Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 318 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Ďalší
Autor Správa
Poslať 18.06.2014 19:28:00   Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Mame istou, ze existuje Boh?
(keby sme mali istotu, asi by to nebola viera...ale nech kazdy povie za seba)

Poslať 18.06.2014 19:58:11   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
nepýtal si sa už náhodou nedávno niečo podobné?

Poslať 18.06.2014 20:01:53   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
ako sa hovori, nikdy nevstupis do tej istej rieky... Ale miesto takychto technickych zalezitosti radsej odpovedz, kedze je to otazka, jedna z mala takych, ku ktorym sa moze vyjadrit kazdy.

Poslať 18.06.2014 20:09:18   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
Physis píše:
nepýtal si sa už náhodou nedávno niečo podobné?
...pamat ta neklame...
viewtopic.php?f=55&t=5807
...to polozil otazku trochu inak, ale je to v podstate o tom istom.
Nevidim dovod na takuto duplicitu...

Poslať 18.06.2014 20:16:49   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Physis, ty sama si tam napisla, ze sa to u teba meni, tak mozes napisat aktualnu situaciu.

Poslať 18.06.2014 21:03:19   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
to som síce napísala, ale tie zmeny sa dejú skôr v horizonte rokov než mesiacov :) ale keď už sa pýtaš, u mňa je to stále „Verím. Pomôž mojej nevere!“. teda všetko, čo som v onej téme povedala, stále platí.
(akurát by som sa druhýkrát vyhla číslam ako 0,01 %, aby sa toho minix nechytil :lol: )

Poslať 18.06.2014 21:27:43   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
„Verím. Pomôž mojej nevere!“ vo mne evokuje skor 50/50, max. 70/30 so sympatiami voci alternative, ze Boh existuje.

Poslať 18.06.2014 22:49:00   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
Physis píše:
to som síce napísala, ale tie zmeny sa dejú skôr v horizonte rokov než mesiacov :) ale keď už sa pýtaš, u mňa je to stále „Verím. Pomôž mojej nevere!“
To zle vravis, dievcinka.
Spravne ma byt Pomoz mojej viere, nevera pomoc Boziu nepotrebuje, ale viera, ak jej nemas ani za horcicne zrnko.
"Pomoz mojej viere, aby rastla, lebo neverim, iba tak trochu."
A "tak trochu" je vsetko pod 100%, ak uz to chcete takto merat.

Poslať 19.06.2014 5:14:08   Re: Istota (existencie Boha)

od 11.09.2012 8:17:05
napísal 614 príspevkov
za celu historiu mojich diskusii s krestanmi som nenarazil na jedineho (podla jeho slov skutocneho krestana), ktory by napisal/povedal, ze nema 100% istotu existencie jeho boha

Poslať 19.06.2014 5:53:17   Re: Istota (existencie Boha)

od 06.06.2014 16:54:19
napísal 81 príspevkov
Hm, ja si kladiem otazku, preco sa viera povazuje za nieco dobre. V beznom zivote, keby clovek veril v nieco kde nema jasne rozumove ani empiricke dokazy niecomu verit, tak by sa kvoli svojej cistej viere povazoval minimalne za divneho, ak nie aj choreho. Napriklad krestania sa velmi pohorsuju nad moslimskymi teroristami a smeju sa polyteistickym hinduistom, aj tu ste si minule robili srandu zo Suvadovej. Tam vam je viera na smiech.
Ale cim je ta vasa viera ina nez ich? Aj ti ludia maju urcite svoje argumenty a svoje zazitky, kde sa im zdalo, ze boh/bohovia/vesmir vyslysali ich prosby.
Cize taky ten argument, co ste niektori dali aj v mojej teme, ze "len proste ver" mi pride odveci, pretoze comu mam "proste verit"? Viete, kolko veci sa mi predklada na "proste verenie" bez dokazov alebo s tak rozporuplnymi dokazmi ako ma krestanstvo? Od ruzoveho jednorozca, cez Allaha, Krisnu, reverenda Moona, VRO, az po vesmirnych ludi. A vsetci mi budu tvrdit, ze prave tu ich vieru musim jednoducho prijat srdcom a len tym budem spasena.
Pokial ide o samotneho Boha, tak mozno nieco existuje, nazvime to tvorivou alebo zivotnou silou. Ale ci je to akurat teisticky Boh, tak ako ho chapu krestania, to neviem.

Poslať 19.06.2014 6:25:38   Re: Istota (existencie Boha)

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18002 príspevkov
Sophie píše:
Hm, ja si kladiem otazku, preco sa viera povazuje za nieco dobre. V beznom zivote, keby clovek veril v nieco kde nema jasne rozumove ani empiricke dokazy niecomu verit, tak by sa kvoli svojej cistej viere povazoval minimalne za divneho, ak nie aj choreho. Napriklad krestania sa velmi pohorsuju nad moslimskymi teroristami a smeju sa polyteistickym hinduistom, aj tu ste si minule robili srandu zo Suvadovej. Tam vam je viera na smiech.
Ale cim je ta vasa viera ina nez ich? Aj ti ludia maju urcite svoje argumenty a svoje zazitky, kde sa im zdalo, ze boh/bohovia/vesmir vyslysali ich prosby.
Cize taky ten argument, co ste niektori dali aj v mojej teme, ze "len proste ver" mi pride odveci, pretoze comu mam "proste verit"? Viete, kolko veci sa mi predklada na "proste verenie" bez dokazov alebo s tak rozporuplnymi dokazmi ako ma krestanstvo? Od ruzoveho jednorozca, cez Allaha, Krisnu, reverenda Moona, VRO, az po vesmirnych ludi. A vsetci mi budu tvrdit, ze prave tu ich vieru musim jednoducho prijat srdcom a len tym budem spasena.
Pokial ide o samotneho Boha, tak mozno nieco existuje, nazvime to tvorivou alebo zivotnou silou. Ale ci je to akurat teisticky Boh, tak ako ho chapu krestania, to neviem.
Suhlasim. :)

Poslať 19.06.2014 6:45:10   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
je veľkým rozdielom prečo niekto verí. (ignorujme teraz v čo kto verí)
možno preto, lebo veria ostatní.
čo sa však zas hýbe podľa aktuálnej módy
možno preto, lebo nemá kapacitu si to overiť.
nemá chuť, čas, možnosti zistiť, ako je to naozaj
možno preto, že je spokojný s tým, čo je
a nezamýšla sa do hĺbky
možno preto, že si to dostatočne dobre premyslel
a subjektívne mu to vychádza ako správne

Poslať 19.06.2014 9:26:07   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
frederix píše:
Physis píše:
to som síce napísala, ale tie zmeny sa dejú skôr v horizonte rokov než mesiacov :) ale keď už sa pýtaš, u mňa je to stále „Verím. Pomôž mojej nevere!“
To zle vravis, dievcinka.
Spravne ma byt Pomoz mojej viere, nevera pomoc Boziu nepotrebuje, ale viera, ak jej nemas ani za horcicne zrnko.
"Pomoz mojej viere, aby rastla, lebo neverim, iba tak trochu."
A "tak trochu" je vsetko pod 100%, ak uz to chcete takto merat.
to nie dievčinka, to ten pán, čo mu Ježiš uzdravil syna (Mk, 9, 24)
pravda, v českom preklade je to o niečo výstižnejšie, pomoz mé slabé víře. a neviem, kedy je viera "dosť silná", aby nebolo treba takto sa modliť. zvlášť ak aj s vierou, ktorá vrchy prenáša, bez lásky nie sme ničím.
ak raz budem mať vieru tých tzv. 100 %, tak jedine z Božej milosti, nijako inak. avšak taká viera je hádam niečo viac než nejaké presvedčenie/istota o Božej existencii...

Poslať 19.06.2014 9:32:25   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

napísal 1142 príspevkov
kapitán píše:
za celu historiu mojich diskusii s krestanmi som nenarazil na jedineho (podla jeho slov skutocneho krestana), ktory by napisal/povedal, ze nema 100% istotu existencie jeho boha
tešilo ma :lol:

Poslať 19.06.2014 9:35:00   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 20:45:12
napísal 642 príspevkov
kapitán píše:
A uz poznas minimalne dvoch. Tiez ma tesi :)

[ Príspevkov: 318 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť