Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 71 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Autor Správa
Poslať 08.06.2014 15:59:42   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

od 06.06.2014 16:54:19
napísal 81 príspevkov
Anux, viem, ze je to nepochopitelne. Este pred rokom by som odpovedala presne tak isto ako ty. Ani ja som si kedysi nedokazala predstavit, ze by som prestala verit.
Az na tu zaverecnu vetu teda, lebo privelmi podcenujes kulturu a vychovu, ale to je o inom a zas to zabieha do debaty o nejakych exaktnych dokazoch, co je teda tema, ktora je zbytocna a nema koniec.

Poslať 08.06.2014 16:09:09   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
...nie, nie, nic nepodcenujem. Praveze ich beriem do uvahy. Dlhe roky skusenosti, pozorovania a tak... :-)
...co dnes ludom velmi chyba, je vytrvalost, trpezlivost a pokora. Patrim sem i ja, vlastne...predovsetkym ja...

Poslať 08.06.2014 16:15:09   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

napísal 81 príspevkov
:)

Poslať 09.06.2014 17:22:19   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Sophie píše:
Este k tym dogmam, ze su neobsiahnutelne rozumom a treba ich skratka prijat. Fajn. Toto by sa dalo zobrat, keby na svete existovalo len jedno nabozenstvo. Lenze tych nabozenstiev je x na entu a kazde tvrdi, ze nemas mudrovat, mas len prijat. Tak ako vieme, ktore dogmy mame jednoducho prijat a ktore odmietnut?
A dakl, na zaklade coho vies, ze Boh ta miluje?
Že ma Boh miluje viem na základe toho, čo som tu už napísal:
Citácia:
Boh svoje dary rozdáva bez podmienok je, že v Ježišovi sám vzal na seba previnenia celého ľudstva a obetoval sa.
Sám sa obetoval aj za mňa. Bohovia iných náboženstiev sú poväčšine iba požadovační. Náš Boh sa nám dáva. A nežiada nič iné, iba lásku. Vzájomnú lásku medzi Ním a človekom a medzi ľuďmi navzájom. Pozor! Nemusí to byť "citová" láska. Ale láska vychádzajúca z vôle. Tá je síce niekedy ťažšia, ale o to stálejšia. City časom vyprchajú, vôľa zostáva.

P.S. Všimni si citát sv. Augustína v mojom podpise. Je to návod, a podmienka, ako získať úplnú slobodu božích detí...

Poslať 09.06.2014 17:38:54   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

napísal 81 príspevkov
Dakl, ale to predsa nie je nijaky dokaz, co pises. Ty tomu veris len preto, lebo sa ti to paci. Cudzim bozstvam neveris preto, lebo su podla teba pozadovacne, co sa ti nepaci a preto tu vieru uz vopred odmietas, ani o nej neuvazujes. Laskaveho Boha prijimas teda na zaklade subjektivneho vkusu a vypocitavosti, nie na zaklade dokazov.
Takze ani ty nemas nijake argumenty.No ze by niekto mal argumenty ani moc necakam, to ani nejde. Este raz vsetkym dakujem za ochotu.

Poslať 09.06.2014 18:37:42   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
Citácia:
.No ze by niekto mal argumenty ani moc necakam, to ani nejde. Este raz vsetkym dakujem za ochotu.
Dokazy a argumenty by aj boli. Ale podat ich cloveku, ktory sa uz dopredu stavia do pozicie,ze nech tu povieme cokolvek bude odmietnute je velmi tazke.

Poslať 09.06.2014 18:48:57   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
Ked chyba vola, tam nijaky dokaz, ani argument, a ani zazrak nie je nic platny.

Poslať 09.06.2014 21:01:26   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Sophie píše:
Laskaveho Boha prijimas teda na zaklade subjektivneho vkusu a vypocitavosti, nie na zaklade dokazov.
Miešaš čerešne so slivkami. Myslím, že sa bavíme o viere. Veriť, znamená niečo iné, ako vedieť. To, že voda vrie za normálneho tlaku pri 100°C viem, dá sa to dokázať. To, že ma napr. moja že na nepodviedla počas nášho spoločného života, verím. Dokázať to neviem. Teda, čo je dokázané, to viem, nedokázanému môžem veriť, ale nemusím.
Ale moja logika vraví, že zo všetkých dostupných bohov je ten môj Boh najvierohodnejší. Preto v neho verím a Jemu verím.

Poslať 09.06.2014 23:44:29   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Ak by sa urobil videozaznam z tych exorcizno,m kde dochadza k sialenym paranormalnym javom, tak by sme tu uz absolutne nemuseli o tomto diskutovat.

Poslať 10.06.2014 20:23:33   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Ak by sa urobil videozaznam z tych exorciznom, kde dochadza k sialenym paranormalnym javom, tak by sme tu uz absolutne nemuseli o tomto diskutovat.
potom by sme diskutovali o tom, že záznam bol sfalšovaný - a dokonca aj keby si to videl na vlastné oči, tak by si mohol špekulovať, že čo ak je to len trik aké robia cirkusoví kúzelníci, atď...

takže ako vidíš, kto by chcel niečo neprijať, tomu by nestačilo asi nič...

a btw. pokiaľ ide o exorcizmus, o ňom konkrétne ani nečakám, že by pri exorcizme boli nejaké šialené paranormálne javy typu levitácia, či pod., aké sú v holyvúdskych filmoch o exorcizme. Posadnutie človeka je skôr niečo vnútorné.
Sophie píše:
ze by niekto mal argumenty ani moc necakam, to ani nejde.
prečo by to nemohlo ísť? otázka nie je absolútne, či sú, alebo nie sú argumenty. Argumenty existujú všelijaké, ale problém je skôr ten, že takéto argumenty bývajú často skôr osobné, ktoré veľmi ani nejde komunikovať druhému, no a ďalší problém je, že akýkoľvek argument by niekto mohol neprijať, keď povážime, že sú aj ľudia, ktorí neveria ani tomu, že existuje tento svet... v tom je teda ten problém, že čo už akceptovať ako dôkaz. Aj každý dôkaz proste vyžaduje aj určitú vieru v nejaké svoje základné axiómy...

Poslať 10.06.2014 21:07:47   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

napísal 81 príspevkov
minix, nahodou ja vcelku verim, ze existuju javy ktore su v nasej kulture zname ako posadnutie. Vyskytuje sa to vo vsetkych kulturach a samani a knazi inych nabozenstiev tiez vyhanaju demonov. Skor by som tu otazku otocila k tomu, ze preco tych demonov dokazu vyhnat aj knazi inych nabozenstiev, nielen krestania.
Terminom argument som odkazovala na nejake argumenty, ktore misionar oznacil uz neviem presne ako, ale v zmysle nespochybnitelne a exaktne pravdive v zmysle vedeckom. Tak take si myslim ze neexistuju. Na druhej strane su ale javy, ako napriklad spominana posadnutost, ktore naznacuju ze existuje aj nieco ine ako hmota.Ale uz ake vysvetlenie nehmotneho sveta je pravdive... to uz je ina story na velmi dlhu debatu a zrejme nekonecnu :)

Poslať 10.06.2014 21:15:36   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Terminom argument som odkazovala na nejake argumenty, ktore misionar oznacil uz neviem presne ako, ale v zmysle nespochybnitelne a exaktne pravdive v zmysle vedeckom.
existuju napriklad potvrdene zazracne uzdravenia, dalej napriklad priklady rozne chariziem - pekny priklad pater Pio, ktory bol nespocetne krat vysetrovany nezavislymi lekarmi kvoli podozreniu z mozneho podvodu atd atd.

Poslať 10.06.2014 21:19:21   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
Citácia:
to uz je ina story na velmi dlhu debatu a zrejme nekonecnu
casu mame dost, nikam sa neponahlame.

Poslať 10.06.2014 21:20:41   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

napísal 81 príspevkov
Ano, rovnako ako v inych nabozenstvach. O tom to je. V krestanstve su zazraky, vypocute modlitby, ludia maju pekne pocity pri modlitbe. Ale nic z toho nie je jedinecne, co by inde nebolo.

Poslať 10.06.2014 21:40:26   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
No s tym vysetrovanim Patra Pia to az take jedńoduche nebolo, napr. zbozny frantiskan a lekar Agostino Gemelli (btw ma cestny doktorat Univ. Komenskeho) ho mal problem vysetrit a oznacil ho za "ignoranta a sebaposkodzujuceho psychopata".

[ Príspevkov: 71 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť