trauma.
je to niekedy naozaj ťažké - aj s tými predstavami.
mám rád stromy, dosť som ich zasadil ale aj dosť zrezal...
je čas stavať aj čas búrať - je čas aj na vojnu aj na mier.
je čas, kedy to nevieme pochopiť - či preto, že sme vzdialení a nevidíme všetky detaily, či preto, že sme príliš blízko a vidíme len pár detailov...
znie to fatalisticky, ale verím, že nakoniec sa to ukáže dobre...

Poslať 17.09.2014 14:36:33   Re: Istota (existencie Boha)

napísal 646 príspevkov
Tu ale vobec nejde o to, ze ta zena bola chora a zomrela ani o to, ze Boh nesplnil nejake egoisticke zelanie. Otazka je, ta, ako je mozne, ze Duch Svaty jej v modlitbe nieco povedal, ona bola o tom 100% presvedcena a nakoniec sa ukazalo, ze to nebola pravda.
Podla opisu toho muza islo o zenu velmi hlboko veriacu, ktora cely zivot stravila v modlitbe a v patricnom krestanskom zivote, takze sa u nej skutocne posobenie DS da predpokladat.
Avsak nakoniec sa ukazalo, ze to bola len iluzia, sugescia chorej a zufalej osoby.
Nuz a autor videa sa zamysla, ako vobec mozme rozlisit medzi "pravou" vierou a fantasmagoriou.
Dokonca ja dodavam, ze v tomto pride podla toho co ten clovek vravi, bolo pritomne aj ovocie ducha- viera a nadej az do konca.
Mozno by niekto povedal, ze kriterium v tomto pripade malo byt porovnanie s Bibliou a tradiciu. Lenze tu je to, co som pisala vyssie, ze rovnaku vieru mali aj apostoli a ukazala sa ako falosna. A ako je vobec mozne, ze prvi krestania mali nepresne chapanie a mylili sa, ak boli skutocne vedeni DS? Ak sa mylili v takej zakladnej veci, v com este? Porovnajme si to s predpovedami konca sveta u Svedkov Jehovovych, ktorych mylnost nam sama o sebe staci na to, aby sme zavrhli vieru v ich inspiraciu. Nuz a presne tak isto ako katolici, aj SJ zacali teraz tvrdit, ze oni vlastne tie konce nikdy nemysleli vazne, ze to mysleli metaforicky.
Takze tento problem povazujem za o dost hlbsi, nez to, ze stara zena zomrela a nesplnilo sa jej, co chcela.
Nebrete pls porovnavanie KC s moslimami a Svedkami ako utok. Len uvadzam velmi podobne priklady falosnej viery a to, ze v jednom pripade ich automaticky odpisujeme, v druhom hladame vysvetlenia, preco to skratka chyba nemoze byt, lebo to ucenie apriorne povazujeme za pravdive a spravime vsetko preto, aby sme ho vysvetlili.

Poslať 17.09.2014 15:01:35   Re: Istota (existencie Boha)

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18683 príspevkov
Vespa píše:
Boh nesplnil to, čo JA chcem...
častá trauma.
Problem je ovela, ovela hlbsi.
Nie, ze "nesplnil, co ja chcem", ale "vybral ovela sadistickejsiu verziu udalosti, ako mohol".
A nemozem sa zbavit dojmu, ze zamerne ...

Poslať 17.09.2014 18:07:32   Re: Istota (existencie Boha)

od 24.01.2010 10:53:43
napísal 886 príspevkov
hladajuca píše:
Tu je inak aj podobnost s prvymi krestanmi. Ti si tiez mysleli, ze nezomru. Mali to udajne od DS. No zomreli. Tak co potom, mylili sa vo svojej interpretacii? Lenze...nasa viera by sa mala zakladat na ich svedectve.
Je pravda, že prví kresťania očakávali Druhý príchod, ale napriek tomu väčšina z nich ochotne prijímala mučenícku smrť. Ten Druhý príchod očakávame stále... A na ich svedectve sa naša viera zakladá. Svedčili o svojej dôvere Bohu obetovaním svojho života...

Poslať 17.09.2014 18:30:47   Re: Istota (existencie Boha)

napísal 646 príspevkov
Takze aj ty uznavas, ze ocakavali a ze sa mylili.
Ak tomu spravne rozumiem, cirkevna tradicia je zalozena na tom, ze prvi krestania boli neomylne vedeni DS a ich svedectvo malo byt 100% pravdive. Lenze tu mame pripad, kedy je jednoznacne vidno, ze sa mylili. Oni neverili v ten druhy prichod pocas svojho zivota metaforicky, ale realne. Vysvetlenie ze to ma byt symbolicke a pod vzniko az potom, ked zistili, ze to jednoducho tak nie je.
A tu je podla mojho nazoru na mieste otazka ani nie rypacna, ale logicka. Ak niekto tvrdi, ze je neomylny a dokazatelne sa co i len jedenkrat pomylil, nema pravo sa neomylnym nazyvat.
Bola sice aj druha skupina, ktora tomu asi neverila, takze mala logicky pravdu, ale to nic nemeni na tom, ze cirkev ako celok uz v najhlbsich pociatkoch bola nejednotna a omylna.

Poslať 17.09.2014 18:34:31   Re: Istota (existencie Boha)

napísal 646 príspevkov
este by som rada pripomenula, ze sa svoju vieru umieraju ludia dodnes, akurat som nahodou citala clanok o masovych samovrazdach pod vplyvom siekt v 20. storoci. Aj vzdelani ludia dneska sa osobne stretli so zakladatelmi siekt, ktori ich dokazali presvedcit o svojom bozskom alebo mimozemskom povode.
Takze neobstoji ani argument, ze rani krestania sa mohli osobne stretnut s Jezisom a preto ich cin nebol zalozeny na viere ale na vedomostiach a tym je ich svedectvo silnejsie.

Poslať 17.09.2014 18:41:43   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1628 príspevkov
Citácia:
Ak niekto tvrdi, ze je neomylny a dokazatelne sa co i len jedenkrat pomylil, nema pravo sa neomylnym nazyvat.
vyhlasujem tuna pred vsetkymi, ze nie som neomylny a ani som si nikdy nemyslel,ze som neomylny.

Poslať 17.09.2014 18:45:36   Re: Istota (existencie Boha)

napísal 646 príspevkov
tomix píše:
vyhlasujem tuna pred vsetkymi, ze nie som neomylny a ani som si nikdy nemyslel,ze som neomylny.
a?

Poslať 17.09.2014 18:57:26   Re: Istota (existencie Boha)

napísal 646 príspevkov
Ono takto. Aby som nebola pochopena nespravne. Ja na KC nemam zaujem kydat, nejak ma to nenaplna stastim.
V istom zmysle s nou stale sympatizujem a poslednych 3 papezov si velmi vazim, mam aj troska od nich nacitane.
Rovnako povazujem za inspirativnych aj svatych, ako napr obe Terezky ci Augustina. Klobuk dole aj pred mojou patronkou, viacmenej nahodne a v rychlosti vybranou Zdenkou Schellingovou.
Len sa jednoducho nahlas zamyslam nad tym, ci je dovod ist este o krok dalej a bezvyhradne ju akceptovat ako neomylnu autoritu.

Poslať 17.09.2014 19:04:00   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1628 príspevkov
a co? Napriek tomu,ze som krestan potazmo katolik, nenam punc neomylnosti. Hoci som v Cirkvi, mam slobodnu volu mylit sa, ale Cirkev sa ako taka nemyli vo svojej nauke uz ...od zaciatku. A preco sa nemyli? Pretoze ma Magisterium, ktore je neomylne a papeza, ktory je tiez neomylny v otazkach viery a moralky...

Poslať 17.09.2014 19:17:35   Re: Istota (existencie Boha)

napísal 646 príspevkov
Tak preco sa stale odvolavate na prvych krestanov, tych 500 svedkov co videli vzkrieseneho Jezisa a tvrdite, ze im mozme verit? A odrazu tu vidno, ze ti ludia sa mylili, tak zrazu uz nie su spolahlivi.
Aj v Biblii je vers, neviem teraz suradnice ale snad viete o com hovorim, kde Jezis hovori, ze niektori z vtedy zijucich neumru. Cize to bolo nieco, comu veril aj autor toho biblickeho textu. A ten mal byt predsa inspirovany.
To jednoducho nedava zmysel.

Poslať 17.09.2014 21:54:13   Re: Istota (existencie Boha)

od 24.01.2010 10:53:43
napísal 886 príspevkov
hladajuca píše:

Aj v Biblii je vers, neviem teraz suradnice ale snad viete o com hovorim, kde Jezis hovori, ze niektori z vtedy zijucich neumru.
Robíš unáhlené závery:
Citácia:
Mt16,28 Veru, hovorím vám: Niektorí z tých, čo tu stoja, neokúsia smrť, kým neuvidia Syna človeka, ako prichádza vo svojom kráľovstve."
Citácia:
Mk 9,1 A povedal im: "Veru, hovorím vám: Niektorí z tých, čo tu stoja, neokúsia smrť, kým neuvidia, že Božie kráľovstvo prichádza s mocou."
Citácia:
Lk9,27 Veru, hovorím vám: Niektorí z tých, čo tu stoja, neokúsia smrť, kým neuvidia Božie kráľovstvo."
Citácia:
Lk 17,21 Ani nepovedia: "Aha, tu je!" alebo: "Tamto je!", lebo Božie kráľovstvo je medzi vami."
Lebo skutočne. božie kráľovstvo sa šírilo neuveriteľne rýchlo. Bolo 500 svedkov a za krátky čas sa k Božiemu kráľovstvu hlásili desťtisíce. Syn človeka si začal "podmaňovať" svet. V tom výroku predsa nešlo o Druhý príchod! Že si to niektorí vysvetľovali inak, je možné. Ale oficiálnym učením Cirkvi to nebolo!

[ Príspevkov: 318 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 22  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť