Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 29 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Autor Správa
Poslať 04.04.2014 20:27:17   videnie viery

od 04.04.2014 20:26:36
napísal 1 príspevkov
Mám v poslednom čase veľmi zlý pocit že ľudia si miesto Lásky vieru predstavujú ako to že majú prísne veriť v boha a majú chodiť do kostola, modliť sa a neviem čo inak pôjdu do pekla (vidím to každý deň), čo je podľa mňa veľmi zle...
Preto chcem vás popudiť aby ste o tom z blížnymi diskutovali a uviedli ich na správnu ako to nazvať myšlienku viery že to, nie je tamto a hento ale Láska a podla nej bi sa mali snažiť správať aj oni a milovať každého pomáhať, snažiť sa pretože iba láska je vykúpenie.... Rád bi som takto ukrojil za vášho krátkeho denného času a požiadal vás aby ste sa napríklad ľudí spýtali čo si predstavujú pod vierou a ak si predstavujú tie hlúposti tak ich uviedli na správnu cestu.... Pretože je to problém, aspoň ja to tak vidím a nepáči sa mi to..
Ďakujem

Poslať 04.04.2014 22:34:34   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
ja vobec nemam ten pocit. Nabozenska prax nevylucuje mat v sebe Lasku.

Poslať 04.04.2014 23:19:17   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
tomix píše:
ja vobec nemam ten pocit. Nabozenska prax nevylucuje mat v sebe Lasku.
jj, viera práve prikazuje mať Lásku. A ak niekto aspoň do toho kostola chodí, tak by už aj z tých čítaní a kázní mal vedieť, čo tu Anton píše, že nestačí len veriť či chodiť do kostola, ale potrebné sú aj skutky voči blížnym, etc.

Takže tamten omyl, ktorý tu Anton kritizuje, sú skôr názory ľudí, ktorí dobre kresťanstvo nepoznajú, a len si myslia, že kresťanstvo je o tomto. Ľudia, ktorí nechodia do kostola a nezaujímajú sa o to veľmi, alebo prípadne aj ľudia, ktorí možno aj chodia do kostola, ale asi tam veľmi nedávajú pozor/nepočúvajú, čo sa tam hovorí...

Ničmenej aj tí, ktorí aj dávajú pozor, a ovládajú túto teóriu, tak predsa tu môže byť skôr iný problém, a síce, že človek aj POZNÁ TEÓRIU, avšak PRAX je už ťažia...

A tak sa často stáva, že človek má plno takýchto teoretických rečí o láske, no keď už príde na konkrétne situácie, kde má tú teóriu aplikovať, tak sa k ľuďom správa presne opačne... často až horšie než tí, ktorí žiadne také reči nemajú, no v praxi sa lepšie k druhým chovajú...

Aj keď, samozrejme, je to aj všeobecná ľudská slabosť, že vedieť čo je správne ešte neznamená to aj konať - ako to už sv. Pavol pekne pomenoval:
    Rim 7:15-24 píše:
    Ani nechápem, čo robím, lebo nerobím to, čo chcem, ale robím to, čo nenávidím. ... Chcieť dobro, to mi je blízko, ale robiť dobro nie. Veď nerobím dobro, ktoré chcem, ale robím zlo, ktoré nechcem. ... Podľa vnútorného človeka s radosťou súhlasím s Božím zákonom, ale vo svojich údoch pozorujem iný zákon, ktorý odporuje zákonu mojej mysle a robí ma zajatcom zákona hriechu, ktorý je v mojich údoch. Ja nešťastný človek! Kto ma vyslobodí z tohoto tela smrti?
amen... v tomto sa mi vidí najväčší problém. Nie v teórii, ale v praxi. Lebo - ako vravím - už aj keby ľudia len chodili do kostola a počúvali, čo sa tam vraví, tak by túto teóriu mali poznať už aj z toho. No prax je tým večným problémom...

V tomto si tak aj vravím, že som na tom po tejto stránke horšie než keby som tamto nevedel, lebo teraz, keď človek aj vie, no aj tak mu to nejde, tak je to už horšie, už je to niečo ako pokrytectvo, aj keď pokrytectvo je skôr to, keď človek u seba niečo zlé pokladá za OK, a len u druhých to pokladá za zlé, ničmenej, ak niečo hovorí, hoc aj nielen druhým, ale aj sebe, no predsa koná opačne, tak to tiež vyzerá trochu podobne ako klasické pokrytectvo...

A čo s týmto robiť? Neviem veľmi, asi je to trvalý boj, s ktorým sa človek musí trápiť do konca života...

Poslať 05.04.2014 0:08:43   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Ono to bude asi tym, ze pre vacsinu tzv. praktizujucich krestanov je viera len sucastou osobnej identity, maju z tych navstev kostola nejaky lepsi pocit zo zivota, ale aby mala viera vplyv na aspekty ich bezneho zivota, o tom dost pochybujem. Samozrejme, existuje vela krestanov, ktori ziju zivu vieru, ale je ich zlomok. Staci sa pozriet na statistiky. u krestanov napr. rovnake zastupenie ludi so skusenostou s predmanz. sexom ako u ateistov. Jednoducho ludia si nakoniec aj tak robia co chcu a nenechaju sa vyrusovat prilis nejakou vierou, resp. si interpretuju vieru po svojom. To samozrejme nie je chyba krestanskej nauky, mozno ciastocne tych, ktori ju vyucuju a vysvetluju. Napr. birmovka je podla mna masova svatokradez vysluhovana biskupom. Samozrejme nikto nikomu uplne do duse nevidi, aale lahostajne sa prizerat tym divadielkam, to je tiez trufalost.

Poslať 05.04.2014 6:01:48   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Ono to bude asi tym, ze pre vacsinu tzv. praktizujucich krestanov je viera len sucastou osobnej identity
Generalizovanie nezodpovedajuce skutocnosti. Vacsina veriacich su veriaci, ktorych je viera integralnou sucastou zivota a nie su, ako sa tomu hovori, matrikovi krestania, ale beru nabozenesku prax a rasti vo viere vazne.

Citácia:
ale je ich zlomok.
Nie je to vobec pravda

Citácia:
Napr. birmovka je podla mna masova svatokradez vysluhovana biskupom
to je len tvoj nazor

Citácia:
Samozrejme nikto nikomu uplne do duse nevidi, aale lahostajne sa prizerat tym divadielkam, to je tiez trufalost.
Co s tym chces akoze robit? Kazdy je pred Bohom zodpovedny kazdy sam za seba, za svoj pristup k viere, ku sviatostiam, ku Cirkvi.Ak mladi ludia pristupuju k sviatosti birmovania lahostajne, je to predovsetkym problem jednak tych, ktori ich na tuto sviatost maju pripravit tak aby birmovka nebola len formalnou zalezitostou, ale plnohodnotnou sviatostou prijatia Ducha Svateho a je to aj problem ich samotnych. Ale urcite by som nelamal nad nimi palicu aj keby to bola pravda.

Poslať 05.04.2014 7:00:47   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Aj farizeji dávali desiatky z bilín, ale podstatu zanedbávali. JK povedal, že ak naša spravodlivosť nebude väčšia ako spravodlivosť farizejov, nevojdeme do kráľovstva Božieho. Boh žiada od nás viac ako len spravodlivosť. Žiada lásku.
Nestačí len plniť si svoje povinnosti, aj keď to je základ, a o iných sa nestarať. Žiaľ všímam si aj ja tento jav, že láska sa vytráca. AJ keď praktizujúci kresťania oproti svetu svietia a nežijú tak zle. Len naše (aj moje) svedectvo, žiaľ, nie je dostatočné. Láska tak veľmi vyčnieva z radu, že hneď naráža na systém hodnôt tohto sveta...

Treba začať od seba. Kde chýba láska, tam prinesiem lásku. Lebo najťažšie je meniť seba. Ostatné sa poddá. Treba praktizovať aj neopätovanú lásku - jednostrannú, vtedy sa zrodí láska.

Poslať 05.04.2014 8:57:54   Re: videnie viery

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
Ono to bude asi tym, ze pre vacsinu tzv. praktizujucich krestanov je viera len sucastou osobnej identity
Generalizovanie nezodpovedajuce skutocnosti. Vacsina veriacich su veriaci, ktorych je viera integralnou sucastou zivota a nie su, ako sa tomu hovori, matrikovi krestania, ale beru nabozenesku prax a rasti vo viere vazne.
Tak to sa paradne mylis. Co vlastne znamenaju tie velkolepe slova "intergalna sucast zivota" ? :roll:
Ze naozaj ziju a dodrziavaju prikazania ?
Tak z coho sa potom spovedaju ? :lol:
Poznam naozaj dobrych ludi, krestanov, ktori si zakladaju na tom, ze naozaj ziju vieru, chodia do kostola, pomahaju potrebnym atd. - ale s kludom cely zivot pouzivaju hormonalnu antikoncepciu.
Z jednej priatelky sa stala dokonala svatuskarka, lebo si mysli, ze to nejako "pomoze" jej nestastnym detom - a pritom totalne ignoruje a potiera svojho manzela. Proste - mysli si, ze "svaty zivot" je "viac", ako manzel.
Atd. atd.

Staci sa poobzerat a clovek musi dat za pravdu Clementovi - naozajstnych veriacich je mizive percento.
Vacsina je takych, ako vsetci ostantni ludia. ;)
Ziadna "integralna sucast zivota" sa proste nekona ...

Poslať 05.04.2014 9:19:07   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Tak to sa paradne mylis. Co vlastne znamenaju tie velkolepe slova "intergalna sucast zivota" ? :roll:
Ze naozaj ziju a dodrziavaju prikazania ?Tak z coho sa potom spovedaju ? :lol:
To,ze clovek je krestan, ze sa naozaj snazi zit podla prikazani a zije krestanskym zivotom v tom najlepsom zmysle slova neznamena ,ze nezlyhava a nehresi. Mysliet si ine je klamanie sameho seba. Ja sa tiez snazim zit ako sa na krestana patri so vsetkym co ktomu patri, ale zial som len clovek a zlyhavam. Papez, o ktorom nikto nepochybuje,ze zije naozaj sviatostnym zivotom chodi na spoved kazdy tyzden. My "normalny" veriaci by sme mali chodit na spoved raz za mesiac,ale sme zial dost casto lenivy a nehavame si to na povinnych dva krat do roka. Cize ak to zhrniem tak ak sa tu niekto myli, tak si to jedine ty.

Poslať 05.04.2014 9:32:32   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
tomix, možno mas stastie na komunitu v ktorej zijes, ale pozorovanie okolia a spolocnosti ma utvrdzuju v mojom nazore.
Naozaj si myslis, ze pre co i len stvrtinu Slovakov je Kristus alfa a omega ich života? To zijes v riadnej deluzii. Vacsina ludi si nenecha vierou nic diktovat a bude to iba horsie, staci sa pozriet na zapad. V hospodarsky vyspelych krajinach krestanstvo upada az mizne, rozmaha sa len v krajinach tretieho sveta. Paradoxne mozno vdaka komunizmu ma este u nas Cirkev postavenie, ake ma, ak by sme mali synchronny vyvoj so zapadom, tak uz mozno mame prazdne kostoly. Ak sa nic nezmeni, tak ich o par rokov aj tak budeme mat. A ziadne militantne pastierske listy to neodvratia, iba posilnia vyvoj tymto smerom.

Poslať 05.04.2014 9:40:05   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
Náš pohľad je dosť závislý od toho, v akom prostredí sa pohybujeme. Cloe nie si trochu tradicionalista?

Poslať 05.04.2014 9:44:34   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
V akom zmysle tradicionalista?

Poslať 05.04.2014 9:52:21   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Naozaj si myslis, ze pre co i len stvrtinu Slovakov je Kristus alfa a omega ich života? To zijes v riadnej deluzii.
Ano mam stastie na komunitu , kde zijem a ktora dokonca rastie vo svojej viere. Ja vidim vo svete vela zla, o ktorom sa mozeme docitat v mediach a ciastocne aj vo svojom okoli , zaroven ale vidim aj velmi vela dobra o ktorom sa tak nepise, pretoze to zlo sa lepsie predava. Viem,ze existuje vela vacsina ludi aj na Slovenku a je ich urcite viac ako stvrtina, kde je Kristus centrom ich zivota. Ze existuje mnozstvo modlitbovych spolocenstiv, roznych spolokov zameranych na charitu, dobrocinnost, ze exituje mnozstvo uzasnych svedectiev o laske k bliznemu ako dokazu ich laske k Bohu . Ja ako krestan-katolik budem hovorit vzdy o nadeji, ktora je tu dokonca aj na tom "skazenom" Zapade a budem sa urcite vyhybat sektarskej retorike a straseni o tom, ako vsetko je totalne skazene, treba to ocistit a bla bla bla. Nezakryvam oci pred Zlom, ale mojou povinnostou je hovorit predovsetkym o nadeji a predovsetkym sa snazit ju davat tim , ktori ju najviac potrebuju. Hoci sam by som jej rocha potreboval.

Poslať 05.04.2014 10:10:08   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

napísal 654 príspevkov
Tak mas skvelu komunitu, musis si vsak uvedomit, ze uz to, ze zijes v takejto komunite znamena, ze si zatazeny tzv. bias a je vysoke riziko, ze budes skreslene hodnotit spolocnost mimo svojej komunity. A ak si myslis, ze dokonca pre viac ako stvrtinu Sl ovakov je Kristus alfa a omega ich zivota, tak to skreslenie je u teba naozaj pritomne. A ja netvrdim, ze ludia su zli, skazeni, len to, ze Boh pri ich uvazovani a rozhodovani nevystupuje ako klucova premenna. Kde je vacsia sanca, ze ta niekto okradne, v atesitickej Skaandinavii, alebo na krestanskom Slovensku?

Poslať 05.04.2014 11:01:18   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
Cloe-Clement píše:
tomix, možno mas stastie na komunitu v ktorej zijes, ale pozorovanie okolia a spolocnosti ma utvrdzuju v mojom nazore.
Cloe-Clement píše:
Tak mas skvelu komunitu, musis si vsak uvedomit, ze uz to, ze zijes v takejto komunite znamena, ze si zatazeny tzv. bias a je vysoke riziko, ze budes skreslene hodnotit spolocnost mimo svojej komunity.
no, ja vidím celkom fajn kresťanov, ale aj takých "povinných".
ako sa ukjázalo aj v týchto citáciách - ty vidíš iné veci - v iných komunitách.
presne ako píšeš :D
ono je to o vzťahu - niekto má pekný, niekto príliš formálny - ale ani manželstvá nie sú rovnaké - ale každý ženatý/vydatá vie, že hoci tu a teraz nemusia byť spolu, stále musí mať v pamäti, že má zodpovednosť za vzťah.
(celý deň nemusí s lopatou v ruke ani len pomyslieť na manželku, ale aj tak to neznamená, že v tej chvíli je slobodný)

Poslať 05.04.2014 11:15:28   Re: videnie viery

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
Ja netvrdim,ze krestanske Slovensko je dokonale, nikdy som to netvrdil. A takisto som netvrdil,ze na Slovensku sa nekradne a dokonca obcas aj krestania kradnu. U nas sa kradne vo velkom, pretoze nas k tomu naucil komunizmus, urcite si pamatame slavnu vetu: Kto nekradne, okrada vlastnu rodinu. V Skandinavii sa nekradne pretoze ich zivotna uroven je vysoko nad nasou. A Skandinavia rozhodnenie nie je ateisticka, je tam male percento praktizujucich krestanov, ale poddiel ateistov nie je ovela vacsi ako inde. Poddiel veriacih je 70% (Svedsko), 77% (Norsko).

Doplnenie: Narozsirenejsi krestansky smer v severskych krajoch je luteranizmus.

[ Príspevkov: 29 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť