Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 29 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Autor Správa
Poslať 05.04.2014 13:20:36   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Pri prieskume z roku 2010 na otázku "Verite v Boha?" odpovedalo kladne v Norsku 22 % ludi, vo Svedsku 18 %, na Slovensku 63 %.

http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_atheism

Kto Slovakov naucil kradnut je irelevantne, ja som tu poznámku ndal len na ilustraciu, ze skazenost spolocnosti nezavisi od podielu krestanov.

Poslať 05.04.2014 21:39:44   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
Ono to bude asi tym, ze pre vacsinu tzv. praktizujucich krestanov je viera len sucastou osobnej identity
... Vacsina veriacich su veriaci, ktorych je viera integralnou sucastou zivota a nie su, ako sa tomu hovori, matrikovi krestania, ale beru nabozenesku prax a rasti vo viere vazne.
Tu je problém nielen v tom, akú vzorku ľudí kto pozná, atď., ale možno aj v tých pojmoch, že kto tu koho pokladáte za "praktizujúcich kresťanov". V prvom rade by som poznamenal, že väčšina kresťanov napr. na Slovensku nie sú praktizujúci ani len v takom zmysle, že by chodili do kostola, prípadne aj ku sviatostiam - to činí len rádovo asi 10% Slovákov. Takže ak má obec pár stoviek ľudí, tak do kostola chodí len pár desiatok. Ak má obec pár tisícov ľudí, tak do kostola chodí zasa len pár desiatok, nanajvýš nejaká rádovo stovka. Ak má obec/mesto desiatky tisíc ľudí, tak do kostola chodia stovky, nanajvýš nejaké tisíce ľudí, teda tak či onak rádovo 10%, alebo aj menej.

Nuž a z tých, ktorí chodia do kostola, prípadne aj ku sviatostiam, je dosť relatívne povedať, že kto je nakoľko naozaj svätý, keďže každý človek má chyby, t.j. nikto nie je dokonalý, niekto je viac nedokonalý, niekto menej...

Ale ruku na srdce, kto trebárs aj len na tomto fóre, ktoré narozdiel od náhodne vybranej vzorky ľudí je už špecifickejšou vzorkou v tom, že sú tu už len ľudia, ktorí sa naozaj zaujímajú o takéto otázky, a predsa, kto je tu spokojný so svojim životom?

A navyše ak by tu niekto si aj vravel, že je lepší aspoň od tých "priemerných" Slovákov, hovoriac si ako farizej:
    Lk 18:11-12 píše:
    "Bože, ďakujem ti, že nie som ako ostatní ľudia: vydierači, nespravodlivci, cudzoložníci alebo aj ako tento mýtnik. Postím sa dva razy do týždňa, dávam desiatky zo všetkého, čo mám." (Lk 18:11-12)
Predsa si treba uvedomiť napr. aj to - čo tu už bolo naznačené - že väčšina ľudí sú akí sú kvôli tomu, ako boli vychovávaní alebo do akých podmienok sa dostali, a platí Biblické:
    Lk 12:48 píše:
    "kto mnoho dostal, od toho sa bude mnoho požadovať, a komu veľa zverili, od toho budú viac žiadať" (Lk 12:48)
Takže ak aj niekto je "praktizujúcejší" vieru, tak spravidla vďaka rôznym okolnostiam a príležitostiam či pod., ktoré dostal, a preto aj keď robí viac než priemerný človek, tak by si mal klásť otázku, či sa od neho nečaká ešte viac...

Takže naozaj by som si netrúfol povedať, kto sme na tom naozaj dobre. A keď to aj niekto o sebe tvrdí, tak to býva skôr prejav nesebakritickosti a pýchy, čo je hriech najhorší.

Takže tieto otázky, to sa naozaj nedá tak čierno-bielo zaškatuľkovať, lebo je to všetko o miere, že niekto viac, niekto menej. Že ľudia sa nedajú tak úplne deliť na tých, čo žijú vieru a čo nežijú, ale skôr by som hovoril len to, že niekto ju žije viac, niekto menej, pričom ani to ešte nemusí nič znamenať, lebo niekto, kto ju žije aj menej, no aj menej dostal, a teda vzhľadom na to, čo dostal, je možno na tom lepšie než iný, kto síce žije vieru viac, no vzhľadom na to, čo dostal, by sa od neho čakalo ešte oveľa oveľa viac...

Poslať 05.04.2014 21:49:07   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
S tymi cislami sa da skor suhlasit, snad uz tomix pochopi, ze je mimo reality, alebo aspon zacne trosku tusit, ze vidi svet totalne skreslene.
U niektorych ludi (nehovorim, ze to je tomixov pripad) vsak taku dezorientaciu mozno lahko pochopit, hlavne ak osou ich sveta je kostolna komunita-tv lux-lumen-katolicke noviny ... totalna zadebnenost, nemoznost vnimat co si mysli vacsina ludi, ake ma videnie sveta, ako im mozno priblizit vieru...

Poslať 05.04.2014 22:23:46   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
Cloe-Clement píše:
S tymi cislami sa da skor suhlasit, snad uz tomix pochopi, ze je mimo reality, alebo aspon zacne trosku tusit, ze vidi svet totalne skreslene.
U niektorych ludi (nehovorim, ze to je tomixov pripad) vsak taku dezorientaciu mozno lahko pochopit, hlavne ak osou ich sveta je kostolna komunita-tv lux-lumen-katolicke noviny ... totalna zadebnenost, nemoznost vnimat co si mysli vacsina ludi, ake ma videnie sveta, ako im mozno priblizit vieru...
Hadam trochu pribrzdime, co povies?

Poslať 05.04.2014 22:41:46   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
"Hadam trochu pribrzdime, co povies?"
niektori su az prilis pribrzdeni...
Tym nemyslim niekoho osobne, skor to plati pre nas - Cirkev ako taku, strasne rezervy pokial ide o kumunikaciu navonok a chapanie sekularneho sveta.

Poslať 05.04.2014 22:47:09   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 21:07:40
napísal 12058 príspevkov
Nuz hej-a niektori sme tu prilis nadradeni, ako keby sme boli nieco viac, nez ti druhi.
Vratane mna-to priznavam.
Predsa vsak-vaz trochu slova, prosim.

Poslať 20.07.2014 22:54:09   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 7:17:46
napísal 7621 príspevkov
Cloe-Clement píše:
tomix, možno mas stastie na komunitu v ktorej zijes, ale pozorovanie okolia a spolocnosti ma utvrdzuju v mojom nazore.
Naozaj si myslis, ze pre co i len stvrtinu Slovakov je Kristus alfa a omega ich života? To zijes v riadnej deluzii. Vacsina ludi si nenecha vierou nic diktovat a bude to iba horsie, staci sa pozriet na zapad. V hospodarsky vyspelych krajinach krestanstvo upada az mizne, rozmaha sa len v krajinach tretieho sveta. Paradoxne mozno vdaka komunizmu ma este u nas Cirkev postavenie, ake ma, ak by sme mali synchronny vyvoj so zapadom, tak uz mozno mame prazdne kostoly. Ak sa nic nezmeni, tak ich o par rokov aj tak budeme mat. A ziadne militantne pastierske listy to neodvratia, iba posilnia vyvoj tymto smerom.
To o com pises sa hovori odpad.

http://www.svatepismo.sk/suradnice.php?suradnice=1Tim%204,1-2
Prvý list Timotejovi - kapitola 4
1 Duch výslovne hovorí, že v posledných časoch niektorí odpadnú od viery a budú sa pridržiavať zvodných duchov a učenia démonov,
2 zvedení pokrytectvom luhárov, ktorí majú na svedomí vypálené znamenie;
http://www.svatepismo.sk/suradnice.php?suradnice=Mt%2024,1-14.29-30
Evanjelium podľa Matúša - kapitola 24
1 Keď Ježiš vyšiel z chrámu a odchádzal, pristúpili k nemu jeho učeníci a ukazovali mu chrámové stavby.
2 On im však povedal: "Vidíte toto všetko? Veru, hovorím vám: Nezostane tu kameň na kameni; všetko bude zborené."
3 Keď potom sedel na Olivovej hore a boli sami, pristúpili k nemu učeníci a spýtali sa ho: "Povedz nám, kedy to bude a aké bude znamenie tvojho príchodu a konca sveta?"
4 Ježiš im odpovedal: "Dajte si pozor, aby vás niekto nezviedol.
5 Lebo prídu mnohí v mojom mene a budú hovoriť: "Ja som Mesiáš." A mnohých zvedú.
6 Budete počuť o vojnách a chýry o bojoch. Dajte si pozor, aby ste sa neplašili. To musí prísť, ale ešte nebude koniec.
7 Lebo povstane národ proti národu a kráľovstvo proti kráľovstvu. Miestami bude hlad a zemetrasenie.
8 Ale to všetko bude len začiatok útrap.
9 Potom vás vydajú na mučenie, budú vás zabíjať, a všetky národy vás budú nenávidieť pre moje meno.
10 Vtedy mnohí odpadnú a budú sa navzájom udávať a nenávidieť.
11 Vystúpi mnoho falošných prorokov a zvedú mnohých.
12 A pretože sa rozmnoží neprávosť, v mnohých vychladne láska.
13 Ale kto vytrvá do konca, bude spasený.
14 Toto evanjelium o kráľovstve sa bude hlásať po celom svete na svedectvo všetkým národom. A potom príde koniec.
29 Hneď po súžení tých dní slnko sa zatmie, mesiac nevydá svoje svetlo, hviezdy budú padať z neba a nebeské mocnosti sa zachvejú.
30 Vtedy sa na nebi zjaví znamenie Syna človeka. Všetky kmene zeme budú nariekať a uvidia Syna človeka prichádzať na nebeských oblakoch s mocou a veľkou slávou.

Velky odpad od viery ktory momentalne vidime je znamenim predpovedanym tak Jezisom ako aj Pavlom.

Kto za to moze? Kazdy jeden osobne, vyhovorky na druhych pri sude pred Bohom platit nebudu.

Poslať 20.07.2014 22:57:34   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
Cloe-Clement píše:
To ma zaujalo.
Co si mysli vacsina ludi, ake ma videnie sveta a ako im mozno priblizit vieru?

Mozes to rozobrat?

Poslať 20.07.2014 23:58:43   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Pri prieskume z roku 2010 na otázku "Verite v Boha?" odpovedalo kladne v Norsku 22 % ludi, vo Svedsku 18 %, na Slovensku 63 %.

http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_atheism

Kto Slovakov naucil kradnut je irelevantne, ja som tu poznámku dal len na ilustraciu, ze skazenost spolocnosti nezavisi od podielu krestanov.
Ty si meral mieru skazenosti na Slovensku a v Norsku? Podla coho? Je nejaky vypocet na mieru skazenosti spolocnosti?

Ako si prisiel na to ze miera skazenosti v Norsku, Svedsku, Cesku, ci akehokolvek ineho statu v uvedenej tabulke je mensia ako na Slovensku?
Europe
2.3.1 Czech Republic
2.3.2 France
2.3.3 Germany
2.3.4 Norway
2.3.5 Russia
2.3.6 Spain
2.3.7 Sweden
2.3.8 Switzerland
2.3.9 United Kingdom

Kradez je len jeden z hriechov desatora, mimochodom.

Ja sam neviem ktore staty su viac skazene a ktore nie, myslim si ze to je dost tazko meratelne nehovoriac o tom ze napriklad ty das svoje vstupy do scitania a ja zas svoje. Cize z tohto pohladu musia byt tieto porovnavania viac subjektivne ako objektivne. Samozrejme ze na skazenost statov mam svoj vlastny nazor, ten sice ja mozem povazovat za objektivny ale ostatnymi moze byt vnimany ako tazko subjektivny. Preco? Pretoze kto urci pravidla na akesi presne zmeranie skazenosti, vsakze, aby sa dospelo ku zhode ze ktore udaje ci podklady budu na vstupe.

Takze vyvodzovat z tabulky o rozdeleni ateistov v Europe to co vyvodzujes ty je iba subjektivne fantazirovanie, inak povedane, taranie do vetra.

Poslať 21.07.2014 20:21:33   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Kto Slovakov naucil kradnut je irelevantne, ja som tu poznámku dal len na ilustraciu, ze skazenost spolocnosti nezavisi od podielu krestanov.
je jasné, že miera skazenosti spoločnosti záleží od mnohých faktorov: môže byť niekto aj ateista a byť slušný a naopak niekto si môže navonok hovoriť, že je kresťan, ale žiť presne opačne. Ale prinajmenšom keby sme sa zamerali na skupiny kresťanov, ktorí sa snažia podľa toho aj žiť, tak tí už bývajú aj morálne lepší než priemerný iný občan takej spoločnosti. To náboženské presvedčenie dáva lepšie predpoklady mať motiváciu žiť čestne, atď., keď človek verí, že existujú aj nejaké "objektívne hodnoty", či ako to nazvať, atď. - narozdiel od človeka, ktorý nič také neverí, a skôr teda môže mať tendenciu sa len nabaliť na úkor ostatných a bez ohľadu na čestnosť takého konania. Ale opäť pripomínam, že to sa týka ozaj len ľudí, ktorí chcú brať náboženstvo naozaj vážne. A tiež znova pripomínam, že aj nekresťan môže tiež z nejakých predpokladov férovosti a počúvajúc svedomie, atď., prísť k určitým podobným zásadám. Len u veriaceho by k tomu mali byť lepšie predpoklady, keďže verí, že nie sme len hmota, atď., atď., atď., tak má viac dôvodov sa správať takto. Takže toľko k tomu.

Poslať 31.01.2015 3:28:31   Re: videnie viery

od 23.12.2014 20:56:54
napísal 41 príspevkov
suhlasim s autorom tejto diskusie.... ja sa tiez niekedy nestacim divit, ako prazvlastne niektori ludia
chapu vieru a vsetko okolo nej.... dokonca jeden kolega netusiac,ze som veriaca hovoril, ze veriaci je
pre neho len nejaky panbozkar co sa chodi prezehnavat do kostola a doma potom niekde v pivnici
muci svoje obete.. proste nejaky zaslepeny fanatik.... tak som ani nemala chut mu nieco vysvetlovat... nabuduce ked
o tom zacne znovu sa o to pokusim....

Poslať 31.01.2015 7:18:51   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10972 príspevkov
Citácia:
doma potom niekde v pivnici muci svoje obete..
to bol rakusan Fritz - uchyl, znamy pripad pred par rokmi
a noviny vtedy tvrdii ze ako rakusan bol katolik
ale je zrejme ze to moc vazne nebral

ale myslim si ze veriaci v spolocnosti hraju dolezitu ulohu: su solou zeme
a Boh cez nich posobi aj ked su nedokonali a posobi aj na neveriacich aby boli lepsi ....

Poslať 31.01.2015 10:13:01   Re: videnie viery

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
misojogi píše:
ale myslim si ze veriaci v spolocnosti hraju dolezitu ulohu: su solou zeme
a Boh cez nich posobi aj ked su nedokonali a posobi aj na neveriacich aby boli lepsi ....
Misko, teraz si teda riadne zavalil. :lol:
Niekto tu pred chvilkou kritizoval nadradenost - ibaze v opacnom garde.
A Ty mu to hned (podvedome) takto pokazis ... :D

Poslať 01.02.2015 7:05:00   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 10972 príspevkov
cim? nerozumiem

[ Príspevkov: 29 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť