Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 71 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Autor Správa
Poslať 07.06.2014 16:48:04   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18006 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
Napriek tomu, ze neveris a viera Ti uz nedava zmysel, odmysli si 1. prikazanie - a tie ostatne sa snaz plnit.
bez toho 1. prikazania to nejde.
:roll: Skutocne pomahas, len co je pravda ...
Ale si vedla - preco by to nemalo ist ?

Poslať 07.06.2014 16:48:45   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
Sophie píše:
Ad: marginalna poznamka od minixa :) Ospravedlnujem sa za nevhodnu formulaciu a beriem na vedomie. Asi som len uz velmi zranena a nepochopena, tak sa uz vopred branim.
veď to je vporiadku, "brániť sa" radšej už vopred, len k tomu spôsobu som radil použiť radšej tretiu osobu namiesto druhej, ale to sme si už teda vysvetlili. No pokiaľ ide o samotnú obranu, tak to ako vravím, keď sa to tak nekonfliktnejšie formuluje, tak proti tomu nemám nič, naopak, to môže byť aj užitočné radšej už vopred na niečo upozorniť, aby nedošlo k nejakým nedorozumeniam, atď...

No pokiaľ ide o obavy z nepochopenia založené na nejakých negatívnych skúsenostiach zo svojej minulosti, či pod. tak myslím, že na tomto fóre by si pochopenie mohla nájsť pomerne ľahko.

Tiež si všímam rôzne problémy, prakticky všade ich vidím, vedel by som si veci predstaviť aj jednoduchšie/"dokonalejšie"/"ideálnejšie", celý tento svet a všetko, aj čo sa týka viery, Boha, atď...

aj keď na druhej strane zas je pravda, že keby mal byť svet úplne ideálny, tak potom by sme vlastne už ani veľmi nemali čo robiť - narozdiel od aktuálnosti, kde je všetko len boj, kde má takto človek možnosť ukázať, ako sa aj v takých ťažkých situáciách zachová...

je to aj o mnohých sklamaniach, ako aj spomínaš, začína to už aj ľuďmi, a pokračuje stále ďalej... až to zasiahne prakticky všetky možné oblasti...

a čo človeku potom aj ostáva? niektoré veci človek nezmení, sú aké sú, môže sa s tým nanajvýš len zmieriť...

ale aj to je ťažké sa už aj zmieriť s tým, že všetko je takéto, aké je, a nie také, ako by som si to mohol vysnívať...

trochu depresívne pôsobiaca biblická kniha Kazateľ je ukážkovou úvahou o márnostiach tohto sveta, keď tak človek rozmýšľa o tom, čo je dôležité a čo je len márnosť, tak ho to spravidla samo vedie podobnými smermi...

Ale keď ide o vieru, tak tam mi tak či onak pripadá prakticky akosi nezmyselné hovoriť o viere bez argumentov/dôvodov, ale radšej hľadať tie dôvody, aj keď to chce niekedy aj čas, atď...

AJ KEĎ, dalo by sa modliť aj spôsobom: "ak si, tak...".... - ak by človek už ozaj nemal vieru.

Tak či onak niektoré veci chcú aj svoj čas, a i...

Sophie píše:
Ano, viera/dovera tam, kde nemame dokazy alebo kde nieco opravnene predpokladame je vporiadku. No ja som mala na mysli situaciu, ked vyslovene nabozenstvo nedava cloveku nijaky zmysel (resp. vacsina jeho zasadnych dogiem). A to nielen tak, ze "chybaju dokazy", ale vyslovene su tie dogmy proti rozumu.
čo sa týka dogmatiky a pod., tak mi spadá tiež k tomu, čo všetko, ako aj Biblia i celý svet. Dá sa tam síce nájsť dosť pozitívneho, ale oveľa viac nejasného a inak "nedokonalého", že keď by mi už aj bolo jasné, čo je napísané, tak mi aj tak nie je jasné, čo to znamená, ako to mám chápať...

... a čím viac človek skúma a rozmýšľa, tým mu aj napohľad jasné a jednoznačné veci začínajú pripadať tak nejasné a nejednoznačné ... - ako v tom obrázku o "úpadku" filozofie:

na druhej strane je to aj o väčšej otvorenosti, keď si uvedomujem, ako niektoré veci je ťažko aj vyjadriť, tak potom si uvedomujem, že aj to, čo už aj niekto iný už nejako vyjadril, nemusí byť taká jednoduchá vec, na akú to môže znieť. A tak keď niečo aj vyznieva proti rozumu, môže byť za tým niečo iné, len to nebolo vyjadrené tým "mojim jazykom": obzvlášť pri takých duchovných veciach, o ktorých ťažko aj čakať, že by sa vôbec dali ľudským jazykom vyjadriť. Ale aj veci, ktoré by sa možno zdali, že by sa aj dali, predsa, realita býva tak komplexná, že len tak pár vetami nejde vyjadriť ozaj skoro nič...

Na druhej strane, pre praktický život toho človek ani až tak veľa nepotrebuje. To, čo tu spomína legi, že byť v prvom rade človekom, to je jedna z hlavných "úloh" človeka... a popri tom tiež hľadať aj Boha: ono to súvisí jedno s druhým. Nachádzať Boha aj v blížnom a naopak. Takže ak by bol aj človek "neveriaci", avšak morálny vo vzťahu k blížnym, tak by bol na tom ďaleho lepšie i bližšie Bohu než nemorálny "veriaci"...

Poslať 07.06.2014 16:51:39   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Sophie píše:
Ten cit... ten niekedy bol. No uz nie je. Ani cit, ani intucia, ani rozum. V tom je ten problem. Uz sa niet coho chytit.
Keď som kedysi opäť prijal Boha (istý čas - a nie krátky - som žil bez viery), tak som tiež za odmenu dostal nával citov, doslova som bol do Neho zaľúbený. Ale to časom vyprchalo, bol som bezradný ako Ty. Ale vôľa veriť ostala. A zistil som, že kríza viery je čosi bežné... Je na vine Boh? Pri podrobnejšom skúmaní som našiel svoje chyby. Viera sa vrátila v inej forme, na vyššej úrovni. Nikdy sa už nevrátili tie povznesené pocity, ale vrátila sa istota, že hoci Boha už neviem milovať citmi, iba vôľou, On ma miluje stále. Nakoniec, aj manželku v prvých rokoch manželstva som miloval inak, ako dnes po 44 rokoch manželstva (ani ona mňa :) ). Ale napriek všetkým krízam, ktoré sme prežili pretrvala uvedomelá láska, nie spontánna zaľúbenosť.
Je sa čoho chytiť. Nečakaj síce, že sa vráti cit, ktorý bol, ale môžeš sa chytiť spomienky na to, prečo ten cit bol...
Sophie píše:
No ja som mala na mysli situaciu, ked vyslovene nabozenstvo nedava cloveku nijaky zmysel (resp. vacsina jeho zasadnych dogiem). A to nielen tak, ze "chybaju dokazy", ale vyslovene su tie dogmy proti rozumu.
Neviem, ktoré dogmy máš na mysli, ale ak niečo úplne nechápeme, to neznamená, že je to proti rozumu, jedine snáď proti tomu môjmu, do určitej miery obmedzenému rozumu. Príklad: Keď kedysi podaktorí prišli na to, že Zem je guľatá, bolo toto tvrdenie pre mnohých proti rozumu - veď predsa tí, čo sú na druhej strane by padli!
Takže náš rozum, naša predstavivosť je niekedy obmedzená. Hoci z hľadiska Vesmíru neexistuje "hore" a "dolu", bežne tieto výrazy používame. Boh je viac, ako Vesmír. Z Jeho hľadiska sa veci javia inak, ako sa javia nám...

Poslať 07.06.2014 17:53:18   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

od 06.06.2014 16:54:19
napísal 81 príspevkov
Hej, kriza viery je bezna. To som mala viackrat a viackrat som sa z toho dostala. No toto co zazivam teraz je cosi uplne ine... tazko to opisat.
Este k tym dogmam, ze su neobsiahnutelne rozumom a treba ich skratka prijat. Fajn. Toto by sa dalo zobrat, keby na svete existovalo len jedno nabozenstvo. Lenze tych nabozenstiev je x na entu a kazde tvrdi, ze nemas mudrovat, mas len prijat. Tak ako vieme, ktore dogmy mame jednoducho prijat a ktore odmietnut?
A dakl, na zaklade coho vies, ze Boh ta miluje?

Poslať 07.06.2014 18:38:13   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
problém je myslieť si, že rozum je to, čo vždy vedie k správnemu rozhodnutiu.
človek v rozhodovacom procese nie je vždy riadený len rozumom.
vôla a city sú dôležitá súčasť rozhodovania.
navyše rozum nemusí mať správne informácie, prípadne ich má skreslené - napr. aj prispôsobením tomu, čo sám má ako predstavu - preto niektoré veci nevieme pochopiť správne (toto sa MNE nezdá), prípadne sa priečia subjektívnemu chápaniu (ja to vnímam inak), a najhoršie - môžu samotný rozum prevyšovať ( nerozumiem, preto odmietam).
niektoré veci skrátka len prijať.
niektoré sa ukážu časom

Poslať 07.06.2014 18:55:14   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

napísal 81 príspevkov
Vporiadku Vespa, rozumiem. No ako potom vysvetlujes to, ze niekto sa dobre citi v krestanstve, niekto v islame, iny v buddhizme? A to aj taki ludia, ktori boli predtym krestania odrazu zacnu citit lasku Allaha. Ok, je to ten isty Boh, ale ak je pravdive krestanstvo, preco im nezjavil svoju lasku v Jezisovi, ked odmalicka chodili do kostola?
Cize musia byt nejake aj citove aj racionalne kriteria na to, aby clovek poznal pravdu. A to ma zaujima, ci niekto vie, ake su to kriteria.

Poslať 07.06.2014 19:08:47   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3772 príspevkov
Sophie píše:
Vporiadku Vespa, rozumiem. No ako potom vysvetlujes to, ze niekto sa dobre citi v krestanstve, niekto v islame, iny v buddhizme? A to aj taki ludia, ktori boli predtym krestania odrazu zacnu citit lasku Allaha. Ok, je to ten isty Boh, ale ak je pravdive krestanstvo, preco im nezjavil svoju lasku v Jezisovi, ked odmalicka chodili do kostola?
Cize musia byt nejake aj citove aj racionalne kriteria na to, aby clovek poznal pravdu. A to ma zaujima, ci niekto vie, ake su to kriteria.
človek je tvor nábožensky založený a túži po poznaní Boha. Podľa toho v akej kultúre sa narodí tak takú predstavu Boha prijme a v takom náboženstve sa citi "doma" Toto platí všeobecne bez výnimky. Tzv. neveriaci sú tiež veriaci pretože veria v nejakú energiu, vedu, rozum... skrátka v niečo če mimo nich, čo ich presahuje a čo je pre nich autorita. Jedine kresťanstvo má exektne potvrdenú pravosť, na rozdiel od všetkých iných náboženstiev. Tým dôkazom je Kristove zmŕtvychvstanie ktorým potvrdil pravdivosť svjich slova a svoje božstvo.
Ak niekto bol kresťan a zrazu sa začne cítiť lepšie v inom náboženstve napr. Islame je za tým niekoľko faktorov: 1. jeho viera bola na úrovni dieťaťa ktoré myslí že Pán Boh sedí na obláčiku a anjeli tancujú okolo.
2. Jeho viera je značne skreslená napr. že Boh je prísny a škodoradostný žandár ktorý čaká na každú našu chybičku aby ju prísne potrestal
3. Bol sklamaný a bolo mu ublížené zo strany iných veriacich a cirkevnej hierarchie (nepochopenie, zaznávanie, výsmech, podceňovanie.......)

Poslať 07.06.2014 19:11:24   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

napísal 81 príspevkov
Ok misionar, som rada, ze niekto povedal, ze ma dokazy. Rada si ich vypocujem, resp precitam literaturu.

Poslať 07.06.2014 21:52:48   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3772 príspevkov
Takze opakujem. Jezis prisiel na svet nestandartnym sposobom ako syn Boha a panny. V jeho zivote sa presne splnili predpovede prorokov: Miesto a sposob narodenia, ucinkovanie a zazraky a sposobs smrti aj so zajimavymi detailami ( losovanie o saty, nezlomenie kosti, a pod). On priniesol posolstvo ze Boh je milujuci otec a my sme Nim milovane deti. Jezis nam osvedcil ze je Bozi syn, ze on a Otec su jedno a ze v Bohu su tri osoby, hoci je len jeden. Pravdivost svojich slov dokazal tym ze premohol smrt a svojou bozskou mocou vstal zmrtvych. Jezisov prazdny hrob je jasny dokaz pravdivosti Jezisovych slov a celeho krestanstva. Druhym dokazom nadprirodzeneho povodu krestanstva je to ze tu vobec je. Od sameho pociatku bolo tvrdo potierane, jeho privrzenci vrazdeni po stovkach v celom vtedajsiom svete. Od Jezisovej smrti az do roku 313. To by neprezilo nic co nie je od Boha

Poslať 07.06.2014 22:26:56   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 20:45:12
napísal 642 príspevkov
A teraz nie a nie si spomenut, ktora slovenska spisovatelka to bola, mam tu detsku knizku niekde doma a na prvej strane sa pise:

"Mile deti, nezabudnite, ze ciste svedomie je najlepsia poduska."

Poslať 07.06.2014 22:34:59   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
Si vygoogli. :-D

Poslať 07.06.2014 22:36:43   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 20:45:12
napísal 642 príspevkov
Som skusal a nenasiel :) A na knihach v knihovnicke je tolko prachu, ze som nevyberal :)

Poslať 08.06.2014 7:42:21   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
AK je človek detailista, tak má smolu. Lebo pravdu dostane pochopenú len postupne. Treba prijať základy a potom to už ide. Hlavne vzývať DS na pochopenie.
Pekne je to vysvetlené napr. v KKC
684 Duch Svätý je svojou milosťou prvý pri prebúdzaní našej viery a pri udeľovaní nového života, ktorý spočíva v poznaní Otca a toho, ktorého Otec poslal, Ježiša Krista. Je však posledný pri zjavení osôb Najsvätejšej Trojice.(236) Svätý Gregor Nazianzský, „Teológ“, vysvetľuje tento postup pedagógiou Božej „zhovievavosti“:
„Starý zákon ohlasoval Otca jasne, Syna menej jasne. Nový [zákon] nám však jasne ukazuje Syna, kým božstvo Ducha naznačil akosi nejasne. Teraz však sám Duch prebýva s nami a dáva sa nám poznať jasnejšie. Nebolo totiž bez nebezpečenstva otvorene hlásať Syna, kým sa ešte nevyznávalo božstvo Otca, ani nám pridávať Ducha Svätého akoby ťažšie bremeno – ak sa smie tak povedať –, kým sa ešte nepripúšťalo božstvo Syna… Len postupným napredovaním a vzrastaním ,od jasnosti k jasnosti‘ svetlo Trojice zažiarilo jasne.“

Poslať 08.06.2014 12:24:58   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

napísal 81 príspevkov
Zatial dakujem vsetkym co sa zapojili. Momentalne sa bavime so Sperom a frederixom sukromne a to staci. Ale keby som mala este nejake vseobecne a verejne otazky, ozvem sa este aj tu :)

Poslať 08.06.2014 15:38:45   Re: je mozne vyvolat vieru volou?

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
...ja neviem, ako sa da prestat verit. Vazne, ak som mala v zivote s Bohom vselijake krizy, nikdy som ani na chvilu nepochybovala, ze je. Velmi som sa na neho hnevala, vycitala mu vsetko mozne, ignorovala ho...no on to vsetko trpezlivo znasal a znasa (lebo stale nie som prototyp dobreho dietata)...
...podobne pri otazke "praveho" nabozenstva, i keby som bola vychovavana v inom vierovyznani, som presvedcena, zeby som musela konvertovat ku katolikom. Len tu citim a prijimam Boha takeho, ako sa dal cloveku poznat. Bez obmedzeni...

[ Príspevkov: 71 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť