Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 27 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Autor Správa
Poslať 22.03.2014 13:09:56   Existuje hierarchia v Bozskej trojici ?

od 04.03.2014 10:02:00
napísal 107 príspevkov
Na jednom fore som natrafil na celkom zaujimavu kratku debatu na temu hierarchie v Bozskej trojici. Zaujimave na tom je, ze prave ateista ? vyvracia na zaklade katolickeho ucenia, Atanazovskom vyznani viery katolikovi, ze v bozskej trojici hierarchia nemoze existovat , ked ze on (katolik) to tvrdosijne presadzuje....

co si myslite vy?

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 1514 príspevkov
myslim si,ze je to zaujimava a tazka tema na debatu :)

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
Boha nikto nepozna, nikto ho nikdy nevidel, zakladom viery je teza, ze Boh nas nekonecne presahuje - a Vy chcete "fundovane" diskutovat o tom, ci v umelej konstrukcii nepostihnutelneho TrojJEDINEHO Boha existuje nejaka "vnutorna" hierarchia ?
Zaujimave. :)
Resp. sialene nezmyselne ... :roll:

Navyse je to paradne jednoduchy a ucinny sposob, ako sa dokazete navzajom na smrt rozostvat.
Takze - opatrne ... ;)

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
Citácia:
Navyse je to paradne jednoduchy a ucinny sposob, ako sa dokazete navzajom na smrt rozostvat.
Vobec nie, naopak debata na tuto temu bude zaujimava pre vsetkych zucastnenych . Vzdy ked som sa zucastnil podobnej debaty, takpokial sa jej nezucastnil nejaky troll v podobe jehovistu kedze jehovisti ako jedna z mala denominacii neuci o Trojjedinom Bohu, tak debaty vzdy boli v jednotnom duchu. Pokial nemienis trolovat (co predpokladam,ze mienis) tak tu ziadne hadky nebudu.

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 17983 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
Vobec nie, naopak debata na tuto temu bude zaujimava pre vsetkych zucastnenych . Vzdy ked som sa zucastnil podobnej debaty, takpokial sa jej nezucastnil nejaky troll v podobe jehovistu kedze jehovisti ako jedna z mala denominacii neuci o Trojjedinom Bohu, tak debaty vzdy boli v jednotnom duchu. Pokial nemienis trolovat (co predpokladam,ze mienis) tak tu ziadne hadky nebudu.
Nie, ja som Vas iba varoval. :) (Filioque)
Tak debatujte ...

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
a ja keby sa nejake hadky vyskytli tak to patri k debate. Ale kedze nedebatujeme o politike, ale o veci kde v zaklade vlastne panuje nazorova zhoda, som si isty, ze aj tie hadky budu konstruktivne.

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Pokúsim sa o svoj pohľad (verím, že tí znalejší teológie, napr Didy majú podrobnejšie vysvetlenie). Podľa mňa je to jednoznačné, aj keď ťažko našim telesným rozumom pochopiteľné, hlavne pre postoje človeka-Ježiša, napr. keď sa modlil k Otcovi, keď Ho prosil o odvrátenie kalich utrpenia. Tam sa však vzpierala jednotnej božskej vôli Ježišova ľudská prirodzenosť. Ježišova ľudská prirodzenosť bola "poslušná" Otcovi, t.j. jedinej a nerozdielnej Božej vôli. Túto zdanlivú "schizofréniu" asi ťažko úplne pochopíme. Ale vyznanie viery hovorí jasne: Verím v jedného Pána Ježiša Krista....pravého Boha z Boha pravého, splodeného, nie stvoreného, jednej podstaty s Otcom. Verím v Ducha Svätého,...Jemu sa zároveň vzdáva tá istá poklona a sláva ako Otcovi a Synovi.

Jednotná podstata znamená aj jednotnú vôľu. A kde je jednotná vôľa, tam zaniká potreba hierarchie. Hierarchia je potrebná tam, kde jedna vôľa je nadradená inej. Božie rozhodnutia sú rozhodnutia Trojice vychádzajúce z jedinej vôle a nie jednotlivých Božských osôb.

od 04.03.2014 10:02:00
napísal 107 príspevkov
no, urobil som vycuc s tej ich temy, ale upozornujem, chce to obrnit sas trpezlivostou pri nemozne dlhych prispevkoch sinceretlyho, ten clovek nevie jednoducho v kratkosti odpovedat na ziadny prispevok

ak si teda trufate skuste a vyjadrite sa ;)

Obrázok

saxsax, tak si to zhrnme:

Verim, ze v Bohu su 3 Bozske Osoby - Boh-Otec, Jezis Kristus a Duch Sväty.

V Biblii sa vzdy najprv zmienuje Boh-Otec, potom Jezis Kristus a az potom Duch Sväty.

=> plati hiearchia a zaroven su tieto 3 Bozske Osoby tym istym Bohom zaroven.

Je to ako s H2O - voda, lad a para - 3 rozne skupenstva - su jedno - su H2O.
Boh - Boh-Otec, Jezis Kristus a Duch Sväty - 3 rozne Osoby - su jedno - su Boh - su jednym Bohom.

Jezis Kristus sam o sebe hovoril, ze neprisiel tu na tuto zem konat ani svoju volu a ani volu Ducha Sväteho. On prisiel konat volu svojho Nebeskeho Otca a ked sa to uz stalo, ked Ho Jezis posluchol, tak potom poslal Jezis Kristus na cele so svojim Nebeskym Otcom Ducha Sväteho svojim sluzobnikom.

Ved je napisane v Biblii, ze:
citácia:

9 Aj ja vám hovorím: Proste a dostanete! Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám! 10 Lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde, a kto klope, tomu otvoria. 11 Ak niekoho z vás ako otca poprosí syn o rybu, vari mu dá namiesto ryby hada? 12 Alebo ak pýta vajce, podá mu škorpióna? 13 Keď teda vy, hoci ste zlí, viete dávať dobré dary svojim deťom, o čo skôr dá nebeský Otec Ducha Svätého tým, čo ho prosia!"

=> Boh-Otec je Hlava. Ved je aj v Biblii napisane, ze hlavou zeny je muz, hlavou muza Kristus a ze hlavou Krista je Jeho Nebesky Otec.

Ak je to tam napisane, => potom plati hiearchia, v ktorej sa vzdy najprv zmienuje Boh-Otec, potom Jezis Kristus a az potom Duch Sväty.

1 svätica raz mala vo sne videnie Bozej Trojice - videla 3 svetla pod sebou - 1 najväcsie, dalsie stredne velke a to tretie najmensie bolo zo vsetkych a kazde z tychto 3 svetiel vyzarovalo uplne iny jas - to najmensie vyzarovalo najviac jasu, to stredne menej a to najväcsie najmenej jasu.

A co to asi tak moze znamenat - ten jas predstavuje hustotu. Ono tu ide o to, ze predstavte si 3 take iste plasteliny s takou istou velkostou.

z 1 urobime velku kruhovu placku velmi tenku, z tej druhej mensiu kruhovu placku, ale hrubsiu a z tej tretej este mensiu kruhovu placku, ale najhrubsiu.

=> tie 3 plasteliny su si navzajom rovne, ale plati medzi nimi hiearchia, ze mensia sa podriaduje väcsej.

Tak je to aj v manzelstve, v ktorom Boh ustanovil, ze muz bude hlavou zeny.

Boh-Otec ustanovil to vsetko velmi mudro a velmi rozumne. Dalej ustanovil, ze hlavou muza bude Jeho Jednorodeny Syn - Jezis Kristus a ze Jeho Hlavou bude On sam - teda Boh-Otec.

Proste Boh-Otec vytvoril hiearchiu, ze vsetko aby kazdy robil tak, ako sa mu zachce, ale aby to bolo vzdy sulade s tym, ktory je nad nim a zase aby to, co aby bolo v sulade podla toho, ktory je nad nim, tak aby to iste bolo v sulade s tym, ktory je este vyssie a aby toto vsetko preslo az k Najvyssiemu - Bohu-Otcu, aby aj podla Neho taketo spravanie a chovanie bolo v poriadku. O tom je slobodna vola, ktoru nam daroval Boh-Otec z nesmiernej lasky k nam, lebo ak ma byt laska laskou, musi byt uprimna a dobrovolna a aby to bolo spravodlive, stanovili sa urcite pravidla a kazdy vie, co sa s nim stane, ak ich prekroci, lebo na to ma jedine pravo Boh-Otec, lebo to On vyslovil Slovo- Jezis Kristus je vtelene Bozie-Otcovo Slovo, bez Ktoreho nepovstalo nic z toho, co povstalo. Takze to, na co nename pravo, Boh-Otec nazyva nepravost a to = hriech. Boh odplati kazdemu podla jeho skutkov, za to, co robil, kym zil v tele, lebo to, ze mame slobodnu volu, este neznamena, ze si mozeme robit, co sa nam len zachce, lebo my nie sme toho vsetkeho majitelmi, jedine Boh je toto vsetkeho majitelom, my sme len toho spravcami, lebo nas tym poveril a => preto Boh nenecha nic bez trestu a potresta kazdu 1 nepravost-(hriech).

Cize teraz tymto prispevkom som zaroven zodpovedal, preco nepomahaju ani modlitby - lebo kazdy, kto si co zvoli, to bude aj mat, aby to bolo spravodlive, Boh skutocne nenecha nic bez trestu.

Boh je milosrdny, ale aj spravodlivy zaroven a boli situacvie, v ktorych Boh povedal dopredu, ze ak by za Jeho lud prosil hoc aj samotny Mojzis, ktory bol najvyssim orodovnikom u Boha, ktoreho vzdy Boh vypocul, ze ani keby ani neviem kto vsetko spolu s Mojzisom orodovali za Jeho lud, ze mu nepomoze, lebo jeho nepravosti. Proste vtedy ked sa stavali taketo situacie, tak Bozia trpezlivost je velka, ale nie je nekonecna, Boh je milosrdny, ale aj spravodlivy zaroven. Tu je ukazka pretecenia kalichu Bozej trpezlivosti:
citácia:
List Hebrejom - kapitola 3

7 Preto, ako hovorí Duch Svätý: "Dnes, keď počujete jeho hlas, 8 nezatvrdzujte svoje srdcia ako pri vzbure, v deň pokúšania na púšti, 9 kde ma pokúšali vaši otcovia; skúšali ma, hoci videli moje skutky 10 štyridsať rokov. Preto som sa rozhneval na toto pokolenie a povedal som: Ich srdce ustavične blúdi; tí veru nepoznali moje cesty. 11 Ako som v svojom hneve prisahal: Nevojdú do môjho pokoja!" 12 Dávajte si pozor, bratia, aby nik z vás nemal zlé a neverné srdce a neodpadol od živého Boha, 13 ale deň čo deň sa vzájomne povzbudzujte, kým trvá to "dnes", aby nikoho z vás nezatvrdilo mámenie hriechu. 14 Veď sme sa stali účastníkmi Krista, pravda, ak istotu, ktorú sme mali na počiatku, zachováme pevnú až do konca, 15 ako sa hovorí: "Dnes, keď počujete jeho hlas, nezatvrdzujte svoje srdcia ako pri onej vzbure." 16 Kto sú to však tí, čo počuli a búrili sa? Vari nie všetci, čo vyšli pod Mojžišovým vedením z Egypta? 17 A na ktorých sa hneval štyridsať rokov? Nie na tých, čo zhrešili, a ich telá popadali na púšti? 18 A ktorýmže prisahal, že nevojdú do jeho pokoja, ak nie tým, čo neuverili? 19 A tak vidíme, že nemohli vojsť pre neveru.

Obrázok
Obrázok

Preco potom Jezis povedal:
citácia:
Evanjelium podľa Jána - kapitola 5
17 Ježiš im povedal: "Môj Otec pracuje doteraz, aj ja pracujem."
18 Preto sa Židia ešte väčšmi usilovali zabiť ho, lebo nielenže porušoval sobotu, ale aj Boha nazýval svojím Otcom a robil sa rovným Bohu.
19 Ježiš im vravel: "Veru veru, hovorím vám: Syn nemôže nič robiť sám od seba, len to, čo vidí robiť Otca. Čo robí Otec, to robí podobne aj Syn.
20 Veď Otec miluje Syna a ukazuje mu všetko, čo sám robí; a ukáže mu ešte väčšie skutky ako tieto, aby ste sa čudovali.
21 Lebo ako Otec kriesi mŕtvych a oživuje, tak aj Syn oživuje, koho chce.
22 A Otec nikoho ani nesúdi, ale všetok súd odovzdal Synovi,
23 aby si všetci ctili Syna tak, ako si ctia Otca. Kto si nectí Syna, nectí si ani Otca, ktorý ho poslal.
24 Veru, veru, hovorím vám: Kto počúva moje slovo a verí tomu, Ktorý ma poslal, má večný život a nepôjde na súd, ale prešiel zo smrti do života.
25 Veru, veru, hovorím vám: Prichádza hodina, ba už je tu, keď mŕtvi počujú hlas Božieho Syna a tí, čo ho počujú, budú žiť.
26 Lebo ako Otec má život sám v sebe, tak dal aj Synovi, aby mal život sám v sebe.
27 A dal mu aj moc súdiť, pretože je Synom človeka.
28 Nedivte sa tomu, lebo prichádza hodina, keď všetci v hroboch počujú jeho hlas
29 a vyjdú: tí, čo robili dobre, budú vzkriesení pre život a tí, čo páchali zlo, budú vzkriesení na odsúdenie.
30 Ja nemôžem nič robiť sám od seba. Súdim, ako počujem. A môj súd je spravodlivý, lebo nehľadám svoju vôľu, ale vôľu toho, ktorý ma poslal.

?

Je tam jasna hiearchia.

Ja viem, ze Boh-Otec dal Jezisa Krista na rovnaku uroven na akej je On a ze to iste urobil aj s Duchom Svätym, ale to, ze to urobil, este neznamena, ze tie 2 Osoby si mozu urobit, co sa Im len zachce, lebo ak by nebolo Boha-Otca, neboli by, neexistovali by.

Boh-Otec vyslovil na pociatku Slovo.

Jezis Kristus je vtelene Slovo Boha-Otca.

,,..a Slovo sa Telom stalo, a prebyvalo medzi nami.."

Takze saxsax, ziadam od teba odpoved, preco Jezis Kristus kona volu svojho Otca a nie svoju vlastnu volu?

Nechcem tvoju odpoved. Chcem tvoj argument z Biblie. Ja som uz argument pouzil - vyssie odcitovane - je tam odpoved na tu otazku, na ktoru som sa ta, saxsax, opytal.

Teraz odpovedz ty mne na tu istu otazku argumentom z Biblie, ktory podporuje to, co tvrdis ty.

Ja podporujem to, co tvrdi Biblia, zatial co Biblia podporuje to, co ty tvrdis, lebo to vsetko vytrhavas z kontextu, saxsax. Ja citujem cele casti.

Ono tu ide o to, ze aj ked muz a zena ked sa daju dokopy, ze su uz 1 telo a nie 2, ajtak plati medzi nimi hiearchia, ze muz je hlavou zeny.

Kristus je zase hlavou muza.

A Boh-Otec je zase hlavou Krista.

To uci samotna Kristova Cirkev. O tej hiearchii.

A zaroven hovori, ze Boh = Boh-Otec = Jezis Kristus a = Duch Sväty.

A ma pravdu. Naozaj su v Bohu 3 Bozske Osoby. Naozaj sa rovna 8 = 8 = 8.

888 dokopy je 1 Boh.

Satan vsetko rozvracia a to cislo je tu na to, aby sa tym posmeival Bohu.

Ta 8 symbolizuje nekonecnost.

Nekonecny Boh-Otec 8, Jezis Kristus 8 a Duch Sväty 8, spolu 888.

H2O - voda, lad, para - 3 rozne skupenstva, su 1 - su H2O.
Boh - Boh-Otec, Jezis Kristus, Duch Sväty - 3 rozne Osoby, su 1 - su Boh, su 1 Bohom.

Povodne Meno Jezisa Krista ak vsetky tie pismenka spocitame podla ASCII tabulky, tak nam vyjde cislo 888.

Jezis Kristus prisiel zjavit Boha-Otca, sameho seba a Ducha Sväteho z vole Jeho Otca, lebo Syn robi len to, co vidi robit Otca. Syn nerobi nic sam od seba. Syn hlada nie svoju volu, On hlada volu svojho Otca.

Zaver: Aj napriek tomu, ze vsetko je jedno v Bohu, v Jezisovom Mystickom Tele, kde ak s aublizi 1 casti, trpi cele Jeho Telo, tak aj napriek tomu plati hiearchia, ze: muz je hlavou zeny, Kristus je hlavou muza a Boh-Otec hlavou Krista.

Ak sa v Biblii zmienuje najprv Boh-Otec, potom Jezis Kristus a az potom Duch Sväty, potom Duch Sväty sa podriaduje Jezisovi Kristovi a Jezis Kristus Bohu-Otcu.

A ak sa pozrieme do prirodzenosti - do ludskych rodin, tak naozaj, hoc rodina je jedno, jeden celok, plati v nej co? Hiearchia, v ktorej starsi surodenec je hlavou mladsieho, v ktorej zena je hlavou vsetkych deti a muz je zasa hlavou zeny a ked ideme este dalej, tak Kristova Cirkev uci, ze hlavou muza je zasa Kristus a hlavou Krista Jeho Nebesky Otec, teda Boh-Otec.

Saxsax, suhlasim s tebou, ale treba pamätat na to, ze aj ked je muz a zena 1 telom, stale su to 2 rozne osoby a stale sa zena podriaduje svojmu muzovi. A co robia deti svojich rodicov? Podriaduju sa im, aj napriek tomu, ze vsetci, cela rodina, su jedno, jeden celok, aj napriek tomu plati medzi nimi hiearchia.

Saxsax, ak mas rodinu, tak vies, o com hovorim, a ak to vies, potom neviem, preco s tym, co som napisal, nesuhlasis, ak s tym zaroven suhlasis, lebo mas zivy priklad (ak ho mas) - tvoju vlastnu rodinu, v ktorej starsi surodenec je hlavou mladsieho, v ktorej zena je hlavou deti a v ktorej ty si hlavou zeny, je tak, saxsax? Ak ano, potom suhlasis s tym, co som napisal a => uz viac netreba diskutovat, lebo uz vieme, o com je rec a co som tym chcel povedat - ze aj napriek tomu, ze sme vsetci jedno v Bohu, plati hiearchia, ktoru stanovil Boh-Otec a ktoru navyse uci Kristova Cirkev, na ktoru sa tak velmi odvolavas. Ak to teda uci samotna Kristova Cirkev, tak ja viem, ze mas pravdu v tom, co si napisal, ale treba si uvedomit, ze ta hiearchia tu naozaj je a netreba ju prehliadat, ak je to az do oci bijuce, ved to sam vidis - priklad - tvoja vlastna rodina - hiearchia az do oci bijuca.

A este nieco - vlavo je Boh-Otec a Jezis Kristus po svojej smrti a zmrtvychvstani vystupil do Neba a zasadol po pravici svojho Nebeskeho Otca, odtial pride sudit zivych i mrtvych pri poslednom sude na konci sveta. => Vlavo lider-Boh-Otec - Hlava. A vedla Neho po Jeho pravici Jeho Jednorodeny Syn-Jezis Kristus. Syn robi to, co vidi robit Otca. † Neprisiel konat svoju volu a ani ju nekona, kona volu Toho, Ktory Ho poslal - volu Boha-Otca. => Hiearchia, opät az do oci bijuca a toto uci samotna Kristova Cirkev (v modlitbe Verim v Boha na konci) takze => len dalsie potvrdenie toho, ze je to pravda. (Ze hiearchia skutocne existuje, aj ked je vsetko, co je, jedno v Bohu, lebo nie vsetci Ho prijali)
.....................

Obrázok

Pre saxsax-a:
citácia:
sinceretly,

neporovnavaj neporovnatelne ...

hierarchia v ludskej rodine beriem

hierarchia v bozskej trojici - nemozne
Pôvodne zaslal saxsax - 21 marec 2014 : 15:36:03

A co ak poviem, ze Boh je rodina?

Sväta rodina - to je Boh a Jeho verni.

citácia:
(vyvracia to same katolicke ucenie)

Preco je potom v modlitbe Verim v Boha od Cirkvi, ktorou tak argumentujes, napisane, ze Jezis Kristus vystupil do Neba a zasadol po pravici svojho Nebeskeho Otca?

Preco je potom Jeho Nebesky Otec po Jeho lavici a On po Jeho pravici?

Lebo lider je vzdy vlavo. Vodca. Vodca Boh-Otec. Ten je vzdy vlavo. A po Jeho pravici je Jeho Jednorodeny Syn - Jezis Kristus.

Uz samotne pomenovanie Syn znaci hiearchiu, lebo syn je aj v rodine a to beries, zaujimave je, ze neberies potom to, ze Jezis Kristus je Synom svojho Nebeskeho Otca, akoby to uz nebola rodina, pritom aj to je rodina, a nie len taka hocijaka, toto pomenovanie je prave na zaklade Bozej rodiny - od nej sa to odvinulo to slovo - rodina. Boh je rodina - ti povie kazdy veriaci, ktory tomu veri, ze Boh je sväta Laska a rodina.

Navyse aj to pomenovanie ze spolocenstvo s Najsvätejsou Bozou Trojicou - rodinne laskyplne spolocenstvo.

citácia:
skus mrknut v katechizme na $ 253 _ 256 ak som si dobre zapamätal

skus pochopit, ze od Boha vzniklo slovicko rodina, ze na zaklde Jeho prikladu to vzniklo.

citácia:
a ked uz by sme nejaku hhierarchiu mali pripustit, tak len tu, ze tato Trojica je hierarchiou sebe rovnych Osob.

a napisal som niekde, ze s tym nesuhlasim, saxsax?
Jasne ze to su seberovne osoby a ze Boh-Otec je rovny Jezisovi Kristovi a Duchu Svätemu takisto, ze vsetky 3 Bozske Osoby su si navzajom rovne.
A preco? Lebo stalo sa tak z vole Boha-Otca, lebo to On na pociatku vyslovil Slovo, bez Ktoreho nepovstalo nic z toho, co povstalo.

Jezis Kristus je To Slovo - vtelene Slovo Boha-Otca. ,,..a Slovo sa Telom stalo, a prebyvalo medzi nami.." je napisane.

Ak sa Jezis Kristus povazuje za Syna svojho Nebeskeho Otca a aj za Neho sa On vyhlasuje, potom uz to samotne pomenovanie Syn znaci jasnu az do oci bijucu hiearchiu, a nehovor, ze to tak nie je, ak si to bol ochotny uznat v pripade vseobecnej rodiny, o co viac by si to mal uznat v pripade tej Bozej, lebo to od Neho je Ta Rodina.

citácia:
vies, uz som si zvykol, ze ty aj ked napises sprostost, mas problem si to priznat, radsej budes vyznavat bludnu herezu, ako to odvolat alebo dat niekomu za pravdu

uz ta tu v tom napomenul aj niekto iny, a ty stale len svoje dookola ....

uvedomujes si vobec, co pises? Ved pisem, ze s tym, co pises, suhlasim, len este som k tomu dodal, ze ak Jezis Kristus kona volu svojho Nebeskeho Otca, tak => je tam hiearchia - ze On poslucha svojho Otca a nie seba sameho, => podriaduje sa Mu, aj ked Mu je seberovny a to iste Duch Sväty - Ten sa podriaduje Jezisovi Kristovi, a Bohu-Otcu zaroven.

V Biblii je jasne napisane:
citácia:
Prvý list Korinťanom - kapitola 11
1 Napodobňujte ma, ako aj ja napodobňujem Krista.
2 Chválim vás, že vo všetkom na mňa pamätáte a zachovávate moje učenie, ako som vám ho odovzdal.
3 Ale chcem, aby ste vedeli, že hlavou každého muža je Kristus, hlavou ženy muž a hlavou Krista Boh Otec.

=> naozaj hiearchia az do oci bijuca. A znova - nehovor, ze nie.

Ako argument pouzijem toto: Cirkev uci, - samotna Kristova Cirkev, ze je to naozaj tak s tymi hlavami. Nas tak ucili, ked sme sa prirpavovali na Sviatost Birmovania.
citácia:
no co uz, potvrdil si ze vyznavas triteizmus

potvrdil som, ze suhlasim s tym, co si napisal saxsax, len som to este doplnil, lebo: Biblia. Lebo texty v Biblii.

Co myslis, preco je v Biblii napisane:
citácia:
2 Chválim vás, že vo všetkom na mňa pamätáte a zachovávate moje učenie, ako som vám ho odovzdal.
3 Ale chcem, aby ste vedeli, že hlavou každého muža je Kristus, hlavou ženy muž a hlavou Krista Boh Otec.

a
citácia:
18 Preto sa Židia ešte väčšmi usilovali zabiť ho, lebo nielenže porušoval sobotu, ale aj Boha nazýval svojím Otcom a robil sa rovným Bohu.
19 Ježiš im vravel: "Veru veru, hovorím vám: Syn nemôže nič robiť sám od seba, len to, čo vidí robiť Otca. Čo robí Otec, to robí podobne aj Syn.
20 Veď Otec miluje Syna a ukazuje mu všetko, čo sám robí; a ukáže mu ešte väčšie skutky ako tieto, aby ste sa čudovali.
23 aby si všetci ctili Syna tak, ako si ctia Otca. Kto si nectí Syna, nectí si ani Otca, ktorý ho poslal.
24 Veru, veru, hovorím vám: Kto počúva moje slovo a verí tomu, Ktorý ma poslal, má večný život a nepôjde na súd, ale prešiel zo smrti do života.
25 Veru, veru, hovorím vám: Prichádza hodina, ba už je tu, keď mŕtvi počujú hlas Božieho Syna a tí, čo ho počujú, budú žiť.
26 Lebo ako Otec má život sám v sebe, tak dal aj Synovi, aby mal život sám v sebe.
28 Nedivte sa tomu, lebo prichádza hodina, keď všetci v hroboch počujú jeho hlas
29 a vyjdú: tí, čo robili dobre, budú vzkriesení pre život a tí, čo páchali zlo, budú vzkriesení na odsúdenie.
30 Ja nemôžem nič robiť sám od seba. Súdim, ako počujem. A môj súd je spravodlivý, lebo nehľadám svoju vôľu, ale vôľu toho, ktorý ma poslal.

a tak dalej?

Mam vymenovat dalsie priklady, saxsax? Ano alebo nie?
Kludne ti ich tu uvediem, ak chces. Toto zatial staci na ukazku.

Obrázok

Saxsax, vies co znamena 888? Znamena to v preklade Boh.

Vies, co znamena prva 8, ktora je uplne vlavo? Ze lider je vzdy vlavo - Boh-Otec.

Druha 8 znamena Jezis Kristus.

Tretia 8 znamena Duch Sväty.

A predsa aj napriek tomuto plati, ze:

Prva 8 = 888,
druha 8 = 888
a aj tretia 8 = 888.

V preklade:

V Bohu (888) su 3 (8, 8, 8) Bozske Osoby:

Boh-Otec 8 = Boh (888)
Jezis Kristus 8 = Boh (888)
Duch Sväty 8 = Boh (888)

Vsetky znaky mena Jezisa Krista v originali ak ich prepocitame podla ASCII tabulky, vyjde nam cislo 888 aj napriek tomu, ze Jezis Kristus je prostredna 8. Preco je to tak? Lebo Jezis Kristus 8 je Bohom 888 zaroven a rovnako tak Boh-Otec 8 je tym istym Bohom 888 zaroven a rovnako tak Duch Sväty 8 je tym istym Bohom 888 zaroven.

Pre este lepsie objasnenie:

H2O - molekula.

voda = lad = para

3 rozne skupenstva, vsetky su jedno - su H2O.

888 - Boh.

8 = 8 = 8

3 rozne (8, 8, 8) Osoby, vsetky su jedno - su Elohim (pomenovanie Najsvätejsej Bozej Trojice) - Elohim je mnozne cislo a pomenuva Najsvätejsiu Boziu Trojicu.

Boh.

Boh-Otec = Jezis Kristus = Duch Sväty

3 rozne Osoby, vsetky su jedno - su Boh.

Elohim = 888.

=> zaver, ze Boh je vseobecne pomenovanie.

Ak povieme toto pomenovanie Boh, myslime tym 888.

A predsa plati, ze ak povieme Boh alebo 888, pomenuvame nielen Boha (888) ale aj Boha-Otca, lebo aj On je 888, aj Jezisa Krista, lebo aj On je 888 a aj Ducha Sväteho, lebo aj On je 888. A co je to 888? Znamena to Boh.

=> Tak, ako je 1 a tym istym Bohom Boh: Boh-Otec, tak je Nim aj Jezis Kristus a tak je Nim aj Duch Sväty.

Ak povieme Boh-Otec, myslime tym konkretnu Osobu - prvu 8.
Ak povieme Jezis Kristus alebo Syn Boha-Otca, myslime tym konkretnu Osobu - druhu 8.
Ak povieme Duch Sväty, myslime tym konkretnu Osobu - tretiu 8.

A predsa plati, ze:

Ak povieme Boh-Otec, myslime tym konkretnu Osobu - prvu 8, teda 888.
Ak povieme Jezis Kristus alebo Syn Boha-Otca, myslime tym konkretnu Osobu - druhu 8, teda 888.
Ak povieme Duch Sväty, myslime tym konkretnu Osobu - tretiu 8, teda 888.

Lebo sam Jezis povedal, ze On a Jeho Otec su jedno spolu s Duchom Svätym, => su 888 spolu a aj rozdelene su 888.

Tak, ako Boh je 888, tak aj Boh-Otec je 888, Jezis Kristus je 888 a aj Duch Sväty je 888 a zaroven Boh-Otec je prva 8, Jezis Kristus druha 8 a Duch Sväty tretia 8.

Nastuduj si vyrokovu logiku a pochopis tomu, saxsax.

Duch Sväty sa riadi Jezisom Kristom a Bohom-Otcom a Jezis Kristus sa riadi Bohom-Otcom - co sa tyka poslusnosti.

Tak, ako syn poslucha svojho otca, lebo hiearchia, aj ked su si navzajom rovni, lebo otec ho povysil na rovnaky stupen, na akom je on vo vseobecnej rodine z nesmiernej lasky k nemu, tak to iste a ako prvy urobil Boh-Otec so svojim Jednorodenym Synom - Jezisom Kristom a s Duchom Svätym zaroven.

Syn robi to, co vidi robit Otca.

Hadaj od koho to je. Ci to je od Boha alebo od vseobecnej ludskej rodiny.

Hadaj kto bol prvy, ci Boh alebo vseobecna ludska rodina.

Hadaj, co povedal o sebe Jezis: ,,Prv, ako bol Abraham... Ja Som."

Vidis?

=> od Boha je Rodina. A v kazdej rodine plati hiearchia, aj napriek tomu, ze vsetci su v nej jedno, a jedno su len a len preto, lebo najvyssia hlava sa tak rozhodla, ze to tak bude.

Boh-Otec sa rozhodol, ze to tak bude a aj to tak je.

Dal Jezisa Krista - Jeho Jednorodeneho Syna spolu s Duchom Svätym na rovnaku uroven, na ktorej je On sam.

Preto je ako prva osmicka 888 zaroven, tak aj druha osmicka 888 zaroven a tak aj tretia osmicka 888 zaroven, ale to, ze to tak je, este neznamena, ze hiearchia zmizla, lebo pravidla musia byt.

Vies o tom, ze Jezis Kristus spolu s Duchom Svätym dodrzuju pravidla Boha-Otca, ktore On stanovil?

Ak nie, tak si to prave zistil (aj z predoslych prispevkov).

=> naozaj hiearchia az do oci bijuca.

Aj napriek tomu vsetkemu. A ak tomu neveris, opytaj sa Jezisa, preco povedal, ze nekona svoju volu, ale volu Toho, Ktory Ho (navyse) poslal.

Toto je este viac az do oci bijuce, ze naozaj hiearchia plati aj napriek tomu, ze Boh-Otec = 888, Jezis Kristus = 888 a aj Duch Sväty = 888.

Sama Cirkev potvrdzuje tuto hiearchiu, lebo v modlitbe Verim v Boha sa na konci pise, ze: ,,..Jezis.. vystupil na Nebesia, sedi po pravici Boha Otca Vsemohuceho, odtial pride sudit zivych i mrtvych.."
=> lider je vzdy vlavo. Kto je vlavo? Syn? Obaja? Ani Syn a ani obaja, jasne je tam napisane, kto je vlavo (Boh-Otec) a kto vpravo (Jezis Kristus). Tak aky problem, saxsax? Preco argumentujes tym, co hovori Cirkev, ak sama Cirkev argumentuje tebe, ze je to tak, ako to pisem ja, lebo to je napisane v Biblii a sama Cirkev to tak uci?

A kto potrebuje aj svedectvo, tak sam som svedkom toho, ako nam na pripave Sviatosti Birmovania hovorili, ze Kristova Cirkev je hiearchicka a ze:
citácia:

hiearchia plati aj v Bozej Trojici, ved uz samotny fakt, ze v Biblii sa najprv zmienuje Boh-Otec, potom Jezis Kristus a az potom Duch Sväty znaci jasnu a ocividnu a az do oci bijucu hiearchiu, a nehovor, ze nie, saxsax, ked to sam vidis, preco si potom protirecis? Lebo argumentujes Cirkvou a sama Cirkev zaroven argumentuje tebe, ze aj napriek tomu vsetkemu ta hiearchia tu proste je a plati a bodka.
Saxsax, aj po tom vsetkom si ochotny aj nadalej tvrdit, co tvrdis? Ved to iste tvrdim ja, len ti ukazujem, ze samotny Jezis, o Ktorom je tu rec, sam o sebe potvrdil to, ze hiearchia plati v kazdej rodine, aj v tej Bozej:
citácia:

A nepis, ze nie, ak to sam vidis, ze je to naozaj tak, ze aj napriek tomu vsetkemu ta hiearchia proste plati. Ze skutocne Duch Sväty poslucha Jezisa Krista a Boha-Otca zaroven a ze Jezis Kristus poslucha svojho Nebeskeho Otca, lebo Syn robi to, co vidi robit Otca.

A navyse sama Biblia hovori a dokonca samotny Pan Jezis, ze: ,,Neprisiel som hladat svoju volu, ale volu Toho, Ktory ma poslal." - teda volu svojho Nebeskeho Otca On kona z lasky k Nemu.

=> naozaj hiearchia az do oci bijuca, a nepis, ze nie, ak to naozaj sam vidis, tak si to, konecne, priznaj, saxsax, ze aj napriek tomu vsetkemu ta hiearchia proste plati, ze pravidla proste raz stanovil Boh-Otec a odvtedy sa v nich nezmenilo, nemeni a nezmeni nic, lebo Boh-Otec si to tak zariadil, ze Jeho Zakon je Dokonaly, lebo On sam je Dokonalost a Dokonaly a nieco takeho skutocne mohol napisat jedine Ten, Ktory je Dokonaly, a Tym Dokonalym je Boh-Otec, Ktory urobil, co urobil a odvtedy je to nemenne po tom spisani a napisani Jeho Zakona.

Ak Jezis Kristus spolu s Duchom Svätym dodrzuju pravidla Boha-Otca, Jeho Zakon, => hiearchia tam je aj napriek tomu vsetkemu, lebo pravidla a spravodlivost proste musi byt - Zakon proste musi byt a aj Jeho dodrziavanie. Tak si to stanovil Boh-Otec a tak to aj je.

Obrázok

Obrázok užívateľa

napísal 1514 príspevkov
ja som hovoril,ze tato tema bude zaujimava :)

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3622 príspevkov
legionar píše:
Boha nikto nepozna, nikto ho nikdy nevidel, zakladom viery je teza, ze Boh nas nekonecne presahuje - a Vy chcete "fundovane" diskutovat o tom, ci v umelej konstrukcii nepostihnutelneho TrojJEDINEHO Boha existuje nejaka "vnutorna" hierarchia ?
Zaujimave. :)
Resp. sialene nezmyselne ... :roll:

Takze - opatrne ... ;)
Legi, k prvej vete sa mi žiada dodať, akoby si ju opisoval zo sv. Písma.
"Boha nikto nikdy nevidel. Jednorodený Boh, ktorý je v lone Otca, ten o ňom priniesol zvesť." Jn 1, 18
Navrhujem dočítať Jánove evanjelium. Zdá sa, že máš k nemu ideovo blízko.

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
damiko píše:
no, urobil som vycuc s tej ich temy, ale upozornujem, chce to obrnit sas trpezlivostou pri nemozne dlhych prispevkoch sinceretlyho, ten clovek nevie jednoducho v kratkosti odpovedat na ziadny prispevok
tak ja myslím, že toho sinceretlyho ani netreba komentovať, lebo to, ako on - napriek tomu, že o sebe tvrdí, že je katolík - má pomýlené základné pojmy a robí tak zjavne nelogické dedukcie, ktorými úplne prekrúca učenie KC, že to je, myslím, tak zjavné, že tie jeho teórie už ani nikto neberie vážne, a tí, čo ho už trochu poznajú, tak ho už ani nečítajú, ani naňho nereagujú, lebo to nemá cenu, nikam to nevedie - ako to bolo aj v tomto prípade. Iba čo naňho nakoniec zareagoval nejaký, ktorý sa ku KC ani nehlási, ale keďže aspoň trochu pozná, čo KC učí, tak tiež videl, že siceretly má naozaj scestné teórie a ešte scestnejšie argumenty. A naivne si však dotyčný myslel, že mu to vysvetlí, a sinceretely to pochopí... - ale to sa pri sinceretleyovi nestalo ešte asi nikdy, aspoň čo som ho ja videl pár ráz v takýchto prípadoch, tak to nielenže z tých prípadov nebolo nikdy, ale vôbec tie spôsoby "uvažovania" a reagovania, ktoré tam ukázal, že sú mu vlastné, nedávajú perspektívu niečo také od neho aj očakávať. Sám som sa mu kedysi pokúšal vysvetliť čosi, a to boli ešte elementárnejšie veci, ale vždy to bolo len takto, ako vravím, čo mi vychádza uňho na nejaký kognitívny problém... Jemu sa proste len čosi zazdá, a potom to už len donemoty s úplnou samozrejmosťou opakuje (a ešte k tomu v priam neprečítateľne dlhých monológoch), a pritom sú to tak popletené myšlienkové pochody, že priemerne inteligentnému človeku na to asi ani veľmi netreba reagovať, zatiaľ čo jemu aj keby človek čokoľvek napísal, tak to aj tak nevezme v normálnu úvahu, ktorej akoby ani nebol schopný, preto diskusia s ním je len ako hrach na stenu hádzať. - Čo síce by som nechcel takto na fóre rozoberať osoby, avšak tento konkrétny prípad je naozaj už taký extrém, že sám uvádzaš, že ťa to zarazilo, takže toto skôr na vysvetlenie toho, že on je už raz takýto, aký je, a keby si ho poznal trochu dlhšie, tak by ťa takéto jeho reakcie od neho už vôbec ani neprekvapovali, resp. by si ho už ani vôbec nečítal.

Toľko teda poznámka k tomu, čo ťa na ňom zarazilo. A aby som teraz aj k téme:

Vlastne, ako vravím, tu už ani veľmi nevidím potrebu niečo nejako obšírne rozoberať, skôr teda skúsim aspoň stručne zhrnúť, čo tam už viac-menej aj odznelo, a síce, že KC učí, že Syn a Otec sú síce dve osoby, ale tej istej podstaty, majú to isté Božstvo, teda je to jeden Boh. Existuje len jeden Boh, a teda neexistuje "väčší Boh" alebo "menší Boh". A hovoriť o nejakej takejto hierarchii medzi božími osobami je teda nesprávne: v tom práve blúdili tzv. subordinacianisti, pod ktorých patrili napr. aj ariáni, proti ktorým písal sv. Athanáz, ktorému sa preto pripisuje aj spomínané tzv. Athanázovo vyznanie, ktoré sumarizuje katolícku vieru o Trojici nasledovne:

tzv. Athanázovo vyznanie píše:
      Katolícka viera je však táto: uctievame si jedného Boha v Trojici a Trojicu v jednote bez zmiešania Osôb a bez oddeľovania podstaty. Iná je totiž osoba Otca, iná Syna, iná Ducha Svätého. Avšak Otec a Syn a Duch Svätý majú iba jedno božstvo, rovnakú slávu, súvečnú vznešenosť. Ako Otec, tak Syn, tak Duch Svätý: nestvorený Otec, nestvorený Syn, nestvorený Duch Svätý. Nezmerný Otec, nezmerný Syn, nezmerný Duch Svätý. Večný Otec, večný Syn, večný Duch Svätý. A predsa nie sú to traja veční, ale jeden Večný, ako ani traja nestvorení ani traja nezmerní, ale jeden Nestvorený, jeden Nezmerný. Takisto všemohúci Otec, všemohúci Syn, všemohúci Duch Svätý, a predsa nie sú to traja všemohúci, ale jeden Všemohúci. Tak Otec Boh, Syn Boh, Duch Svätý Boh a predsa nie sú to traja Bohovia, ale len jeden Boh. Tak Otec Pán, Syn Pán, Duch Svätý Pán, a predsa nie sú to traja Páni, ale len jeden Pán. Pretože ako podľa kresťanskej pravdy vyznávame každú Osobu jednotlivo ako Boha a Pána, tak nám katolícka viera zakazuje, aby sme hovorili o troch Bohoch alebo Pánoch. Otec nie je nikým utvorený ani stvorený, ani splodený. Syn nie je samým Otcom ani utvorený ani stvorený, ale splodený. Duch Svätý nie je Otcom a Synom ani utvorený, ani stvorený, ani splodený, ale vychádzajúci. Je teda jeden Otec, nie traja Otcovia, jeden Syn, nie traja Synovia, jeden Duch Svätý, nie traja Duchovia Svätí. A v tejto trojjedinosti nič nie je skôr alebo neskôr, nič nie je väčšie alebo menšie, ale všetky tri Osoby sú si rovnako večné a rovnako veľké; a tak treba vo všetkom, ako už bolo vyššie povedané, i uctievať jednotu v Trojici i Trojicu v jednote.

Ale iná otázka už je, samozrejme, keď už hovoríme o Ježišových výrokoch, kde už vystupovala aj jeho ľudská stránka, keďže bol aj človekom:

Flp 2
      5 Zmýšľajte tak ako Kristus Ježiš:
      6 On, hoci božskú prirodzenosť, nepridŕžal sa svojej rovnosti s Bohom,
      7 ale zriekol sa seba samého, vzal si prirodzenosť sluhu, stal sa podobný ľuďom; a podľa vonkajšieho zjavu bol pokladaný za človeka.
      8 Uponížil sa, stal sa poslušným až na smrť, až na smrť na kríži.

Teda tu už hovoríme o Jeho ľudskej stránke - ako sa to v tomto Flp 2 rozlišuje - v ktorej už bol "uponížený", t.j. že ako človek už bol nižšie, keďže ľudská prirodzenosť je nižšia než božská.

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 20:45:12
napísal 642 príspevkov
Koho sme teda ukrizovali?
Boha? Cloveka?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3766 príspevkov
Bohocloveka!

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 20:45:12
napísal 642 príspevkov
Cakal som takuto odpoved, ale znamena to ze sme zabili (aj) Boha? Nechcem chytat za slovicka, ale myslim ze to nikdy vlastne plne nepochopime, aspon tymto nasim rozumom.

KRKC:

„Hoci Kristus ako človek zomrel a jeho svätá duša bola oddelená od jeho nepoškvrneného tela, božstvo nebolo nijako oddelené od nich, t. j. ani od duše, ani od tela: preto ani jediná osoba nebola rozdelená na dve [osoby]. Lebo [Kristovo] telo a jeho duša od začiatku jestvovali spolu v osobe Slova; a hoci boli pri smrti od seba oddelené, obidve zostali spojené s jedinou osobou Slova, vďaka ktorej jestvovali.“

A samozrejme sa v Kristovi mysli cela sv. Trojica.

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 284 príspevkov
Tak toto je naozaj zaujímavá téma, ale asi iba pre tých, ktorí sa o takéto témy zaujímajú. Odpovedať by sa dalo aj tak šalamúnsky, že pravdu majú všetci, alebo že sa všetci mýlia. Učíme sa teda v zásade, že Boh je len jeden, a že v Bohu sú tri božské osoby. Všetky tieto tri božské osoby čo so slávy, úcty, moci a iných atribútov, sú si rovné. Neexistuje tam teda žiadna hierarchia - ako tu už bolo spomínané. Avšak musíme brať na zreteľ, že jedine Boh je nestvorený, všetko ostatné je stvorené. Aj my sme stvorení a to znamená, že dokážeme popísať len veci stvorené, nemáme teda prostriedky ani možnosti, aby sme vedeli vyjadriť niečo, čo ontologicky nepochádza z nášho sveta, ktorý vnímame zmyslami. Preto ak sa niekedy niekomu dostalo videnia hoci len čiastočne slávy Božej, nikdy to nevedel vyjadriť /opísať/. Pretože pri akomkoľvek pokuse o opis Boha budeme môcť použiť iba prirovnania či príklady vecí, ktoré pochádzajú zo sveta stvoreného. Preto zákonite ak na základe zjavenia hovoríme o Bohu, tak hovoríme o Otcovi, Synovi a Duchu svätom. Avšak vždy v tomto poradí a nikdy nie inak. Ak by sme chceli nazrieť do toho, čo o vnútrobožských vzťahoch hovorí teológia, tak by sme videli, že jedine Otec je plodiaci, jedine Syn je plodený a jedine Duch svätý je z Otca skrze Syna vychádzajúci /vydychovaný/. A nikdy to nie je ináč. Alebo ak chcete, tak jedine Otec je bez pôvodu, jedine Syn má pôvod v Otcovi skrze plodenie a jedine Duch svätý má pôvod v Otcovi i Synovi skrze aktívne vydychovanie /vychádzanie/. A tu by už niekto mohol vidieť náznaky hierarchie. Ak máte záujme si o tom prečítať viac, tak prosím, môžete tu. Ak máte ešte iné otázky, na ktoré odpoveď v tej knihe nenájdete, tak skúste napísať, ešte mám zopár kníh na túto tému, skúsim pohľadať.

[ Príspevkov: 27 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť