Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 74 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5
Autor Správa
Poslať 17.05.2014 21:23:44   Re: Missa Tridentina

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Ešte k tomu latinskému jazyku si dovolím uviesť jednu drobnosť. Sväté je vyňaté z profánneho použitia. Teda latinčina ako bežne nevyužívaný jazyk spĺňa kritérium pre posvätné použitie. Ale uznávam, že ho neovládam, aj keď sv. omša sa dá s pomôckami ako tak (aj celkom dobre) porozumieť.

Poslať 17.05.2014 21:24:55   Re: Missa Tridentina

Obrázok užívateľa

napísal 3622 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
Mozno to niektorych ludi nejako povznasa, ale obavam sa, ze blizsie k Bohu to nebude.
na jednom protestantskom fore som raz zachytil, ze jeden chlapik ako vyjadrenie svojej silnej viery prejavil rozhodnutie sa ucit biblicke jazyky. No neviem ci je toto prejav viery a ci si len neuplietol na seba nejaky nezmyselny bic. Hebrejcina urcite nepatri k jazykom, ktore sa naucim za vecer. Vlastne akykolvek jazyk.
Pokiaľ človek chce ísť pôsobiť do sv. zeme, tak sa mu hebrejčina aj zíde. Poznám zopár ľudí zo života, čo sa ju učili.

Poslať 17.05.2014 21:33:26   Re: Missa Tridentina

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Pokiaľ človek chce ísť pôsobiť do sv. zeme, tak sa mu hebrejčina aj zíde. Poznám zopár ľudí zo života, čo sa ju učili.
Ale ano, v pohode, nepovazujem hebrejcinu za nenaucitelnu. Je to tazky jazyk, ale da sa naucit ako kazdy iny. Ale v Izraeli sa v pohode dohovoris aj anglicky. To je zase moja pracovna skusenost :).

Poslať 18.05.2014 1:20:11   Re: Missa Tridentina

Obrázok užívateľa

od 17.04.2013 10:28:18
napísal 1142 príspevkov
ja by som sa ju rada naučila :D ale... no... radšej sa nebudem rozpisovať, čo všetko by som rada, takže asi aj tak nič nebude :D btw prvýkrát mi to napadlo práve v Izraeli, keď sprievodca hovoril o nejakom svätom, myslím, že Hieronymovi, že sa učil hebrejčinu, aby mohol študovať Sv. Písmo v originále. tak som si vtedy hovorila, že to je aké super - aj keď, ja by som sa ju teda asi neučila za týmto účelom (zvlášť keď som vtedy ešte nebola vlastníkom Biblie ani v slovenčine :D), to už by musel byť iný level a potrebovala by som i gréčtinu (a nie súčasnú, ale historickú, však... a vlastne ešte asi celú ďalšiu vysokú školu), ale skrátka len tak, ako zaujímavý jazyk na naučenie.
niekedy neviem, či mi má byť ľúto, že je život taký krátky, lebo na to, čo by som všetko chcela stihnúť, by som potrebovala tak štyri... alebo mám byť rada, lebo pri takom dlhom živote a pri toľkých aktivitách by som sa časom aj tak zbláznila :)

Poslať 18.05.2014 12:06:11   Re: Missa Tridentina

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Ja sa tiez zberam ucit vsakovake jazyky, ale trochu mi chyba motivacia, lebo s anglictionu dnes clovek uspeje na vsetkych frontoch, tak sa mi zda trochu zbytocne sa ucit dalsie jazyky, kde ten cas mozem investovat radsej do studia, jako funguje priroda, alebo aka je povaha jazyka jako takého, ake su jeho neurobiologicke mechanizmy, to moze člověka aj viac obohatit, jako len vediet další jazyk navyse.

Poslať 18.05.2014 12:44:29   Re: Missa Tridentina

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
Ono sa hovori, ze cim viac jazykov ovladas tym viac si clovekom. Ale som aj toho nazoru,ze bez motivacie a jasneho dovodu preco by som mal ucit nejaky dalsi jazyk je velmi tazke sa k tomu nejako dokopat.Hovori sa,ze dnes si iba s jednym jazykom clovek uz nevystaci comu prax dava za pravdu. Ale na to som lenivy a pokial si vystacim s anglictinou a nebute to vyslovene must tak to nebudem hrotit.

Poslať 18.05.2014 12:59:55   Re: Missa Tridentina

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Ochvilu uz viac bude platit, kolko programovacich jazykov ovladas, tolkokrat si clovek...

Poslať 18.05.2014 13:07:01   Re: Missa Tridentina

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
To plati o programatoroch vseobecne uz teraz :).

Poslať 01.06.2014 13:06:33   Re: Missa Tridentina

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Kupil som si aktualne číslo dominikánského casopoisu Salve, kde je podrobnejsi profil kardinála Bugniniho, po precotani ktoreho mam mensiu tendenciu verit, ze bol naozaj zednar.

Poslať 03.08.2014 23:56:49   Re: Missa Tridentina

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Minulu nedelu mi jeden pan pred kostolom vysvetloval, ze za latinou je rohaty, lebo cloveka vraj tym, ze nerozumie textom nehryzie svedomie (teda podla neho by cloveka pocas omse malo hryzt svedomie) :D

No vidim, ze uletencov mozno najst na oboch brehoch.

Poslať 04.08.2014 0:12:37   Re: Missa Tridentina

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 12:08:27
napísal 5187 príspevkov
...toto som uz pocula velakrat od roznych ludi, len nevraveli, ze ludi nebude hryzt svedomie. Skor nieco v tom zmysle, ze si tazsie vstupia do svedomia pri vzbudeni lutosti atd.
Ked som zila v zahranici, sprvu som nerozumela skoro nic, sice som vedela, co sa prave odriekava, no bolo to take nijake, kym som sa naucila ako tak jazyk.
...takze asi z niecoho taketo ti ludia vychadzaju...

Poslať 26.11.2015 18:53:52   Re: Missa Tridentina

Obrázok užívateľa

napísal 3622 príspevkov
Taký vyrovnaný postoj k latinskej tradične sv. omši.

http://www.krasaliturgie.cz/rozhovory/hracku-se-sebrat-nepodarilo.html

Plus dávam sem link o tejto sv. omši, ak by sa niekto zaujímal, v poľskom jazyku....

http://www.unacum.pl/p/apologetyka-mszy-trydenckiej-najlepsze.html

Poslať 12.02.2016 16:37:45   Re: Missa Tridentina

Obrázok užívateľa

napísal 3622 príspevkov
Aby sme sprostí nezomreli a mali prehľad čo sa dialo u Poliakov - návšteva kardinála Burkeho s jeho novou knihou o eucharistii.
Je v linku video s príhovorom kardinála v anglickom a poľskom jazyku.

http://www.liturgia.pl/artykuly/Krakow-W-poniedzialek-wizyta-Raymonda-kardynala-Burke.html

Poslať 13.04.2016 17:17:32   Re: Missa Tridentina

Obrázok užívateľa

napísal 3622 príspevkov
Hodnota sv. omše podľa sv. Jána Mária Vianneya. Oplatí sa prečítať, aby sme správne vnímali sv. omšu aj v dnešných časoch. Text je v poľskom jazyku, kto nevie, iste pomôže google prekladač.

http://jestemkatolem.pl/1870/czytelnia-sw-jan-maria-vianney-nauka-o-mszy-swietej/

Mohla by som tiež dosvedčiť na vlastnom živote, aký má vplyv účasť na sv. omši, každý deň...je to sila.

[ Príspevkov: 74 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť